Drewno tego drzewa jest twarde i wytrzymałe. Wędrowcy robili z niego laski, nieraz wplatano je w wieńce dożynkowe, na szczęśliwe, dorodne plony. Czerwone korale wieszane na szyjach przez dzieci i młode dziewczęta to też klasyczne wykorzystanie tych owoców. 

Czy można jeść surowe owoce jarzębiny?

Jagody tego drzewa uwielbiają ptaki: jemiołuszki, gile i drozdy. Smakuje sarnom, jeleniom, dzikom i wiewiórkom. Surowe owoce nie są jednak jadalne dla ludzi. Mimo to uważamy je za wielki przysmak. Mają dużo wartości odżywczych i właściwości leczniczych. Robimy z nich soki i konfitury. 

Warto o tym pamiętać, że jej owoce zjedzone bez przetworzenia mogą wywołać mdłości i problemy żołądkowe. Aby jarzębina stała się strawna dla człowieka trzeba ją kilkakrotnie zagotować, albo zamrozić i dopiero przyrządzać jako przetwory.

Przygotowujemy ją do jedzenia, gotując owoce w syropie, a następnie odstawiając do ostygnięcia. Ponowne zagotowanie najlepiej zaplanować na następny dzień.

Zobacz także:

Prosta konfitura z jarzębiny do mięs i serów

Składniki:

Przygotowanie:

1. Rozpuszczamy cukier w gorącej wodzie, tworząc syrop. Zalewamy jarzębinę gorącym syropem i zostawiamy do następnego dnia.

2. Ponownie zagotowujemy syrop z owocami, odstawiamy do ostygnięcia, gotujemy jeszcze raz. I jeszcze raz odstawiamy. Powtarzamy tę czynność 3-4 razy i za każdym razem zbieramy pianę tworzącą się podczas gotowania.

3. Ostatni raz zagotowujemy syrop, po czym przekładamy jeszcze gorący do czystych słoików.

4. Zakręcamy i pasteryzujemy kilka minut w garnku z wodą nie dochodzącą do wysokości zakrętek.

Wartości prozdrowotne jarzębiny pospolitej

Najważniejsze, korzystne dla zdrowia działanie jarzębiny, związane są z jej właściwościami antynowotworowymi. Owce zawierają karotenoidy, które pełnią rolę naturalnych przeciwutleniaczy. Chronią przed wolnymi rodnikami i mają właściwości przeciwnowotworowe.

Jarzębina, to także cenne źródło witaminy A oraz beta-karotenu i witamin C i K. Dzięki temu owoce korzystnie działają na skórę. Likwidują przebarwienia i zmarszczki, bo zwiększają ilość kolagenu w skórze, utrzymującego jej elastyczność. Zawarta w jarzębinie witamina C wzmacnia układ krążenia i także działa przeciwnowotworowo.

Prawidłowy poziom witaminy K reguluje z kolei proces krzepnięcia krwi oraz zapobiega osteoporozie. Owoce jarzębiny to  źródło witaminy B i PP, a także wielu minerałów: sodu, potasu, miedzi i magnezu.

Z powodu właśnie tych właściwości, jarzębina często jest wykorzystywana w lecznictwie, dodawana do mieszanek ziołowych i preparatów wzmacniających.

Źródło: medme.pl, fajnyogrod.pl