
Już sam dźwięk wydawany przez szerszenie sprawia, że włoski na karku stają dęba. W Polsce niewiele owadów osiąga też tak pokaźne rozmiary, dlatego nic dziwnego, że na widok szerszenia czujemy się raczej nieswojo. W dodatku owady te nie cieszą się dobrą sławą i większość ludzi ucieka na ich widok, gdzie pieprz rośnie.
Jednak czy szerszenie są rzeczywiście takie groźne, czy tylko strasznie wyglądają? Sprawdźcie, czy rzeczywiście jest się czego bać i poznajcie prosty i tani sposób na odstraszenie tych owadów.
Naturalny odstraszacz na szerszenie
Szerszeń swoim wyglądem zdecydowanie wzbudza respekt. To owad-drapieżnik, który poluje na inne, mniejsze owady. Jednak to akurat słodkie owoce są tym, co szerszenie lubią najbardziej.
Można się więc natknąć na nie w sadach, gdzie rosną śliwki, gruszki czy jabłka oraz winogrona. Jeśli macie te owoce w domu i co gorsza - zaczną się psuć, ich zapach prędko zwabi szerszenie. Możecie jednak odstraszyć te owady wykorzystując przeciwko nim aromaty, których naprawdę nie cierpią.
Szczególnie nie odpowiada im kwaśny zapach cytryny i octu. Wystarczy więc, że weźmiecie jeden z tych składników, wymieszacie z wodą i przelejcie do butelki z atomizerem. Następnie spryskajcie taką mieszanką parapety, a unoszący się zapach zniechęci szerszenie do odwiedzin.
Czy szerszenie są groźne?
Wiele osób bardzo boi się szerszeni, a jednym z powodów może być mit mówiący o tym, że użądlenia tych owadów są śmiertelne. To możliwe, ale dzieje się tak w przypadku osób uczulonych na jad szerszeni. Wówczas dochodzi do wstrząsu anafilaktycznego, który stanowi zagrożenie dla życia i wymaga pilnej interwencji lekarskiej.
Jeżeli jednak nie jesteście uczuleni na jad, wówczas nie ma powodów do obaw. Użądlenia szerszeni są szczególnie bolesne ze względu na to, że ich żądła są znacznie większe niż pszczół czy os. Jednak przy pojedynczym użądleniu szerszeń wydziela tylko 0,2 mg jadu, podczas gdy dawka śmiertelna dla dorosłego człowieka wynosi 80 mg. To oznacza, że dopiero jednoczesne ukąszenie kilkuset szerszeni mogą być śmiertelnie groźne dla zdrowej osoby.
Czy szerszenie są pożyteczne?
Zaskoczeniem może być dla niektórych informacja o tym, że istotnie - szerszenie mogą być pożyteczne i nie są tak straszne, jak się wydaje. Przekonajcie się sami:
-
żywią się mniejszymi od siebie owadami, z których wiele uznaje się za szkodniki, które niszczą uprawy i roznoszą choroby
-
ich jad jest słabszy od jadu pszczół
-
na ogół są spokojniejsze od pszczół i os