Ślimaki pożerają wam zbiory w ogrodzie? Zróbcie pułapkę z tego owocu
AdobeStock
Newsy

Ślimaki pożerają wam zbiory w ogrodzie? Zróbcie pułapkę z tego owocu

Pojedyncze ślimaki potrafią być urocze, jednak w momencie, gdy rozpoczynają inwazję na plony w ogródku, żarty się kończą. Sprawdźcie, jak poradzić sobie z tymi szkodnikami.

Ślimaki to prawdziwe utrapienie każdego ogrodnika i działkowca. Gdy już raz się pojawią, bardzo trudno jest je wytępić, a wyrządzane przez nie szkody są koszmarem. By pozbyć się ślimaków, często należy uciec się do sprawdzonych metod w postaci bezpiecznych i skutecznych pułapek. 

Naturalna pułapka na ślimaki

Dobrym i humanitarnym sposobem na ślimaki jest użycie pułapki z owoców. Mięczaki te uwielbiają cytrusy oraz melony - wystarczy więc, że przetniecie np. pomarańczę na pół, wydrążycie miąższ i położycie na ziemi skórką do góry. Po jakimś czasie zauważycie, że w środku będzie się znajdowało mnóstwo ślimaków zwabionych zapachem pomarańczy! Wówczas wystarczy zebrać ślimaki i przenieść je w inne miejsce, z dala od waszego ogrodu. Uratujecie w ten sposób warzywnik, nie czyniąc przy tym krzywdy ślimakom.

Nieco mniej humanitarnym sposobem jest zrobienie pułapki z piwa, które ślimaki uwielbiają. Do płytkiej miseczki albo spodka wlejcie piwo i połóżcie między warzywami w ogrodzie. Zwabione zapachem ślimaki wejdą do środka, ale nie będą już mogły się wydostać. 

Skąd biorą się ślimaki w ogrodzie?

To dość oczywiste, że ślimaki przychodzą do ogródka żerować na naszych starannie pielęgnowanych roślinach. Te mięczaki bardzo lubią wilgotne i zacienione miejsca, dlatego można je znaleźć w chwastach lub w okolicach kompostownika. Z tego powodu należy regularnie usuwać chwasty, a sam kompostownik umieścić niestety jak najdalej od naszych upraw.

Jednak ślimaków jest najwięcej tam, gdzie rosną ich ulubione kwiaty, warzywa i owoce. Szczególnym upodobaniem darzą aksamitki, dalie, lilie białe, nasturcje i cynie. Jeśli lubicie te kwiaty, posadźcie je jak najdalej od warzywnika. 

Zobacz także
Weźcie cebulę i zróbcie z niej wywar. Skutecznie poradzi sobie z mszycami

Wywar z cebuli skutecznie poradzi sobie z mszycami. Zrobicie go bez problemu

Podlejcie tym rośliny, a będą rosły i kwitły jak szalone. Kluczowy składnik jest w lodówce

Podlejcie tym rośliny, a będą rosły i kwitły jak szalone. Na bank macie to w lodówce

Jak odstraszyć ślimaki?

Ślimaki lubią niestety te same warzywa i owoce, co my - na przykład truskawki, poziomki, maliny, a także kapustę i marchew.

Rozwiązania są więc dwa. Można całkowicie zrezygnować z sadzenia tych roślin, co zapobiegnie inwazji ślimaków w ogrodzie. Trudno jednak odmówić sobie truskawek czy malin z własnej uprawy... 

Dlatego drugim rozwiązaniem jest sadzenie wokół tych roślin kwiatów i ziół, których ślimaki nie cierpią - to pomoże je odstraszyć i uchronić warzywa oraz owoce przed inwazją. Do roślin, których nie lubią ślimaki, zalicza się m.in.:

  • szałwia

  • tymianek

  • majeranek

  • rumianek

  • gorczyca

  • cebula

  • czosnek

Źródło: ladnydom.pl, smakdnia.pl

Magda Gessler odpowiada na pytania

Wlejcie to do słoika, wstawcie do szafki i zapomnicie o molach. Genialny trik
AdobeStock
Newsy
Wlejcie to do słoika, wstawcie do szafki i zapomnicie o molach. Genialny trik
Mole w kuchni spędzają wam sen z powiek? Wykorzystajcie popularny produkt na poradzenie sobie z tym problemem.

