Wielu niecierpliwych aż przebiera nogami, żeby zakosztować pierwszych w tym sezonie własnych papryk. Jedni lubią zajadać się papryką na przykład z chlebem posmarowanym masłem, drudzy dodają ją do sałatek.

Najchętniej w okresie letnim paprykę wykorzystuję się do różnego rodzaju leczo. W tak zwanej polskiej wersji tego dania, papryka stanowi niejako tło dla cukinii, ale za to w kanonicznej wersji węgierskiej, to całe danie oparte jest na papryce. Niedawno pouczał w tej kwestii Polaków sam Robert Makłowicz, który może pochwalić się madziarskim pochodzeniem.

Nie bez kozery wspominamy właśnie o Węgrzech, bo to właśnie ten kraj uchodzi w Europie za stolicę papryki. Ma to swój związek z historią. Węgrzy, odcięci kilkaset lat temu od czarnego pieprzu w wyniku tureckiej inwazji, zaczęli ostrzyć swoje potrawy właśnie sproszkowaną papryką.

Czy można przyspieszyć dojrzewanie papryki po jej zerwaniu?

Dzisiaj trudno już o jakiekolwiek sztandarowe danie węgierskie bez dodatku papryki. To warzywo ma oczywiście swoich wielkich amatorów także i w Polsce. Jak więc przyspieszyć dojrzewanie pierwszych papryk w tym sezonie?

Zobacz także:

Jeśli widzicie na waszych paprykowych krzaczkach pierwsze papryczki o okazałych już kształtach, które jednak wciąż są zbyt zielone, wcale nie oznacza, to że nie można ich zerwać, by nieco przyspieszyć proces ich dojrzewania wobec kapryśnej pogody za oknem.

W tym celu warto wykorzystać trik, który jest czymś zupełnie normalnym w procesie zbioru i przygotowania do sprzedaży papryki przez masowych producentów i przetwórców warzyw. Chodzi o wykorzystanie etylenu.

Spokojnie, etylen, czyli po prostu eten, to nie żaden konserwant ani inny sztuczny dodatek, który odbiera warzywom ich naturalne właściwości. Etylen to nic innego jak występujący w naturze gaz, który jest swego rodzaju hormonem dla niektórych dojrzewających warzyw.

[content:0_7562,0_6704]

Jak przyspieszyć dojrzewanie papryki w łatwy i bezpieczny sposób?

Zalicza się do nich między  innymi papryka. Kontakt z etylenem sprawia, że papryka szybciej nabiera satysfakcjonującego, czerwonego i apetycznego koloru i prędzej staje się przydatna do spożycia. Jak więc uzyskać taki efekt, nie mając wiedzy i doświadczenia wielkich paprykowych farmerów?

Etylen wydzielają inne warzywa i owoce. Co to oznacza? Jeśli położycie przy zielonej papryce banana, jabłko lub pomidora, miejcie pewność, że wasza papryka dojrzeje znacznie szybciej. Nie bez racji często papryka jest nawet uprawiana w ogródkach tuż obok pomidorów – wszystko po to, by po prostu wcześniej stała się czerwona i zdatna do spożycia.

Źródło: dionp.pl