Rząd wytłumaczy handlowcom, że zakaz handlu jest potrzebny? "To czas dla rodziny, na modlitwę"
Kancelaria Premiera/Flickr
Newsy

Rząd wytłumaczy handlowcom, że zakaz handlu jest potrzebny? „To czas dla rodziny, na modlitwę"

Sieci handlowe wciąż szukają sposobu na obejście przepisów o zakazie handlu w niedzielę, co nie podoba się politykom. Minister Marlena Maląg zapowiedziała, że odbędą się rozmowy z branżą na ten temat.

Zakaz handlu w niedzielę obowiązuje w Polsce już 4 lata, jednak wciąż wzbudza kontrowersje. Nie każdy jest zadowolony z tego przepisu, a już najmniej podoba on się przedsiębiorcom, którzy nieustannie szukają sposobu na to, by zakaz ominąć.

Przez jakiś czas udawało się to dużym sieciom handlowym, które, zgodnie z przepisami, zaczęły oferować usługi pocztowe, dzięki czemu ich sklepy mogły być otwarte w niedzielę. Nie spodobało się to jednak rządowi, który wprowadził nowy zapis mówiący o tym, że konieczne jest wykazanie, iż dochód z działalności pocztowej wynosi aż 40% całości, by otwarcie sklepu w niedzielę było możliwe.

Wobec tego handlowcy szukają kolejnych sposobów na obejście przepisów, a rząd - na ich uszczelnienie. Teraz minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zapowiada, że chce porozmawiać na ten temat z branżą handlową. 

Jak sklepy obchodzą zakaz handlu?

Na skutek kombinacji sieci handlowych powstały więc nowe zapisy w ustawie, które uniemożliwiły wykorzystanie furtek w prawie. Niedawno pojawiły się nowe pomysły - w niektórych sklepach można na przykład wypożyczyć książki, sprzęt sportowy albo zamówić jedzenie na miejscu. Oferowanie takich usług sprawia, że dana placówka może prowadzić działalność handlową w niedzielę. 

Zobacz także
Zakaz handlu wreszcie uszczelniony. W Sejmie zapadła decyzja w sprawie nowych przepisów

Zakaz handlu wreszcie uszczelniony. W sejmie zapadła decyzja w sprawie nowych przepisów

Nieoficjalnie: Biedronki będą otwarte w każdą niedzielę. Wykorzystano lukę w prawie

Nieoficjalnie: Biedronki mają zostać otwarte w każdą niedzielę. Sieć odnalazła nową lukę w prawie?

Minister zwraca się do handlowców i chce rozmów 

Po tylu próbach obejścia zakazu handlu i ilości klientów w sklepach otwartych w niedzielę można by pomyśleć, że może jednak Polacy wcale tak bardzo tego zakazu nie chcą i chętnie zrobiliby zakupy we wszystkie dni tygodnia.

Politycy jednak nie doszli jeszcze do takich wniosków i wolą najpierw porozmawiać z branżą handlową na ten temat, by przekonać przedsiębiorców do tego, że zakaz handlu w niedzielę jest słuszny i potrzebny. Oddajmy głos pani minister:

– Ten dzień powinno się spędzać z rodziną. To czas dla rodziny, na modlitwę, a nie na spędzanie go w sklepie – powiedziała minister Marlena Maląg, cytowana przez Business Insider.

Minister zapowiedziała, że rząd chciałby przeprowadzić z branżą handlową „rozmowy przy okrągłym stole” już na początku przyszłego roku. 

– Na roboczo ustaliliśmy, że chcielibyśmy usiąść do okrągłego stołu. Z jednej strony strona społeczna, z drugiej chcielibyśmy zaprosić przedstawicieli branży i porozmawiać o tym, jaka jest idea zamkniętych sklepów w niedzielę. Na zachodzie też sklepy w niedzielę są zamknięte – mówi minister Maląg. 

Źródło: businessinsider.pl 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Już nigdzie nie zrobicie zakupów w niedzielę? Solidarność ma pomysł i naciska na rządzących
AdobeStock
Newsy
Już nigdzie nie zrobicie zakupów w niedzielę? Solidarność ma pomysł i naciska na rządzących
Związkowcy z „Solidarności” są bardzo niezadowoleni z faktu, że część sklepów obchodzi zakaz handlu w niedzielę. Mają pomysł na to, jak z nimi walczyć.

Wprowadzony przez rząd zakaz handlu w niedzielę był triumfem związkowców z „Solidarności”. Długo się o to starali, używając takich argumentów jak „zabieranie rodziców dzieciom w niedzielę” czy to, że niedziela jest dla rodziny, a nie pracy. Jednak nie wszyscy się ze słusznością zakazu otwierania sklepów w niedzielę zgadzają – do tego stopnia, że wiele sklepów obchodzi zakaz handlu , „zmieniając się” w placówki pocztowe. Również z tym „Solidarność” zamierza teraz walczyć. Państwowa spółka pomaga handlować w niedzielę Wygląda na to, że nawet rząd zdaje sobie sprawę z tego, iż zakaz handlu w niedzielę nie był dobrym pomysłem. Świadczy o tym fakt, że państwowa spółka Orlen zamierza umożliwić handel w niedzielę wybranym sieciom sklepów. W jaki sposób? PKN Orlen przejął Ruch, z którym sklepy mogą nawiązywać współpracę. Dzięki niej mogą świadczyć usługi pocztowe, które są wyjęte z ustawy o zakazie handlu w niedzielę. Na współpracę zdecydował się już Polomarket, w wyniku czego już kilkadziesiąt sklepów tej sieci jest czynna w niedzielę, a kolejnych chętnych nie brakuje. Spółka Ruch jest operatorem pocztowym zgłoszonym i zarejestrowanym w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej. W związku z tym, punkty handlowe, podpisując umowy z operatorem pocztowym na świadczenie usług pocztowych, stają się punktami pocztowymi lub agencyjnymi. Oznacza to, że w dni wolne od handlu mogą być otwarte – cytują wiadomoscihandlowe.pl komunikat biura prasowego PKN Orlen. Sprzeciw „Solidarności” Ze współpracy Ruchu ze sklepikarzami bardzo niezadowoleni są związkowcy z „Solidarności”. Mają żal do Daniela Obajtka, prezesa PKN Orlen za to, że dopuszcza do takiego...

Ponad połowa Polaków jest przeciwna zakazowi handlu w niedzielę. Sklepy będą dalej obchodziły przepisy?
AdobeStock
Newsy
Ponad połowa Polaków jest przeciwna zakazowi handlu w niedzielę. Sklepy będą obchodziły przepisy?
Kolejne sieci są czynne w niedzielę. Czy zakaz handlu stanie się martwym przepisem?

Wygląda na to, że zakaz handlu w niedzielę może się niedługo okazać martwym przepisem. Coraz więcej sklepów pomimo zakazu otwiera się w każdą niedzielę, a do ich grona niebawem dołączy także sieć dyskontów Biedronka . Taki ruch byłby ostatecznym potwierdzeniem tego, że ustawa o zakazie handlu w Polsce to fikcja. Czy rząd zamierza temu jakoś przeciwdziałać, czy przymknie oko na sieci omijające przepisy? Ponad połowa Polaków nie popiera zakazu handlu „Rzeczpospolita” opublikowała badanie, z którego wynika, że według 55% Polaków sklepy powinny być otwarte w każdą niedzielę. Wyniki komentuje Magdalena Frątczak, która jest szefem sektora handlowego w CBRE: W marcu 2018 roku Polacy po raz pierwszy nie poszli na zakupy w każdą niedzielę. Podnoszono wtedy argument, że to zły pomysł, bo dla wielu osób niedziela to jeden z nielicznych dni, kiedy mogą wybrać się na zakupy. Aktualnie pomysł, by zakazać handlu w niedzielę, ma więcej przeciwników niż zwolenników. Ponad połowa osób chce robić zakupy w dowolny dzień tygodnia, jeszcze więcej niż rok temu Najwięcej przeciwników zakazu handlu mieszka w dużych aglomeracjach miejskich oraz w miastach do 500 tysięcy mieszkańców, jednak nawet na wsiach aż 48% osób nie popiera zakazu handlu w niedzielę. Coraz więcej sklepów czynnych przez cały tydzień Pierwszą siecią sklepów, która postanowiła obejść przepisy o zakazie handlu, była Żabka. Handel jest dozwolony w niedzielę m.in. punktach pocztowych, co sklepy postanowiły wykorzystać. Już od kilku lat w sklepach Żabki można nadawać i odbierać przesyłki, dzięki czemu sklepy te są czynne przez cały tydzień. Na podobny ruch decydują się kolejne sieci: Intermarche, Kaufland, Carrefour, a teraz także Biedronka. Sklepy te poza zakupami oferują...

Szymon Hołownia ostro o zakazie handlu w niedzielę. Ma rację?
ONS/Pixabay
Newsy
Poseł z ugrupowania Hołowni o zakupach w niedzielę. Nie przebiera w słowach!
Poseł z ugrupowania Hołowni o zakupach w niedzielę. Nie przebiera w słowach!

