Każdy z nas powinien zwracać baczną uwagę na to, co je. A im jesteśmy starsi, tym ważniejsze jest dbanie o jakość spożywanych posiłków. Z wiekiem organizm traci powoli siły i zdolność do regeneracji, dlatego tak istotne jest wspieranie go między innymi z pomocą odpowiedniej diety. 

Zwłaszcza jedna grupa produktów powinna się znaleźć w tygodniowym jadłospisie starszych osób, choć mało kto zdaje sobie z tego sprawę. Sprawdźcie, jak powinna wyglądać dieta dla seniora. 

Co powinno się znaleźć w diecie seniora?

Tym, co starsi ludzie powinni spożywać w miarę możliwości jak najczęściej, są produkty mleczne. Mowa tutaj zwłaszcza o tych sfermentowanych, czyli jogurtach, serach czy kefirze. Zaleca się, by osoby starsze dziennie spożywały nawet 3 szklanki tych produktów. To może być wymieniony wcześniej jogurt (naturalny lub owocowy - najlepiej zrobiony przez siebie bez dodatku cukru), kefir, a także maślanka i zsiadłe mleko.

Zobacz także:

Sfermentowane produkty mleczne zawierają zdrowe bakterie, które wzmacniają mikroflorę jelitową. Do tego regularne spożywanie tych produktów obniża ryzyko chorób krążenia, reguluje poziom cholesterolu i ciśnienia tętniczego. 

Dieta dla seniorów

Aż 10% osób starszych może jeść mniej, niż tego rzeczywiście potrzebuje. Brak apetytu powodowany lekami lub po prostu podeszłym wiekiem może jednak dodatkowo osłabiać organizm. Osoby starsze często mają niedobory witaminy D, witamin z grupy B, białka, a także potasu, wapnia czy magnezu. Poza produktami mlecznymi, w diecie seniora powinny się znaleźć takie produkty, jak:

  • owoce i warzywa w ilości co najmniej 5 porcji dziennie (¾ to warzywa, ¼ owoce), najlepiej surowe lub w formie soków

  • pełnoziarniste pieczywo

  • płatki owsiane

  • grube kasze

  • orzechy

  • oleje roślinne

  • chude, białe mięso i ryby - najlepiej 2 razy w tygodniu 

Konieczne jest ograniczenie soli i cukru w posiłkach, a także tłuszczów nasyconych. Te znajdują się przede wszystkim w czerwonym mięsie, czyli w wołowinie i wieprzowinie. Starsze osoby powinny jeść regularnie, około 5 posiłków dziennie, z czego co najmniej 1 powinien być ciepły.

Źródło: tvn24.pl