Ślimaki pożerają wam zbiory w ogrodzie? Zróbcie pułapkę z tego owocu
AdobeStock
Newsy

Ślimaki pożerają wam zbiory w ogrodzie? Zróbcie pułapkę z tego owocu

Pojedyncze ślimaki potrafią być urocze, jednak w momencie, gdy rozpoczynają inwazję na plony w ogródku, żarty się kończą. Sprawdźcie, jak poradzić sobie z tymi szkodnikami.

Ślimaki to prawdziwe utrapienie każdego ogrodnika i działkowca. Gdy już raz się pojawią, bardzo trudno jest je wytępić, a wyrządzane przez nie szkody są koszmarem. By pozbyć się ślimaków, często należy uciec się do sprawdzonych metod w postaci bezpiecznych i skutecznych pułapek. 

Naturalna pułapka na ślimaki

Dobrym i humanitarnym sposobem na ślimaki jest użycie pułapki z owoców. Mięczaki te uwielbiają cytrusy oraz melony - wystarczy więc, że przetniecie np. pomarańczę na pół, wydrążycie miąższ i położycie na ziemi skórką do góry. Po jakimś czasie zauważycie, że w środku będzie się znajdowało mnóstwo ślimaków zwabionych zapachem pomarańczy! Wówczas wystarczy zebrać ślimaki i przenieść je w inne miejsce, z dala od waszego ogrodu. Uratujecie w ten sposób warzywnik, nie czyniąc przy tym krzywdy ślimakom.

Nieco mniej humanitarnym sposobem jest zrobienie pułapki z piwa, które ślimaki uwielbiają. Do płytkiej miseczki albo spodka wlejcie piwo i połóżcie między warzywami w ogrodzie. Zwabione zapachem ślimaki wejdą do środka, ale nie będą już mogły się wydostać. 

Skąd biorą się ślimaki w ogrodzie?

To dość oczywiste, że ślimaki przychodzą do ogródka żerować na naszych starannie pielęgnowanych roślinach. Te mięczaki bardzo lubią wilgotne i zacienione miejsca, dlatego można je znaleźć w chwastach lub w okolicach kompostownika. Z tego powodu należy regularnie usuwać chwasty, a sam kompostownik umieścić niestety jak najdalej od naszych upraw.

Jednak ślimaków jest najwięcej tam, gdzie rosną ich ulubione kwiaty, warzywa i owoce. Szczególnym upodobaniem darzą aksamitki, dalie, lilie białe, nasturcje i cynie. Jeśli lubicie te kwiaty, posadźcie je jak najdalej od warzywnika. 

Zobacz także
Weźcie cebulę i zróbcie z niej wywar. Skutecznie poradzi sobie z mszycami

Wywar z cebuli skutecznie poradzi sobie z mszycami. Zrobicie go bez problemu

Podlejcie tym rośliny, a będą rosły i kwitły jak szalone. Kluczowy składnik jest w lodówce

Podlejcie tym rośliny, a będą rosły i kwitły jak szalone. Na bank macie to w lodówce

Jak odstraszyć ślimaki?

Ślimaki lubią niestety te same warzywa i owoce, co my - na przykład truskawki, poziomki, maliny, a także kapustę i marchew.

Rozwiązania są więc dwa. Można całkowicie zrezygnować z sadzenia tych roślin, co zapobiegnie inwazji ślimaków w ogrodzie. Trudno jednak odmówić sobie truskawek czy malin z własnej uprawy... 

Dlatego drugim rozwiązaniem jest sadzenie wokół tych roślin kwiatów i ziół, których ślimaki nie cierpią - to pomoże je odstraszyć i uchronić warzywa oraz owoce przed inwazją. Do roślin, których nie lubią ślimaki, zalicza się m.in.:

  • szałwia

  • tymianek

  • majeranek

  • rumianek

  • gorczyca

  • cebula

  • czosnek

Źródło: ladnydom.pl, smakdnia.pl

Magda Gessler odpowiada na pytania

Genialny patent na muszki owocówki w kuchni. Działa w 1 dzień
AdobeStock
Newsy
Genialny patent na muszki owocówki w kuchni. Działa w 1 dzień
Chmary muszek owocówek w kuchni spędzają wam sen z powiek? Dzięki temu sposobowi pozbędziecie się ich błyskawicznie.

