Można się zgodzić, że ogórki kiszone to jedna z bardziej udanych, typowo polskich przekąsek. Bardzo łatwo się je robi, są tanie, a do tego można je przechowywać miesiącami. Co odważniejsi zajadają się nawet ogórkami, które stoją już w piwnicy po kilka lat.

Wówczas dobrze jest przyjrzeć się dokładnie zawartości słoika, by oszczędzić sobie bólu brzucha po spałaszowaniu takich „wiekowych” ogórków. Tym, co daje często powody do niepokoju, jest mętna woda i biały nalot oraz głośny syk przy otwieraniu słoika. Sprawdźcie, czy jest się czym martwić. 

Co oznacza nalot na ogórkach i syczące słoiki?

Gdy woda w słoiku z ogórkami jest mętna, a na warzywach pojawił się jasny nalot, nie ma powodów do niepokoju. To naturalne zjawisko, które jest wynikiem działania bakterii kwasu mlekowego, odpowiadających za fermentację. To właśnie one tak korzystnie działają na układ trawienny, odpornościowy, a nawet mogą przynieść trochę ulgi w przypadku dolegliwości spowodowanych nietolerancją laktozy.

Zobacz także:

Z kolei grubszy, biały nalot przypominający kożuch to pleśń - takich ogórków absolutnie nie wolno spożywać. 

Natomiast głośny syk towarzyszący otwieraniu słoika z ogórkami kiszonymi to nic innego, jak gaz, który powstaje podczas fermentowania warzyw. Jeśli nakrętka słoika jest wręcz wybrzuszona, a syk jest bardzo głośny, oznacza to, że wlaliście za dużo wody robiąc ogórki. Koniecznie trzeba zostawić przestrzeń między powierzchnią wody, a nakrętką.

Jak rozpoznać zepsute ogórki kiszone?

Trzeba też nauczyć się odróżnić dobre, choć lekko mętniejące ogórki, od zepsutych. Zwróćcie uwagę na poniższe objawy:

  • Kolor - psujące się ogórki będą miały dziwny, mało apetyczny kolor. Mogą stać się bladozielone albo brązowe.

  • Kożuch - opisany wyżej kożuch to nic innego, jak pleśń tworząca się na powierzchni zalewy w słoiku. Może być biała i wtedy łatwo ją pomylić z nieszkodliwym nalotem, ale też szara, niebieska czy zielona.

  • Zapach - zwykle ogórki wystarczy powąchać, by sprawdzić, czy jeszcze nadają się do jedzenia. Jeśli ich zapach wzbudza wasze wątpliwości, lepiej wyrzucić ogórki do kosza. 

  • Faktura - zdrowe ogórki kiszone to oczywiście te twarde. Miękkość ogórków kiszonych zazwyczaj wskazuje na ich zepsucie.