Skrzydłokwiat nie chce kwitnąć? Pomoże tani produkt, którego codziennie używacie w kuchni
Flickr
Newsy

Skrzydłokwiat nie chce kwitnąć? Pomoże tani produkt, którego codziennie używacie w kuchni

Piękne i kwitnące rośliny to wizytówka każdego ogrodnika. Jeśli jednak nie chcą kwitnąć, spróbujcie im w tym pomóc.

Skrzydłokwiaty to jedne z popularniejszych roślin doniczkowych. Ich okazałe liście nie tylko są ozdobą każdego wnętrza, ale też filtrują powietrze z toksyn - z tego powodu poleca się ustawiać skrzydłokwiaty w sypialni albo salonie. Tym, co wyróżnia je na tle innych roślin jest to, że (pod warunkiem odpowiedniej pielęgnacji) pięknie kwitną od wiosny aż do końca lata, a czasami nawet zimą. Co jednak, gdy skrzydłokwiat w ogóle nie chce kwitnąć? W tej sytuacji trzeba wspomóc roślinę - najlepiej naturalnymi sposobami. 

Co zrobić, gdy skrzydłokwiat nie kwitnie?

W przypadku tej rośliny kwiaty świadczą o tym, że „czuje się dobrze” - ma odpowiednie stanowisko, wilgotność podłoża i żyzną glebę. Jeżeli któryś z tych warunków nie jest spełniony, wówczas skrzydłokwiat nie będzie kwitł, a do tego może zacząć marnieć. 

Aby temu zapobiec, należy go nawozić. Dobrze sprawdza się bardzo tani i skuteczny nawóz, jakim jest woda po gotowaniu ziemniaków, a także innych warzyw. Musi być ostudzona oraz, co bardzo ważne, niesolona. Poza wodą z ziemniaków, możecie zastosować także:

  • Napar z czosnku - zalejcie 4 ząbki czosnku przegotowaną wodą i odstawcie na noc.

  • Nawóz z banana - skórkę z 1 lub 2 bananów zalejcie gorącą wodą i poczekajcie kilka dni.

  • Fusy z kawy - to stary sposób, który zawsze się sprawdza. Raz na miesiąc wsypcie nieco fusów do doniczki i wymieszajcie z ziemią. 

Zobacz także
Kwiaty będą rosły bez opamiętania, gdy zrobicie im nawóz z tych resztek. Działa lepiej niż sklepowy

Podsypcie kwiaty tym nawozem z resztek, a będą rosły bez opamiętania. Działa lepiej niż sklepowy

Rośliny będą rosły jak szalone, gdy podlejecie je tym nawozem. Wystarczy 1 łyżka tego składnika

Rośliny będą rosły jak szalone, gdy podlejecie je tym nawozem. Wystarczy 1 łyżka tego składnika z kuchni

Jak podlewać skrzydłokwiat?

By skrzydłokwiat zdrowo rósł, trzeba go odpowiednio często podlewać. Lubi wilgotne podłoże, dlatego powinno się go podlewać latem od 3 do 4 razy w tygodniu, a zimą 2 razy w tygodniu. Jeżeli nie jesteście pewni, kiedy podlać tę roślinę, sprawdźcie poziom wilgotności ziemi w doniczce palcem - jeśli ziemia jest mokra, odpuśćcie podlewanie na kilka dni. Jeżeli wyraźnie przeschła - czas podlać skrzydłokwiat. Dobrze jest też od czasu do czasu zraszać liście wodą oraz regularnie wycierać je z kurzu. 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Wlejcie to do doniczek z paprotkami i patrzcie, jak pięknie rosną. Domowy nawóz za kilka groszy
AdobeStock
Newsy
Wlejcie to do doniczek z paprotkami i patrzcie, jak pięknie rosną. Domowy nawóz za kilka groszy
Jeśli chcecie, by wasze paprocie i inne rośliny doniczkowe rosły jak szalone, podajcie im ten naturalny nawóz.

