Schabowy, kebab czy pizza? Sprawdzili, co Polacy lubią jeść najbardziej
AdobeStock
Newsy

Schabowy, kebab czy pizza? Sprawdzili, co Polacy lubią jeść najbardziej

Wolimy pierogi, czy może kotlety? I jak często jadamy na mieście? Poznajcie preferencje i upodobania kulinarne Polaków. Zgadzacie się z nimi?

Choć Polacy mogą się pochwalić dość różnorodną kuchnią, w kwestii ulubionych potraw jesteśmy zaskakująco zgodni. Tygodnik „Polityka” wraz z pracownią Kantar sprawdził nasze upodobania kulinarne. Co najbardziej lubimy jeść? Czy chodzimy do restauracji? Szukamy nowych smaków, czy pozostajemy wierni tym samym potrawom przez całe życie? Zobaczcie, jakie są wyniki badania. 

Polacy uwielbiają mięso

Dawniej polska kuchnia opierała się przede wszystkim na kaszy, a później na ziemniakach i daniach mącznych. Nic w tym dziwnego - mięso było bardzo drogie i mało kto mógł sobie na nie pozwolić. Dania mięsne jadano więc głównie na święta. Teraz jednak mięso jest podstawą diety przeciętnego Polaka. Z badania przeprowadzonego przez pracownię Kantar dla „Polityki” wynika, że aż 78% respondentów jada mięso, a 18% stara się je ograniczać w swojej diecie. 

Nie będzie też zaskoczeniem to, co jest ulubionym daniem Polaków. Na pytanie „Którą z poniższych potraw wybrał/aby Pan/Pani na najbliższy posiłek lunchowy?” 41% osób odpowiedziało, że najchętniej zjedliby kotleta schabowego z ziemniakami i kapustą. To danie zdecydowanie preferują osoby z województwa Świętokrzyskiego i Warmińsko-Mazurskiego. Następna w zestawieniu była pizza lub makaron, a następnie, o dziwo, sałatka (11%). Co ciekawe, więcej osób wybrało sushi (8%) niż kebaba (6%). 

Niechętnie też eksperymentujemy w kuchni. Połowa respondentów jada tylko te potrawy, które znają i lubią, a nowych unikają. 36% preferuje dania z polskiej kuchni, a 10% kieruje się przede wszystkim ceną i je to, co jest najtańsze. 

Zobacz także
Na jakim tłuszczu najlepiej smażyć kotlety schabowe? Tylko te 2 się nadają

Na jakim tłuszczu najlepiej smażyć kotlety schabowe? Tylko te 2 się nadają 

idealny schabowy

Moczycie  kotlety schabowe w mleku i cebuli? Dodajcie jeszcze ten 1 składnik, a wyjdą dobre jak nigdy

Polak w restauracji

Kolejne pytania dotyczyły jedzenia posiłków w restauracjach lub barach. W polskiej kulturze wciąż panuje przekonanie o tym, że najlepszy obiad to ten zjedzony w domu, co znajduje odzwierciedlenie w wynikach badania. 31% respondentów w ogóle nie chodzi do restauracji i nie zamawia posiłków. 26% jada w lokalach zaledwie kilka razy w roku, a 22% kilka razy w miesiącu. Zwykle decydujemy się na tanie obiady - ponad połowa badanych nie wydaje na posiłek w restauracji więcej, niż 50 złotych za osobę. Najczęściej jadamy na mieście wspólnie z najbliższą rodziną (44%) lub ze znajomymi (44%). 

Czy Polacy nadal kupują jedzenie na targach?

Jak myślicie, kto częściej kupuje świeże produkty spożywcze na targu - mieszkańcy wsi, czy dużych miast? Odpowiedź może być zaskakująca, ponieważ to właśnie „mieszczuchy” chętniej kupują na targowiskach. Ciekawa jest także kwestia małych, osiedlowych sklepów. Ceny w nich są wyższe niż w dyskontach, jednak to właśnie w takich sklepach najczęstszymi klientami są osoby niezamożne. Możliwe, że wynika to z przyzwyczajenia lub możliwości kupienia produktów “na zeszyt”.

Źródło: „Polityka”, nr 32 (3375)

Magda Gessler odpowiada na pytania

Za jakim jedzeniem najbardziej tęsknią polscy emigranci? Nie zgadlibyście, którego produktu im brakuje
Adobe Stock
Newsy
Za jakim jedzeniem najbardziej tęsknią polscy emigranci? Nie zgadlibyście, którego produktu im brakuje
O jakich potrawach marzą Polacy na emigracji? Najbardziej brakuje im czegoś, co wy macie na co dzień w domach.

Nikomu nie trzeba mówić, że bardzo wielu Polaków żyje na stałe lub czasowo poza granicami naszego kraju. Pewnie każdy w was ma w rodzinie kogoś, kto postanowił wyjechać w celu poprawienia swojej sytuacji majątkowej, w celu znalezienia pracy lub po prostu w poszukiwaniu innego życia. Niektórzy wyjeżdżają z Polski na stałe, inni mają zamiar wrócić. Polscy emigranci bardzo rzadko kiedy mogą zabrać ze sobą całą rodzinę. To za członkami rodziny tęsknią więc najbardziej poza granicami kraju. Na drugim miejscu jest jednak… jedzenie. Jakiego produktu najbardziej brakuje Polakom za granicą? Zdecydowanym numerem jeden jeśli chodzi o to, za czym Polacy tęsknią najbardziej jest pieczywo . Aż 41% respondentów wskazało pieczywo jako coś, czego brakuje im na emigracji. Za granicą coraz częściej można natknąć się na polskie piekarnie specjalizujące się w sprzedaży i wypiekach chleba i słodkości podobnych do tych, które można dostać na terenie Polski. To dotyczy jednak tylko większych miast. Większość emigrantów nie ma dostępu do pieczywa dobrej jakości, a to za granicą jest dość specyficzne. Dopiero na drugim miejscu emigranci wymieniają tradycyjne polskie potrawy. Są to: Pierogi Bigos Zupy Choć w wielu krajach Europy bez trudu można znaleźć restauracje i bary specjalizujące się w kuchni polskiej, emigranci i tak mają ciągoty do rodzimej żywności. Czy emigranci z Polski potrafią bardziej docenić polską żywność? Polakom za granicą brakuje także mięs i wędlin . Wskazało je aż 38% respondentów z grupy przebadanych osób (przebadano osoby, które w ciągu swojego życia przebywały za granicą nieprzerwanie więcej niż 3 miesiące). Często wymieniane były też produkty mleczne. Kefir, maślanka czy twaróg to produkty deficytowe w sklepach innych niż sklepy polskie. Niektórzy tęsknią też za owocami i warzywami z...

Szalejąca drożyzna uderza w portfele Polaków. Tych produktów kupujemy coraz mniej
AdobeStock
Newsy
Szalejąca drożyzna uderza w portfele Polaków. Tych produktów kupujemy coraz mniej
Przez rosnące ceny coraz trudniej jest zaplanować codzienne zakupy. Niektórzy całkowicie rezygnują już z pewnych produktów.

Utrzymujące się wysokie ceny produktów spożywczych skutecznie zniechęcają coraz więcej osób do dużych zakupów. Zaczynamy kupować tylko to, co najbardziej potrzebne i rezygnujemy z wielu przyjemności. Portal Wirtualna Polska zlecił badanie na temat tego, co Polacy sądzą na temat cen nowalijek w tym roku. Odpowiedzi można było przewidzieć, choć niektóre z nich i tak są zaskakujące. Sprawdźcie, jakie były wyniki badania.  Porównanie cen młodych warzyw i owoców z zeszłorocznymi Pierwsze pytanie dotyczyło tego, jak respondenci oceniają obecne ceny nowalijek w porównaniu z tymi z zeszłego roku. Aż 68% osób odpowiedziało, że ich zdaniem ceny są o wiele wyższe od zeszłorocznych, a 16% stwierdziło, że są nieco wyższe. Wynika z tego, że aż 84% badanych uważa, iż ceny nowalijek są wyższe niż w zeszłym roku. Sęk w tym, że respondenci tutaj grubo się mylą! Wedle wskaźników ceny nowalijek spadły rok do roku o 2% ceny. Zaskakujący jest fakt, że aż 10% odpowiedziało iż nie orientują się w ogóle w cenach tych produktów.  Które owoce lub warzywa podrożały najbardziej? W kolejnym pytaniu poproszono badanych o wskazanie warzyw i owoców które ich zdaniem są najdroższe w porównaniu z cenami z zeszłego roku. Na samym szczycie listy znalazły się kolejno: czereśnie (66% osób wskazało tę odpowiedź), pomidory (61% głosów) i truskawki (58% głosów). Aż połowa uważa, że droższe są młode ziemniaki i ogórki. Nieco mniej osób wskazało młodą marchewkę, szparagi i sałatę (ok. 30% głosów). 14% wybrało odpowiedź „trudno powiedzieć”.  Przez drożyznę kupujemy coraz mniej W zleconym przez WP badaniu zapytano też respondentów o to, jaki jest wpływ cen nowalijek na decyzje zakupowe. Aż 64% badanych przyznało, że przez wysokie ceny młodych warzyw i owoców kupią ich mniej, niż w zeszłym roku. 24%...

dlaczego nie należy przelewać makaronu wodą
Adobe Stock
Newsy
Przelewacie ugotowany makaron zimną wodą? To ogromny błąd, który psuje każde danie
Choć pod względem ilości spożywanego makaronu Włosi wciąż biją Polaków na głowę, nie ulega wątpliwości, że produkt ten stał się bardzo popularny w naszym kraju. Badania wykazały, że ponad połowa z was serwuje go w swoich domach przynajmniej raz w tygodniu. Mimo to podczas jego przygotowywania wciąż popełniacie wiele błędów.