Nie ma chyba nic gorszego, niż odkrycie w kuchennej szafce białych, pełzających larw. Ci nieproszeni goście to mole kuchenne - bardzo często spotykane w naszych domach, ponieważ uwielbiają wszystko, co można znaleźć w kuchni. Mole nie pogardzą mąką, ryżem, ciasteczkami, a nawet herbatą. Trudno jest się ich pozbyć, ale przy odrobinie wysiłku można to zrobić. W przypadku moli pomocne są sprawdzone, domowe sposoby. Pułapka octowa na mole w kuchni Jednym z takich sposobów jest zwykły ocet. I nie chodzi wcale o mycie nim szafek! To też jest pomocne, jednak ocet można wykorzystać w inny sposób. Zróbcie z niego prostą pułapkę na mole - wystarczy, że do małego słoika lub innego naczynia z wąskim wlotem wlejecie ocet jabłkowy i wstawicie do szafki. Zwabione tym zapachem mole będą próbowały wejść do środka. Gdy już się tam znajdą, nie będą mogły wyjść i się utopią. To lepszy sposób niż dostępne w sklepach pułapki feromonowe - te są aż nazbyt skuteczne i mogą zwabić do waszego mieszkania mole od wszystkich sąsiadów.  Jak poradzić sobie z molami w kuchni? Przede wszystkim - zapobiegać! To jest klucz w walce z molami kuchennymi. Owady te najczęściej pojawiają się w mieszkaniu przyniesione ze sklepu lub przylatują z zewnątrz albo od sąsiadów - przez kratki wentylacyjne. Sposobem na pozbycie się moli jest zapobieganie - nie będziecie mieli z nimi problemów, jeśli zastosujecie się od tych zasad: przechowujcie wszystkie sypkie produkty w szczelnych pojemnikach, np. plastikowych lub szklanych regularnie sprawdzajcie szafki w kuchni i czyśćcie je, najlepiej wodą z octem utrzymujcie czystość w całej kuchni - mole uwielbiają okruszki, dlatego mogą się pojawić w nawet najmniejszych zakamarkach, które zapominacie doczyścić w trakcie sprzątania Gdy już znajdziecie mole w kuchni, konieczna...

Połóżcie wieczorem skórkę od arbuza na grządkach. Wasze warzywa wam podziękują
Flickr
Newsy
Połóżcie wieczorem skórkę od arbuza na grządkach. Wasze warzywa wam podziękują 
Arbuz to nie tylko smaczne i soczyste wnętrze. To także skórka, którą większość z was wyrzuca do śmieci. Jak się okazuje – niesłusznie.

Czym byłoby lato bez tego owocu. Doskonale smakuje, orzeźwia i nawadnia. Po zjedzeniu różowego, słodkiego środka - pozostaje skórka, z którą trochę nie wiadomo co zrobić. Zazwyczaj ląduje ona w koszu, bo nie chce się nikomu specjalnie zastanawiać, jak można ją wykorzystać. To spory błąd, bo zielona część arbuza, oprócz tego, że jest jadalna, doskonale sprawdzi się również w waszym ogródku.  Jak podają dietetycy, w miąższu arbuza znajduje się zaledwie kilka procent jego wartości odżywczych, reszta obecna jest właśnie w skórce. Jeżeli jednak nie macie ochoty na przetwory ze skórek arbuza, możecie wykorzystać je w inny sposób. Z tego patentu, będą szczególnie zadowoleni działkowicze borykający się ze szkodnikami.  Albowiem za tego typu pozostałościami przepadają... ślimaki. Jakie rośliny zjadają ślimaki?  Ślimaki na działce to utrapienie. Kto doświadczył ich bytności, ten wie, jak uciążliwy problem stanowi ślimaczy apetyt i upór. W jadłospisie tych szkodników znajdują się ozdobne rośliny ogrodowe, a także warzywa oraz rośliny sadownicze:  dalie  lilie  nasturcje  aksamitki,   astry chińskie,   kapustę głowiasta  kapusta pekińska   sałata  buraki ćwikłowe  nać marchwi  maliny  truskawki  poziomki.  Rozłóżcie na grządkach skórki arbuza  Wytrawni ogrodnicy wiedzą, że skórkę arbuza można i należy spożytkować na działce. Dlatego rozkładają pozostałości po tym słodkim owocu w ogrodzie. Resztki arbuzów wydzielają słodkawy, przyjemny aromat, który wprost uwielbiają ślimaki i któremu nie potrafią się oprzeć.   Odpady połóżcie wieczorem na...

Z tą domową mieszanką mączniak jest bez szans. Potrzebny będzie kuchenny składnik
AdobeStock
Newsy
Z tą domową mieszanką mączniak jest bez szans. Potrzebny będzie kuchenny składnik
W ten prosty sposób szybko ograniczycie plagę mączniaka na waszych roślinach.

Nie ma chyba większej ogrodowej tragedii niż odkrycie, że na pielęgnowanych z troską warzywach i kwiatach pojawiły się oznaki choroby. W takim przypadku trzeba działać szybko, ponieważ w przeciwnym razie choroba zniszczy rośliny i zacznie się rozprzestrzeniać, w efekcie niszcząc starannie wypielęgnowany ogródek. Jednym z często pojawiających się na roślinach szkodników jest mączniak prawdziwy, a więc rodzaj grzyba. Na szczęście można zapobiec jego rozprzestrzenianiu za pomocą domowych środków. Sprawdźcie, jak to zrobić.  Domowa metoda na mączniaka Sposobem na mączniaka w ogrodzie i na balkonie jest prosta mieszanka z sody oczyszczonej oraz szarego mydła. Wystarczy, że w litrze wody rozpuścicie pół płaskiej łyżeczki sody oraz odrobinę szarego mydła. Zamiast niego najlepiej jest użyć specjalnego mydła ogrodniczego lub, w ostateczności płynu do naczyń. Chodzi o to, by mieszanka była lekko lepiąca się - dzięki temu soda przyklei się do liści i zacznie działać.  Tak przygotowany oprysk należy stosować raz na 5-7 dni. Najpierw popryskajcie tylko jedną roślinę, by sprawdzić, czy mieszanka zadziała i nie pogorszy sprawy. Nie można bowiem użyć zbyt dużo sody, ponieważ zniszczy ona rośliny.  Tak przygotowaną miksturą można pryskać kwiaty oraz warzywa zaatakowane przez mączniaka.  Oznaki mączniaka na roślinach Mączniak prawdziwy to całą grupa chorób roślin. Jest to choroba grzybowa, która charakteryzuje się białym nalotem na liściach, łodygach, a nawet pąkach roślin. Wyglądają tak, jakby ktoś obsypał je mąką - i stąd właśnie wzięła się jej nazwa. Biały nalot to w rzeczywistości strzępki grzybni i zarodki. Ale to nie jest jedyny objaw - zwróćcie uwagę, jeśli wygląd waszych roślin zaczyna być niepokojący i zauważycie: biały nalot na liściach suche, zwijające się...

Nie wyrzucajcie skorupek z jajek. Posypcie nimi grządki, a będziecie zaskoczeni
Flickr
Newsy
Nie wyrzucajcie skorupek z jajek. Posypcie nimi grządki, a będziecie miło zaskoczeni 
Niemal w każdym domu jajka są codziennym składnikiem posiłków. Dlatego produkcja odpadów po nich jest bardzo duża. Zamiast wyrzucać skorupki do kosza, wykorzystajcie je jako naturalny nawóz wapniowy. Zobaczycie, że wasze rośliny będą rosły jak szalone.

Skorupki z jajek to nieocenione źródło wapnia. Przyjmuje się, że jedna łyżeczka sproszkowanych skorupek dostarcza od 800 do 1000 miligramów tego pierwiastka. W ich składzie znajduje się również cynk, fluor, siarka i krzem. Szkoda nie wykorzystać takiego potencjału. Zobaczcie, jak można użyć skorupek w waszym ogródku.   Jakie rośliny lubią nawóz ze skorupek?  Nawóz taki nadaje się doskonale do zasilania zarówno roślin ogrodowych, jak i doniczkowych Jest całkowicie naturalny, a jego przygotowanie - banalnie proste.   Jeżeli na swojej działce macie rośliny, które lubią dużo wapnia w glebie, to ten nawóz będzie wprost idealny. Z roślin ozdobnych jest to np. lawenda, oleander, tulipany, piwonie, czarny bez. Z warzyw będą to m.in. ogórki, cukinie, kapusta czy fasola.  Unikajcie natomiast stosowania nawozu ze skorupek jajek do roślin, które preferują kwaśną glebę, takich jak: borówka amerykańska, wrzosy, różaneczniki, azalie, paprocie lub storczyki.  Jak przygotować naturalny nawóz wapniowy?  Sposób 1  Skorupki jajek należy pokruszyć i rozsypać pod roślinami. Pod wpływem wilgoci skorupki będą się powoli rozpuszczać, uwalniając wapń do gleby. W ogrodzie będzie to świetny sposób na ślimaki, które nie lubią ostrych brzegów pokruszonych skorupek. Dlatego warto je rozsypywać przede wszystkim pod roślinami często atakowanymi przez ślimaki. W taki sam sposób możecie to robić również pod roślinami doniczkowymi w waszym domu.   Sposób 2  Drugi sposób polega na wysuszeniu skorupek jajek i zmieleniu ich na drobny proszek. Możecie stosować go, wysypując bezpośrednio wokół rośliny lub mieszając z ziemią do sadzenia roślin. Ten sposób szczególnie polubią rośliny doniczkowe.   Sposób 3  Kolejną...