Skrzydłokwiaty to jedne z popularniejszych roślin doniczkowych. Ich okazałe liście nie tylko są ozdobą każdego wnętrza, ale też filtrują powietrze z toksyn - z tego powodu poleca się ustawiać skrzydłokwiaty w sypialni albo salonie. Tym, co wyróżnia je na tle innych roślin jest to, że (pod warunkiem odpowiedniej pielęgnacji) pięknie kwitną od wiosny aż do końca lata, a czasami nawet zimą. Co jednak, gdy skrzydłokwiat w ogóle nie chce kwitnąć? W tej sytuacji trzeba wspomóc roślinę - najlepiej naturalnymi sposobami. 

Co zrobić, gdy skrzydłokwiat nie kwitnie?

W przypadku tej rośliny kwiaty świadczą o tym, że „czuje się dobrze” - ma odpowiednie stanowisko, wilgotność podłoża i żyzną glebę. Jeżeli któryś z tych warunków nie jest spełniony, wówczas skrzydłokwiat nie będzie kwitł, a do tego może zacząć marnieć. 

Aby temu zapobiec, należy go nawozić. Dobrze sprawdza się bardzo tani i skuteczny nawóz, jakim jest woda po gotowaniu ziemniaków, a także innych warzyw. Musi być ostudzona oraz, co bardzo ważne, niesolona. Poza wodą z ziemniaków, możecie zastosować także:

Zobacz także:

  • Napar z czosnku - zalejcie 4 ząbki czosnku przegotowaną wodą i odstawcie na noc.

  • Nawóz z banana - skórkę z 1 lub 2 bananów zalejcie gorącą wodą i poczekajcie kilka dni.

  • Fusy z kawy - to stary sposób, który zawsze się sprawdza. Raz na miesiąc wsypcie nieco fusów do doniczki i wymieszajcie z ziemią. 

Jak podlewać skrzydłokwiat?

By skrzydłokwiat zdrowo rósł, trzeba go odpowiednio często podlewać. Lubi wilgotne podłoże, dlatego powinno się go podlewać latem od 3 do 4 razy w tygodniu, a zimą 2 razy w tygodniu. Jeżeli nie jesteście pewni, kiedy podlać tę roślinę, sprawdźcie poziom wilgotności ziemi w doniczce palcem - jeśli ziemia jest mokra, odpuśćcie podlewanie na kilka dni. Jeżeli wyraźnie przeschła - czas podlać skrzydłokwiat. Dobrze jest też od czasu do czasu zraszać liście wodą oraz regularnie wycierać je z kurzu.