Sadownicy chcą sprzedawać "jabłka po gradzie". Kupilibyście nieidealne owoce?
Adobe Stock
Newsy

Sadownicy chcą sprzedawać „gradowe jabłka”. Wciąż pyszne, lecz nie wyglądają najlepiej

Smaczne, zdrowe, ale brzydkie i „nieidealne”. Czy kupilibyście takie warzywa i owoce, gdyby znalazły się na półkach sklepowych? Sadownicy mają taką nadzieję.

Gala, szampion, ligol – tak zwykle wygląda wybór jabłek w polskich sklepach spożywczych, warzywniakach czy na targowiskach. A co byście powiedzieli, gdyby obok tych gatunków leżały także jabłka zniekształcone przez kulki gradu?

Dla sadowników walka z żywiołami natury to codzienność. Susze, ulewne deszcze, wiatry – z tym wszystkim zmagają się rolnicy. Oprócz wpływu na obfitość zbiorów, burze potrafią dać się we znaki już na samym końcu procesu uprawy jabłek. Chodzi o burze z gradem.

Łatwo można domyślić się, jak wielkie szkody jabłkowym sadom i wielkim uprawom mogą poczynić gradowe burze. Nawet lekkie obicie czy stłuczenie owocu prędzej, czy później doprowadzi do rozpoczęcia procesu gnicia jabłka.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Co sadownicy chcą zrobić z obitymi „jabłkami po gradzie”?

W związku z tym, wielu sadowników ma twardy orzech do zgryzienia z „pogradowymi” zbiorami. Wielu rolników nie ma serca, by wyrzucać owoce, w których wyrośnięcie włożyli dużo pracy i mnóstwo finansowych nakładów w postaci nawozów, oprysków i innych środków ochrony roślin.

Tego rodzaju obite „nieidealne” jabłka zbiera się szybko po burzach i stara się sprzedać do celów przetwórczych. Cena skupu takich jabłek często znajduje się jednak poniżej progu rentowności dla sadowników.

Zobacz także
Warzywniak

Niemal co piąty Polak prawie nie je warzyw i owoców. Dietetycy załamują ręce

jedzenie kiwi pomaga na sen

Problemy ze snem? Jedzcie ten owoc na godzinę przed położeniem się spać, a zaśniecie jak susły

W związku z coraz powszechniejszą ideą niemarnowania jedzenia, sadownicy wpadli na pomysł, by spróbować zacząć sprzedawać „nieidealne” jabłka po burzach gradowych klientom indywidualnym.

Czy „nieidealne” owoce i warzywa przypadną do gustu klientom?

Impulsem do takich prób, była historia „krzywych” buraków z Lidla. To właśnie w tej sieci sklepów spożywczych można było niedawno nabyć buraki od pewnego rolnika, któremu zeszłej jesieni na polu obrodziło warzywami o nietypowym kształcie.

„Krzywe” buraki z Lidla były hitem sprzedaży – nie różniły się oczywiście swoimi walorami smakowymi od buraków „normalnych”. Klientów kusiła za to niezwykle atrakcyjna cena produktu.

Czy tak samo stanie się z „nieidealnymi” jabłkami? Tego na razie nie wiadomo. Sprzedaż „jabłek po gradzie” w polskich sklepach na razie pozostaje w sferze planów. Jednak niewykluczone, że do tego typu akcji dojdzie.

Nie od dziś przecież wiadomo, że owoce i warzywa nie muszą być piękne, by być jednocześnie smacznymi i zdrowymi. O tej często zapominanej zależności pisaliśmy w jednym z naszych poprzednich artykułów.

Czytaj także:

Sad jabłkowy
ZoomTeam/Adobe Stock
Newsy
Biedronka sprzedaje polskie jabłka za bezcen. Tak tanio jeszcze nie było
Biedronka zachęca klientów wielką obniżką cen na polskie jabłka. Sieć sprzedaje owoce po rekordowo niskich cenach!

Jedna z ulubionych sieci supermarketów zachęca do kupna jabłek „prosto z polskich upraw” za jedyne 1,99 zł za opakowanie o wadze 1,5 kg. W przeliczeniu na jeden kilogram jest to cena zaledwie 1,30 zł. Koszt jabłek oferowany przez Biedronkę jest konkurencyjny w stosunku do innych sieci handlowych. W większości marketów za polskie jabłka trzeba zapłacić przynajmniej 1,99 zł/kg.  Ile zarabia sadownik? Sadownicy uważają, że tego typu promocja najbardziej uderza w nich. Przy tak niskiej cenie, marża i zysk dla hodowcy muszą być bardzo niskie. Po doliczeniu opakowania, kosztu przygotowania, transportu oraz marży dla sklepów Biedronka, kwota, którą może uzyskać sadownik to grosze. Hodowcy przestrzegają także przed zachęcającym do zakupu hasłem „prosto z polskich upraw”. Wtajemniczone osoby wiedzą, że sezon na jabłka rozpoczyna się raczej jesienią, dlatego reklamowane jako pochodzące z „polskich upraw” pochodzą tak naprawdę z chłodni. To jedna z wielu sprytnych sztuczek sklepów spożywczych , które mają na celu zwiększenie sprzedaży. Wielu klientów bardzo często nie zdaje sobie sprawy z tego, jak często są oni okłamywani – zarówno przez sprzedawców, jak i producentów żywności. Sadownicy odrabiają straty Zawód hodowcy warzyw i owoców jest niepewny i zależny w dużej mierze od pogody. Zarobki są rzadko możliwe do dokładnego oszacowania, a duża konkurencja (prowadzona zwłaszcza przez supermarkety) sprawia, że coraz rzadziej sprzedają się towary nieidealne - a te delikatnie uszkodzone, ale nadal jak najbardziej zdatne do spożycia są marnowane. Ostatnio pisaliśmy o tym, że sadownicy chcą sprzedawać „jabłka po gradzie” , które zostały subtelnie obite, ale nadal są smaczne i dojrzałe. Czytaj też: Ekonomista:...

Co oznaczają przebarwienia na skórkach jabłek? Czy powinno się je jeść?
Pixabay
Newsy
Co oznaczają przebarwienia na skórkach jabłek? Czy jeść takie jabłka?
Plamy na skórkach owoców to bardzo niepożądana cecha wśród hodowców – w końcu gorzej wyglądające produkty trzeba sprzedać po niższej cenie. Czy to jednak faktycznie wpływa na ich jakość?

Plamy i tzw. „ordzawienia” na jabłkach czy gruszkach sprawiają, że konsumenci rzadziej sięgają po owoce z „defektami”. Niestety przy wystąpieniu tego typu plam, towar od razu klasyfikuje się jako tańszy i niższej jakości. Skąd się biorą ordzawienia na jabłkach i gruszkach? Okresem decydującym są tu wczesne stadia rozwoju owoców – zaraz po opadnięciu płatków kwiatów z drzew. Wielu osobom wydaje się, że ordzawienia i przebarwienia skórek to efekt nadmiernych opadów – w rzeczywistości jednak bardzo rzadko są związane z deszczem czy gradem .  Są dwa główne powody, dla których na jabłkach czy gruszkach występują ordzawienia: wzrost i namnażanie się komórek skórki oraz pękanie naturalnej warstwy woskowej (która osłania skórkę przed zniszczeniami). Chociaż na powstawanie ordzawień mogą wpływać wilgotność powietrza, temperatura, nasłonecznienie czy predyspozycje danej odmiany, plamki na owocach są zmorą wszystkich sadowników. Czy przebarwione owoce można bezpiecznie jeść? Uszkodzenia skórki mogą sprawić, że jest ona mniej odporna np. na małe szkodniki. Nie mają jednak żadnego wpływu na wartości odżywcze owocu, ani nie wiążą się z żadnymi szkodami dla zdrowia. Pomimo tego, hodowcy często zmuszeni są do sprzedawania takich owoców jako produkty „przemysłowe”, a nie „dekoracyjne” czy „ozdobne”.  Do odmian jabłek, na których mogą występować najczęściej, należą: Jonagold, Cortland, Fuji, Golden Delicious, Elise czy Paulared. Wśród gruszek, są to z kolei Hortensja, Erika, Izolda, Carola, Bojniczanka, Grand Champion czy Concorde i Dawid. Chociaż owoce te są pełnowartościowe, to właśnie te odmiany często dostaniecie taniej ze względu na minimalne defekty. Nie od...

W Biedronce jabłka za 1,49 zł za 1 kg. A 1 kg łopatki wieprzowej tylko 8,49 zł!
Adobe Stock
Newsy
W Biedronce jabłka za 1,49 zł za 1 kg. A 1 kg łopatki wieprzowej tylko 8,49 zł!
Co za promocje w Biedronce! Nowy tydzień to nowe okazje, dla łowców przecen i rabatów. Coś dla siebie znajdą i mięsożercy, i fani owocowego szaleństwa.

