sposób na niedogotowane ziemniaki
Adobe Stock
Newsy

Sposób na niedogotowane ziemniaki? To proste. Wystarczy, że przed gotowaniem...

Gotowanie ziemniaków może być uciążliwe, w szczególności jeśli po 30 minutach wciąż są surowe. Na szczęście mamy na to genialny i dziecinnie prosty sposób.

Kto by pomyślał, że gotowanie ziemniaków może być problematyczne. A jednak. Z pewnością każdy z was choć raz znalazł się w sytuacji, w której mięso już stygło na stole, a bulwy wciąż były niedogotowane. W efekcie wasza rodzina jadła zimny albo niekompletny obiad. Na szczęście istnieje sposób, dzięki któremu wasze problemy znikną.

Zobacz także
Błąd przy kiszeniu kapusty

Jak zrobić idealną kapustę kiszoną? Większość Polaków popełnia 1 błąd, który rujnuje jej smak

Genialny trik na kapustę do gołąbków. Już nie musicie gotować jej w garnku i czekać aż zmięknie

Genialny trik na kapustę do gołąbków. Już nie musicie gotować jej w garnku i czekać aż zmięknie

Magda Gessler odpowiada na pytania

Sposób na niedogotowane ziemniaki

Głowy nie damy sobie uciąć, ale większość z was prawdopodobnie obiera ziemniaki ze skórki i wrzuca je do wody w całości. To błąd, szczególnie jeśli kupiliście naprawdę duże bulwy. Jeśli chcecie, by wasz obiad był gotowy na czas, przed umieszczeniem warzywa w garnku powinniście je… pokroić w kosteczkę!

Pomyślicie, że to banał i przyznajemy wam rację. Jednak, jeśli działa, nie jest głupie. W końcu to żadna tajemnica, że duże kawałki potrzebują więcej czasu na dojście, z kolei małe stają się zdatne do jedzenia zdecydowanie szybciej. 

Jeśli pieczecie je w piekarniku również pamiętajcie o ich pokrojeniu, najlepiej na ćwiartki. Aby doszły jeszcze szybciej, przed włożeniem do pieca możecie je podgotować we wrzątku przez ok. 10 minut. Te rady powinny pomóc wam zażegnać wszystkie ziemniaczane problemy.

Cenne wartości odżywcze ziemniaków

Wbrew powszechnej opinii, ziemniaki są lekkostrawne i mają naprawdę mało kalorii. Powodem, dla którego najczęściej jada się je w towarzystwie mięsa jest fakt, że doskonale równoważą jego kwasotwórcze oddziaływanie na organizm. Na tym jednak nie koniec.

Ziemniaki zawierają mnóstwo cennego potasu, który obniża ciśnienie krwi oraz magnezu stanowiącego podstawowy budulec waszych zębów i kości, a także poprawiającego przemianę materii, łagodzącego stres oraz zmęczenie.

Nie brakuje w nich również witamin, wapnia, żelaza i fosforu. Ponadto ziemniaki zawierają błonnik, który nie tylko ułatwia trawienie, ale również obniża poziom „złego” cholesterolu.

Ziemniaczane sekrety

Niewielu zdaje sobie sprawę z tego, że najwięcej wartości odżywczych znajduje się tuż pod skórką ziemniaków. Dlatego też warzywa powinno się obierać bardzo cienko. Najlepiej jednak gotować lub piec je w tak zwanych mundurkach. W takiej odsłonie są zdecydowanie najzdrowsze.

Niestety, większość witamin zawartych w ziemniakach jest rozpuszczalna w wodzie. Jeśli je obieracie, podczas obróbki termicznej tracą aż 54 proc. swoich wartości odżywczych, z kolei jeśli gotujecie je w skórce tracą tylko 20 proc.

Mimo wszystko powinniście pamiętać, by po ugotowaniu nie trzymać ich w wodzie, tylko od razu odcedzić i serwować. Eksperci zalecają również, by gotować je możliwie najkrócej i w małych ilościach.

Woda do gotowania ziemniaków
Newsy
Czy ziemniaki należy gotować w małej czy dużej ilości wody? Tylko wtedy wyjdą najsmaczniejsze
Nawet tak prosta czynność może robić dużą różnicę w smaku! Sprawdźcie jak prawidłowo gotować ziemniaki.

