Smażycie rybę? Z 2 powodów kładźcie ją na patelni zawsze tą stroną.
Adobe Stock
Newsy

Smażycie rybę? Kładźcie ją na patelni zawsze tą stroną. Są ku temu 2 powody

Lubicie smażoną rybę? Stosunkowo prosty proces jej przygotowania można zrujnować, nie przestrzegając pewnych prostych zasad.

Żeby ryby były nie tylko zdrowe, ale też smaczne, trzeba je umiejętnie przyrządzić. Szczególnie chude ryby nie jest prosto przygotować tak, żeby nie były wysuszone. Ryby mają delikatne mięso, najlepiej więc wykorzystywać do przygotowania potraw z nich takie techniki obróbki cieplnej, które pozwolą zachować ich subtelność i łagodność. Podpowiadamy jak smażyć, żeby ryba była idealna.

Jak prawidłowo smażyć rybę ze skórą?

Jeśli smażycie płat ryby ze skórą, do przyprawienia użyjcie ziół, a sól dodajcie, dopiero gdy ryba już będzie leżała na patelni. Ponieważ sól ma właściwości wyciągające wodę, nasolenie ryby przed smażeniem może spowodować, że podczas smażenia zostanie nadmiernie wysuszona.

Przed położeniem ryby na patelni najpierw mocno rozgrzejcie tłuszcz. Ryba powinna być smażona bardzo krótko, tylko wtedy nie zdejmiecie na talerz płata suchego mięsa. Trzeba więc to robić krótko i na mocnym ogniu. Gdy tłuszcz będzie odpowiednio gorący, kładźcie na niego rybę zaczynając smażenie od powierzchni ze skórą.

Są dwa główne powody, dla których płat ryby należy zacząć smażyć od strony skóry:

  • Ryba wchłonie mniejsza ilość tłuszczu
  • Górna część z mięsem podczas przysmażania skóry zdąży się ściąć i nie puści wody. Dzięki temu danie będzie soczyste i mięso nie zostanie wysuszone
Zobacz także
Nie łączcie tych warzyw w 1 daniu z rybami. Blokują wchłanianie jodu z ryb

Nie łączcie tych warzyw w 1 daniu z rybami. Blokują wchłanianie jodu z ryb

Nie uwierzycie co stało się przez ostatnie 20 lat z rybami z Bałtyku. Czy jecie polskie ryby?

Jecie polskie ryby? Nie uwierzycie, co stało się przez ostatnie 20 lat z rybami z Bałtyku

Jak smażyć rybę w panierce?

Jeśli obawiacie się wysuszenia mięsa ryby podczas smażenie, dobrym sposobem jest zatrzymanie wilgoci wewnątrz dzięki prawidłowo wykonanej panierce. Rybę można panierować:

  • Samą mąką
  • 3-składnikową panierką jak do kotletów schabowych,
  • W nieco gęstszym cieście naleśnikowym

Chwilę przed panierowaniem posólcie rybę i dodajcie wszystkie pozostałe przyprawy. Niezależnie od rodzaju użytej panierki także przed położeniem ryby na patelni upewnijcie się, że tłuszcz jest mocno nagrzany i smażcie mięso bardzo krótko, z każdej strony. Trzymajcie rybę na ogniu tylko tyle czasu ile potrzeba, aby mięso się ścięło, a panierka przyrumieniła. Wtedy przewróćcie płat na drugą stronę i także smażcie krótko, około 3-4 minut.

Po usmażeniu rybę należy przenieść na talerz wyłożony ręcznikiem papierowym, żeby usunąć nadmiar tłuszczu. Usmażoną rybę najlepiej jest od razu podawać.

Źródło: onet.pl, kulinarnapolska.org

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA