Kto by pomyślał, że gotowanie ziemniaków może być problematyczne. A jednak. Z pewnością każdy z was choć raz znalazł się w sytuacji, w której mięso już stygło na stole, a bulwy wciąż były niedogotowane. W efekcie wasza rodzina jadła zimny albo niekompletny obiad. Na szczęście istnieje sposób, dzięki któremu wasze problemy znikną.

Sposób na niedogotowane ziemniaki

Głowy nie damy sobie uciąć, ale większość z was prawdopodobnie obiera ziemniaki ze skórki i wrzuca je do wody w całości. To błąd, szczególnie jeśli kupiliście naprawdę duże bulwy. Jeśli chcecie, by wasz obiad był gotowy na czas, przed umieszczeniem warzywa w garnku powinniście je… pokroić w kosteczkę!

Pomyślicie, że to banał i przyznajemy wam rację. Jednak, jeśli działa, nie jest głupie. W końcu to żadna tajemnica, że duże kawałki potrzebują więcej czasu na dojście, z kolei małe stają się zdatne do jedzenia zdecydowanie szybciej. 

Jeśli pieczecie je w piekarniku również pamiętajcie o ich pokrojeniu, najlepiej na ćwiartki. Aby doszły jeszcze szybciej, przed włożeniem do pieca możecie je podgotować we wrzątku przez ok. 10 minut. Te rady powinny pomóc wam zażegnać wszystkie ziemniaczane problemy.

Zobacz także:

Cenne wartości odżywcze ziemniaków

Wbrew powszechnej opinii, ziemniaki są lekkostrawne i mają naprawdę mało kalorii. Powodem, dla którego najczęściej jada się je w towarzystwie mięsa jest fakt, że doskonale równoważą jego kwasotwórcze oddziaływanie na organizm. Na tym jednak nie koniec.

Ziemniaki zawierają mnóstwo cennego potasu, który obniża ciśnienie krwi oraz magnezu stanowiącego podstawowy budulec waszych zębów i kości, a także poprawiającego przemianę materii, łagodzącego stres oraz zmęczenie.

Nie brakuje w nich również witamin, wapnia, żelaza i fosforu. Ponadto ziemniaki zawierają błonnik, który nie tylko ułatwia trawienie, ale również obniża poziom „złego” cholesterolu.

Ziemniaczane sekrety

Niewielu zdaje sobie sprawę z tego, że najwięcej wartości odżywczych znajduje się tuż pod skórką ziemniaków. Dlatego też warzywa powinno się obierać bardzo cienko. Najlepiej jednak gotować lub piec je w tak zwanych mundurkach. W takiej odsłonie są zdecydowanie najzdrowsze.

Niestety, większość witamin zawartych w ziemniakach jest rozpuszczalna w wodzie. Jeśli je obieracie, podczas obróbki termicznej tracą aż 54 proc. swoich wartości odżywczych, z kolei jeśli gotujecie je w skórce tracą tylko 20 proc.

Mimo wszystko powinniście pamiętać, by po ugotowaniu nie trzymać ich w wodzie, tylko od razu odcedzić i serwować. Eksperci zalecają również, by gotować je możliwie najkrócej i w małych ilościach.