Większość z was gotuje pewnie ziemniaki praktycznie codziennie. Na pewno macie swój sprawdzony sposób gotowania ziemniaków. Jesteście pewni, że gotujecie je tak, by zachować najwięcej wartości odżywczych i smaku w tych bulwach? Pomagamy w uzyskaniu odpowiedzi na to pytanie. Ziemniaki Ziemniaki nieodłącznie kojarzą się z polską kuchnią. Choć znane i kochane na całym świecie, my mamy do nich wyjątkowy sentyment. Niezależnie od tego, czy najbardziej lubicie je w formie prostej: ugotowane w kawałkach, posypane koperkiem i ewentualnie masłem, czy wolicie zrobić z nich puree lub inne przetwory: kluski, czy kopytka, ziemniaki - muszą być dobrze ugotowane. Przeczytajcie co to dokładnie znaczy. Jak gotować ziemniaki by traciły mniej wartości odżywczych? Gotujcie ziemniaki w mundurkach lub jeśli je obieracie, róbcie to tak, by obierki były jak najcieńsze. To pod skórką znajduje się najwięcej wartości odżywczych w ziemniaku. Im krótsze gotowanie, tym mniejsza utrata wartości odżywczych. Gotujcie wiec ziemniaki pod przykrywką, by były gotowe szybciej. Jeśli macie taką możliwość, zastosujcie szybkowar, który przyśpieszy proces gotowania pyr. Ziemniaki zawsze wrzucajcie do gotującej się wody. Dzięki temu, że bulwy będą miały styczność z wodą przez krótszy czas, zostanie z nich wymytych mniej cennych składników odżywczych. Woda do gotowania ziemniaków Na pewno macie swój sprawdzony garnek do gotowania ziemniaków. Czy jednak jest on wystarczająco duży i zapewnia właściwe proporcje ziemniaków do wody przy ich gotowaniu? Właściwa proporcja wody do ziemniaków to około 3 litrów wody na 1 kg ziemniaków . Ziemniaki powinno się gotować w dużej ilości wody, by ciepło dostarczane było do nich równomiernie. Jeśli ziemniaki w...

Jak prawidłowo gotować ziemniaki? Pod przykryciem czy bez przykrycia? Prawda zaskakuje
Flickr
Newsy
Jak prawidłowo gotować ziemniaki? Pod przykryciem czy bez przykrycia? Prawda zaskakuje
Jak gotujecie ziemniaki? Sprawdźcie, jakich argumentów używają zwolennicy obydwu sposobów.

Gotowane ziemniaki to podstawa polskiej kuchni. Goszczą one praktycznie codziennie na stołach milionów Polaków. Ponieważ każdy gotuje ziemniaki prawie codziennie, każdy uważa się też za eksperta w tej dziedzinie. Okazuje się jednak, że nie wszyscy gotują ziemniaki w jednakowy sposób.  To, co przede wszystkim dzieli Polskę na pół, to fakt czy do gotowania ziemniaków trzeba używać przykrywki, czy też można to zrobić równie dobrze bez niej. Sprawdźcie, jakie są zalety i wady gotowania ziemniaków tymi sposobami i przede wszystkim: jak robić to prawidłowo. Właściwe gotowanie ziemniaków To, co przede wszystkim dzieli Polaków, to pytanie, czy gotować ziemniaki pod przykryciem czy nie. Obydwie formy będą poprawne, ale gotowanie ziemniaków bez przykrywki, będzie trochę dłużej trwało . Decydując się na gotowanie bez przykrycia, trzeba też pilnować, żeby nie dopuścić do odparowania wody i żeby ziemniaki się nie przypaliły. Gotowanie pod przykrywką trwa ok. 20 minut. Wskazówki przy gotowaniu ziemniaków Ziemniaki do gotowania powinny być mniej więcej równej wielkości. Jeśli wasze ziemniaki nie są równe, pokrójcie te większe na kawałki, by wyrównać ich wielkość. Dzięki temu będą gotowe w tym samym momencie. Pamiętajcie, by woda do gotowania ziemniaków przykrywała je wszystkie. W przeciwnym razie części, które będą wystawać, pozostaną niedogotowane! Sprawdźcie, czy ziemniaki są gotowe za pomocą widelca. Powinien gładko wbijać się w powierzchnię. Jak gotować ziemniaki, by traciły najmniej właściwości? Jeśli chcecie, żeby ziemniaki utraciły jak najmniej właściwości, nie obierajcie ich przed gotowaniem, a tylko oczyśćcie. Ziemniaki w mundurkach są znacznie zdrowsze. Jeśli mimo wszystko...

jak gotować ziemniaki
Flickr
Newsy
Co zrobić, żeby ziemniaki nie wykipiały? Banalny trik! Wystarczy, że dodasz do nich 1 rzecz
Wydaje się, że nie ma bardziej banalnego przepisu niż gotowane ziemniaki. Jednak i w tym przypadku można wykorzystać ciekawy trik, który ułatwi ci gotowanie!

