Słyszeliście, że w upały trzeba jeść dużo słonego? Sprawdziliśmy, czy to prawda
AdobeStock
Newsy

Słyszeliście, że w upały trzeba jeść dużo słonego? Sprawdziliśmy, czy to prawda

Wiele osób sądzi, że w upalne dni trzeba jeść więcej soli niż zazwyczaj. To fakt czy mit? Sprawdziliśmy, czy zapotrzebowanie na sól zmienia się w zależności od temperatury otoczenia.

Wiele stron internetowych i powtarzanych z ust do ust teorii głosi, że najlepszy napój na upalne dni, to woda ze szczyptą soli. To prawda? Okazuje się, że wszystko zależy od sytuacji. Spożycie soli w ciepłe dni powinno ulec zmianie?

Magda Gessler odpowiada na pytania

Sól w diecie Polaków

Znaczna większość Polaków jada codziennie zdecydowania za dużo soli. Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje, by jadać dziennie maksymalnie 5 g soli. Niestety przeciętny Polak jada codziennie ponad dwa razy więcej soli i posiłków zawierających ten składnik. Prowadzi to do poważnych problemów zdrowotnych. Nie ma wątpliwości, że nadmierne spożycie sodu (głównego składnika soli) przyczynia się do podwyższania ciśnienia krwi.

Ograniczanie podaży soli to jedna z ważniejszych strategii poprawy zdrowia, szczególnie w kontekście zdrowia układu krwionośnego. Sprawa ta nie zmienia się przy upałach.

Zobacz także
Kroicie ser w ten sposób? Lepiej przestańcie i wyeliminujcie ryzyko groźnego zatrucia

Kroicie ser w ten sposób? Lepiej przestańcie i wyeliminujcie ryzyko groźnego zatrucia

To trucizna z żywności, której skutki poznamy dopiero za kilkanaście lat

To trucizna z żywności, której skutki poznamy dopiero za kilkanaście lat

Spożycie soli a upały

Wiele osób w trakcie ciepłych dni dodaje do wody szczyptę soli mając nadzieję, że płyn będzie lepiej nawadniał. Dla większości osób nie jest to dobra strategia. Faktycznie, sól jest wydalana z potem. Jeśli więcej się pocicie, organizm usunie więcej sodu w ten sposób. Jak już wspominaliśmy, przeciętny Polak i tak jada tej soli za dużo, więc nie ma sensu nadrabiać tych strat poprzez dodatkowe zwiększanie spożycia soli!

Inna sytuacja ma miejsce u sportowców. W tym przypadku stosowanie napojów izotonicznych lub po prostu zwiększenie spożycia różnych minerałów (w tym sodu obecnego w soli) ma większy sens. Sportowcy czynnie uprawiający sport taki jak:

  • Bieganie
  • Jazda na rowerze
  • Jazda na rolkach

I inne aktywności o długiej intensywności trwającej ponad 60 minut, powinni faktycznie uzupełniać dietę o elektrolity w czasie upałów.

Większość z was nie powinna jednak zwiększać podaży soli, w dalszym ciągu dążcie do jej ograniczenia, aby nie powodować problemów z ciśnieniem i sercem.

Spuchnięte nogi? Nie wińcie upału, przyczyna leży na waszym talerzu
AdobeStock
Newsy
Spuchnięte nogi? Nie wińcie upału, przyczyna leży na waszym talerzu
Puchną wam nogi? Wiemy jakie mogą być przyczyny tej sytuacji. Dokładnie przyjrzyjcie się waszej diecie.

