pilne
Newsy

Rząd luzuje obostrzenia. Co otworzy w pierwszej kolejności: fryzjerów czy restauracje?

Dziś na konferencji rządowej minister edukacji i minister zdrowia przedstawili plan działań na najbliższe tygodnie. Sprawdźcie szczegóły.

W związku z pandemią koronawirusa od 27 marca trwa w Polsce lockdown, który był już przedłużany dwa razy. Nie tylko obostrzenia się przeciągają – zaplanowana na dziś konferencja prasowa ministra zdrowia była przekładana kilka razy. Najpierw z 12:30 na 13:30, a później na godzinę 15:00. W końcu konferencja rozpoczęła się o 15:20. Czyżby rządzący do ostatniej chwili ustalali komunikaty dla mediów? Sprawdźcie, co minister ogłosił na konferencji.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Egzaminy ósmoklasisty i matury 2021

Uczniowie i rodzice są bardzo zaniepokojeni tegorocznymi egzaminami na koniec szkoły podstawowej oraz szkół średnich. Od roku dzieci i młodzież uczą się zdalnie, co bardzo mocno wpłynęło zarówno na ich zdrowie psychiczne, jak i osiągnięcia w nauce. Z tego powodu martwią się, czy poradzą sobie teraz na egzaminach. Minister edukacji Przemysław Czarnek zapowiedział, że egzaminy odbędą się normalnie, w zaplanowanych terminach, a dzieci i młodzież nie będą przechodzić testów na koronawirusa przed przystąpieniem do egzaminu:

W 2021 roku egzaminy maturalne i ósmoklasisty odbędą się zgodnie z terminami. Nie ma żadnych zagrożeń.

Przypominamy, że egzamin ósmoklasisty odbędzie się w dniach 25-27 maja, a egzaminy maturalne rozpoczną się 4-20 maja.

Minister dodał też, że egzaminy odbędą się w uproszczonej formule. Ogólna liczba zadań na egzaminach będzie mniejsza, a egzaminy ustne zostaną przeprowadzone tylko z tymi uczniami, którzy będą przechodzili rekrutację na wyższe uczelnie za granicą.

Zobacz także
Pogoda na majówkę. Będzie można zrobić grilla na świeżym powietrzu?

Pogoda na majówkę. Będzie można zrobić grilla na świeżym powietrzu?

Szokujące wyznanie kasjerki ze sklepu: „Klienci nam ubliżają, zostawiają zakupy”. Jak zmieniła nas pandemia?

Szokujące wyznanie kasjerki: „Klienci nam ubliżają, zostawiają zakupy”. Jak zmieniła nas pandemia?

Obostrzenia utrzymane w kilku województwach

Minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił sytuację w kraju i powiedział, że zostają utrzymane obostrzenia w tych województwach, które w tym momencie są najbardziej obciążone:

W województwach śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim utrzymujemy obostrzenia. W pozostałych województwach od 26 kwietnia przywracamy naukę w systemie hybrydowym w klasach 1-3 szkół podstawowych. Przywracamy funkcjonowania zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, urody

Zapowiedział, że w przyszłym tygodniu rząd przedstawi bardziej szczegółowy plan dotyczący obostrzeń. Mowa tutaj zwłaszcza o weselach i innych uroczystościach:

Przewidujemy, że sytuacja w skali całego kraju będzie się poprawiała. Plan będzie zakładał odmrażanie branż, które były objęte obostrzeniami, w tym branży hotelarskiej i gastronomicznej.

Maseczki na zewnątrz

Od kilku dni eksperci coraz częściej mówią o tym, że noszenie maseczek na świeżym powietrzu jest niepotrzebne. Odniósł się do tego minister zdrowia mówiąc:

Głównym kryterium, które będzie decydowało o tym, czy będziemy nosili maseczki na zewnątrz, będzie częstotliwość zakażeń. W przyszłą środę odniesiemy się do tego zagadnienia

Czwarta fala koronawirusa?

Minister ostrzegł, że rząd bierze pod uwagę możliwość nadejścia czwartej fali koronawirusa:

Rząd bierze pod uwagę, że może dojść do czwartej fali. Będziemy chcieli utrzymać infrastrukturę szpitali tymczasowych, kolejna kwestia to zaopatrzenie w leki i tlen. Bardzo ważna kwestia to badania koronawirusa. W tej chwili w Polsce mamy mutacje brytyjską, południowoafrykańską i nigeryjską. Nie zidentyfikowaliśmy jeszcze mutacji brazylijskiej

Czytaj także:

Jakie utrudnienia czekają na klientów w sklepach spożywczych? Najnowsze informacje po konferencji prasowej
AdobeStock
Newsy
Jakie utrudnienia czekają na klientów w sklepach spożywczych? Najnowsze informacje po konferencji prasowej
Na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski, przekazał informacje na temat obowiązujących obostrzeń. Sprawdźcie szczegóły.

