Skupy butelek były kiedyś normą. Popieracie kaucję za plastikowe i szklane butelki?
Pixabay
Newsy

Skupy butelek były kiedyś normą. Popieracie kaucję za plastikowe i szklane butelki?

Myślicie, że wprowadzenie kaucji za szklane i plastikowe butelki, to dobry pomysł?
Anna Urbańska
kwiecień 18, 2021

Już niedługo czeka nas zmiana przepisów, dzięki której zostanie wprowadzona kaucja za plastikowe i szklane butelki. Butelki będzie można zwrócić do automatów lub sklepów i odzyskać zapłaconą wcześniej kaucję. Niestety, szczegóły nie są jeszcze znane.

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Skupy butelek i inne proekologiczne zachowania w PRL-u

Nie każdy pamięta, że takie rozwiązania miały już kiedyś miejsce. Obecnie często mówi się o wprowadzaniu nowych regulacji, które spowodowałyby zmniejszenie ilości produkowanych odpadów i większą dbałość o środowisko. Na pewno pamiętacie wszechobecne skupy butelek. Kiedyś znacznie gromadzenie butelek i oddawanie ich do skupów było normą!

Internauci zauważają, że w czasach PRL-u, Polska była znacznie bardziej ekologicznym krajem i stosowało się wtedy wiele pro-ekologicznych rozwiązań. Jednym z nich były właśnie skupy butelek.

Pod wypowiedzią wiceministra środowiska na temat planowanych zmian, internauci zauważają, że w przeszłości wiele takich rozwiązań skutecznie funkcjonowało. Wspominają oni między innymi:

  • Pakowanie produktów spożywczych w papier
  • Noszenie ze sobą siatek na zakupy, a nie branie ich ze sklepu
  • Kupowanie produktów w szklanych butelkach z kaucją np. w przypadku mleka
  • Zbieranie makulatury
  • Wykładanie śmietników gazetami, a nie zbieranie ich w plastikowych torbach

Nie nazywało się wtedy tych rozwiązań „ekologicznymi”, a pewnie większość osób kierowała się po prostu oszczędnością. Liczy się jednak przede wszystkim wynik dla środowiska.

Zobacz także

Kiedy wprowadzą kaucję za butelki plastikowe?

System jest już przygotowany i jest szlifowany, by w najbliższym czasie mógł ujrzeć światło dzienne – mówi wiceminister klimatu Jacek Ozdoba

Postawienie wszędzie automatów do butelek to jest na tyle poważny koszt, że spowodowałby wzrost kosztów dla konsumentów – dodaje wiceminister

Okazuje się, że nie będzie butelkomatów na każdym rogu. System oddawania butelek będzie mieszany, hybrydowy. Prawdopodobnie będzie można oddać butelki zarówno w specjalnych maszynach, jak i w zwykłych sklepach.

Kaucja za butelkę nie może być zbyt niska, by zachęcić do oddawania butelek, ale nie może być też za wysoka, aby nie odstraszać przed zakupem. Jeszcze nie wiadomo, jaka będzie kaucja za butelki plastikowe i szklane.

Nie wiemy, kiedy dokładnie system wejdzie w życie. Możliwe, że system kaucyjny pojawi się już od 1 stycznia, ale rzecznik nie chciał podać dokładnych szczegółów.

Czytaj także:

Komentarze