Latem, gdy robi się ciepło, można nareszcie cieszyć się sezonowymi owocami. Jednak nie tylko ludzie je uwielbiają – pozostawione na wierzchu w cieple owoce wabią wiele owadów, które chętnie się nimi częstują. Pojedyncze osy lub szerszenie, które wpadną do domu przez otwarte okno są przerażające, ale można dość łatwo się ich pozbyć. O wiele trudniej jest w przypadku muszek owocówek, które pojawiają się praktycznie znikąd i bardzo szybko opanowują całą kuchnię. Jak się ich pozbyć? Jak pozbyć się muszek owocówek? Sposób na poradzenie sobie z muszkami owocówkami jest bardzo prosty. Będziecie potrzebowali do tego miski lub niewysokiego słoika, cienkiej folii oraz gumki recepturki lub sznurka. Do naczynia włóżcie skórki po słodkich owocach, najlepiej takich, które szczególnie interesują muszki. To mogą być skórki po winogronach, arbuzie albo przejrzałe truskawki . Następnie połóżcie na słoiku folię i mocno naciągnijcie. Zabezpieczcie ją gumką recepturką lub ciasno zwiążcie sznurkiem. Za pomocą igły lub agrafki zróbcie niewielkie dziurki w folii i odstawcie słoik w miejsce, w którym pojawiają się muszki. I gotowe! Tak przygotowana pułapka jest niezwykle skuteczna i pozwoli wam szybko pozbyć się problemu. Muszki zwabione zapachem gnijących owoców wchodzą przez dziurki w folii do słoika, ale nie są w stanie z niego wyjść. Już po jednym dniu pułapka będzie pełna muszek. Inne sposoby na muszki owocówki Kolejnym ciekawym sposobem na pozbycie się muszek jest skonstruowanie pułapki z plastikowej butelki. Jako wabika nie używa się owoców, lecz mieszanki octu i płynu do mycia naczyń. Dokładną instrukcję jak zrobić taką pułapkę obejrzycie na filmiku poniżej: Skąd biorą się muszki...

Ślimaki zjadają wam rośliny? Odstraszycie je produktem, który na pewno macie w kuchni!
Pixabay
Newsy
Ślimaki zjadają wam rośliny? Odstraszycie je produktem, który na pewno macie w kuchni!
Zmagacie się z ogrodowymi szkodnikami? Wystarczy jedna tania i popularna przyprawa, aby je zwalczyć!

Szkodniki, które osłabiają i podjadają rośliny często wcale nie chcą się wyprowadzić pod wpływem chemicznych środków odstraszających… Okazuje się, że domowe metody mogą być znacznie bardziej skuteczne. Cynamon w ogrodnictwie – zwalcza ślimaki, przędziorki, mrówki Odkryliście ślimaki, mrówki czy znienawidzone przez miłośników roślin przędziorki? Spróbujcie odstraszyć je cynamonem! Ta znana, bardzo aromatyczna przyprawa o rozgrzewającej woni to podstawa w każdej kuchni: jest niezbędna do przygotowania szarlotki , ryżu zapiekanego z jabłkami czy korzennej kawy. Wystarczy rozsypać przyprawę wokół roślin doniczkowych lub ogrodowych, z którymi macie problem. Jak się okazuje, cynamon ma też bardzo szerokie zastosowanie w ogrodnictwie: może skutecznie uchronić rośliny domowe i ogrodowe przed gniciem i chorobami grzybowymi, które najczęściej występują na skutek przelania kwiatka.  Cynamon działa także jako „ukorzeniacz”, który wspomaga ukorzenienie oderwanych lub młodych pędów rośliny w oddzielnej doniczce. Aby wykorzystać przyprawę w ten sposób, rozsypcie ją na papierowym ręczniku i obtoczcie w niej końcówkę sadzonki. Następnie zróbcie dziurki w ręczniku i umieśćcie sadzonki w ziemi – nie wkładajcie małych sadzonek bezpośrednio w podłoże, żeby nie zetrzeć cynamonu z korzeni. Przy uprawie roślin, a także profilaktyce przed pasożytami, warto stosować jak najwięcej ekologicznych, naturalnych metod. Chemiczne nawozy, choć skuteczne, zawierają wiele substancji szkodliwych dla człowieka lub środowiska.  Inne zastosowania cynamonu Nie wszyscy wiedzą, że cynamon nie tylko doskonale wzbogaca smak i aromat wielu potraw, ale także działa na organizm antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przeciwwirusowo. Polecany jest przy...

Próbujecie zwalczyć uciążliwe rybiki? Wykorzystajcie to, co macie w kuchni
Adobe Stock
Newsy
Próbujecie zwalczyć uciążliwe rybiki? Wykorzystajcie to, co macie w kuchni
Rybiki cukrowe nie są tak dolegliwymi owadami, jak choćby muszki owocówki, ale sam ich wygląd może wywołać gęsią skórkę. Mamy na nie kilka domowych patentów.

