Bardzo wysokie temperatury na zewnątrz w letnie miesiące są nie tylko uciążliwe, ale i niebezpieczne – zwłaszcza dla starszych osób i dzieci. Dlatego ogromnie ważne jest odpowiednie nawodnienie, by uniknąć udaru w trakcie upałów. Dowiedzcie się, jakie produkty zawierają dużo wody i pozwolą wam uzupełnić płyny!

Co jeść w upały?

Nawadnianie organizmu w trakcie upału nie oznacza jedynie picia dużych ilości wody. Dobrze jest jeść także owoce i warzywa, które nie tylko zawierają sporo wody, ale także dostarczą organizmowi niezbędnych witamin i minerałów, które są usuwane wraz z potem:

  • Arbuz – to najsmaczniejszy letni deser! Jest nie tylko pyszny, ale i wspaniale gasi pragnienie. Arbuzy bowiem składają się w aż 92% z wody, a do tego mają niewiele kalorii i można je zajadać bez wyrzutów sumienia.
  • Cukinia – podobnie jak arbuz, cukinia jest bogata w wodę. Sprawdzi się jako składnik wielu dań, np. zup, sosów, mięs, a także jedzona na surowo w sałatce.
  • Pomidory – zawierają bardzo dużo potasu, który jest wypłukiwany z organizmu, gdy się pocicie. Ponadto jedzenie pomidorów wspomaga procesy trawienne i pracę serca.
  • Ogórki – są bogate nie tylko w potas, ale również w magnez i błonnik. Do tego ogórki w 97% składają się z wody i fantastycznie orzeźwiają.

Jak zapobiegać odwodnieniu w upał?

Udar cieplny to nie są żarty. Gdy lekarze przypominają o piciu dużej ilości wody w trakcie upałów, to dobrze wiedzą, o czym mówią! Kiedy temperatura na zewnątrz jest bardzo wysoka, organizm zaczyna się pocić, by nie doprowadzić do przegrzania. Jeżeli nie uzupełniacie płynów, szybko odczujecie pierwsze objawy odwodnienia:

  • Rozkojarzenie
  • Zmęczenie
  • Silne pragnienie

Lekarze podkreślają, że wodę powinno się pić często i w niewielkich ilościach. Łącznie w ciągu dnia w trakcie upałów należy wypić co najmniej 3 litry wody.

Zobacz także:

Zwłaszcza starsze osoby powinny pilnować ilości przyjmowanych płynów, ponieważ często w podeszłym wieku organizm nie funkcjonuje już tak, jak kiedyś i nie daje znaku, że najwyższy czas napić się wody:

Osoby starsze łatwiej się odwadniają przede wszystkim dlatego, że w mniejszym stopniu odczuwają pragnienie. Prawdopodobnie, jak sugerują badania, wynika to z pogarszającego się z wiekiem funkcjonowania tych obszarów mózgu, które za to odpowiadają. Niektórzy pacjenci tłumaczą, że piją mniej, by nie korzystać zbyt często z toalety, co jest dla nich uciążliwe np. z powodu niepełnosprawności. Bez względu jednak na przyczyny ograniczania napojów, jest to niebezpieczne dla ich zdrowia - mówi lekarz rodzinny Rober Sapa w wypowiedzi dla „Rzeczpospolitej".

Źródło: rp.pl, zdrowie.wprost.pl, onet.pl