Na początek odrobina wyjaśnień odnośnie nazwy naszego sera z przepisu. Dla serowych purystów feta może powstawać wyłącznie z mieszanki mleka owczego  i koziego (lub z samego mleka owczego), jak ma to miejsce w jej ojczyźnie, czyli w słonecznej Grecji.

Czy można zrobić ser feta z mleka krowiego?

W związku z tym (a także w związku z odpowiednimi przepisami prawnymi), na polskich sklepowych półkach znajdziemy zarówno drogie, eksportowane z Hellady sery feta, jak i słone serki typu greckiego, które z reguły powstają z mleka krowiego.

Nie da się ukryć, że pomiędzy tymi oboma typami sera są znaczące różnice w smaku. Ale czy aby na pewno ser z krowiego mleka jest rzeczywiście gorszy niż ten z owczo-koziej mieszanki? Odpowiedź na to pytanie pozostaje otwartą kwestią.

Tak czy owak, w naszych polskich warunkach znacznie łatwiej o krowi kefir, a taki będzie niezbędny do przygotowania fety własnego wyrobu. Ważne jest jednak to, by kefir nie był pasteryzowany. Oprócz tego przyda wam się wyłącznie jeden dodatek – chodzi o pospolitą sól. Przygotujcie garnek i gazę i do dzieła!

Zobacz także:

Przepis na domowy słony ser typu feta z mleka krowiego

Składniki:

  • 2 litry niepasteryzowanego kefiru z mleka krowiego
  • 3 małe łyżeczki soli

Przygotowanie:

  1. Kefir wlejcie do szerokiego garnka lub patelni, wsypcie sól i stale mieszając, zagotujcie na niewielkim ogniu.
  2. Kiedy kefir się zagotuje, na jego powierzchni powinna wykształcić się serwatka. Jednocześnie z tym procesem powinny powstawać skrzepy mleka. Wtedy zdejmijcie naczynie z gazu.
  3. Na durszlaku lub sitku umieśćcie gazę. Przelejcie powstałą masę przez durszlak.
  4. Pozwólcie, by cały płyn ściekł przez dziury sita lub durszlaka. Gotową masę serową przełóżcie do mniejszej formy (od naczynia) i dobrze ją w środku uformujcie. W tym kształcie włóżcie ją do lodówki.
  5. Wystarczy kilka godzin, by ser właściwie się uformował. Po tym czasie możecie go pokroić w charakterystyczną kostkę.
  6. Smacznego!