Sposób na pasztet, który się nigdy nie kruszy. Okażcie mu trochę czułości, a wyjdzie idealny
AdobeStock
Newsy

Sposób na pasztet, który się nigdy nie kruszy. Okażcie mu trochę czułości, a wyjdzie idealny

Poznajcie zaskakujący i prosty patent na to, by pasztet wyszedł przyjemnie kremowy w środku, zamiast się kruszyć. Nie potrzebujecie do tego żadnych specjalnych składników ani narzędzi.

W wielu domach jedną z wielkanocnych tradycji jest domowy, pieczony pasztet. Niektórzy przyrządzają go w bardzo wyrafinowanej wersji, np. z gotowanymi jajkami albo żurawiną w środku. Świetnie smakuje z sosem chrzanowym, podawany zarówno na ciepło, jak i na zimno. Także poza świątecznym okresem.

Każdy zatem chce, by jego pasztet był idealny. Czasami jednak nie wszystko idzie po naszej myśli i pieczony pasztet wychodzi zbyt kruchy i w ogóle nie nadaje się do krojenia. Sprawdźcie, dlaczego tak się dzieje i jak można temu zapobiec. 

Przez te błędy pasztet się kruszy

Gdy pasztet wychodzi wam zbyt kruchy, warto uważniej przeczytać instrukcje, które podano w przepisie - być może przyczynę kulinarnego niepowodzenia znajdziecie właśnie tam. Jeżeli jednak wszystko robicie tak, jak trzeba, a pasztet nadal się rozpada, być może nieświadomie popełniliście jeden z poniższych błędów:

  • Długie pieczenie - optymalny czas pieczenia pasztetu to zwykle około 80 minut w temperaturze 190 stopni Celsjusza. Jeżeli przetrzymacie go zbyt długo, może łatwo zacząć się kruszyć.

  • Za dużo bułki tartej - zwykle do pasztetu dodaje się bułkę, która ma za zadanie związać składniki. Jeśli użyjecie bułki tartej (zwłaszcza w zbyt dużej ilości), pasztet wyjdzie zbyt suchy. Lepiej wykorzystać zwykłą bułkę, namoczoną wcześniej w wodzie, mleku lub mięsnym wywarze.

  • Rodzaj mięsa - od jedzenia pasztetu raczej nikt jeszcze nie schudł, ponieważ jest to dość tłusty przysmak. Tylko odpowiednio tłuste mięso jest gwarancją tego, że pasztet wyjdzie kremowy, o idealnej konsystencji. Jeśli wybierzecie zbyt chude kawałki, nic dziwnego, że będzie się rozpadał. 

  • Studzenie - po upieczeniu pasztet należy owinąć folią aluminiową, co zapobiegnie wysychaniu. Błędem jest pozostawienie go bez przykrycia. 

Zobacz także
pasztet z kaczki

Takim pasztetem nie pogardzą nawet niejadki. Dodajcie to, a będzie wyjątkowo aromatyczny i kremowy

Pasztet domowy

Zostało wam mięso i warzywa po rosole? Zróbcie z nich ten wyborny, idealnie doprawiony pasztet

Co zrobić, by pasztet się nie kruszył?

Świetnym patentem na uzyskanie puszystego, kremowego patentu jest… masowanie mięsa. Brzmi zaskakująco, ale naprawdę działa. Zanim to zrobicie, zacznijcie od właściwego dodania jajek do masy. Oddzielcie żółtka od białek, a następnie ubijcie białka i gdy już zamienią się w pianę, dodajcie je do mięsa wraz z żółtkami.

Delikatnie wymieszajcie wszystko i na koniec cierpliwie pomasujcie mięso - ma to na celu napowietrzenie go, tak samo jak w przypadku ciasta drożdżowego. W rezultacie gotowy pasztet będzie przyjemnie pulchny i na pewno się nie rozpadnie. 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Pasztet z cukinii wychodzi suchy i rozpada się? Znamy przyczynę
AdobeStock
Newsy
Pasztet z cukinii wychodzi zbyt wilgotny i się rozpada? Nigdy nie popełniajcie tego błędu
Przymierzacie się do upieczenia pasztetu z cukinii? Sprawdźcie, co zrobić, żeby był pyszny i idealnie kremowy.