Fala upałów w Polsce powiększa bardzo popularny problem. Chodzi o puchnięcie nóg. Wiele osób zmaga się z puchnięciem kończyn, a w upały szczególnie to doskwiera. Jaka jest tego przyczyna? Najczęściej nie chodzi tylko wysokie temperatury. Duże znaczenie ma również dieta. Żywieniowe przyczyny puchnięcia nóg Jeśli puchną wam nogi, koniecznie musicie spojrzeć na własny talerz oraz do swojego… kubka. Najczęstszą przyczyną puchnięcia kończyn jest bowiem odwodnienie. Organizm zatrzymuje wodę wewnątrz, a wy widzicie to jako puchnięcie. Najlepszą receptą na puchnięcie jest po prostu odpowiednie nawadnianie się . Wraz z wiekiem zmniejsza się uczucie pragnienia , nie będziecie zatem odczuwać konieczności picia, ale mimo wszystko musicie uzupełniać płyny. Wypijajcie minimum 2 litry wody dziennie. Oprócz tego, koniecznie przyjrzyjcie się swojej podaży soli w diecie. Większość Polaków je jej zdecydowanie za dużo . Nadmiar soli zatrzymuje wodę w organizmie, a to objawia się między innymi puchnięciem. Wykorzystajcie nasze wskazówki na ograniczenie spożycia soli , ale limitujcie też te produkty: Gotowe sosy Wędliny Kiełbasy Żółte i pleśniowe sery Kiszonki i soki z kiszonek Kostki rosołowe i mieszanki przyprawowe Przyny puchnięcia nóg Wiele przypadków pchnięcia to właśnie problem z nagromadzeniem wody w organizmie z powodu małej podaży płynów lub zbyt dużego spożycia soli. Puchnięcie nóg może być jednak bardzo ważnym objawem innych chorób. Nie bagatelizujcie go i koniecznie skonsultujcie to z lekarzem. Przyczyną puchnięcia nóg może być także: Zapalenie osierdzia Choroby nerek Obrzęki limfatyczne Ciąża i zmiany hormonalne z tym związane Różnorodne choroby serca: niewydolność serca,...

Co się dzieje z organizmem, gdy jemy majonez? Niektórzy powinni go unikać
Adobe Stock
Newsy
Co się dzieje z organizmem, gdy jemy majonez? Niektórzy powinni go unikać
Lubicie jeść majonez? Lepiej sprawdźcie, jaki wpływ ma on na wasz organizm.

Majonez to jeden z ulubionych dodatków do dań Polaków. Smarujemy nim kanapki, dodajemy go do różnych potraw, dipów i sałatek. Czy jedzenie majonezu jest zdrowe? Co się dzieje z organizmem, gdy regularnie jemy majonez? Co to jest majonez? Majonez to bardzo prosty sos, który powstaje z połączenia żółtka jajka, octu (lub soku z cytryny), oleju, musztardy, soli i pieprzu. Mimo iż majonez jest uznawany za tłusty i kaloryczny, w rzeczywistości, jedzenie tego sosu w rozsądnych ilościach może być dla nas dobre. Co się dzieje z organizmem, gdy jemy majonez? Możecie podnieść poziom cholesterolu. Majonez ma wysoką zawartość tłuszczów nasyconych - łyżka zawiera około 1,6 grama tłuszczów nasyconych. I chociaż może wam się wydawać, że to wcale nie dużo, jeśli weźmiecie pod uwagę fakt, że większość ludzi nie odmierza porcji majonezu, gdy go używa, cały ten tłuszcz nasycony może łatwo się sumować i mieć negatywny wpływ na poziom naszego cholesterolu. Jednym z głównych powodów, dla których zaleca się ograniczenie spożycia tłuszczów nasyconych do minimum, jest fakt, że spożycie tłuszczów nasyconych może zwiększać niektóre czynniki ryzyka chorób serca, w tym poziom cholesterolu LDL (złego). Dostarczycie organizmowi zdrowych tłuszczów. Jednym z głównych składników majonezu jest żółtko jajka, które jest uznawane za bardzo zdrowe.  Majonez zawiera kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, które są nienasyconymi tłuszczami. Te nienasycone tłuszcze mogą pomóc obniżyć poziom cholesterolu i zmniejszyć ryzyko chorób serca. Zatem, mimo iż majonez zawiera tłuszcze nasycone, które są szkodliwe, zawiera również tłuszcze nienasycone, które są zdrowe. Zmniejszenie ryzyka udaru....

Sól
Pixabay/Bruno /Germany
Newsy
Która sól jest zdrowsza: morska, kamienna czy himalajska? Zdziwicie się
Myśleliście, że nie ma różnicy, jaką sól wybieracie na co dzień? Mylicie się! Mnóstwo Polaków powiela mity na temat soli. Dowiedzcie się, jaka jest najzdrowsza.

