Seniorzy powinni jeść tego produktu jak najwięcej. Obniża ciśnienie i wspomaga trawienie
Adobe Stock
Newsy

Seniorzy powinni jeść tego produktu jak najwięcej. Obniża ciśnienie i wspomaga trawienie

Jak powinna wyglądać zdrowa dieta dla seniora? Produkty z pewnej grupy koniecznie należy uwzględnić w jadłospisie starszych osób.

Każdy z nas powinien zwracać baczną uwagę na to, co je. A im jesteśmy starsi, tym ważniejsze jest dbanie o jakość spożywanych posiłków. Z wiekiem organizm traci powoli siły i zdolność do regeneracji, dlatego tak istotne jest wspieranie go między innymi z pomocą odpowiedniej diety. 

Zwłaszcza jedna grupa produktów powinna się znaleźć w tygodniowym jadłospisie starszych osób, choć mało kto zdaje sobie z tego sprawę. Sprawdźcie, jak powinna wyglądać dieta dla seniora. 

Co powinno się znaleźć w diecie seniora?

Tym, co starsi ludzie powinni spożywać w miarę możliwości jak najczęściej, są produkty mleczne. Mowa tutaj zwłaszcza o tych sfermentowanych, czyli jogurtach, serach czy kefirze. Zaleca się, by osoby starsze dziennie spożywały nawet 3 szklanki tych produktów. To może być wymieniony wcześniej jogurt (naturalny lub owocowy - najlepiej zrobiony przez siebie bez dodatku cukru), kefir, a także maślanka i zsiadłe mleko.

Sfermentowane produkty mleczne zawierają zdrowe bakterie, które wzmacniają mikroflorę jelitową. Do tego regularne spożywanie tych produktów obniża ryzyko chorób krążenia, reguluje poziom cholesterolu i ciśnienia tętniczego. 

Zobacz także
Emma Morano

Najstarsza kobieta na świecie zdradziła sekret swojej długowieczności. Codziennie je 1 rzecz. To dzięki niej dożyła 116 lat?

W tym wieku lepiej się nie odchudzać. Wyrządzicie sobie więcej szkody niż pożytku

W tym wieku lepiej się nie odchudzać. Wyrządzicie sobie więcej szkody niż pożytku

Dieta dla seniorów

Aż 10% osób starszych może jeść mniej, niż tego rzeczywiście potrzebuje. Brak apetytu powodowany lekami lub po prostu podeszłym wiekiem może jednak dodatkowo osłabiać organizm. Osoby starsze często mają niedobory witaminy D, witamin z grupy B, białka, a także potasu, wapnia czy magnezu. Poza produktami mlecznymi, w diecie seniora powinny się znaleźć takie produkty, jak:

  • owoce i warzywa w ilości co najmniej 5 porcji dziennie (¾ to warzywa, ¼ owoce), najlepiej surowe lub w formie soków

  • pełnoziarniste pieczywo

  • płatki owsiane

  • grube kasze

  • orzechy

  • oleje roślinne

  • chude, białe mięso i ryby - najlepiej 2 razy w tygodniu 

Konieczne jest ograniczenie soli i cukru w posiłkach, a także tłuszczów nasyconych. Te znajdują się przede wszystkim w czerwonym mięsie, czyli w wołowinie i wieprzowinie. Starsze osoby powinny jeść regularnie, około 5 posiłków dziennie, z czego co najmniej 1 powinien być ciepły.

Źródło: tvn24.pl 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Jedzcie to na śniadanie, a uchronicie się przed osteoporozą
AdobeStock
Newsy
Jedzcie to na śniadanie, a uchronicie się przed osteoporozą
Tej niebezpiecznej i niestety powszechnej chorobie można zapobiegać. Kluczowa jest dieta.

Osteoporoza, czyli zrzeszotnienie kości, to już choroba cywilizacyjna. Przytoczone przez WHO dane mrożą krew w żyłach - na tę chorobę cierpi już 200 mln ludzi na świecie. Osteoporoza może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji, jak groźne dla życia złamania - na przykład kręgosłupa. By zapobiegać tej chorobie i wzmocnić kości, trzeba stosować się do odpowiednich zasad żywienia. Przeczytacie o tym poniżej. Dieta w osteoporozie Osoby zagrożone tą chorobą lub leczące się na osteoporozę powinny dostarczać organizmowi wysokie dawki witaminy D oraz wapnia. Według ekspertów z Mayo Clinic, koniecznie w codziennej diecie powinny się znaleźć owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste. Te ostatnie zawierają dużo błonnika i składników odżywczych, które wspomagają organizm. Z kolei w przypadku owoców i warzyw zaleca się jedzenie co najmniej trzech porcji tych produktów dziennie.  Kolejnym ważnym składnikiem w diecie osób chorych na osteoporozę jest białko, najlepiej pochodzenia roślinnego. W roślinach strączkowych, w których się ono znajduje, można znaleźć także wiele witamin, minerałów oraz związki przypominające fitoestrogeny, odpowiadające m.in. za utrzymanie zdrowych kości.  Przyczyny osteoporozy Choroba ta najczęściej powodowana jest po prostu podeszłym wiekiem, ale także przyjmowanymi lekami lub innymi schorzeniami. W grupie ryzyka zachorowania na osteoporozę znajdują się: kobiety, u których menopauza wystąpiła przed 45. rokiem życia osoby starsze cukrzycy osoby cierpiące na kamicę nerkową czy zespół Cushinga osoby o szczupłej budowie ciała mężczyźni, u których stwierdzono niski poziom testosteronu oraz kobiety o niskim poziomie estrogenów Do głównych przyczyn zachorowań na osteoporozę można zaliczyć siedzący tryb życia, palenie...

Na diecie "5 kęsów" można schudnąć nawet 7 kg w tydzień. Odważylibyście się?
AdobeStock
Newsy
Na diecie „5 kęsów" można schudnąć nawet 7 kg w tydzień. Odważylibyście się?
Niektóre pomysły na szybkie odchudzanie są naprawdę zaskakujące. Na tej diecie można podobno zrzucić wagę w rekordowym tempie, jednak czy jest to bezpieczne dla zdrowia?

Osoby pragnące szybko schudnąć są gotowe do wielu wyrzeczeń. Taki sposób odżywiania długofalowo nie jest dobry dla organizmu, jednak niektórzy są gotowi podjąć takie ryzyko i, na własną odpowiedzialność, decydują się przejść na restrykcyjną dietę. Przykładem jest tak zwana dieta 5 kęsów. Sprawdźcie, na czym polega.  Skąd wzięła się dieta pięciu kęsów? Dietę wymyślił w 2007 roku dr Alwin Lewis. Zainspirował się on zasadami żywienia, jakimi muszą się kierować osoby po operacji zmniejszenia żołądka. Wówczas można jeść prawie wszystkie produkty, ale w bardzo małych ilościach. Dzięki temu można stosunkowo szybko schudnąć i to przy dość niewielkim wysiłku, ponieważ nie trzeba liczyć kalorii ani przygotowywać odpowiednio zbilansowanych posiłków. Autor tej diety twierdzi, że w ciągu tygodnia można na niej zrzucić prawie 7 kilogramów.  Na czym polega dieta pięciu kęsów? Zasady tej diety są bardzo proste. Można jeść nadal od trzech do pięciu posiłków dziennie, ale z jednym zastrzeżeniem - dozwolone jest zjedzenie maksymalnie pięciu kęsów na każdy posiłek. Są to zasady inspirowane zaleceniami, jakie dostają osoby, które przeszły operację zmniejszenia żołądka. Muszą się przyzwyczaić do jedzenia małych porcji nie tylko ze względu na chęć zrzucenia wagi - fizycznie jest to niemożliwe, by od razu po operacji zmieścić w żołądku tyle samo jedzenia, co przed.  Dr Lewis zaznacza, że co najmniej dwa kęsy dziennie powinny zawierać niezbędne dla organizmu składniki odżywcze, które znajdują się m.in. w: rybach mięsie tofu roślinach strączkowych nabiale Można też ćwiczyć, choć powinny to być lekkie ćwiczenia. Ze względu na niską kaloryczność tej diety, organizm nie będzie miał po prostu skąd wziąć energii na...

Mieliście niedawno operację? Oto, co należy jeść, by przyspieszyć rekonwalescencję
AdobeStock
Newsy
Mieliście niedawno operację? Oto, co należy jeść, by przyspieszyć rekonwalescencję
Jak powinna wyglądać dieta u osób, które przeszły operację? Jeden składnik jest w niej szczególnie kluczowy.

