Spryskajcie tym napojem lepiący się od brudu okap i umyjcie, a będzie jak nowy
GettyImages
Newsy

Okap lepi się od brudu? Spryskajcie go tym napojem i umyjcie. Będzie jak nowy

W trakcie sprzątania kuchni często zapomina się o miejscach, które są mniej widoczne - jak choćby wnętrze piekarnika czy okap. Przez to zalegający tam brud staje się trudny do usunięcia, ale mamy na to sposób. Sprawdźcie, jak łatwo wyczyścić tłusty okap kuchenny.

Na pewno się zgodzicie, że gotowanie jest przyjemne, a jedzenie - jeszcze bardziej. Jednak po miłym czasie spędzonym w kuchni trzeba jeszcze posprzątać. Zwolenników tej aktywności jest już niestety o wiele mniej.

Gdy w końcu bierzemy się za porządki, bywa, że niektóre miejsca w kuchni są pomijane. Narastająca na nich warstwa brudu staje się coraz trudniejsza do usunięcia, a próby mycia zapomnianych zakamarków wymagają dużo czasu i siły.

Jednym z takich miejsc w kuchni jest okap - to na nim zbiera się tłuszcz ze smażenia, kurz i wszelkie inne zanieczyszczenia, jakie krążą w powietrzu w kuchni. Sprawdźcie, jak można pozbyć się brudu z okapu bez chemicznych środków. 

Jak łatwo wyczyścić okap w kuchni?

Genialną i skuteczną metodą mycia kuchennego okapu jest wykorzystanie w tym celu… coli. Ten gazowany napój fantastycznie sprawdza się w roli środka do mycia i czyszczenia. W coli znajduje się m.in. kwas fosforowy, a jedną z jego właściwości jest zdolność do rozpuszczania zalegającego brudu. 

Wystarczy więc, że do pustej butelki ze spryskiwaczem wlejecie trochę coli i popsikacie nią tłusty okap kuchenny. Po kilkunastu minutach weźcie gąbkę, umyjcie i spłuczcie. Na koniec przemyjcie jeszcze okap odrobiną płynu do mycia naczyń. Dla wzmocnienia efektu, do butelki z colą można dodać też trochę soku z cytryny albo kwasku cytrynowego. Pamiętajcie, by zawsze przed zastosowaniem takich nowych środków do mycia, przetestować je na małej, niewidocznej części okapu. 

Zobacz także
Nie pijcie, tylko umyjcie tym okna. Najbrudniejsze szyby znów będą lśnić jak nowe

Nie pijcie, tylko umyjcie tym okna. Najbrudniejsze szyby znów będą lśnić jak nowe

najbrudniejsze miejsca w kuchni

To 1 z najbrudniejszych miejsc w kuchni. Czai się w nim multum bakterii, a mało kto czyści tu regularnie

Czym jeszcze można umyć kuchenny okap?

Cola to tylko jeden z produktów, jakie posłużą wam do umycia okapu. Możecie też wykorzystać w tym celu:

  • sodę oczyszczoną - wymieszajcie ją z niewielką ilością wody, by powstała papka. Posmarujcie nią najtrudniejsze zabrudzenia i odczekajcie. Zmyjcie, nim zacznie zasychać. 

  • wodę z octem - klasyczny zestaw, który zawsze się sprawdza. Do butelki ze spryskiwaczem wlejcie wodę, a następnie tyle samo octu. Wymieszajcie i rozpylcie na całej powierzchni brudnego okapu. Po kilku chwilach można zacząć szorować go gąbką. 

  • płyn do mycia naczyń - by uniknąć szorowania tłustego okapu, najlepiej myć go po prostu regularnie. Tutaj dobrze sprawdzi się zwykły płyn do mycia naczyń, który został przecież stworzony do usuwania tłuszczu.