Zakaz handlu w niedzielę wzbudza wiele kontrowersji od samego momentu wprowadzenia. Teraz na ten temat wypowiedział się poseł Szymona Hołowni, którego ugrupowanie stale rośnie w siłę w sondażach. W sondażu przeprowadzonym pod koniec kwietnia przez Ipsos dla portalu Oko.Press, Polska 2050 Szymona Hołowni zajmowała drugie miejsce z największym słupkiem poparcia zaraz po Prawie i Sprawiedliwości. Zakaz handlu w niedzielę Opozycja krytykuje pomysł zakazu handlu w niedzielę już od dawna. Praktycznie wszyscy politycy partii konkurencyjnych dla rządu deklarują, że jeśli tylko wygrają kolejne wybory, odblokują niedzielny handel, jednak zagwarantują też każdemu pracownikowi tego sektora dwie wolne niedziele w miesiącu. Przez długi czas ugrupowanie Szymona Hołowni nie zajmowało jasnego stanowiska w tej sprawie – teraz jednak nowy członek Polski 2050 podzielił się swoją opinią. Polska 2050 a zakaz handlu Temat ten poruszył poseł Mirosław Suchoń, który opuścił właśnie Nowoczesną i Koalicję Obywatelską właśnie na rzecz ugrupowania Szymona Hołowni.  Jeżeli mamy pandemię, jeżeli gospodarka podlega procesom spowalniającym, to uwolnienie handlu w niedzielę jest takim impulsem. Nie wiem, dlaczego rząd tego nie zrobił, moim zdaniem to trzymanie się ideologicznych pobudek – podsumował Suchoń w wywiadzie z Polskim Radiem. Mamy wspólny cel - sprawne państwo. Bardzo się cieszę z perspektywy współpracy z jednym z najaktywniejszych posłów tej kadencji :) Mirku, w @PL_2050 czuj się jak w domu. https://t.co/GEIjbvdIlc — Szymon Hołownia (@szymon_holownia) April 20, 2021 Na temat zniesienia zakazu handlu w niedzielę wypowiadały się także Paulina Hennig-Kloska czy Hanna Gill-Piątek – od niedawna również członkinie Polski 2050. Sam Szymon Hołownia był wielokrotnie pytany o...

Tutaj zrobicie zakupy w niedzielę. Kolejna sieć mówi „nie” rządowemu zakazowi handlu
Adobe Stock
Newsy
Tutaj zrobicie zakupy w niedzielę. Kolejna sieć mówi „nie” rządowemu zakazowi handlu
Po przykładzie jaki dały sklepy sieci Żabka, na kolejne otwarte sklepy w niedzielę nie trzeba było długo czekać. Do grona marketów otwartych w siódmy dzień tygodnia dołącza duża sieć spożywcza.

Niedziele niehandlowe podzieliły Polaków na dwa obozy. Jedni są za zakazem handlu w niedziele i święta, bo ich zdaniem kasjerom i kasjerkom należy się zasłużony odpoczynek. Przeciwnicy tego rozwiązania mówią krótko – to ograniczenie wolności Polaków. Właściciele sieci spożywczych nie zamierzali patrzeć  z założonymi rękami na całe zamieszanie z niedzielami niehandlowymi, które trwa już ładnych kilka lat. Postanowili wykorzystać sprytny patent i uruchomić sklepy w niedziele. Jak sklepy omijają zakaz handlu w niedzielę? Zaczęło się oczywiście od Żabki, która to masowo zaczęła wykorzystywać ustawowy zapis o zwolnieniu z zakazu w wypadku funkcjonowania danego sklepu jako placówki pocztowej. Oto niepełna lista sieci sklepów spożywczych, które w dużej części są czynne w niedziele handlowe: Żabka Delikatesy Centrum Lewiatan ABC Stokrotka Intermarché Carrefour Express Teraz do tego grona dołączają sklepy sieci Polomarket. Popularne delikatesy tej marki także wykorzystają „pocztową” lukę w prawie o zakazie handlu w niedzielę. W tej sieci będzie można odebrać i nadać „Paczkę w Ruchu”. Ile niedziel handlowych pozostało jeszcze w tym roku? Lista niedziel handlowych w tym roku nie wygląda już zbytnio okazale. Poza dwiema niedzielami w grudniu tuż przed Bożym Narodzeniem, ustawodawcy zapewnili klientom w drugiej połowie 2021 roku jeszcze zaledwie dwa terminy. Pozostałe niedziele handlowe w tym roku: 27 czerwca 29 sierpnia 12 grudnia 19 grudnia Jeżeli chcecie przeczytać, jak wyglądał proces obchodzenia przepisów dotyczących zakazu handlu w niedzielę , przeczytajcie nasz inny tekst na ten temat. Kwestia niedziel handlowych stała się przedmiotem analizy nawet dla...