Zdrowa i zbilansowana dieta jest ogromnie ważna dla naszego zdrowia. A szczególnie wtedy, gdy nasz organizm potrzebuje sił do regeneracji - na przykład po zabiegu czy operacji. Pacjenci, u których wykonywane były zabiegi chirurgiczne są narażeni na niedożywienie ze względu na ból, dyskomfort lub brak apetytu spowodowany lekami, dlatego tak ważna jest prawidłowa dieta w tym czasie. Sprawdźcie, co powinno się znaleźć w diecie osób regenerujących się po operacji.  Kiedy po operacji można zjeść? Jeżeli operacja nie dotyczyła przewodu pokarmowego, wówczas zwykle żywienie doustne można rozpocząć już w drugiej dobie po operacji. W przeciwnym wypadku stosowane jest żywienie pozajelitowe, jednak jeżeli zabieg nie był przeprowadzany na narządach układu pokarmowego, wówczas można powoli wprowadzać lekkostrawną dietę. Najczęściej są to sucharki lub kleik - tak delikatne pokarmy mają za zadanie pobudzić układ trawienny do działania i przeciwdziałać ewentualnym sprzeciwom z jego strony.  Jak powinna wyglądać dieta po operacji? Dieta osób regenerujących się po operacji powinna być lekkostrawna, ale bardzo odżywcza. Jej najważniejsze składniki to: białko witamina A witamina C witamina B12 witamina E witamina K kwasy omega-3 cynk żelazo Szczególnie białko odgrywa w takiej diecie dużą rolę ze względu na regenerację tkanek, transport witamin i składników odżywczych w organizmie oraz pozytywny wpływ na układ odpornościowy. W diecie rekonwalescenta produkty zawierające białko powinny być lekkostrawne i delikatne dla żołądka. Dobrym wyborem będzie chude, gotowane mięso, duszone ryby i jaja. Jeśli pacjent nie jest uczulony na laktozę, polecany jest także chudy nabiał.  Co jeść po operacji? Poza białkiem, w...

Jedzenie tych produktów zwiększa ryzyko zakrzepicy. Większość z nas spożywa je codziennie
AdobeStock
Newsy
Jedzenie tych produktów zwiększa ryzyko zakrzepicy. Większość z nas spożywa je codziennie
Zakrzepica to choroba, której ryzyko występowania wzrasta w wyniku innych schorzeń, a także nieprawidłowej diety. By zapobiec zakrzepicy, ważne jest, by odpowiednio odżywiać się na co dzień.

Zakrzepica może być powodem aż pół mln zgonów rocznie w Europie, a w Polsce na tę chorobę co roku zapada sto tysięcy osób. Przy zakrzepicy dochodzi do zatoru żył, przez który krew nie przepływa prawidłowo. Powoduje to wiele nieprzyjemnych objawów, w obrzęk kończyn, niedowład oraz bóle w klatce piersiowej, a nieleczona zakrzepica może doprowadzić do zatoru serca, a w konsekwencji - do śmierci. Ogromne znaczenie w profilaktyce tej choroby ma prawidłowa dieta - sprawdźcie, co powinno się w niej znaleźć, a jakich produktów należy unikać.  Czynniki ryzyka zakrzepicy Zagrożone rozwojem zakrzepicy są osoby znajdujące się w grupie ryzyka, czyli takie, które: mają co najmniej 40 lat przeszły zabieg chirurgiczny miednicy, dolnych kończyn i jamy brzusznej kobiety w ciąży oraz w połogu przeszły zawał serca, udar lub sepsę są leżące z powodu wypadku lub ciężkiej choroby Zwiększone ryzyko zachorowania na zakrzepicę dotyczy także osób zdrowych, które prowadzą niezdrowy tryb życia. Mowa tutaj o paleniu papierosów, piciu alkoholu oraz częstym spożywaniu „śmieciowego” jedzenia, które w konsekwencji często prowadzi do otyłości - choroby, która dodatkowo sprzyja zachorowaniu na zakrzepicę.  Czego nie jeść, by uniknąć zakrzepicy? Jeżeli zależy wam na zdrowiu, koniecznie usuńcie ze swojej diety produkty zawierające dużo cukru - słodycze, słodkie napoje, ciasta i ciasteczka. Należy też zrezygnować z jedzenia, które jest wysokoprzetworzone. To m.in. gotowe dania, zupki instant, a także konserwy, parówki i serki topione. Z diety powinno także zniknąć czerwone mięso, czyli wołowina i wieprzowina.  Dieta przeciw zakrzepicy  Ponieważ zakrzepica częściej występuje o osób otyłych, w profilaktyce tej choroby niezwykle ważny jest odpowiedni sposób...