Technicznie, a właściwie biologicznie rzecz ujmując, relacja człowieka i rybika to komensalizm. Osoby z dobrą pamięcią przypomną teraz sobie z lekcji przyrody, że tego rodzaju zależność między gatunkami jednej stronie nie szkodzi – druga zaś czerpie z niego znaczne korzyści. Rybiki nie szkodzą więc specjalnie ludziom, ale tego typu rozważania tracą sens, kiedy takie właśnie owady pojawią się w naszej własnej łazience. Nikomu nie jest do śmiechu, kiedy po wilgotnych płytkach przechadzają się w tę i we w tę zwinne owady. Upodobanie rybików do wilgoci i ciepła bierze się z ich pochodzenia. Owady te pochodzą bowiem z dalekich tropików – do Europy zostały przywleczone. Występują powszechnie w ciepłych mieszkaniach, piekarniach i podobnych miejscach. Czym żywią się rybiki cukrowe? Rybik cukrowy – tak brzmi właściwa, cała nazwa tych małych ok. 1-centymetrowych owadów. Nazwa nie jest przypadkowa – organizmy te żywią się produktami zawierającym skrobię i inne cukry . Co ciekawe, rybiki mogą przeżyć bez pożywienia nawet rok, a w razie czego pożywić się nawet papierem. Być może właśnie ta właściwość sprawia, że niektórzy odbierają rybiki jako typowe szkodniki – zdarzyć się może, że owady te żerują na książkach i gazetach. Należy jednak im oddać, że nie przenoszą chorób. Jak zwalczyć rybiki cukrowe domowymi sposobami? Jeśli jednak inwazja rybików wyczerpała waszą cierpliwość, a liczba owadów niebezpiecznie się zwiększa, wykorzystajcie jeden z kilku domowych sposobów na ich wytępienie: Cytryna – rybiki nie lubią jej ostrego aromatu. Wystarczy skropić sokiem z cytryny „czułe” miejsca i rozetrzeć sok Lawenda – taki aromat także działa skutecznie na tego rodzaju owady. Podobne działanie wykazują...

Dokuczają wam muszki owocówki? Zwalczcie je prostym domowym sposobem
Adobe Stock
Newsy
Dokuczają wam muszki owocówki? Zwalczcie je prostym domowym sposobem
Macie problem z muszkami owocówkami? Zamiast wydawać krocie na chemiczne środki owadobójcze, wypróbujcie stary sprawdzony domowy sposób.

Wywilżna karłowata, zwana także drozofilą karłówką – wiecie, co to takiego? Dość już tych szarad i łamigłówek. Pod tymi dość tajemniczymi nazwami kryje się dobrze znana i nielubiana muszka owocówka, nazywana także octówką. Ten domowy szkodnik o wysokości ok. 2-3 mm daje o sobie zwykle znać, jak tylko za oknem robi się nieco cieplej. Jak sama nazwa wskazuje, głównym obiektem zainteresowania tych nieszczęsnych muszek są owoce przechowywane w kuchni. Oprócz tego muszki owocówki przywabiają takie produkty jak wino, ocet, dżemy i konfitury, a nawet pieczywo w chlebaku. Owady te odżywiają się drożdżami żyjącymi na gnijących owocach. Z tego właśnie powodu owocówki uważa się za szkodniki przetworów owocowych. Jak zwalczyć muszki owocówki prostym domowym sposobem? Oprócz tego muszki owocówki, po zagnieżdżeniu się w kuchni, mogą roznosić także groźne drobnoustroje. Nie pozostaje więc nic innego niż ich zwalczenie. Najlepiej tym wypróbowanym domowym sposobem. Przygotujcie: Ocet Płyn do mycia naczyń Dowolne naczynie Sposób przygotowania pułapki: Do naczynia wlejcie kilka łyżek octu – ocet stanie się wabikiem na owady. Do octu dodajcie odrobinę płynu do mycia naczyń – wystarczy zaledwie kilka kropelek. Środek myjący zmieni napięcie powierzchniowe octu i sprawi, że muszki będą tonąć w płynie. Wystawcie tak przygotowane wieczko, spodek lub inne naczynie z mieszanką i czekajcie na efekty. W takiej pułapce niepotrzebne będą wam wąskie otwory, czy inne mechanizmy utrudniające „ucieczkę” muszkom – owady po dostaniu się do octu, nie będą w stanie się z niego wydostać. Jak zapobiegać „inwazji” muszek owocówek? Pułapki na muszki owocówki to jednak nie...