Schabowy, kebab czy pizza? Sprawdzili, co Polacy lubią jeść najbardziej
AdobeStock
Newsy

Schabowy, kebab czy pizza? Sprawdzili, co Polacy lubią jeść najbardziej

Wolimy pierogi, czy może kotlety? I jak często jadamy na mieście? Poznajcie preferencje i upodobania kulinarne Polaków. Zgadzacie się z nimi?

Choć Polacy mogą się pochwalić dość różnorodną kuchnią, w kwestii ulubionych potraw jesteśmy zaskakująco zgodni. Tygodnik „Polityka” wraz z pracownią Kantar sprawdził nasze upodobania kulinarne. Co najbardziej lubimy jeść? Czy chodzimy do restauracji? Szukamy nowych smaków, czy pozostajemy wierni tym samym potrawom przez całe życie? Zobaczcie, jakie są wyniki badania. 

Polacy uwielbiają mięso

Dawniej polska kuchnia opierała się przede wszystkim na kaszy, a później na ziemniakach i daniach mącznych. Nic w tym dziwnego - mięso było bardzo drogie i mało kto mógł sobie na nie pozwolić. Dania mięsne jadano więc głównie na święta. Teraz jednak mięso jest podstawą diety przeciętnego Polaka. Z badania przeprowadzonego przez pracownię Kantar dla „Polityki” wynika, że aż 78% respondentów jada mięso, a 18% stara się je ograniczać w swojej diecie. 

Nie będzie też zaskoczeniem to, co jest ulubionym daniem Polaków. Na pytanie „Którą z poniższych potraw wybrał/aby Pan/Pani na najbliższy posiłek lunchowy?” 41% osób odpowiedziało, że najchętniej zjedliby kotleta schabowego z ziemniakami i kapustą. To danie zdecydowanie preferują osoby z województwa Świętokrzyskiego i Warmińsko-Mazurskiego. Następna w zestawieniu była pizza lub makaron, a następnie, o dziwo, sałatka (11%). Co ciekawe, więcej osób wybrało sushi (8%) niż kebaba (6%). 

Niechętnie też eksperymentujemy w kuchni. Połowa respondentów jada tylko te potrawy, które znają i lubią, a nowych unikają. 36% preferuje dania z polskiej kuchni, a 10% kieruje się przede wszystkim ceną i je to, co jest najtańsze. 

Zobacz także
Na jakim tłuszczu najlepiej smażyć kotlety schabowe? Tylko te 2 się nadają

Na jakim tłuszczu najlepiej smażyć kotlety schabowe? Tylko te 2 się nadają 

idealny schabowy

Moczycie  kotlety schabowe w mleku i cebuli? Dodajcie jeszcze ten 1 składnik, a wyjdą dobre jak nigdy

Polak w restauracji

Kolejne pytania dotyczyły jedzenia posiłków w restauracjach lub barach. W polskiej kulturze wciąż panuje przekonanie o tym, że najlepszy obiad to ten zjedzony w domu, co znajduje odzwierciedlenie w wynikach badania. 31% respondentów w ogóle nie chodzi do restauracji i nie zamawia posiłków. 26% jada w lokalach zaledwie kilka razy w roku, a 22% kilka razy w miesiącu. Zwykle decydujemy się na tanie obiady - ponad połowa badanych nie wydaje na posiłek w restauracji więcej, niż 50 złotych za osobę. Najczęściej jadamy na mieście wspólnie z najbliższą rodziną (44%) lub ze znajomymi (44%). 

Czy Polacy nadal kupują jedzenie na targach?

Jak myślicie, kto częściej kupuje świeże produkty spożywcze na targu - mieszkańcy wsi, czy dużych miast? Odpowiedź może być zaskakująca, ponieważ to właśnie „mieszczuchy” chętniej kupują na targowiskach. Ciekawa jest także kwestia małych, osiedlowych sklepów. Ceny w nich są wyższe niż w dyskontach, jednak to właśnie w takich sklepach najczęstszymi klientami są osoby niezamożne. Możliwe, że wynika to z przyzwyczajenia lub możliwości kupienia produktów “na zeszyt”.

Źródło: „Polityka”, nr 32 (3375)

Magda Gessler odpowiada na pytania

Coraz więcej osób kupuje tylko na promocjach. Jakość produktów nie ma dla nich znaczenia. Dla was też?
Własne
Newsy
Coraz więcej osób kupuje tylko na promocjach. Jakość produktów nie ma dla nich znaczenia. Dla was też?
Szalejąca inflacja i podwyżki cen wymusiły nowe zwyczaje konsumenckie wśród Polaków. Jednym z nich jest kupowanie produktów żywnościowych tylko i wyłącznie na promocjach. Czy wy też tak robicie?

Ceny w sklepach rosną w rekordowym tempie. W ostatnim czasie w Polsce miał miejsce drastyczny wzrost cen żywności. Podrożało dosłownie wszystko – pieczywo, mięso, warzywa i owoce, olej i produkty mleczne. Zdaniem ekspertów, nadchodząca zima może być dla Polaków szokiem a ceny żywności dalej będą rosnąć. Jak pokazują statystyki, w ostatnim kwartale tego roku, jedzenie może być nawet o 10-12 proc. droższe w ujęciu rocznym. Nic dziwnego, że coraz więcej Polaków zaczyna kupować żywność tylko i wyłącznie na promocjach. Polacy coraz częściej kupują jedzenie na promocjach Coraz więcej Polaków robi zakupy tylko i wyłącznie na promocjach. Jedyne znaczenie zaczyna mieć dla nich cena. Nie liczy się natomiast ani marka ani jakość kupowanego produktu. Jak pokazują statystyki, to już trzecia co do wielkości grupa wśród konsumentów. Oszczędność jest tym, na czym zależy im najbardziej. To dlatego wybierając się na zakupy jedyne czym się kierują to tym, czy dany produkt został objęty promocją. Eksperci nazywają ich cenoholikami – osoby te robią zakupy tylko wtedy, gdy mają pewność, że kupują po promocyjnej cenie. Co o łowcach promocji mówią statystyki? Pracownia Kantar przeprowadziła ostatnio badania, które wyłoniły trzy najczęstsze grupy konsumentów. 1 grupa (24 procent Polaków) - to osoby, które mają  „rozważne i pragmatyczne” podejście do zakupów. Podczas robienia zakupów szukają produktów w niskich cenach. Dobrze wiedzą, co chcą kupić, ale czekają na odpowiedni moment. 2 grupa (18 procent Polaków) to osoby, które kupują „z przymusu”. Osoby te są nieufne w stosunku do ofert specjalnych i chcą jak najszybciej mieć zakupy za sobą. 3 grupę stanowią tzw....

Drożej już nawet w McDonald'sie. Ile teraz zapłacicie za hamburgera?
Adobe Stock
Newsy
Drożej już nawet w McDonald'sie. Ile teraz zapłacicie za hamburgera?
Ceny żywności coraz bardziej idą w górę. Zmiany można zauważyć również w popularnej sieci fast food McDonald's. Wiele osób będzie zaskoczonych, ile będą musieli zapłacić chociażby za hamburgera.

Z każdym rokiem można zauważyć wzrost cen artykułów spożywczych w sklepach, ale również dań w restauracjach. Taka sytuacja wynika przede wszystkim ze zmian w gospodarce, a także z uwagi na trwającą pandemię koronawirusa. Nawet sieciówki z fast foodami, nie są już takie tanie i za zwykłego burgera można zapłacić krocie.  Idealny przystanek w trasie Chyba nie ma osoby, która podczas podróży samochodem lub zakupów w centrum handlowym, nie skorzystała z oferty barów szybkiej obsługi, w tym popularnej na całym świecie restauracji McDonald’s. To smaczne, łatwo dostępne, a przede wszystkim - gotowe w kilka chwil jedzenie. Zaspokaja głód na pewien czas, a co najważniejsze, koszt takiego pożywienia jest dość tani. Dane restauracje można zazwyczaj spotkać przy głównych trasach drogowych, pasażach handlowych, stacjach benzynowych bądź głównych miejscach w miastach.  McDonald’s w Polsce Pierwszy punkt popularnej amerykańskiej restauracji w Polsce, został otwarty 17 czerwca 1992 roku w Warszawie na skrzyżowaniu ulic Marszałkowskiej oraz Świętokrzyskiej. Tego dnia ustanowiono rekord zamówień i sprzedanych produktów. Ze względu na rosnącą popularność, od tego czasu w kraju otworzono kolejnych takich ponad czterysta miejsc. Dziś to jedna z najczęściej wybieranych restauracji przez Polaków na obiad czy szybki posiłek w podróży.  Najpopularniejsze pozycje w McDonald’s McDonald’s to popularna sieć barów szybkiej obsługi. W swoim menu ma kilka pozycji, które od wielu lat stale goszczą w sprzedaży i są najpopularniejsze wśród konsumentów. Do najczęściej wybieranych dań należą: Cheeseburger Hamburger McRoyal KurczakBurger Snack Wrap frytki czy McFlurry Spośród szerokiej...

Zakaz wstępu do restauracji dla niezaszczepionych? Połowa Polaków popiera wprowadzenie restrykcji
Pixabay
Newsy
Zakaz wstępu do restauracji dla niezaszczepionych? Połowa Polaków popiera wprowadzenie restrykcji
Czwarta fala koronawirusa jest już w natarciu. Czy znowu czeka nas lockdown i zamknięcie gospodarki? A może da się ją choć częściowo uratować poprzez specjalne przywileje dla osób zaszczepionych?