Sezon na cukinię trwa w najlepsze. Czy przygotowywaliście już z niej przetwory? A może robiliście placki lub przepyszny wegetariański pasztet? Jeżeli planujecie upiec pasztet z cukinii, koniecznie zastosujcie się do naszych wskazówek. Dzięki nim wasz pasztet będzie wilgotny, kremowy i po prostu pyszny! Jak zrobić smaczny pasztet z cukinii? Cukinia zawiera sporą ilość wody. To dlatego przygotowując z niej pasztet musimy pamiętać o kilku prostych zasadach. Przede wszystkim powinniśmy dobrze odsączyć z tego warzywa wodę. W przeciwnym razie nasz pasztet wyjdzie wodnisty, niesmaczny i będzie się rozpadać. Ten prosty błąd sprawia, że wiele osób nie może cieszyć się z idealnego pasztetu z cukinii. Zastanawiacie się, co jeszcze zrobić, by wyszedł tak jak trzeba? Podpowiadamy! Przepis na pasztet z cukinii Jeżeli chcecie upiec przepyszny pasztet z cukinii, przygotujcie następujące składniki. Składniki: 200 g pieczarek 370 g cukinii 250 g bułki tartej 200 g żółtego sera 4 łyżki oleju 1 cebula 3 jajka 2 ząbki czosnku szczypta majeranku pół pęczka natki pietruszki sól czarny pieprz do smaku Przygotowanie: Piekarnik rozgrzewamy do 180℃. Formę smarujemy tłuszczem lub wykładamy pergaminem. Na patelni smażymy pieczarki, aż wyparuje z nich cały płyn, po czym zdejmujemy je z ognia. Ścieramy na tarce cukinię i dobrze odsądzamy z niej wodę. Pozostawiamy ją jeszcze na chwilę, by wypuściła kolejne soki i ponownie ją odsączamy. Ścieramy na tarce ser, siekamy cebulę i natkę pietruszki. Czosnek wyciskamy przez praskę. Łączymy ze sobą cukinię, pieczarki, bułkę tartą, ser, olej, cebulę, żółtka (należy oddzielić je od białek), czosnek, majeranek, pietruszkę, sól i pieprz. Całość dokładnie mieszamy....

Przepis na pasztet z jajkiem
Gotujmy.pl/WWWiola
Newsy
Pasztet z jajkiem to absolutny numer 1 na Wielkanoc. 1 trik jeszcze bardziej podkręci jego smak
Przyrządzenie idealnego pasztetu, spędza sen z powiek niejednej pani domu. Zbliżające się święta dodatkowo potęgują stres związany z tym wyrobem. Na szczęście wiemy, jak sprawić, by wyszedł perfekcyjnie.

Tradycyjne, przekazywane z pokolenia na pokolenie receptury, zawsze kryją w sobie jakieś sekrety. Nie inaczej jest w przypadku przepisu na przepyszny pasztet. Jak sprawić, by był idealnie mokry, smaczny i aromatyczny? Dzięki naszym radom w końcu odetchniecie z ulgą. Jak zrobić najlepszy pasztet? Klucz do najlepszego pasztetu pod słońcem, stanowi sposób jego wyrabiania - długi i bardzo staranny, który doprowadzi do powstania nieskazitelnej, jednolitej masy.  Pamiętajcie również, że pasztetu nie wolno ugniatać, przeciwnie - należy „wpompować” w niego jak najwięcej powietrza manewrując sprawnie dłonią. A co ze smakiem? Z pewnością podkręci go dodatek gałki muszkatołowej i jajek. Przepis na pasztet z jajkiem Będziecie potrzebować: 1 kilograma łopatki wieprzowej 300 gramów podgardla 250 gramów bułki tartej 120 ml mleka 1 cebuli 7 jajek Masło do wysmarowania formy Przypraw: soli, pieprzu, gałki muszkatołowej, 3 liści laurowych, 6 ziarenek ziela angielskiego Przygotowanie: Mięso – łopatkę i podgardle opłuczcie pod bieżącą wodą. W dużym garnku zagotujcie ok. 2 litrów wody, a następnie umieśćcie w niej umyte wcześniej mięso z przyprawami - zielem angielskim oraz liśćmi laurowymi. Całość gotujcie przez ok. 2 godziny na średnim ogniu. Po upływie tego czasu odcedźcie mięso z wody (nie wylewajcie jej do zlewu, może się jeszcze przydać), wystudźcie, pokrójcie na mniejsze kawałki, a następnie przepuśćcie przez maszynkę do mielenia. Cebulę obierzcie, podzielcie na mniejsze części i również przepuśćcie przez maszynkę (możecie też zetrzeć ją na tarce o bardzo drobnych oczkach, wybór należy do was).  Do powstałej masy dodajcie 3 jajka, bułkę tartą, mleko, sól, pieprz oraz gałkę muszkatołową. Całość...

Pasztet domowy
anemon/gotujmy.pl
Newsy
Zostało wam mięso i warzywa po rosole? Zróbcie z nich ten wyborny, idealnie doprawiony pasztet
Pasztet kochają i duzi i mali. Z ketchupem, z musztardą, czy z ogórkiem kiszonym? Jaki dodatek wybierzecie do swojego „oszczędnego” pasztetu z resztek z rosołu?

