sklep spożywczy
Adobe Stock
Newsy

Rząd znowu zaostrzył obostrzenia. Czy nie będzie można wyjść nawet po zakupy spożywcze?

Trzecia fala koronawirusa trwa w najlepsze. Mimo wprowadzenia regionalnych obostrzeń, wirus rozprzestrzenia się dość dynamicznie. Rząd ponownie zaostrzył ograniczenia, które mogą nieco utrudnić życie.

Koronawirus nie odpuszcza. Mimo nieustannej walki od ponad roku, Polacy wciąż walczą z dynamicznie rozprzestrzeniającym się wirusem. W momencie polepszenia się sytuacji i jednoczesnym spadku zakażeń, rząd stopniowo zaczął znosić obowiązujące obostrzenia. Jednak wraz z zapowiadanymi prognozami, do Polski dotarła trzecia fala z mutacjami, a liczba zakażonych zaczęła drastycznie rosnąć. Rządzący wraz z ekspertami podjęli decyzję o ponownym wprowadzeniu surowych obostrzeń.

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Trzecia fala koronawirusa

Od jakiegoś czasu eksperci zapowiadali przyjście kolejnej,  trzeciej już fali wirusa. Zgodnie z ich prognozami, obecnie w Polsce panuje drastyczny wzrost zakażonych. Pojawiła się ona w lutym i miała trwać do końca marca lub początku kwietnia. Jednak dynamicznie rosnące zakażenia nieco zmieniły ten plan. Zamiast zwalniać kolejne obowiązujące obostrzenia to rząd niestety jest zmuszony do ich zaostrzania. 

Regionalne obostrzenia 

Wraz z nadejściem kolejnej fali koronawirusa rządzący chcieli uniknąć całkowitego zamknięcia kraju. Wówczas zdecydowali się na regionalne wprowadzenie obostrzeń, które miały pomóc w wygaszeniu ognisk zakażeń. Pierwszym województwem, gdzie ponownie zamknięto kina, teatry, galerie handlowe czy hotele było województwo warmińsko-mazurskie. Mimo wszelkich starań, koronawirus zaczął się rozprzestrzeniać w innych miejscach, co też spowodowało gwałtowny wzrost zakażeń. Do grona wyłączonych regionów z czasem dołączyło pomorskie, mazowieckie i lubuskie.

Nowe obostrzenia

Wraz ze stale rosnącą liczbą zakażeń, rząd podjął decyzję o wprowadzeniu obostrzeń w całym kraju. Wiążę się to z zamknięciem, takich miejsc jak:

  • galerie handlowe,
  • hotele,
  • kina,
  • teatry, 
  • muzeów,
  • siłownie,
  • czy innych obiektów sportowych.

Zasady te mają obowiązywać na terenie całej Polski od 20 marca do 9 kwietnia, czyli wraz z okresem świąt wielkanocnych. 

Zakaz wychodzenia z domu

Jeśli tendencja zachorowań będzie wzrostowa to rządzący planują wprowadzenie zakazu wychodzenia z domu. Będzie się to wiązało z narodową kwarantanną, która prawdopodobnie zostanie wprowadzona na okres Wielkanocy. Ma to być wówczas zalecenie dotyczące w głównej mierze dzieci, młodzieży oraz seniorów. Wyjście z domu będzie możliwe tylko w uzasadnionych przypadkach jak apteka czy sklep spożywczy.

Komentarze