podatek cukrowy
AdobeStock
Newsy

Spryt Polaków nie zna granic. Kolejny pomysł na obejście podatku cukrowego? Padniecie, gdy to przeczytacie

Polacy nie są szczególnie zachwyceni podatkiem cukrowym, więc wymyślili, jak go obejść. Kolejny dowód na to, że Polak potrafi!
Katarzyna Wyborska
styczeń 26, 2021

Wprowadzony na początku tego roku podatek cukrowy, z pewnością nikomu nie przypadł do gustu. Nie dość, że wiele produktów spożywczych drożeje, to jeszcze bez zapowiedzi drastycznie zwiększono ceny popularnych napojów gazowanych! Za niektóre trzeba zapłacić nawet o 2,50 zł więcej niż jeszcze miesiąc temu. Wszystko przez nowe przepisy, które opodatkowują cukier oraz kofeinę zawarte w napojach.

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Polak potrafi

Polacy jak zwykle popisali się pomysłowością i już po niecałym miesiącu od wprowadzenia podatku, znaleźli swój sposób na to, by go obejść. Tak samo poradzili sobie kilka la temu, gdy nagle masło bardzo podrożało i wiele osób wróciło do starego zwyczaju ubijania masła ze śmietanki (który zresztą bardzo polecamy, ponieważ domowe masełko jest przepyszne!).

Zobacz także

 

W sprzedaży dostępne są syropy o smaku popularnych napojów, które teraz podrożały. Właśnie dlatego Polacy ruszyli do sklepów i wykupują syropy, by w domu samodzielnie zrobić sobie napój o smaku coli, dolewając po prostu do syropu wody gazowanej.

Producenci syropów przyznają, że są zaszokowani takim zainteresowaniem ich produktami. Sprzedaż wzrosła aż o 554%! Skład syropów niewiele się różni od napojów. Zawiera cukier, słodziki, kofeinę i inne dodatki. Jednak w przeciwieństwie do coli i innych napojów, syropy nie są dodatkowo opodatkowane! Wszystko dzięki temu, że w świetle prawa nie są uznawane za produkty spożywcze.

Czy to się opłaca?

Czy rzeczywiście kupowanie syropów bardziej się opłaca? Łatwo to sprawdzić. Producent jednego z syropów o smaku coli gwarantuje, że jedno opakowanie jego produktu wystarczy na zrobienie 9 litrów napoju. Syrop kosztuje w sklepach internetowych od 25 do 32 zł, bez kosztów wysyłki. Natomiast 9 litrów Pepsi ze sklepu kosztuje prawie 33 zł. Do tego trzeba jeszcze doliczyć wodę gazowaną.

Wygląda więc na to, że syropy opłacają się tylko wtedy, gdy znajdzie się je w dość atrakcyjnej cenie i koniecznie stacjonarnie, ponieważ koszty wysyłki to kilkanaście złotych.

Komentarze