Wiele osób na samą myśl o brukselce od razu się krzywi i nawet nie chce słyszeć o jedzeniu tego warzywa. Zupełnie niesłusznie! Przecież brukselka jest pełna witamin i minerałów - dostarcza nam solidnej dawki witaminy A, witamin z grupy B, a także magnezu, fosforu, żelaza i wielu innych.

Czasami jej smak może odrzucać ze względu na nieumiejętne przygotowanie lub w sytuacji, gdy wybierzemy niezbyt smaczne okazy. Sprawdźcie, po czym można poznać dobrą brukselkę, która będzie smakowała nawet największym marudom. 

Jak rozpoznać dobrą brukselkę?

Kupując brukselkę, zwróćcie przede wszystkim uwagę na jej kolor. Powinna być soczyście zielona, a jej liście muszą do siebie przylegać. To znak, że warzywo jest świeże i będzie smaczne. Jeżeli ma lekko żółty kolor, lepiej jej nie kupujcie. 

Zobacz także:

Warto też, wbrew pozorom, wybierać małe brukselki. Będą one znacznie bardziej miękkie. W przypadku dużych okazów konieczne jest ich obranie, czyli ściągnięcie wierzchniej warstwy liści podobnie jak się ma to w przypadku kapusty białej. Są one twarde i po prostu niesmaczne. 

Jak zrobić brukselkę, żeby nie śmierdziała?

Za niezbyt przyjemny, bardzo charakterystyczny zapach gotowanej brukselki, odpowiadają związki siarki. Te same, które możecie znaleźć w kapuście. Na szczęście można go zneutralizować na kilka prostych sposobów:

  • Mleko - wymieszajcie je z wodą i zagotujcie, a następnie wrzućcie brukselki i ugotujcie. W ten sposób nie tylko pozbędziecie się brzydkiego zapachu, ale także goryczki.

  • Cukier - pomaga on usunąć gorzki posmak z potraw i nie inaczej jest w przypadku brukselki. Wystarczy wsypać odrobinę do garnka, w którym gotujecie to warzywo.

  • Świeża woda - od razu po ugotowaniu brukselki odcedźcie ją i przelejcie świeżą wodą, by pozbyć się brzydkiego zapachu. 

Pomysły na wykorzystanie brukselki

Jeśli nie wiecie, jak przyrządzić brukselkę, skorzystajcie z kilku naszych sprawdzonych przepisów: