Surowe obostrzenia dla gastronomii
Adobe Stock
Newsy

Rząd po cichu przedłużył surowe obostrzenia dla gastronomii. Przedsiębiorcy protestowali w całej Polsce

Szykują się pewne zmiany w obostrzeniach dla gastronomii
Aleksandra Jaworska
listopad 04, 2020

Poszkodowana gastronomia

Gwałtowny skok zachorowań na COVID-19 nie jest już dla nikogo zaskoczeniem. Kolejne liczby, rosnące w zaskakującym tempie, zmuszają do kolejnych cięć. Między innymi ucierpiała gastronomia.  Od 24 października obostrzenia dotyczące strefy czerwonej będą obowiązywać w całej Polsce. Dodatkowo rząd wprowadził nowe zasady bezpieczeństwa w zakresie edukacji, gospodarki oraz życia społecznego:

  • objęcie nauczaniem zdalnym klas 4-8 szkół podstawowych – (szczegóły określi MEN w rozporządzeniu);

  • w godzinach 8:00-16:00 obowiązek przemieszczania się dzieci do 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna;

  • zawieszenie działania sanatoriów z możliwością dokończenia już  rozpoczętych turnusów;

  • zawieszenie stacjonarnej działalności lokali gastronomicznych i restauracji przy dopuszczeniu prowadzenia działalności w zakresie dowozu lub na wynos;

  • max. 5 osób spoza wspólnego gospodarstwa domowego podczas imprez, spotkań i zebrań w przestrzeni publicznej (z wyjątkiem spotkań służbowych). Dotyczy to także zgromadzeń w rozumieniu ustawy o zgromadzeniach publicznych;

  • ograniczenie przemieszczenia się osób powyżej 70. roku życia – z wyłączeniem wykonywania czynności zawodowych, zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego czy też udziału we mszy świętej lub obrzędów religijnych.

Swojego oburzenia nie kryją sami przedsiębiorcy, dla których nowe obostrzenia godzą bezpośrednio w biznes, a więc i sposób na życie

Następnym razem proponujemy ogłosić przed północą, tak 10 minut przed. Przedsiębiorcy będą zachwyceni. – krytykuje termin wprowadzania nowych obostrzeń Stowarzyszenie Niskie Składki.

Rząd szczególnie surowo potraktował polska gastronomię. Restauracje, kawiarnie, bary czy pizzerie pozostają zamknięte do odwołania i mogą wydawać dania jedynie na wynos lub dowozić je klientom. Restrykcje dla gastronomii rząd ogłosił 23 października.

Rząd rozważa jednak możliwość częściowego otwarcia restauracji.  Być może uda się dopuścić do normalnego funkcjonowania lokale, które spełnią określone wytyczne sanitarne i uzyskają certyfikat.

Szczegóły i wytyczne nie są na razie znane i są obiektem rozważań rządu i przedstawicieli gastronomii. Najprawdopodobniej dowiemy się o nich na ostatnia chwilę.

 

Źródło: RMF FM

Zdjęcie: Adobe Stock

 

 

Komentarze