To, że sól nie jest zdrowa , wie na pewno każdy z was. Czy jest różnica pomiędzy tym, jaki rodzaj soli wybierzecie? Czy sól może być zdrowa? Jaką najlepiej kupować? Odpowiemy wam dziś na te pytania. Dowiecie się, jaka sól jest najzdrowsza, a jaka najniebezpieczniejsza dla zdrowia. Rodzaje soli dostępne na rynku Choć wydawać by się mogło, że sól równa się soli, na rynku dostępne są przecież różne jej rodzaje. Najbardziej popularna jest: Sól morska Sól kamienna Sól himalajska Sól kłodawska Sól o obniżonej zawartości sodu Ile soli można jeść dla zdrowia? Zgodnie z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Instytut Żywności i Żywienia ustalił maksymalną dzienną dawkę soli jako 5 g. To jedna płaska łyżeczka do herbaty. Warto podkreślić, że liczy się nie tylko sól dodana do pożywienia, ale też naturalnie w nim występująca . W praktyce większość Polaków przekracza zapotrzebowanie na sól nawet dwu- lub trzykrotnie. Jaka sól jest najzdrowsza? Myślicie, że kupując sól, możecie dokonać zdrowego wyboru? Macie racją, choć nie do końca. Najważniejsze jest, żebyście ogólnie ograniczali ilość soli, nie można więc powiedzieć, że którakolwiek z soli jest „zdrowa”. Są jednak oczywiście gorsze i lepsze wybory. Podstawowa zasada przy zakupie soli Najważniejsze, żeby wybrana przez was sól była jodowana. W Polsce większość soli ma dodatek jodu, jednak czasami niektóre alternatywne firmy nie dodają go do soli. Starajcie się dotrzeć do tej informacji na opakowaniu. Sól himalajska – zdrowa? Co ciekawe, bardzo popularna i efektownie wyglądająca (różowa) sól himalajska wcale nie jest najzdrowsza. To prawda, że dostarcza...

Polska w niechlubnej czołówce europejskiego rankingu. Tych napojów spożywamy najwięcej
AdobeStock
Newsy
Polska w niechlubnej czołówce europejskiego rankingu. Tych napojów spożywamy najwięcej
Nie mamy się czym chwalić. W Polsce spożycie tych niezdrowych napojów jest niestety bardzo wysokie.

Wysoka pozycja w różnych rankingach to zwykle powód do dumy – o ile oczywiście ranking dotyczy czegoś pozytywnego. Niestety, teraz Polska figuruje wysoko na liście, na której raczej nie chciałaby się nigdy znaleźć. Pijemy ogromne ilości słodzonych napojów – czy wprowadzenie podatku cukrowego coś zmieniło w tej kwestii? Polacy mają słabość do słodzonych napojów Jeszcze kilka-kilkanaście lat temu Polacy mogli się dziwić Amerykanom, którzy wypijają codziennie duże ilości słodkich napojów. Dziś jednak niewiele się od nich różnimy! Eurostat opublikował dane za 2019 rok, dotyczące poziomu spożycia słodkich napojów w krajach Unii Europejskiej. W tym rankingu Polska jest na 5 miejscu i zdecydowanie nie jest to powód do dumy. Czy jest się czym martwić? Badaniem objęto Polaków w wieku powyżej 15 lat. 9% z nich sięga po słodkie napoje codziennie, 10% od czterech do sześciu razy w tygodniu, a 21% od jednego do trzech razy w tygodniu. To częściej, niż wynosi średnia unijna! Wg tej średniej spożycie słodkich napojów wynosi w UE (dla podanej wyżej częstotliwości spożycia) kolejno 9%, 6% i 19%. Z badania wynika także, że po słodkie napoje codziennie sięgają częściej mężczyźni (16%) niż kobiety (9%). Z kolei największe spożycie tego rodzaju napojów jest wśród najmłodszych osób objętych badaniem, czyli w grupie 15-24 lata. Z wiekiem częstotliwość spożywania słodkich napojów maleje. Wpływ słodzonych napojów na zdrowie Nie ma co ukrywać, że słodkie napoje w żaden sposób nie poprawią waszego zdrowia. Wręcz przeciwnie! Zawierają mnóstwo cukru, który wpływa negatywnie na cały organizm. Niszczy szkliwo zębów, co prowadzi do powstawania próchnicy niszczącej zęby , powoduje odkładanie się tkanki...