Zacznijmy od krótkiej lekcji historii. Ciśnieniomierz wymyślił niejaki Scipione Riva-Rocci. Włoski pediatra wprowadził pomiary ciśnienia do światowej medycyny w 1896 roku. Jego pomysły rozwinęli już inni naukowcy - Friedrich Daniel von Recklinghausen i Nikołaj Korotkow.

Minęło już od tego czasu wiele lat, ale mierzenie ciśnienia w nieprawidłowy sposób wciąż jest nagminnym błędem popełnianym przez całe mnóstwo osób cierpiących na choroby krążenia. Błędne pomiary mogą przynieść naprawdę fatalne konsekwencje.

Jakie? Nietrudno sobie to wyobrazić. Jednym z przypadków może być niedoszacowanie problemów z nadciśnieniem po uzyskaniu nieprawidłowego, zbyt niskiego pomiaru w odniesieniu do stanu rzeczywistego. Problem może pojawić się także w przeciwnym wypadku.

Niestety często zdarza się, że lekarze w swoim zabieganiu nie pamiętają o tłumaczeniu pacjentom tak podstawowych spraw, jak choćby właściwy sposób sprawdzania ciśnienia tętniczego krwi we własnym domu.

Zobacz także:

Co sprawia, że wynik pomiaru ciśnienia może być niemiarodajny?

Jakie błędy można popełnić podczas pomiaru? W czasie mierzenia ciśnienia aparatem elektronicznym:

  • Nie można prowadzić żadnych rozmów,
  • Wykonywać żadnych czynności czy ruchów
  • Zakładać nogi na nogę lub przyjmować inne nienaturalne pozycje, inne od pozycji siedzącej

O tym wiedzą raczej wszyscy. Innym powszechnym, ale często lekceważonym błędem jest jednak nieodpowiednie podejście do tematu pod kątem jedzenia i picia.

By pomiar ciśnienia tętniczego krwi był miarodajny i dokładny, warto przed włożeniem mankietu ciśnieniomierza 3 cm nad dołem łokciowym usiąść na kilka minut w jednej pozycji i odczekać w ciszy kilka minut. Oprócz tego absolutną koniecznością jest niepicie kawy na co najmniej pół godziny przed pomiarem.

Dlaczego nie można jeść przed sprawdzaniem ciśnienia tętniczego krwi?

Oprócz tego wielu zapomina o tym, że przez taki sam czas przed sprawdzaniem ciśnienia tętniczego – czyli pół godziny – trzeba unikać spożywania jakichkolwiek posiłków. Obfity obiad zjedzony przed pomiarem przyniesie niedokładny, podwyższony wynik.

Innym bardzo często popełnianym błędem popełnianym przez pacjentów przed mierzeniem ciśnienia jest nieopróżnienie pęcherza przed badaniem. Wizyta w toalecie uspokaja i sprawia, że poczyniony pomiar jest o wiele bardziej miarodajny.

Co ciekawe, wszystkie te czynniki, a także kwestia stresu, zdenerwowania i zmęczenia, sprawia że wyniki badania ciśnienia w gabinecie lekarskim często są po prostu znacznie zawyżone. Już sama rozmowa z lekarzem może podwyższyć ciśnienie o spore wartości.