Są nowe obostrzenia w sklepach spożywczych. Czy można płacić gotówką?
AdobeStock
Newsy

Są nowe obostrzenia w sklepach spożywczych. Czy można płacić gotówką?

Czy sprzedawca może odmówić przyjęcia płatności gotówką w obawie przed koronawirusem? Jest odpowiedź UOKiK.
Katarzyna Wyborska
marzec 29, 2021

Od 27 marca do 9 kwietnia trwa w Polsce lockdown. Wszystko przez szalejącą pandemię koronawirusa. Specjaliści Bloomberga stworzyli nawet ranking mierzący skuteczność działań różnych państw w walce z koronawirusem. Na 53 badane państwa Polska zajęła 50 miejsce! Nic więc dziwnego, że rząd robi co może, by jakoś zahamować wzrost zachorowań.

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Kolejny lockdown w Polsce

Przez chwilę wydawało się, że pandemia została w jakimś stopniu opanowana. Otwarto żłobki, przedszkola, umożliwiono dzieciom z klas I-III szkół podstawowych naukę w formie stacjonarnej, a także otwarte były między innymi galerie handlowe, teatry, baseny i obiekty sportowe umożliwiające uprawianie sportu na świeżym powietrzu (na przykład boiska i korty tenisowe). Jednak w momencie, gdy dzienna ilość zakażeń przekroczyła ponad 25 tysięcy nowych zarażonych, rząd zdecydował się na ponowne zamknięcie wszystkich wymienionych miejsc. Co więcej, zakazano działalności także sklepom meblowym, budowlanym i oferującym sprzęt RTV, które dotychczas były cały czas otwarte.

Zobacz także

Nowe zasady w sklepach spożywczych

Zmieniono także zasady dotyczące robienia zakupów. Dotychczas wyglądały one następująco:

  • Sklep do 100 m2 powierzchni: 1 osoba na 10 m2
  • Sklep powyżej 100 m2 powierzchni: 1 osoba na 15 m2

Stwierdzono jednak, że trzeba ograniczyć ilość osób w sklepach, więc zwiększono limity dozwolonej ilości klientów w sklepach. Teraz w mniejszych sklepikach może przebywać 1 osoba na 15 m2 powierzchni, a w dużych supermarketach 1 osoba na 20 m2. Należy także pamiętać o zachowywaniu 1,5 metra odległości od innych osób i noszeniu maseczki chirurgicznej lub FFP2.

Czy sprzedawca może odmówić płatności gotówką?

Część osób obawia się, że skoro transmisja wirusa odbywa się także poprzez dotykanie zanieczyszczonych powierzchni i przedmiotów, to sklepy zakażą płatności gotówkowych. Ale czy takie działanie jest w ogóle zgodne z prawem?

Pewien klient zapytał o to UOKiK. Treść zapytania i odpowiedź Urzędu opublikowano w wielu serwisach informacyjnych, które przyjrzały się sprawie. UOKiK odpowiedział klientowi tak:

Zachęcamy do korzystania z płatności bezgotówkowych, bo są bezpieczniejsze. Na banknotach i monetach może przenosić się wirus. Wiele sklepów preferuje taki rodzaj płatności, ale całkowicie wyłączyć płatności gotówkowych nie wolno. Niektórzy przecież nie mają konta w banku i muszą jakoś zapłacić za zakupy. Stosownie do art. 32 ustawy o Narodowym Banku Polskim pieniądze emitowane przez NBP są prawnymi środkami płatniczymi w Polsce. Sprzedawca nie ma prawa odmówić ich przyjęcia.

Wygląda na to, że nie trzeba się obawiać zakazu płatności gotówką.

Komentarze