Każdy posiadacz imponującej kolekcji roślin chętnie i z dumą odpowiada na pytania o to, w jaki sposób o nie dba i jak to robi, że tak pięknie rosną. Istotnych jest kilka czynników - odpowiednie stanowisko dla roślin, wilgotność powietrza i gleby czy dostęp do światła oraz oczywiście troska, z jaką każdy miłośnik ogrodnictwa zajmuje się swoimi roślinami. Stosownej opieki potrzebują zarówno te, które rosną na zewnątrz, jak i domowe. Do dziś jedną z popularniejszych roślin doniczkowych są paprocie, choć ich hodowla potrafi być prawdziwym wyzwaniem. W ich przypadku nieoceniony jest odpowiedni nawóz, który stymuluje wzrost roślin i sprawia, że pięknie się prezentują.  Naturalny nawóz do paproci Paprocie można nawozić w ekologiczny, naturalny sposób z wykorzystaniem fusów po herbacie. Ta metoda sprawdzi się też w przypadku innych roślin doniczkowych. Wystarczy, że po zaparzeniu herbaty fusy lub torebkę zostawicie do całkowitego wyschnięcia. Następnie fusy wystarczy wsypać do doniczki i lekko przemieszać glebę. Można też zalać je wodą, odstawić na kilkanaście godzin i tak powstałym roztworem podlać kwiaty. W herbacie znajduje się wiele składników, które doskonale odżywiają rośliny, a co za tym idzie - pobudzają je do wzrostu. Mowa tutaj m.in. o fosforze, potasie, azocie, fluorze, magnezie czy cynku.  Z czego można wykonać nawóz do roślin? Jeśli preferujecie naturalne metody nawożenia roślin, możecie w tym celu wykorzystać nie tylko herbatę, ale także inne produkty spożywcze, których używacie na co dzień: Drożdże - wystarczy zalać je ciepłą wodą i rozpuścić. Po ostygnięciu można podlewać rośliny. Skorupki jajek - są bardzo bogate w wapń, dlatego stanowią świetny nawóz do roślin. Skorupki można dodać do ziemi przy przesadzaniu, a także zrobić z nich wywar. Zalane wodą skorupki są...

Zapomnijcie o wyrzucaniu obierek z ziemniaków. Teraz wasze porzeczki i róże będą rosły jak szalone
Adobe Stock
Newsy
Zapomnijcie o wyrzucaniu obierek z ziemniaków. Teraz wasze porzeczki i róże będą rosły jak szalone 
Obierki z ziemniaków są bardzo wartościowym odpadem. Możecie je wykorzystywać w kuchni przyrządzając smaczne i tanie potrawy, w gospodarstwie domowym np. odkamieniając czajnik, a teraz również we własnym ogrodzie.

Obierki z ziemniaków to resztki w nowoczesnym stylu zero waste. Czyli takie, których nie wyrzucacie do kosza, tylko zmieniacie w pełnowartościowy produkt - tym razem nawóz. Taki nawóz to naturalna alternatywa dla chemicznych środków wspomagających wzrost roślin. Wykonacie go samodzielnie i bez dodatkowych kosztów.   Dlaczego rośliny lubią nawóz z obierek?  Ziemniaki, w tym obierki zawierają sporą ilość mikroelementów i soli mineralnych. Dodatkowo są bogate w skrobię. To ona przyspiesza wzrost roślin ogrodowych i doniczkowych. Niektóre rośliny lubią ją bardziej niż inne. Są to zwłaszcza róże i porzeczki.   Z kolei mikroelementy zawarte w obierkach pobudzają krzewy owocowe do zdrowszego i szybszego wzrostu. Sole mineralne natomiast wspierają odporność roślin.  Jak przygotować nawóz z obierek ziemniaczanych?  Najprostszym sposobem na wykorzystanie obierek jako nawozu jest przygotowanie z nich roztworu, który posłuży do podlewania lub opryskiwania roślin na waszej działce i balkonie.   Zalejcie odpady po ziemniakach wrzącą wodą w proporcji 1:10.   Zostawcie płyn by ostygł, a następnie przefiltrujcie go. Po przefiltrowaniu płyn jest gotowy do użycia. Teraz możecie podlewać nim rośliny raz na 3-4 tygodnie.  Możecie również położyć surowe obierki bezpośrednio wokół roślin. Wówczas mikroelementy w nich zawarte będą stopniowo przenikać do gleby i pobudzać rośliny do wzrostu. Nie stosujcie jednak tej metody w przypadku papryki i pomidorów, gdyż warzywa te są podatne na choroby grzybowe zawarte w ziemniakach.  Kolejną opcją jest dodanie obierek do kompostu na działce. Wzbogacą on naturalny nawóz o liczne mikroelementy i minerały oraz skrobię w nim zawartą, Pamiętajcie jednak, by nie...

Spryskajcie kwiaty tym produktem z kuchni wraz z wodą. Będą mocne, zdrowe i urosną raz-dwa
Adobe Stock
Newsy
Spryskajcie kwiaty tym produktem z kuchni wraz z wodą. Będą mocne, zdrowe i urosną raz-dwa
Macie w lodówce resztki tego produktu? Zapomnijcie o jego wylewaniu. Użyjcie go do podlania swoich kwiatów. Wystarczy wcześniej wymieszać je z wodą.

