W wielu domach jedną z wielkanocnych tradycji jest domowy, pieczony pasztet. Niektórzy przyrządzają go w bardzo wyrafinowanej wersji, np. z gotowanymi jajkami albo żurawiną w środku. Świetnie smakuje z sosem chrzanowym, podawany zarówno na ciepło, jak i na zimno. Także poza świątecznym okresem.

Każdy zatem chce, by jego pasztet był idealny. Czasami jednak nie wszystko idzie po naszej myśli i pieczony pasztet wychodzi zbyt kruchy i w ogóle nie nadaje się do krojenia. Sprawdźcie, dlaczego tak się dzieje i jak można temu zapobiec. 

Przez te błędy pasztet się kruszy

Gdy pasztet wychodzi wam zbyt kruchy, warto uważniej przeczytać instrukcje, które podano w przepisie - być może przyczynę kulinarnego niepowodzenia znajdziecie właśnie tam. Jeżeli jednak wszystko robicie tak, jak trzeba, a pasztet nadal się rozpada, być może nieświadomie popełniliście jeden z poniższych błędów:

  • Długie pieczenie - optymalny czas pieczenia pasztetu to zwykle około 80 minut w temperaturze 190 stopni Celsjusza. Jeżeli przetrzymacie go zbyt długo, może łatwo zacząć się kruszyć.

  • Za dużo bułki tartej - zwykle do pasztetu dodaje się bułkę, która ma za zadanie związać składniki. Jeśli użyjecie bułki tartej (zwłaszcza w zbyt dużej ilości), pasztet wyjdzie zbyt suchy. Lepiej wykorzystać zwykłą bułkę, namoczoną wcześniej w wodzie, mleku lub mięsnym wywarze.

  • Rodzaj mięsa - od jedzenia pasztetu raczej nikt jeszcze nie schudł, ponieważ jest to dość tłusty przysmak. Tylko odpowiednio tłuste mięso jest gwarancją tego, że pasztet wyjdzie kremowy, o idealnej konsystencji. Jeśli wybierzecie zbyt chude kawałki, nic dziwnego, że będzie się rozpadał. 

  • Studzenie - po upieczeniu pasztet należy owinąć folią aluminiową, co zapobiegnie wysychaniu. Błędem jest pozostawienie go bez przykrycia. 

Co zrobić, by pasztet się nie kruszył?

Świetnym patentem na uzyskanie puszystego, kremowego patentu jest masowanie mięsa. Brzmi zaskakująco, ale naprawdę działa. Zanim to zrobicie, zacznijcie od właściwego dodania jajek do masy. Oddzielcie żółtka od białek, a następnie ubijcie białka i gdy już zamienią się w pianę, dodajcie je do mięsa wraz z żółtkami.

Zobacz także:

Delikatnie wymieszajcie wszystko i na koniec cierpliwie pomasujcie mięso - ma to na celu napowietrzenie go, tak samo jak w przypadku ciasta drożdżowego. W rezultacie gotowy pasztet będzie przyjemnie pulchny i na pewno się nie rozpadnie.