Sprawdzili, ile jest tuńczyka w tuńczyku w kanapkach z popularnej sieci. Wynik szokuje
AdobeStock
Newsy

Sprawdzili, ile jest tuńczyka w tuńczyku w kanapkach z popularnej sieci. Wynik szokuje!

Dwie Amerykanki miały wątpliwości co do tego, czy w zamówionych przez nich kanapkach z tuńczykiem rzeczywiście był tuńczyk. Dziennikarka NYT postanowiła to sprawdzić!

Wydawać by się mogło, że właściciele barów i restauracji nie kłamią w kwestii zawartości dań, które sprzedają. W końcu jaki by mieli w tym interes? Zamawiając posiłek na przykład z pomidorami, każdy od razu zauważy ich brak na talerzu. A już na pewno trudno by było przeoczyć brak ryby w kanapce z tuńczykiem! Jednak dwie klientki sieci Subway w USA, gdzie sprzedaje się kanapki, miały duże wątpliwości co do kanapek z tuńczykiem.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Kanapka z tuńczykiem bez tuńczyka?

W lutym 2021 r. w Ameryce zrobiło się bardzo głośno o sieci barów Subway, gdy dwie kobiety pozwały tę sieć z powodu braku tuńczyka w kanapkach. Twierdziły, że znajduje się w nich masa imitująca tę rybę. Subway zdecydowanie odciął się od tych oskarżeń, a w oświadczeniu napisano:

Subway dostarcza do restauracji gotowanego tuńczyka, który jest tam mieszany z majonezem i używany w kanapkach, wrapach i sałatkach.

Dodatkowo, w dalszej części oświadczenia stwierdzono, że pozew atakujący przemysł spożywczy ma na celu jedynie rozsławić prawników, którzy podjęli się tej sprawy.

Zobacz także
Które szpitale podają dobre jedzenie? Aż 19 placówek otrzymało certyfikaty dobrego żywienia

Które szpitale podają dobre jedzenie? Aż 19 placówek otrzymało certyfikaty dobrego żywienia

Czy przeterminowana żywność może się nadawać do spożycia? Zaskakujące fakty

Czy przeterminowana żywność może się nadawać do spożycia? Zaskakujące fakty

Śledztwo dziennikarskie

W sprawie kanapek bez tuńczyka nie dała za wygraną dziennikarka „New York Times” Julia Carmel. Kobieta postanowiła przeprowadzić śledztwo dziennikarskie by sprawdzić, ile tuńczyka znajduje się w tuńczyku w kanapkach Subway.

Kupiła trzy kanapki z tuńczykiem, każdą w innym barze Subway w mieście Los Angeles. Następnie wydobyła pastę rybną z każdej kanapki i zamrożoną wysłała do laboratorium. Wynik był zaskakujący!

W próbce nie wykryto DNA tuńczyka możliwego do amplifikacji – brzmiała odpowiedź z laboratorium.

Badacze dodali, że wynik nie musi być spowodowany brakiem tuńczyka w próbkach. Możliwe jest, że pasta rybna dodawana do kanapek jest tak wysoko przetworzona, że DNA tuńczyka jest po prostu niemożliwe do zidentyfikowania. Podejrzewają również, że celowe podmienianie tuńczyka na mięso innej ryby raczej nie miało miejsca, ponieważ tuńczyk jest bardzo tani. Możliwe więc, że wina leży po stronie dostawców Subway.

Co jeść po szczepieniu na COVID-19?
Adobe Stock
Newsy
Co najlepiej jeść po szczepieniu na COVID-19? Będziecie zaskoczeni
Jeśli zaszczepiliście się na COVID-19 lub planujecie to zrobić w najbliższej przyszłości koniecznie pamiętajcie, by po przyjęciu leku wdrożyć specjalną dietę.

Niewielu zdaje sobie sprawę z tego, że zarówno przed przyjęciem szczepionki na COVID-19, jak i po należy zastosować się do kilku ważnych zasad. Inaczej wynik może okazać się niewiarygodny, a skuteczność niewielka. W końcu nauce też trzeba czasem pomóc.  Kiedy należy wykonać test na COVID-19? Test na COVID-19 należy wykonać między innymi przed wyjazdem za granicę kraju oraz po powrocie do Polski. Nie można jednak zapomnieć, że przebadać powinien się każdy, kto zaobserwował u siebie niepokojące symptomy takie jak kaszel, gorączka, duszności, brak węchu czy smaku. Jeśli mieliście kontakt z osobą, u której potwierdzono zakażenie COVID-19 lub pracownikami służby zdrowia, także powinniście zgłosić się do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej.  Test powinien zostać wykonany przez profesjonalistów. Najbardziej wiarygodny wynik ukazują próbki pobrane z gardła oraz nosa. Przebadane w specjalnych, laboratoryjnych warunkach, dadzą prawdziwy obraz tego, co dzieje się z waszym organizmem. Jak przygotować się do testu na koronawirusa? Aby wynik waszego testu był wiarygodny, musicie spełnić szereg wymogów. Niestety, większość stacji sanitarno-epidemiologicznych o nich nie informuje. Postanowiliśmy więc zrobić to za nich. Do laboratorium powinniście się zgłosić w pierwszej połowie dnia. Na pobranie wymazu musicie przyjść na czczo. Jeśli jednak z powodu różnych schorzeń lub innych powodów musicie coś zjeść, zróbcie to najpóźniej na trzy godziny przed badaniem. Przed przyjściem do laboratorium, pod żadnym pozorem nie myjcie zębów, nie używajcie też płynu do płukania.  Żucie gumy, ssanie tabletek na gardło czy picie syropów przeciwkaszlowych, nawet tych ziołowych, zostawcie na później. Nie dostarczajcie do organizmu dosłownie niczego,...

Po wypiciu syropu ziołowego test na COVID-19 wyjdzie niewiarygodny
Adobe Stock
Newsy
Wypiliście to przed testem na koronawirusa? To fatalny błąd. Wynik może wyjść niewiarygodny
Testy na koronawirusa tracą na wiarygodności, jeśli nie stosujecie się do wyznaczonych zasad. Niewielu zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele nie można robić przed tym badaniem.

Niestety, wiele osób wciąż nie ma pojęcia, jak przygotować się do testu laboratoryjnego na obecność wirusa SARS-CoV-2. Okazuje się bowiem, że nie wystarczy samo stawienie się na badaniu. Jeśli chcecie, by wynik był jak najbardziej wiarygodny, musicie przestrzegać szeregu podstawowych zasad. Koniecznie je zapamiętajcie. Kiedy należy wykonać test na COVID-19? Test na COVID-19 należy wykonać między innymi przed wyjazdem za granicę kraju oraz po powrocie do Polski. Nie można jednak zapomnieć, że przebadać powinien się każdy, kto zaobserwował u siebie niepokojące symptomy takie jak kaszel, gorączka, duszności, brak węchu czy smaku.  Jeśli mieliście kontakt z osobą, u której potwierdzono zakażenie COVID-19 lub pracownikami służby zdrowia, także powinniście zgłosić się do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Nie zwlekajcie - im wcześniej wykonane badanie, tym lepiej i bezpieczniej dla was samych. Test powinien zostać wykonany przez profesjonalistów. Najbardziej wiarygodny wynik ukazują próbki pobrane z gardła oraz nosa. Przebadane w specjalnych, laboratoryjnych warunkach, dadzą prawdziwy obraz tego, co dzieje się z waszym organizmem. Nie zapominajcie jednak, że do takiego badania należy się odpowiednio przygotować. Co można, a czego nie? Zaraz wszystkiego się dowiecie. Jak przygotować się do testu na koronawirusa? Aby wynik waszego testu był wiarygodny, musicie spełnić szereg wymogów. Niestety, większość stacji sanitarno-epidemiologicznych o nich nie informuje. Postanowiliśmy więc zrobić to za nich. Do laboratorium powinniście się zgłosić w pierwszej połowie dnia (podobnie jak przy morfologii). Na pobranie wymazu musicie przyjść na czczo, inaczej wynik może być niewiarygodny. Jeśli jednak z powodu różnych schorzeń lub innych powodów musicie coś zjeść, zróbcie to...

Masowe zatrucie sushi. 81 osób w szpitalu. Ostrożność to klucz w przypadku jedzenia ryby na surowo
Adobe Stock
Newsy
Masowe zatrucie sushi. 81 osób w szpitalu. Ostrożność to klucz w przypadku jedzenia ryby na surowo
W przypadku takich zdarzeń trudno mówić o nieszczęśliwym wypadku. Blisko setka osób odczuła skutki zatrucia po zjedzeniu sushi, a 81 z nich musiano poddać hospitalizacji.

