Sprzedawała sklepowe jajka jako swojskie. Torunianie ostrzegają się wzajemnie przed oszustką
Pixabay
Newsy

Sprzedawała sklepowe jajka jako „swojskie". Torunianie ostrzegają się wzajemnie przed oszustką

W Toruniu krąży kobieta, która sprzedaje zwykłe jajka twierdząc, że to jajka wiejskich kur. Zdradził ją pewien szczegół.

Pewna kobieta z Torunia oszukiwała ludzi i sprzedawała im zwykle jajka ze sklepu twierdząc, że są one „swojskie”. Mieszkańcy tego miasta wzajemnie ostrzegają się przed oszustką. Jesteście ciekawi, jak wpadła?

Magda Gessler odpowiada na pytania

Sprzedawała sklepowe jajka jako „swojskie”

Większość z nas zazwyczaj kupuje jajka w „zwykłym” sklepie, ale są też tacy, którzy wybierają ekologicznych dostawców lub kupują je od osób, które „krążą” po domach. Zanim jednak skorzystacie z ich oferty, dobrze się zastanówcie. Co, jeśli oferowane przez nich produkty wcale nie są „eko" ani „wiejskie"?

W Toruniu krąży od jakiegoś czasu pewna kobieta, która reklamuje się w internecie jako sprzedawczyni swojskich jaj. Niestety, to zwykła oszustka, która zaopatruje się w swoje produkty w supermarkecie. Kobieta krąży po osiedlach i sprzedaje najtańsze sklepowe jajka twierdząc, że są wiejskie:

- Niezorientowana osoba może się łatwo nabrać, ponieważ na jajkach nie ma charakterystycznej pieczątki. Do tego kobieta ma podobno sporą siłę perswazji - twierdzi pan Marek w liście przesłanym do portalu Oto Toruń, który zauważył „swojskie jajka” w domu swojej siostry.

Zobacz także
jajka

Jajka znowu droższe. Czy Polacy zaraz zaczną rezygnować z jajecznicy?

Zauważyliście to? W sklepach jajka niemal zawsze przechowuje się poza lodówką. Wiecie dlaczego?

Dlaczego w sklepach jajka są zawsze przechowywane poza lodówką? Ma na to wpływ 1 rzecz

Kasuje niewygodne komentarze 

W sieci pojawiło się mnóstwo ostrzeżeń przed sprzedawczynią jaj. Kobieta odczytuje te wiadomości i automatycznie je usuwa lub blokuje osoby, które je piszą:

- Przywiozła mi 50 jajek, były podejrzane - małe i czyste. Zaczęłam je oglądać i znalazłam jedno z pieczątką - pisze w sieci pani Monika.

Kobieta twierdzi, że to nieprawda

Kobieta przekonuje, że stawiane jej zarzuty są nieprawdziwe, ponieważ nigdy nie sprzedawała ludziom sklepowych jaj. Co więcej, twierdzi, że ma własne gospodarstwo i grono zaufanych klientów a nawet publikuje w sieci zdjęcia własnych kur:

- Zdjęciem z gospodarstwa pokazałam, że posiadam swoje kury. Ponadto, nie chodzę od drzwi do drzwi. Dojeżdżam do klientów, którzy zamawiają jajka. Nie dam się konkurencji. Apeluję do niej, żeby grała fair - powiedziała portalowi Oto Toruń.

Źródło: Oto Toruń

Dlaczego na jajkach ze sklepu znajdują się kurze odchody? Odpowiedź znają nieliczni
Własne
Newsy
Dlaczego na jajkach ze sklepu znajdują się kurze odchody? Odpowiedź znają nieliczni
Przynieśliście ze sklepu jajka i zauważyliście, że znajdują się na nich kurze odchody? Czy wiecie, co to oznacza?

Być może nigdy nie myśleliście o kurzych jajkach w ten sposób, ale niezaprzeczalnym faktem jest to, że jajko kurze wychodzi z tego samego otworu, co kurze odchody... To właśnie dlatego jajka przyniesione ze sklepu czy bazaru, mogą mieć na swojej powierzchni pozostałości odchodów. Na pewno zadajecie sobie teraz pytanie, dlaczego producenci nie czyszczą takich jaj, zanim wystawią je na sprzedaż? Odpowiedź jest bardzo prosta. Ponieważ nie mogą. Dlaczego na jajkach ze sklepu są resztki kurzych odchodów? Na pewno spotkaliście się kiedyś z tym, że na kupionych w sklepie czy na bazarze jajkach, widać kurze odchody. Czy to zwykłe zaniedbanie ze strony producentów? Bynajmniej. Odchody te są zostawianie na jajkach celowo, ponieważ regulacje Unii Europejskiej zakazują mycia i czyszczenia jaj, przeznaczonych do sprzedaży i spożycia przez konsumentów. Dlaczego mycie jajek jest zakazane? „Fuj” - to powszechna reakcja ludzi na widok brudnych kurzych jaj. Producenci nie mogą jednak ich myć na długo przed spożyciem. Nawet, gdyby to robili, nie jest to wskazane. Dlaczego? Tuż przed wyjściem z kury, jajko pokrywa powłoka olejowa, nalot, który chroni je i czyni nieprzepuszczalnym dla chemikaliów i bakterii ze świata zewnętrznego. Gdy usuniemy ten nalot, jajka staną się porowate, co potencjalnie pozwoli chemikaliom i bakteriom przedostać się do ich wnętrza. Jeśli po przyjściu ze sklepu do domu zauważycie, że na jajkach znajdują się resztki odchodów, nigdy ich nie myjcie, przed włożeniem do lodówki. Jeżeli jednak umyliście takie jajka, pamiętajcie, że wszystkie umyte jajka muszą być następnie przechowywane w lodówce. Niższa temperatura spowalnia (ale nie zatrzymuje) wzrost wszelkiego rodzaju bakterii. Chcąc oczyścić jajka niektórzy ludzie używają...

Tani drób przejdzie do historii? 87% Polaków jest w stanie zapłacić więcej za „ekologiczne” mięso
Adobe Stock
Newsy
Polacy mają dość taniego drobiu niskiej jakości. 87% Polaków chce kupować „ekologiczne” mięso
Kurczak zagrodowy czy ten z najtańszą ceną? Jajka od kur z wolnego wybiegu czy z chowu klatkowego? Te pytania kłębią się w głowach coraz większej liczby Polaków. Czy niedługo w sklepach nie będzie już taniego mięsa?

Wiele tęgich głów zadaje sobie ostatnio pytanie, skąd biorą się tak niskie ceny mięsa w supermarketach . Drób tańszy od warzyw nie bez racji wywołuje spore zdziwienie w oczach klientów, a coraz więcej z nich zaczyna powątpiewać w jakość oferowanego produktu, który nieraz jest tańszy niż pospolite warzywa. Mnóstwo Polaków zaczyna dojrzewać do przekonania, że za dobre mięso po prostu trzeba więcej zapłacić. Takie wnioski płyną także z prowadzonych badań statystycznych. Kto chce jeść „ekologiczne” mięso? Spójrzcie na dane zebrane i opracowane przez organizację „Otwarte klatki” walczącą o poprawę dobrostanu zwierząt hodowlanych w naszym kraju. Jasno z nich wynika, że Polacy odczuwają potrzebę zmiany obecnego stanu rzeczy: Aż 100% ankietowanych w grupie wiekowej 18-29 lat odpowiedziało, że na byliby w stanie zapłacić za mięso więcej, gdyby mieli gwarancję poprawy warunków hodowlanych w fermach i chlewniach 93% badanych przyznało z kolei, że los zwierząt hodowlanych nie jest im obojętny 87% wszystkich badanych byłoby w stanie ponieść koszty poprawy dobrostanu zwierząt hodowlanych Z tymi badaniami nie do końca zgadzają się jednak koła producentów mięsa. W ich mniemaniu odpowiedzi w tego typu sondach mogą nosić znamiona przekłamania, bo koniec końców konsumenci mają według ich zdania decydować się wyłącznie ceną i jakością danego produktu. Jaki problem z poprawą dobrostanu zwierząt mają producenci? Niepokój producentów mięsa z Polski budzą także precedensy, które miały miejsce na Zachodzie. Obowiązek powiększenia klatek zwierząt hodowlanych i między innymi zniesienie chowu klatkowego kur spowodowało straty branży. Wzięły się one z przyzwyczajeń klientów do starych cen. Swoje zrobiła także...

Biedronka
Adobe Stock
Newsy
Biedronka wycofuje na zawsze popularny produkt - też go kupowaliście?
Jedna z największych sieci spożywczych postanowiła wycofać ze sprzedaży jajka z chowu klatkowego. W ślad za nią pójdą kolejne sklepy. Już niedługo nigdzie ich nie kupicie.