Kilka dni temu minister zdrowia Adam Niedzielski stwierdził, że kolejna fala epidemii koronawirusa SARS-CoV-2, może do nas dotrzeć już w drugiej połowie sierpnia. Wszystkiemu winna jest niechęć Polaków do szczepień . Liczba osób zaszczepionych przeciw COVID-19 w Polsce przekroczyła właśnie 18 milionów. Według ekspertów, aby uzyskać odporność populacyjną i wygasić pandemię koronawirusa, powinno się zaszczepić od 40 do 70 proc. obywateli naszego kraju. Niestety, chętnych na szczepienie wciąż brakuje. Zbliża się czwarta fala pandemii koronawirusa Zdaniem ekspertów, czwarta fala koronawirusa jest już nieunikniona. Wszystkiemu winne jest to, że w Polsce jest tylu niechętnych do szczepień. Wirtualna Polska przeprowadziła ostatnio sondaż dotyczący COVID-19. Zapytano Polaków, czy są za wprowadzeniem restrykcji dla osób, które nie zaszczepiły się na koronawirusa. Połowa respondentów jest za takim rozwiązaniem. Straty związane z kolejną falą koronawirusa, tak jak w przypadku 1., 2. i 3. fali, będzie można liczyć w miliardach. Eksperci już zdążyli wyliczyć, że następstwem 4. fali będą straty dla gospodarki w wysokości 37 mld zł. Nic dziwnego, że już teraz planowane są różne rozwiązania. Jednym z nich jest możliwość wprowadzenia ograniczeń dla niezaszczepionych, by nie mogli oni m.in. korzystać z dostępu do restauracji , ale by były one dalej otwarte dla tych, którzy przeszli szczepienie na COVID-19. Za takim rozwiązaniem jest ponad połowa Polaków. Według obliczeń ekspertów, mogłoby to zredukować straty wywołane przez nadchodzący lockdown nawet o 70 procent. Badanie Wirtualnej Polski – będą restrykcje dla niezaszczepionych? Z badania dla Wirtualnej Polski wynika, że ponad połowa Polaków chce, żeby niezaszczepieni byli poddawani...

dlaczego nie należy przelewać makaronu wodą
Adobe Stock
Newsy
Przelewacie ugotowany makaron zimną wodą? To ogromny błąd, który psuje każde danie. Wiecie dlaczego?
Choć pod względem ilości spożywanego makaronu Włosi wciąż biją Polaków na głowę, nie ulega wątpliwości, że produkt ten stał się bardzo popularny w naszym kraju. Badania wykazały, że ponad połowa z was serwuje go w swoich domach przynajmniej raz w tygodniu. Mimo to podczas jego przygotowywania wciąż popełniacie wiele błędów.

Większość Polaków nie wyobraża sobie swojej diety bez makaronu . Przyrządzany na bazie mąki, wody i jajek produkt stanowi bowiem podstawę wielu inspirowanych Włochami dań - spaghetti , lasagne, zapiekanki czy sałatki makaronowej. Popularne jest również dodawanie go do różnego rodzaju zup, między innymi rosołu , pomidorowej czy grzybowej. Cenne wartości odżywcze makaronu Statystyczny Polak zjada ok. 5 kilogramów makaronu rocznie. Badania przeprowadzone z okazji Światowego Dnia Makaronu dowodzą, że Polacy bardzo często wykorzystują ten produkt w swojej kuchni.  Aż 93 proc. respondentów przyznało, że jada go co najmniej raz na 2 tygodnie, z kolei ponad połowa badanych (55 proc.) stwierdziła, że spożywa makaron przynajmniej raz w tygodniu lub częściej. To doprawdy imponujący wynik. Nie ma się czemu dziwić. W końcu dania zakładające wykorzystanie makaronu są nie tylko tanie, łatwe, szybkie i pyszne, ale również zdrowe. Bowiem, w jego składzie można znaleźć między innymi cenne węglowodany, białko, tłuszcze, błonnik i minerały, a także witaminy z grupy B, kwas foliowy, żelazo oraz magnez. Jego częste spożywanie z pewnością wam nie szkodzi. Jak ugotować makaron? Choć wydawać by się mogło, że gotowanie makaronu jest dziecinnie proste, w rzeczywistości nawet doświadczeni kucharze miewają z nim problem. Bywa, że po wyjęciu z wody jest za twardy albo wręcz przeciwnie – rozgotowany. Zdarza się również, że kluski zamieniają się w jedną, wielką, sklejoną bryłę, której za nic nie sposób rozdzielić.  Okazuje się, że wszystko zależy od tego, jak postępujecie z makaronem. Przede wszystkim powinniście go przyrządzać zgodnie z instrukcją, choć i te bywają zawodne. Aby się nie sklejał, pamiętajcie, by gotować go w odpowiedniej ilości wody – na każde 100...