Dziś miała miejsce konferencja prasowa ministerstwa zdrowia. Minister Adam Niedzielski przekazał szczegóły na temat tego, jak będą wyglądały obostrzenia na najbliższe dni. Sprawdźcie, czy coś się zmieniło. Konferencja ministra zdrowia Konferencja rozpoczęła się o godzinie 11. Minister Adam Niedzielski rozpoczął ją od informacji o trudnej sytuacji w polskich szpitalach: Analizowaliśmy bieżąco sytuację, szczególnie w kontekście tego co dzieje się w szpitalach. Obecne wyniki są zbyt słabym sygnałem, by traktować je w optymistyczny sposób. Obłożenie łóżek wynosi ok. 80 proc., co jest parametrami niebezpiecznymi. Później odniósł się do sytuacji na Śląsku, gdzie jest bardzo wielu chorych, a szpitale mają problemy z radzeniem sobie z taką ilością pacjentów: Bardzo trudna sytuacja wciąż jest na Śląsku. W ostatnim czasie opracowaliśmy plan relokacji pacjentów. Mamy wsparcie woj. łódzkiego. Bardzo duże wsparcie okazał szpital w Radomsku. Od strony zachodniej pomaga woj. opolskie, a wschodnią część Śląska uzupełnia woj. małopolskie, gdzie jednak sytuacja też nie jest prosta. Widoczny jest już lekki spadek zachorowań, ale minister podczas konferencji ostudził nadzieje na powrót do normalności w najbliższym czasie. Podkreślił, że spadek ilości zakażonych spowodowany jest przez minione święta wielkanocne, a ewentualny wzrost zakażeń po świętach będzie widoczny dopiero za kilka dni po przeprowadzeniu testów: Konsekwencje ew. zwiększonej mobilności w czasie świąt będą widoczne w przyszłym tygodniu. Wtedy przekonamy się, czy trzecia fala będzie opadała, czy złapie drugi oddech. Lockdown do 18 kwietnia Minister ogłosił, że rozpoczęty 27 marca lockdown potrwa nie do 9 kwietnia, a do 18 kwietnia włącznie. Ma nadzieję, że to oraz przyśpieszenie...

Wraca normalność? Minister zdrowia: „Wróci bardzo wiele usług”. Restauracje za chwilę będą otwarte
AdobeStock
Newsy
Wraca normalność? Minister zdrowia: „Wróci bardzo wiele usług”. Rezerwujcie stoliki!
Za tydzień otworzą restauracje, kawiarnie, galerie? To bardzo możliwe!

Wczoraj minął miesiąc, odkąd rząd ogłosił w całym kraju lockdown na dwa tygodnie. Obostrzenia były jednak kilkukrotnie przedłużane ze względu na ilość zakażeń, co frustrowało osoby pracujące w branżach, których działalność została ograniczona. Dotyczy to zwłaszcza hotelarzy i restauratorów, ponieważ obostrzenia zostały przedłużone aż do 4 maja tak, by Polacy nie rezerwowali noclegów w hotelach na weekend majowy. Jednak minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że możemy się spodziewać sporego luzowania obowiązujących restrykcji. Sprawdźcie szczegóły. Luzowanie obostrzeń Na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski zdradził, że w po weekendzie majowym możliwe jest wznowienie działalności różnych branż i usług, które dotychczas pozostawały zamknięte. Możemy się spodziewać, że w maju oprócz edukacji wróci bardzo wiele usług i zostanie przywróconych do funkcjonowania bardzo wiele sektorów, za których działaniem już się stęskniliśmy Dodał też, że na razie nie ma żadnych planów w kwestii wpuszczania do restauracji czy hoteli tylko osób zaszczepionych: Nie ma w tej chwili dyskusji, żeby różnicować dostępność usług, takich jak np. restauracje, dla osób, które są zaszczepione Restauracje i wesela Wiceminister rozwoju Olga Semeniuk również wypowiedziała się na temat luzowania obostrzeń, sugerując, że rząd planuje niebawem pozwolić na działalność gastronomii oraz branży eventowej – w tym organizacji wesel.  W kolejnych etapach mówimy o gałęziach, które są najdłużej zamknięte, mówię o branży eventowej, gastronomii, ale także o wszystkich tych przedsięwzięciach, które możemy organizować na otwartej przestrzeni. Był to jeden z wariantów...

pilne
Newsy
To już oficjalne: będzie narodowa kwarantanna. Nowe zasady i obostrzenia w sklepach już po świętach
Pandemia koronawirusa nie daje za wygraną. Przygotowania do jednej z najważniejszych kolacji w całym roku zostały zmącone kolejnymi, smutnymi doniesieniami. Zaraz po świętach na terenie całego kraju zacznie obowiązywać narodowa kwarantanna.

