Jajka to popularny składnik diety wielu z nas. Jemy je na śniadanie w formie jajecznicy lub na twardo, dodajemy do ciast, sałatek i zup. Mowa tutaj oczywiście o jajach kurzych, bo właśnie te są najłatwiej dostępne. Niektórzy mogą się skusić na jajka przepiórcze, które powoli zdobywają popularność i coraz częściej można się na nie natknąć w sklepach. Ale jeżeli dobrze poszukać, to można dostać jeszcze jeden rodzaj jajek.

Właściwości kaczych jaj

Chodzi o jajka kacze, które w niektórych krajach są powszechnie używane w kuchni. Docenia się je za ich intensywny smak. Są też od nich bardziej kremowe, ponieważ w kaczych jajkach żółtko jest zazwyczaj ciut większe.

To wpływa nie tylko na ich smak, ale też wartości odżywcze - w końcu żółtko jest ich skarbnicą. Jaja kacze dostarczają więc do organizmu trochę więcej składników odżywczych niż jajka kurze. W tym witaminę B12, witaminę A, D, kwasy omega-3, selen, cholinę i kwas foliowy. 

Gdzie można kupić kacze jajka?

Zdobycie kaczych jajek w Polsce nie jest proste, ponieważ to przysmak wciąż mało znany i mało powszechny w naszym kraju. Da się je kupić u hodowców kaczek, a także na niektórych targowiskach. Zawsze zwracajcie jednak uwagę na to, skąd dokładnie pochodzą jajka, które chcecie kupić.

Zobacz także:

W porównaniu z kurzymi, jajka od kaczek mają wyższą podatność na zakażenie salmonellą. Ze względu na różnice w tzw. łańcuchach dostaw, zwykle mają też krótszy termin ważności, dlatego tak istotne jest, by kupić jajka świeże, najlepiej prosto od hodowcy i spożyć je krótko po zakupie. 

W kuchni kacze jajka wykorzystamy dokładnie tak samo, jak kurze. Można je zrobić na twardo, miękko albo usmażyć z nich pyszny omlet. 

Przepis na omlet z kaczych jaj

Składniki:

  • 3 kacze jajka
  • pół niewielkiej cebuli
  • 1 ząbek czosnku
  • kawałeczek cukinii oraz czerwonej papryki
  • pół szklanki sera
  • szczypiorek
  • 1 łyżka oliwy
  • sól
  • pieprz 

Przygotowanie:

  1. Pokrójcie cebulę, czosnek, cukinię oraz paprykę w drobną kostkę.
  2. Rozgrzejcie oliwę na patelni, wsypcie warzywa i smażcie, aż zmiękną.
  3. Następnie wbijcie na patelnię 3 kacze jajka, doprawcie solą i pieprzem, zmniejszcie ogień i smażcie, aż spód omletu się zetnie. 
  4. Wtedy obróćcie go delikatnie na drugą stronę i smażcie jeszcze chwilę. 
  5. Przełóżcie omlet na duży talerz. Posypcie go startym, żółtym serem oraz posiekanym drobno szczypiorkiem. Smacznego!