Sprawdzony patent szefa kuchni na krojenie kalafiora. Raz, dwa i różyczki można wrzucać do garnka
Getty/iStock
Newsy

Sprawdzony patent szefa kuchni na krojenie kalafiora. Raz, dwa i różyczki można wrzucać do garnka

Ochota na kalafiora przechodzi wam w momencie, gdy zastanawiacie się nad tym, jak go pokroić? Poznajcie prosty sposób, który pozwoli wam łatwo podzielić kalafiora na różyczki. Przygotujcie sobie 1 rzecz i bierzcie się do pracy.

Gdy przyjdzie sezon na kalafiora, warto maksymalnie go wykorzystać. To smaczne i pełne witamin warzywo można przyrządzić na wiele sposobów, np. wykorzystać do zrobienia zupy jarzynowej, jarskich kotletów albo po prostu ugotować i polać bułką tartą z masłem. 

Niektórzy kalafiora gotują w całości, ale większość woli go po prostu podzielić na różyczki i pokroić. Tak jest łatwiej, wygodniej i szybciej. Pójdzie wam jeszcze sprawniej, gdy odpowiednio pokroicie kalafiora przed wrzuceniem go do garnka.

Jak sprytnie pokroić kalafiora?

Podzielenie kalafiora na różyczki może stanowić wyzwanie. Da się to jednak zrobić łatwo i bez bałaganu. Weźcie niewielki, ale dobrze naostrzony nóż i zacznijcie od usunięcia liści. Nie wyrzucajcie ich - są jadalne i można je później wykorzystać np. do zrobienia zupy. Dobrym sposobem na niemarnowanie takich „skrawków” jest ich mrożenie - po tygodniu gotowania, w zamrażarce będziecie mieli cały woreczek składników na bulion warzywny.

Teraz należy sprytnie ciąć łodygę kalafiora wzdłuż tak, by odpadały od niej różyczki. W ten sposób bardzo szybko i bez nadmiernego „kruszenia”, kalafior będzie gotowy do dalszych przygotowań. Bardziej zwartą część warzywa, znajdującą się z wierzchu, wystarczy delikatnie rozdzielić dłońmi lub przeciąć nożem.   

Zobacz także
Zapomnijcie o gotowaniu kalafiora w wodzie. Przyrządzony w ten sposób będzie o wiele lepszy

Zapomnijcie o gotowaniu kalafiora w wodzie. Zróbcie go w ten sposób, a będzie o wiele lepszy

Co za patent! Tak Włosi gotują kalafior, by w całym mieszkaniu nie unosił się brzydki zapach

Co za patent! Tak Włosi gotują kalafior, by w całym mieszkaniu nie unosił się brzydki zapach

Dlaczego warto jeść kalafiora?

Kalafior zawiera w sobie wiele cennych witamin i minerałów, dlatego warto jeść to warzywo jak najczęściej, gdy tylko przyjdzie na nie sezon. W kalafiorze znajdziecie m.in. witaminę A, B1, B2, B3, B6, C, E i K. Jest też źródłem fosforu, potasu, wapnia, sodu, magnezu, manganu, żelaza oraz cynku i miedzi.

Należy też wspomnieć oczywiście o błonniku pokarmowym, który wpływa pozytywnie na pracę układu pokarmowego.  

Jak wykorzystać kalafiora w kuchni?

Wybraliśmy dla was kilka ciekawych inspiracji od użytkowników Gotujmy.pl na potrawy z kalafiora. Zobaczcie, co można z niego przygotować: