pilne
Newsy

Rząd luzuje obostrzenia. Co otworzy w pierwszej kolejności: fryzjerów czy restauracje?

Dziś na konferencji rządowej minister edukacji i minister zdrowia przedstawili plan działań na najbliższe tygodnie. Sprawdźcie szczegóły.
Katarzyna Wyborska
kwiecień 21, 2021

W związku z pandemią koronawirusa od 27 marca trwa w Polsce lockdown, który był już przedłużany dwa razy. Nie tylko obostrzenia się przeciągają – zaplanowana na dziś konferencja prasowa ministra zdrowia była przekładana kilka razy. Najpierw z 12:30 na 13:30, a później na godzinę 15:00. W końcu konferencja rozpoczęła się o 15:20. Czyżby rządzący do ostatniej chwili ustalali komunikaty dla mediów? Sprawdźcie, co minister ogłosił na konferencji.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Egzaminy ósmoklasisty i matury 2021

Uczniowie i rodzice są bardzo zaniepokojeni tegorocznymi egzaminami na koniec szkoły podstawowej oraz szkół średnich. Od roku dzieci i młodzież uczą się zdalnie, co bardzo mocno wpłynęło zarówno na ich zdrowie psychiczne, jak i osiągnięcia w nauce. Z tego powodu martwią się, czy poradzą sobie teraz na egzaminach. Minister edukacji Przemysław Czarnek zapowiedział, że egzaminy odbędą się normalnie, w zaplanowanych terminach, a dzieci i młodzież nie będą przechodzić testów na koronawirusa przed przystąpieniem do egzaminu:

W 2021 roku egzaminy maturalne i ósmoklasisty odbędą się zgodnie z terminami. Nie ma żadnych zagrożeń.

Przypominamy, że egzamin ósmoklasisty odbędzie się w dniach 25-27 maja, a egzaminy maturalne rozpoczną się 4-20 maja.

Minister dodał też, że egzaminy odbędą się w uproszczonej formule. Ogólna liczba zadań na egzaminach będzie mniejsza, a egzaminy ustne zostaną przeprowadzone tylko z tymi uczniami, którzy będą przechodzili rekrutację na wyższe uczelnie za granicą.

Zobacz także

Obostrzenia utrzymane w kilku województwach

Minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił sytuację w kraju i powiedział, że zostają utrzymane obostrzenia w tych województwach, które w tym momencie są najbardziej obciążone:

W województwach śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim utrzymujemy obostrzenia. W pozostałych województwach od 26 kwietnia przywracamy naukę w systemie hybrydowym w klasach 1-3 szkół podstawowych. Przywracamy funkcjonowania zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, urody

Zapowiedział, że w przyszłym tygodniu rząd przedstawi bardziej szczegółowy plan dotyczący obostrzeń. Mowa tutaj zwłaszcza o weselach i innych uroczystościach:

Przewidujemy, że sytuacja w skali całego kraju będzie się poprawiała. Plan będzie zakładał odmrażanie branż, które były objęte obostrzeniami, w tym branży hotelarskiej i gastronomicznej.

Maseczki na zewnątrz

Od kilku dni eksperci coraz częściej mówią o tym, że noszenie maseczek na świeżym powietrzu jest niepotrzebne. Odniósł się do tego minister zdrowia mówiąc:

Głównym kryterium, które będzie decydowało o tym, czy będziemy nosili maseczki na zewnątrz, będzie częstotliwość zakażeń. W przyszłą środę odniesiemy się do tego zagadnienia

Czwarta fala koronawirusa?

Minister ostrzegł, że rząd bierze pod uwagę możliwość nadejścia czwartej fali koronawirusa:

Rząd bierze pod uwagę, że może dojść do czwartej fali. Będziemy chcieli utrzymać infrastrukturę szpitali tymczasowych, kolejna kwestia to zaopatrzenie w leki i tlen. Bardzo ważna kwestia to badania koronawirusa. W tej chwili w Polsce mamy mutacje brytyjską, południowoafrykańską i nigeryjską. Nie zidentyfikowaliśmy jeszcze mutacji brazylijskiej

Czytaj także:

Komentarze