W kuchni nic nie może się zmarnować. Tak uważały nasze babcie i mamy, tak postępować powinniśmy i my sami. Jeśli więc przyjdzie nam gotować rosół, nie ważmy się wyrzucać mięsa, na którym się gotował! Istnieje całe mnóstwo różnych potraw na bazie resztek z rosołu. Może taki składnik nie brzmi i nie wygląda zbyt szlachetnie i wzniośle, ale jest podstawą wielu smacznych dań. Jak wykorzystać resztki z rosołu? Pierogi lub pyzy z mięsem, gęste i zawiesiste sosy, paszteciki, a może coś bardziej wymyślnego? Na przykład kanapki z rwanym mięsem w trzech sosach. Pisaliśmy o tym tutaj: KLIK.  Dzisiaj polecamy wam także pasztet. Jeżeli został wam po rosole kawałek smacznego mięsa, wystarczy zmielić go w maszynce i zabrać się za pieczenie pasztetu. Gotowy pasztet świetnie smakował będzie z ciemnym, żytnim pieczywem, cieniutko pokrojonymi plasterkami ogórka kiszonego. Pozostaje musnąć go delikatnie musztardą i gotowe! Przepis na pasztet z resztek z rosołu Składniki: 0,5 kg oddzielonego od kości mięsa rosołowego (drobiowe, wieprzowe lub wołowe) Łyżka oleju 1 cebula 2 ząbki czosnku Łyżeczka suszonego tymianku Łyżka koncentratu pomidorowego Ugotowana marchewka, seler i pietruszka – nadadzą się także te po rosole Łyżka pieprzu ziołowego Pół małej łyżeczki mielonej gałki muszkatołowej Łyżeczka papryki słodkiej w proszku Sól 2 jajka 1-2 łyżki bułki tartej Przygotowanie: Cebulę i czosnek obieramy, drobno kroimy i podsmażamy na patelni. Mięso, warzywa ugotowane i podsmażone mielimy w maszynce. Doprawiamy masę na pasztet przyprawami i solą do smaku. Zagęszczamy masę bułką tartą, dodajemy koncentrat pomidorowy i jajka. Przekładamy gotową masę do formy i pieczemy w rozgrzanym do temp. 180 stopni C...

Co zrobić, żeby pasztet się nie kruszył? Dodajcie do niego ten rodzaj mięsa
AdobeStock
Newsy
Co zrobić, żeby pasztet się nie kruszył? Dodajcie do niego ten rodzaj mięsa
Na wielkanocnym stole nie może zabraknąć wędlin domowej roboty! Przygotujcie smaczny pasztet z poniższego przepisu.

Dobre mięso i wędliny to element obowiązkowy na wielkanocnym stole. Koniecznie musi się tam pojawić schab, biała kiełbasa i oczywiście pasztet. Sprawdźcie, jak go zrobić tak, by nie kruszył się później podczas krojenia. Przepis na domowy pasztet wielkanocny Do przygotowania domowego pasztetu koniecznie będzie dobrej jakości mięso. Koniecznie użyjcie tłustego podgardla – dzięki temu pasztet nie będzie się później kruszył.   Składniki: Pół kg łopatki wieprzowej Pół kg pręgi wołowej 300 g wątróbki wieprzowej 300 g podgardla wieprzowego 100 g suszonych grzybów 100 g smalcu Kilka plastrów słoniny do formy 2 marchewki 1 pietruszka Kawałek selera 5 jajek 2 cebule 2 czerstwe bułki Bułka tarta Ziele angielskie Liście laurowe Ziarna jałowca Pieprz ziarnisty Gałka muszkatołowa Sól Pieprz Przygotowanie: Umyjcie i oczyśćcie mięso. Wszystko (oprócz wątróbki) przełóżcie na patelnię z rozgrzanym już olejem i podsmażcie na dużym ogniu. Przełóżcie podsmażone mięso do garnka. Dodajcie obraną marchewkę i pietruszkę, namoczone grzyby oraz liście laurowe, ziele angielskie, pieprz i jałowiec. Wlejcie do garnka tyle wody, by lekko przykryć składniki i zagotujcie. Duście na małym ogniu do momentu, aż mięso będzie bardzo miękkie. Kiedy ugotowane mięso będzie tak miękkie, że zacznie się rozpadać, dodajcie do niego oczyszczoną wątróbkę i gotujcie jeszcze przez 15 minut. Obierzcie cebulę, pokrójcie i usmażcie na patelni na złoto. Oddzielcie żółtka od białek i ubijcie białka na pianę. Bułki namoczcie w mleku. W maszynce do mięsa zmielcie wątróbkę, ugotowane mięso, warzywa, odciśniętą bułkę, grzyby i podsmażoną cebulę. Wszystko należy...