Masz cierpliwość i czas do stania nad garnkami przez cały czas gotowania? My też nie! Przecież nie można być cały czas w kuchni – dzieci i inne obowiązki skutecznie nas stamtąd wyganiają. Część potraw można gotować, rzucając na nie okiem, co jakiś czas, ale i tak zawsze może zdarzyć się niekontrolowany wypadek w kuchni. Na przykład wykipi nam woda z ziemniaków, zalewając całą kuchenkę trudną do usunięcia skrobią. Doskonale wie o tym każda, osoba, która chociaż raz miała taki wypadek w kuchni. Dużo łatwiej jest na kuchence gazowej, dużo trudniejsze zadanie mają osoby, które gotują na kuchenkach elektrycznych lub indukcyjnych. Co zrobić, żeby ziemniaki już nie kipiały? Sprawdźcie. Sposób na kipiące ziemniaki Mamy dla was 3 banalne sposoby na to, by zapobiec wykipieniu wody z gotujących się ziemniaków! Podnieś pokrywkę Chyba najbardziej oczywiste rozwiązanie. Podczas gotowania uchyl pokrywkę i zmniejsz ogień. Jeżeli możesz, to najzwyczajniej nie gotuj ziemniaków pod przykryciem. To znacznie łatwiejsze rozwiązanie niż ciągłe zaglądanie i pilnowanie garnka, w którym gotują się pyry. Nie lej za dużo wody do garnka To rozwiązanie również wydaje się oczywiste, ale niestety wiele osób zapomina o tej podstawowej zasadzie. Nadmiar wody w garnku praktycznie zawsze prowadzi do jej wykipienia. Ważna jest odpowiednia ilość wody do gotowania ziemniaków . Dodaj tłuszczu do gotujących się ziemniaków Olej, smalec lub masło w garnku to niezawodny sposób na to, by zapobiec wykipieniu wody. Do garnka z gotującymi się ziemniakami dodaj łyżkę jednego z tych tłuszczów i zapomnij o kłopocie. To wydaje się mało prawdopodobne, ale działa. Wystarczy tylko tyle. Jak prawidłowo gotować ziemniaki? Wydawałoby się, że gotowanie ziemniaków...

warzywa których nie powinno się mrozić
Adobe Stock
Newsy
Używacie mrożonek? Tych pod żadnym pozorem nie kupujcie
Niekwestionowanym plusem mrożenia jest pozasezonowy dostęp do ulubionych produktów. Okazuje się jednak, że wiele warzyw traci w ten sposób nie tylko swój smak i wygląd, ale również cenne wartości odżywcze. Właśnie dlatego nie powinniście kupować między innymi mrożonych ziemniaków.

Mrożenie warzyw odbywa się w szczytowej fazie ich świeżości. W ten sposób utrwalany jest nie tylko ich smak, ale również wartości odżywcze. Taka obróbka termiczna bardzo służy wielu produktom. Okazuje się jednak, że drugie tyle całkowicie traci swój smak, konsystencje i właściwości. Oto 5 rodzajów warzyw, których nigdy nie powinniście wkładać do zamrażalnika. Ziemniaki Bez względu na to czy występują w postaci frytek, talarków czy ćwiartek nie powinniście po nie sięgać. Bowiem po zamrożeniu ich konsystencja i smak ulegają znacznemu pogorszeniu. Pamiętajcie, że ziemniaki to produkt całoroczny, właściwie przechowywany może naprawdę długo zachować świeżość. Dlatego nie kupujcie mrożonych ziemniaków. Marchewki Naukowcy udowodnili, że mrożone marchewki zawierają o wiele mniej żelaza niż te przyrządzone na świeżo. A przecież żelazo to bardzo ważny składnik odżywczy, odpowiedzialny za transport tlenu do mięśni. Z racji, że marchewki, podobnie jak ziemniaki, są produktem całorocznym, nie kupujcie ich w postaci mrożonej. Mrożony szpinak Jeśli chcecie go wykorzystać do przyrządzenia sałatki lub innego dania na zimno, koniecznie sięgnijcie po świeże liście. Bowiem mrożony szpinak będzie miał konsystencję papki, stanie się rozmoczony i nieapetyczny. Ilość zawartej w nim wody jest po prostu zbyt wysoka, by mrożenie przynosiło pożądane efekty. Cebula W sklepowych zamrażarkach można również znaleźć pokrojoną w kostkę cebulę. Wiele osób uważa, że wkładając ją do koszyka zwyczajnie oszczędza czas. Okazuje się jednak, że po rozmrożeniu produkt staje się nieapetyczną papką, a w dodatku zostaje pozbawiony charakterystycznej ostrości. Dlatego wybierzcie świeżą cebulę, a jeśli nie lubicie jej siekać skorzystajcie z pomocy meleksera. Brokuły Choć mrożone...