Mleko to nie tylko ulubiony napój bobasów, czy dodatek do kawy. Krowie mleko „lubią pić” także i rośliny doniczkowe, które mają zapotrzebowanie na wapniowe nawozy. Biały napój może stanowić naprawdę dobry nawóz dla osłabionych roślin. Taka odżywka spełni także kilka innych ról. Co daje podlewanie roślin mlekiem? Do nich trzeba doliczyć przeciwgrzybiczne działanie mleka na glebę w donicy. Ponadto podlewanie kwiatów mlekiem pomaga w walce z kwiatowymi szkodnikami. Skąd pomysł na tak nietypową odżywkę dla kwiatów? Krowie mleko na kwiaty działa niemalże tak samo, jak na ludzi. Jak już wspominaliśmy, chodzi tutaj oczywiście o dostarczenie roślinom znacznych ilości wapnia, niezbędnego do prawidłowego wzrostu, a także do zapobiegania gniciu niektórych gatunków. Oprócz tego w mleku znajdują się także witaminy z grupy B. Dzięki temu mleko może być dobrym środkiem na mszyce i różnego rodzaju wirusy, które atakują liście roślin. Dlaczego nie można przesadzić z podlewaniem kwiatków mlekiem? Oczywiście z mlekiem nie należy przesadzać, jeśli chodzi o dolewanie go do doniczek. Dlaczego? Powód jest prozaiczny. Zbyt mocne „zasilenie” rośliny białym napojem od krowy może spowodować zniszczenie rośliny albo przynajmniej zahamowanie jej wzrostu. Złym pomysłem jest także dolewanie do doniczek skisłego i skwaśniałego mleka. To prosta droga do tego, by rośliny zaczęły po prostu gnić. W jakich proporcjach podlewać rośliny mlekiem? Jeśli macie na zbyciu odrobinę jeszcze dość świeżego mleka z lodówki, nic nie stoi na przeszkodzie ,by go użyć do podlania kwiatków. Wystarczy, że będziecie robili to z rozmysłem. Chodzi przede wszystkim o wymieszanie mleka z wodą. W jakich proporcjach? Wszystko zależy od tego, jakim mlekiem dysponujecie. Jeżeli jest to mleko o 2%-owej zawartości tłuszczu, wymieszajcie je z wodą w...

Prosty i tani nawóz, który ochroni wasze pomidory. Macie go w szafce kuchennej
Flickr
Newsy
Prosty i tani nawóz, który ochroni wasze pomidory. Macie go w szafce kuchennej
Pomidory to rośliny, które dość często atakowane są przez szkodniki. Ich liście lubią żółknąć, a owoce niekiedy odbiegają od ideału. Jak temu zaradzić. Jak chronić i pielęgnować pomidory wykorzystując jedynie zawartość szafki kuchennej? 

Wielu ogrodników rezygnuje ze stosowania chemikaliów w uprawie warzyw i owoców. Nic dziwnego, nie są one bez znaczenia, jeżeli chodzi o zdrowie. Ekologiczni rolnicy zastępują je tzw. domowymi metodami i produktami, które skutecznie pomagają w zwalczaniu chorób i szkodników oraz poprawiają jakość upraw. Dlaczego więc z nich nie skorzystać?  Soda oczyszczona to bezpieczny środek do uprawy pomidorów  Soda to bardzo wszechstronny środek, prosto z waszej kuchni. Tym razem do wykorzystania na działce. Spróbujcie, a pomidory odpłacą się wam dorodnymi i zdrowymi zbiorami. Tylko zobaczcie jakie zalety posiada dobrze znana wszystkim soda: Jest całkowicie bezpieczna i doskonale sprawdza się jako nawóz pod pomidory.   Chroni rośliny przed różnymi chorobami i szkodnikami.  Dezynfekuje nasiona i zmniejsza kwasowość gleby.   Stymuluje wzrost pomidorów i zwiększa ich odporność na nieprzychylną temperaturę.  Jak wykorzystać sodę, gdy na pomidorach już pojawiły się szkodniki?  Gdy wasze pomidory zaatakują szkodniki, musicie przygotować silny roztwór sody oczyszczonej i wody.  Składniki:  10 l wody w temperaturze pokojowej  75 g sody oczyszczonej  Przygotowanym roztworem opryskujcie krzaki co 7-10 dni. Róbcie to do momentu, aż szkodliwe owady znikną.  Jak przygotować oprysk z sody zapobiegający chorobom pomidorów?  Składniki  1 łyżka sody oczyszczonej  5 l wody w temperaturze pokojowej   1 łyżka oleju roślinnego  1 łyżka mydła w płynie 1 tabletka aspiryny  Sposób przygotowania:  Najpierw wymieszajcie sodę i olej  Następnie dodajcie mydło w płynie i...