To jest naprawdę sporego kalibru zagadka dla tęgich głów. Może wspomniane doświadczenie, może cierpliwość i gotowanie dania z dużą dozą uczucia? Nie nam rozstrzygnąć tę kwestię. Tak czy siak, warto przyjrzeć się czasem swoim babciom, by zaczerpnąć od nich nie tylko życiowej, ale i kulinarnej mądrości.

Mięciutkie babcine gołąbki

Będzie to przydatne przy pracy nad gołąbkami. Jak sprawić, by nie były za twarde, by rozpływały się w ustach? Każda babcia ma na to swoje rozwiązanie. Jednak wszystkie opierają swoje wysiłki na skupieniu na kapuście i ryżu.

Kapusta na gołąbki nie może być za twarda, czyli za stara. W zimie kapuściane głowy dostępne w sprzedaży powinny być jeszcze zdatne do obgotowania. Wystrzegajcie się jednak kapust wielkości byczego łba – takie nie dają gwarancji miękkich po ugotowaniu liści.

Obowiązkowo pamiętajcie także o wycięciu przed gotowaniem głąba.  Więcej o kapuście przeczytacie w jednym z naszych poprzednich artykułów. Wystarczy kliknąć tutaj: Kapusta na gołąbki nie mięknie? Wszystko przez łatwy do przeoczenia błąd. Większość Polaków o tym zapomina!

Zobacz także:

Co dodać do gołąbków przed pieczeniem?

Sprawę kapusty mamy już załatwioną. Teraz czas na ryż. Ten babciny w gołąbkach rozpływał się jako składnik farszu w ustach. Zamiast gotować ryż w plastikowym woreczku, „wypieczcie” ryż w garnku, bez mieszania, w proporcji 1:2 z wodą na maleńkim ogniu. Tak przygotowany musi się udać.

Na koniec jeszcze dwa babcine triki. Wkładając gołąbki do naczynia żaroodpornego zalejcie je nie tylko bulionem czy wodą. Dodajcie to bulionu przed dodaniem łyżkę smalcu lub nieco oleju – dzięki temu gołąbki lepiej się wypieką i będą mięciutkie po wyjęciu z piekarnika!

Przepis na gołąbki

Składniki:

  • Mała głowa kapusty
  • 50 dag mięsa mielonego wieprzowego (najlepiej z łopatki)
  • Ćwierć szklanki ryżu
  • 1 cebula
  • 1 jajko
  • Szklanka bulionu lub wody
  • 1 łyżka smalcu
  • Pieprz
  • Sól

Przygotowanie:

  1. Kapustę obgotujcie po wykrojeniu głąba i oddzielcie z niej liście.
  2. Przygotujcie farsz. Do mięsa dodajcie skrojoną w kostkę cebulkę, jajko, pieprz i sól.
  3. Zawijajcie gołąbki i sztywno, w zwarty sposób wyłóżcie je w naczyniu żaroodpornym.
  4. Wymieszajcie bulion lub wodę z roztopionym smalcem i zalejcie nim gołąbki.
  5. Pieczcie w piekarniku pod przykryciem do zupełnej miękkości nawet ponad 1 godzinę w temp. 180 st. C.
  6. Podawajcie z sosem pomidorowym.

Smacznego!