Jajka "trójki" Sprzedaż jaj klatkowych od dawna rodziła duże kontrowersje wśród obrońców zwierząt, którzy uważają, że produkt pozyskiwany jest niehumanitarnie. Bowiem kury zamknięte w klatkach są traktowane jak maszyny do robienia pieniędzy i faszerowane przeróżnymi antybiotykami, co w efekcie powoduje wiele chorób.  Niestety większość Polaków nagminnie kupuje jaja z chowu klatkowego z jednej prostej przyczyny – są najtańsze. W końcu nikt nie lubi przepłacać. I w ten sposób przemysł związany z ich wytwarzaniem nabrał ogromnego rozpędu. Biedronka postanowiła jednak wycofać tak zwane „trójki” ze swoich sklepów. Biedronka wycofuje jaja z chowu klatkowego Od 1 stycznia 2021 roku w warszawskich Biedronkach nie kupicie jajek z chowu klatkowego. Sieć zaznacza, że do końca grudnia produkt zniknie ze sklepów w całej Polsce. Co prawda „trójki” miały zostać wycofane do 2025 roku, jednak decyzja Biedronki sprawiła, że inne popularne sklepy również chcą zrobić to o wiele szybciej niż planowały.  - Całkowite zaprzestanie sprzedaży jaj klatkowych tak naprawdę możliwe jest w Warszawie lub kilku innych największych polskich miastach. Poza metropoliami polscy konsumenci, kupując jaja, wciąż kierują się ceną, a ta jest najniższa w przypadku jaj klatkowych - tłumaczy Katarzyna Gawrońska, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz. Które jajka są najzdrowsze? Już niedługo w większości polskich sklepów nie kupicie jajek z chowu klatkowego. Będziecie więc zmuszeni sięgnąć po inne, z pewnością droższe rodzaje. Najzdrowsze okazują się te oznaczone numerem 1, czyli z wolnego wybiegu lub numerem 0, czyli z chowu ekologicznego. Możecie też wybierać te oznaczone numerem 2, to znaczy pochodzące z chowu...

poznan kosciol
AdobeStock
Newsy
Kobieta obrzuciła jajkami drzwi kościoła. Teraz grozi jej do 2 lat pozbawienia wolności
Wściekła na postawę kościoła kobieta wzięła sprawy w swoje ręce i obrzuciła drzwi kościoła w Poznaniu jajkami!

Desperacja popycha ludzi do naprawdę niebywałych czynów! W Poznaniu drzwi kościoła garnizonowego zostały obrzucone jajkami, a sprawą zajęła się już nawet Prokuratura Rejonowa. Sprawczyni może trafić do więzienia nawet na dwa lata. W październiku 2020 roku na ulice polskich miast wyszły tłumy Polaków protestować przeciwko decyzji Trybunału Konstytucyjnego który orzekł, że aborcja w przypadku ciężkiego uszkodzenia płodu jest nielegalna. Protest przybrał wiele form. Najczęściej ludzie po prostu maszerowali po ulicach, trzymając transparenty z napisami wyrażającymi ich niezadowolenie. Manifestacja odbyła się nawet pod domem prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej w Berlinie (mieszka tam wraz z mężem). Część ludzi protestowała także pod kościołami, ponieważ kościół wypowiadał się bardzo pozytywnie na temat decyzji Trybunału. Niektórzy w akcie desperacji dopuszczali się różnych mniej lub bardziej chwalebnych czynów – tak, jak miało to miejsce w Poznaniu. Jajka na znak protestu Zofia Nierodzińska jest wicedyrektorką Galerii Miejskiej „Arsenał” znajdującej się w Poznaniu. Kobieta 24 października wybrała się pod kościół garnizonowy i obrzuciła jego drzwi jajkami. Całość została sfilmowana, a kobieta udostępniła filmik na swoim profilu w mediach społecznościowych. Choć za takie wybryki zwykle grozi tylko mandat lub niewielka grzywna, to kobieta bardzo się zdziwiła gdy za jakiś czas do drzwi jej domu zapukali policjanci oraz… uzbrojeni żandarmi. Mężczyźni nie podali żadnej podstawy prawnej, która by usprawiedliwiała ich pojawienie się w mieszkaniu kobiety. Powiedzieli jej jedynie, że zapytali sąsiadów o to, gdzie mieszka. Walka z jajkami Ponad miesiąc później Zofia Nierodzińska musiała się stawić w Żandarmerii Wojskowej w Poznaniu. Tam...