Każdemu brakuje czasami weny w kuchni. Warto się zabezpieczyć przed taką sytuacją i przygotować sobie „obiad awaryjny”, który was uratuje, gdy nie będziecie mieli pomysłu na to, co ugotować. W tej roli świetnie spisuje się schab wieprzowy, a dokładniej schab ze słoika. Sprawdźcie, jak go przygotować. 

W jaki sposób robi się schab w słoiku?

Taki schab zwykle przyrządza się na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest pieczenie słoików w piekarniku. Wadą tej metody jest konieczność pilnowania temperatury w piekarniku oraz to, że w zależności od modelu, mięso może się nierówno upiec.

Druga to znana wszystkim pasteryzacja, czyli gotowanie słoików w garnku. To sposób praktycznie „bezobsługowy”, ponieważ wystarczy zostawić słoiki z mięsem w garnku do gotowania i czekać. Wypróbujcie poniższy przepis na schab zrobiony właśnie tak:

Zobacz także:

Przepis na schab w słoiku

Składniki:

  • kilogram schabu

  • 1 kopiasta łyżka soli

  • 5 ząbków czosnku

  • przyprawa do mięs

  • papryka słodka mielona

  • majeranek

  • jałowiec

  • liście laurowe

  • pieprz

Opcjonalnie: ostra papryka mielona. 

Przygotowanie:

  1. Umyjcie schab i oczyśćcie z żyłek i zgrubień.

  2. Pokrójcie go w cienkie plastry i następnie w małe kawałki, które łatwo zmieszczą się w słoikach.

  3. Obierzcie czosnek i przeciśnijcie przez praskę. Do miseczki z czosnkiem wsypcie wszystkie przyprawy (poza liśćmi laurowymi i jałowcem) i wymieszajcie. Można dodać trochę wody albo oleju, by ułatwić sobie mieszanie.

  4. Teraz natrzyjcie mięso przyprawami, włóżcie do zamykanego pojemnika i odłóżcie do lodówki na kilka godzin.

  5. W międzyczasie przygotujcie sobie słoiki. Wszystkie, wraz z nakrętkami, porządnie umyjcie i wyparzcie, a następnie zostawcie do wyschnięcia.

  6. Kiedy minie już wyznaczony czas, przełóżcie mięso do słoików. Dodajcie liście laurowe i ziarna jałowca. Każdy słoik mocno zakręćcie. 

  7. Teraz weźcie duży garnek, wyłóżcie jego dno ściereczką i zalejcie wodą. Włóżcie słoiki tak, by się nie stykały ze sobą. Woda powinna sięgać do ¾ wysokości słoików. Włączcie gaz i w momencie, gdy woda zacznie wrzeć, zmniejszcie moc i gotujcie na średnim ogniu przez 3 godziny. 

  8. Po tym czasie wyłączcie gaz i zostawcie słoiki w garnku, aż całkowicie ostygną. Takie słoiki możecie przechowywać teraz poza lodówką przez długi czas.