Maślaki to charakterystyczne, śliskie i klejące się grzyby. Można je wekować, jak również suszyć i mrozić. Są to jedne z najbardziej pachnących darów lasu, dlatego doskonale nadają się do różnego rodzaju zup i sosów. Szczególne w tej ostatniej postaci podbijają kubki smakowe nawet największych wybrednisiów. Do maślakowych sosów można wykorzystać zarówno świeże grzyby, jak i suszone oraz mrożone. 

Do jakich dań pasuje sos z maślaków? 

Sos z maślaków pasuje zarówno do dań mięsnych, jak i jarskich. Pieczona wieprzowina, wołowina, a także drób polany tym cudem, będzie o wiele bardziej smakowity i rozpływający się w ustach. 

Placki ziemniaczane, kopytka i kluski śląskie spowite w ten sos są pełnoprawnymi daniami i wymagają już tylko dodatku surówki. Polewać nim możecie również wytrawne naleśniki, kasze i ziemniaki. W zasadzie każde słone danie zyska na smaku i wartości, gdy dołączy się do niego ten sos. 

Co dodać do maślaków, by sos był wyjątkowo jedwabisty? 

W klasycznym sosie z maślaków znajdziecie cebulę i śmietanę. Jest ona naturalnym zagęstnikiem, który sprawia również, że sos jest kremowy. Jeżeli jednak chcecie, by wyszedł prawdziwie aksamitny, powinniście dodać do niego solidna porcję serka mascarpone. Ten produkt jest bardziej gęsty, jedwabisty i bez nuty kwasowości. Te właściwości sprawiają, że sos z jego udziałem będzie muślinowy, delikatny i lekko słodkawy. Prawdzie królewskie wykończenie każdego obiadu. 

Zobacz także:

Przepis na sos z maślaków i serka mascarpone 

Składniki: 

  • ½ kg maślaków 
  • 3 łyżki serka mascarpone  
  • 2 ząbki czosnku  
  • 1 niewielka cebula  
  • 2 łyżki masła 
  • sól, pieprz, ziele angielskie, liście laurowe  
  • pół szklanki warzywnego bulionu 

Sposób przygotowania: 

  1. Grzyby oczyśćcie i ściągnijcie lepką skórę z kapeluszy.  
  2. Pokrójcie je w drobną kostkę.  
  3. Poszatkujcie cebulę, a czosnek przeciśnijcie przez praskę. 
  4. Na rozgrzaną patelnię wrzućcie masło, a gdy się rozpuści, zeszklijcie na nim cebulę. 
  5. Dodajcie do niej grzyby i czosnek. Całość smażcie przez około 10 minut. 
  6. Po tym czasie zalejcie składniki gorącym bulionem oraz dodajcie ziele angielskie i liście laurowe. 
  7. Duście całość na niewielkim ogniu przez 10 minut. 
  8. Dodajcie trzy kopiaste łyżki serka mascarpone i doprawcie sola i pieprzem. Zostawcie na ogniu przez kolejne 5 minut, tak by wszystkie smaki i konsystencje się połączyły. 
  9. Podawajcie z ulubionymi, wytrawnymi potrawami. Smacznego! 

Źródło: gazeta.pl