Polacy to mięsożercy i kropka. Dużo czasu zajmie prawdopodobnie jeszcze ekologom i zwolennikom diety roślinnej przekonanie mieszkańców kraju nad Wisłą do tego, by nieco ograniczyć spożycie mięsa. Bo jak tu zrezygnować z takich smakołyków jak kotlety mielone czy gołąbki , skoro 1 kg  łopatki wieprzowej  bez kości kosztuje w Biedronce jedynie 8,49 zł (promocja obowiązuje do środy 07.07 z kartką Moja Biedronka)? Dlaczego Biedronka wyprzedaje jabłka za 1,49 zł za 1 kg? Jędrność miąższu, zawartość cukrów, indeks skrobiowy – to tylko niektóre ze zmiennych, które sadownicy biorą pod uwagę wyznaczając termin zbiorów jabłek. Z grubsza przypada on zwykle na wrzesień lub nawet październik. Na tegoroczne jabłka z polskich sadów przyjdzie nam więc wszystkim jeszcze chwilę poczekać. Fani słodko-kwaśnych smaków nic jednak nie tracą. W magazynach i chłodniach wciąż dużo jest wartościowych owoców z zeszłorocznych zbiorów. O tym, że dobrze przechowywane jabłka długo zachowują swoje walory smakowe i odżywcze wiadomo od lat. W tym roku na korzyść konsumentów wpływa jeszcze zeszłoroczny urodzaj. Jesienią 2020 roku zebrano dużo owoców – dzięki temu cena jabłek jest niska nawet obecnego lata. Jakie jabłka można kupić w tym tygodniu za 1,49 zł w Biedronce? Z tych oto właśnie względów na wyprzedaż wszystkich rodzajów polskich jabłek zdecydowała się sieć sklepów Biedronka. W doskonałej cenie – mówimy tu o kwocie 1,49 zł za 1 kg – kupicie od poniedziałku do środy takie gatunki jak: Gala Ligol Jonagold Szampion Gloster Golden Delicious Eliza Jabłka zielone Alwa Idared Inne promocje w tym tygodniu w Biedronce Mięso i jabłka to...

Szaleństwo o 6 rano w Lidlu. Na nagraniu widać bitwę klientów o 1 produkt
Adobe Stock
Newsy
Nowe promocje w Lidlu. Tak tanich jabłek w tym roku jeszcze nie było. Do tego masło za mniej niż 3 zł
Lidl zachęca klientów do wizyty w swoich sklepach świetnymi promocjami. Mięso, warzywa, nabiał - wszystko w naprawdę okazyjnych cenach!

Do tegorocznych zbiorów jabłek jeszcze trzeba trochę poczekać. W tym czasie pozostaje nam zadowolić się jeszcze zeszłorocznymi owocami. Te kupicie w Lidlu w naprawdę godnej polecenia cenie. Ile kosztują jabłka w Lidlu w tym tygodniu? Cena 1,49 zł za 1 kg czerwonych polskich jabłek w Lidlu jasno daje do zrozumienia, że sadownicy, hurtownicy i sklepy powoli wietrzą już swoje magazyny w oczekiwaniu na nowy zbiór. Starych jabłek nie ma co się jednak obawiać – te owoce zachowują swoje właściwości naprawdę na długo. Polecamy skorzystanie z promocji na uda lud podudzia z kurczaka. 1 kg tego mięsa dostaniecie w Lidlu za 4,49 zł. To aż 50% taniej w stosunku do ceny regularnej. Przyrządźcie je na przykład w chrupiący i soczysty sposób w ketchupie. Inne promocje w Lidlu w tym tygodniu Jeszcze jedna mięsna propozycja na początek tego tygodnia to plastry mięsa schabowego. Za 700-gramowe opakowanie zapłacicie 8,95 zł (cena za kilogram – 12,79 zł). Wykorzystajcie taki właśnie schab nie tylko na kotlety. Sprawdźcie przepis na potrawkę ze schabu z cebulą w sosie własnym. Jabłka i mięso to jednak nie wszystko. W Lidlu w tym tygodniu czeka na was jeszcze jedna świetna oferta. Chodzi o masło. Masło ekstra Pilos 200 g za jedyne 2,99 zł kupicie wtedy, jeśli zdecydujecie się od razu na zakup 3 kostek. Oprócz tego polecamy jeszcze kilka innych promocji z Lidla w tym tygodniu: Łosoś atlantycki ze skórką 1 kg – 39,90 zł Ser gouda w plastrach 1 kg – 13,99 zł Olej rzepakowy Wielkopolski 3 kg – 14,97 zł Świeży bób 500 g – 9,99 zł Cukinia 1 kg – 3,79 zł Twaróg wędzony 300 g – 3,99 zł Makrela wędzona na gorąco 1 kg – 14,90 zł Frankfurterki z szynki Pikok 250 g – 4,99 zł Jacobs Krönung, Espresso lub Crema, kawa ziarnista 1 kg...