Większość Polaków nie wyobraża sobie swojej diety bez makaronu . Przyrządzany na bazie mąki, wody i jajek produkt stanowi bowiem podstawę wielu inspirowanych Włochami dań - spaghetti , lasagne, zapiekanki czy sałatki makaronowej. Popularne jest również dodawanie go do różnego rodzaju zup, między innymi rosołu , pomidorowej czy grzybowej. Cenne wartości odżywcze makaronu Statystyczny Polak zjada ok. 5 kilogramów makaronu rocznie. Badania przeprowadzone z okazji Światowego Dnia Makaronu dowodzą, że Polacy bardzo często wykorzystują ten produkt w swojej kuchni.  Aż 93 proc. respondentów przyznało, że jada go co najmniej raz na 2 tygodnie, z kolei ponad połowa badanych (55 proc.) stwierdziła, że spożywa makaron przynajmniej raz w tygodniu lub częściej. To doprawdy imponujący wynik. Nie ma się czemu dziwić. W końcu dania zakładające wykorzystanie makaronu są nie tylko tanie, łatwe, szybkie i pyszne, ale również zdrowe. Bowiem, w jego składzie można znaleźć między innymi cenne węglowodany, białko, tłuszcze, błonnik i minerały, a także witaminy z grupy B, kwas foliowy, żelazo oraz magnez. Jego częste spożywanie z pewnością wam nie szkodzi. Jak ugotować makaron? Choć wydawać by się mogło, że gotowanie makaronu jest dziecinnie proste, w rzeczywistości nawet doświadczeni kucharze miewają z nim problem. Bywa, że po wyjęciu z wody jest za twardy albo wręcz przeciwnie – rozgotowany. Zdarza się również, że kluski zamieniają się w jedną, wielką, sklejoną bryłę, której za nic nie sposób rozdzielić.  Okazuje się, że wszystko zależy od tego, jak postępujecie z makaronem. Przede wszystkim powinniście go przyrządzać zgodnie z instrukcją, choć i te bywają zawodne. Aby się nie sklejał, pamiętajcie, by gotować go w odpowiedniej ilości wody – na każde 100 gramów makaronu przypada 1 litr. Woda powinna być posolona,...

Coraz więcej osób kupuje tylko na promocjach. Jakość produktów nie ma dla nich znaczenia. Dla was też?
Własne
Newsy
Coraz więcej osób kupuje tylko na promocjach. Jakość produktów nie ma dla nich znaczenia. Dla was też?
Szalejąca inflacja i podwyżki cen wymusiły nowe zwyczaje konsumenckie wśród Polaków. Jednym z nich jest kupowanie produktów żywnościowych tylko i wyłącznie na promocjach. Czy wy też tak robicie?

Ceny w sklepach rosną w rekordowym tempie. W ostatnim czasie w Polsce miał miejsce drastyczny wzrost cen żywności. Podrożało dosłownie wszystko – pieczywo, mięso, warzywa i owoce, olej i produkty mleczne. Zdaniem ekspertów, nadchodząca zima może być dla Polaków szokiem a ceny żywności dalej będą rosnąć. Jak pokazują statystyki, w ostatnim kwartale tego roku, jedzenie może być nawet o 10-12 proc. droższe w ujęciu rocznym. Nic dziwnego, że coraz więcej Polaków zaczyna kupować żywność tylko i wyłącznie na promocjach. Polacy coraz częściej kupują jedzenie na promocjach Coraz więcej Polaków robi zakupy tylko i wyłącznie na promocjach. Jedyne znaczenie zaczyna mieć dla nich cena. Nie liczy się natomiast ani marka ani jakość kupowanego produktu. Jak pokazują statystyki, to już trzecia co do wielkości grupa wśród konsumentów. Oszczędność jest tym, na czym zależy im najbardziej. To dlatego wybierając się na zakupy jedyne czym się kierują to tym, czy dany produkt został objęty promocją. Eksperci nazywają ich cenoholikami – osoby te robią zakupy tylko wtedy, gdy mają pewność, że kupują po promocyjnej cenie. Co o łowcach promocji mówią statystyki? Pracownia Kantar przeprowadziła ostatnio badania, które wyłoniły trzy najczęstsze grupy konsumentów. 1 grupa (24 procent Polaków) - to osoby, które mają  „rozważne i pragmatyczne” podejście do zakupów. Podczas robienia zakupów szukają produktów w niskich cenach. Dobrze wiedzą, co chcą kupić, ale czekają na odpowiedni moment. 2 grupa (18 procent Polaków) to osoby, które kupują „z przymusu”. Osoby te są nieufne w stosunku do ofert specjalnych i chcą jak najszybciej mieć zakupy za sobą. 3 grupę stanowią tzw....