Masowe zatrucie przydarzyło się w dwóch restauracjach „Jakitoria” tej samej sieci japońskiej kuchni w ukraińskim Charkowie. Miejscowe media doniosły, że w wyniku masowego zatrucia, w charkowskich szpitalach zabrakło wolnych łóżek dla otrutych osób. Lokalne władze nie miały wyjścia i wysyłały pacjentów do placówek medycznych w okolicznych miastach. Obraz klęski dopełnia fakt, że aż 18 spośród zatrutych osób to dzieci. Zdiagnozowano u nich ostre zapalenie jelit. Co było przyczyną zatrucia sushi? Także i u dorosłych pacjentów-klientów japońskich restauracji, określono podobne symptomy zatrucia, którymi były także bóle brzucha, osłabienie i bardzo wysoka temperatura ciała, sięgająca ponad 40 st. C. Większość otrutych osób skosztowało w barach sushi z surowym łososiem. Służby sanitarne wciąż jednak sprawdzają, gdzie leży dokładna przyczyna nagłego wypadku zatrucia, który objął na raz tak wielką liczbę osób. Charkowski Sanepid pobrał próbki produktów z obu restauracji, które dysponowały jedną, wspólną kuchnią. Inspektorzy przeprowadzili też obowiązkową dezynfekcję, by uniknąć dalszych zakażeń z nieznanego źródła. Jaka kara grozi właścicielom restauracji sushi po zatruciu klientów? Sytuację próbowali także ratować przedstawiciele sieci japońskich sushi barów. Restauracje skontaktowały się z otrutymi osobami i zaproponowały im rekompensatę kosztów leczenia w szpitalach i zwrot kosztów zamówienia felernego sushi. Knajpy w tej chwili nie są już czynne dla klientów. Oprócz kontrolnego zamknięcia i dokładnego badania wszystkich produktów i składników sushi, szczegółowo sprawdzani byli także kucharze i cała załoga obydwu...

30 jajek za 9,99zł i masło za grosze? W tym popularnym sklepie to możliwe
AdobeStock
Newsy
30 jajek za 9,99 zł i masło za grosze? W tym popularnym sklepie to możliwe
Zrobiliście już wielkanocne zakupy? Jeśli nie, to warto wybrać się do tego sklepu, który przygotował atrakcyjne promocje na popularne produkty.

Szykujecie się już na Wielkanoc? Na zakupy warto wybrać się do Stokrotki , która przygotowała atrakcyjne oferty i promocje na produkty, które na pewno przydadzą się podczas świątecznych przygotowań! Sprawdźcie, co można teraz kupić taniej. Wielkanocne promocje w Stokrotce W sklepach sieci od 25.03 do 31.03 obowiązują promocje na najpopularniejsze produkty. Warto skorzystać z promocji i zaoszczędzić nieco na świątecznych zakupach! Przecenione zostały poniższe produkty: Masło ekstra Łaciate 200 g: 3,39 zł za sztukę przy zakupie 3 szt. (dla porównania, jedna sztuka kosztuje aż 5,99 zł!) Olej Kujawski 1 l: 4,99 zł za sztukę przy zakupie 2 szt. (lub 7,49 zł przy zakupie jednej sztuki) Kukurydza złocista Bonduelle: 2,99 zł za sztukę przy zakupie 2 szt. (zamiast 4,19 zł za sztukę) Jaja M 30 szt.: 9,99 zł zamiast 14,99 zł (o 33% taniej!) Pamiętajcie, że obowiązują limity zakupów produktów objętych promocją! W przypadku masła przypada 9 sztuk na 1 osobę i 4 sztuki oleju na 1 osobę. Przepis na jaja faszerowane z tuńczykiem Taka ilość jajek kupionych na promocji świetnie się sprawdzi w przygotowaniach wielkanocnych! Wykorzystajcie je do zrobienia smacznych jajek faszerowanych z pastą z tuńczyka. Będziecie potrzebowali poniższych składników: Składniki: 6 jaj rozmiar L 1 puszka tuńczyka w sosie własnym (bez oleju) 1 czerwona cebula Szczypiorek Świeży koperek Majonez Sól Pieprz Przygotowanie: Ugotujcie jajka na twardo. Duże jajka powinno się gotować około 10 minut. Ostudźcie jajka, obierzcie ze skorupek i przekrójcie na pół. Wydrążcie żółtka i przełóżcie do miski. Obierzcie cebulę i pokrójcie w bardzo drobną kostkę. Poszatkujcie szczypiorek. Przełóżcie szczypiorek, cebulę i tuńczyka...