Wokół tatara narosło wiele nieporozumień. Część ludzi zdaje sobie sprawę z ryzyka, jakie wiąże się z jedzeniem surowego mięsa czy jajek. Inni nie mają zaś o nim zielonego pojęcia. Czy tatar to bezpieczna propozycja kulinarna?

Największym sprzymierzeńcem tatara jest temperatura

W niskiej temperaturze, mowa o przedziale 0-4 stopni, wiele bakterii w ogóle się nie rozmnaża. Wraz z jej wzrostem tempo rozmnażania się bakterii rośnie. Najwyższe dosięga temperatur zbliżonych do temperatury ciała człowieka. Po przekroczeniu pewnego progu gorąca, przykładowo wysokich 50 stopni, bakterie przestają się rozmnażać i zaczynają umierać. Jak skorzystać z tej wiedzy przygotowując tatara?

Nie tylko niska temperatura pozwoli wam przygotować bezpieczny tatar. Nie każdy wie, że wnętrze nienaruszonego kawałka mięsa jest sterylne. Bakterie nie mogą przedrzeć się przez jego zwartą strukturę i znajdują się tylko na powierzchni, z której stosunkowo łatwo się ich pozbyć, traktując je wysoką temperaturą. Wystarczy maksymalnie minutowe przesmażenie sztuki mięsa na tatar. Proste i działa!

Jak wybrać najlepsze mięso i jak je rozdrobnić?

Mięso na tatar powinno być niepoprzerastane tkanką łączną. Mamy na myśli gładką i jednolitą sztukę. Jedzenie surowych ścięgien i błon bowiem nie należy do najprzyjemniejszych doświadczeń. Nie jest też ani trochę zdrowe. Od dawna ulubionym rodzajem mięsa Polaków na tatar jest rostbef. Odpowiednio chudy, ma doskonały i specyficznie mięsny smak. Podczas wyrabiania, możecie dodać do niego gazowanej wody.

Zobacz także:

To mięso chude i kruche, co sprawia, że można go pokroić w efektywnie prezentującą się, większą kostkę, bez obawy, że goście będą ją żuli niczym kawałek ciągnącej się gumy. Jeśli wybierzecie na tatar rostbef, wystarczy jego przemrożony kawałek pokroić na plasterki, a następnie w paski, które będziecie kolejno dzielić na jeszcze mniejsze części. Tatar siekany będzie znacznie smaczniejszy niż ten mielony w maszynce!

Mięso na tatar, które nadaje się do zmielenia

Jednym z przykładów mięsa, które można zmielić jest fragment wołowego udźca - ligawa. To propozycja na tatar z większą ilością włókna niż rostbef. Jeśli wybierzecie wspomnianą ligawę, pamiętajcie o schłodzeniu metalowych części maszynki do mielenia. To prosty trik, który ułatwi wam pracę!

Dodatki do tatara wołowego

Kolor świeżego tatara powinien być krwistoczerwony. Właśnie ten odcień komponuje się w idealny sposób z tłuczonym lub grubo mielonym pieprzem, piklami, musztardą, jajkiem, siekaną cebulą  a nawet grzybami. 
Tatarowi nie zaszkodzi dodatek kropli soku z cytryny lub octu. 

Jak często jecie tatar?