Galerie handlowe ponownie zamknięte Ogłoszone podczas czwartkowej konferencji obostrzenia będą dotyczyć między innymi funkcjonowania galerii handlowych. Od 28 grudnia zakupy będzie można zrobić tylko w sklepach spożywczych, zajmujących się sprzedażą książek i prasy, a także drogeriach oraz aptekach.   Wszelkie punkty obuwnicze i odzieżowe pozostaną zamknięte. Gastronomia będzie funkcjonowała tak jak dotychczas – na wynos. Wciąż konieczne będzie zachowywanie dystansu społecznego. Na każde 15 m2 powierzchni będzie przypadać tylko 1 klient. „Kolejnym elementem jest ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych - z wyłączeniem m. in. sklepów spożywczych, z książkami i prasą, drogerii, aptek. Dodatkowo, wszyscy przyjeżdżający do Polski transportem zorganizowanym będą objęci kwarantanną” – mówił minister zdrowia, Adam Niedzielski. Hotele tylko dla służb mundurowych i medyków Wprowadzone obostrzenia obejmą także funkcjonowanie hoteli. Okazuje się bowiem, że zasady mówiące o możliwości przebywania w nich tylko osób w podróżach służbowych nie przyniosły rezultatów. Zakaz był powszechnie łamany.  Dlatego też, od 28 grudnia hotele nie będą mogły już przyjmować osób legitymujących się numerem NIP. Pokoje będą dostępne tylko dla służb mundurowych, medyków oraz pacjentów szpitali specjalistycznych. Zamknięte stoki narciarskie Z racji, że zaraz po przerwie świątecznej rozpoczynają się ferie dla uczniów ze wszystkich województw, rząd postanowił zamknąć również stoki narciarskie. Te będą nieczynne już od najbliższego poniedziałku, 21 grudnia do 17 stycznia. Decyzja ma na celu maksymalne ograniczenie przemieszczania się ludzi przez kolejny miesiąc.  Niestety sytuacja epidemiczna, nie tylko...

Czy na majówkę zostaną otwarte restauracje? Minister zdrowia odpowiedział
AdobeStock
Newsy
Czy na majówkę zostaną otwarte restauracje? Minister zdrowia odpowiedział
Rząd przedłużył lockdown do 18 kwietnia. A co z majówką i restauracjami zamkniętymi od miesięcy? Sprawdźcie.

Dziś na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, że rząd przedłuża obowiązujące od 27 marca do 18 kwietnia włącznie. Na konferencji padło wiele pytań od dziennikarzy w sprawie otwierania poszczególnych branż. Sprawdźcie, jaka była odpowiedź ministra. Przedłużenie obostrzeń Minister zapowiedział, że ze względu na trudną sytuację epidemiczną w kraju, lockdown zostanie przedłużony i potrwa do 18 kwietnia: Analizowaliśmy bieżąco sytuację, szczególnie w kontekście tego co dzieje się w szpitalach. Obecne wyniki są zbyt słabym sygnałem, by traktować je w optymistyczny sposób. Obłożenie łóżek wynosi ok. 80 proc., co jest parametrami niebezpiecznymi. Panujące obecnie zasady, obejmujące m.in. zamknięcie sklepów meblowych, budowlanych i ze sprzętem RTV, a także przedszkoli, żłobków oraz salonów fryzjerskich i kosmetycznych, nie zmieniają się i będą obowiązywały co najmniej do 18 kwietnia. Pytania dziennikarzy Obecni na konferencji dziennikarze zasypali ministra pytaniami na temat innych, ważnych dla Polaków kwestii, które nie zostały przez niego poruszone. Padło pytanie między innymi o powrót dzieci do szkół, które od miesięcy zmuszone są do nauki zdalnej, która coraz gorzej odbija się na ich zdrowiu psychicznym oraz postępach w nauce: Priorytetem jest powrót do szkół klas 1-3 i przedszkoli. Mam nadzieję, że jeszcze w kwietniu przedszkola i klasy 1-3 wrócą do nauczania. Prawdopodobnie więc jeżeli w ogóle można mówić o powrocie dzieci do szkół, to będzie on dotyczył tylko tych z najmłodszych klas. Polacy chcieliby też wiedzieć czy rząd szykuje kolejny lockdown na majówkę, która jest już za pasem. Minister zachowuje jednak spokój w tej kwestii, choć można...