Ryż czy ziemniaki? Co bardziej tuczy? Odpowiedź zaskakuje
AdobeStock
Newsy

Ryż czy ziemniaki? Co bardziej tuczy? Odpowiedź zaskakuje

Odchudzacie się, więc nie jecie w ogóle ziemniaków? Sprawdźcie, czy ma to w ogóle sens.

Osoby stosujące diety odchudzające często decydują się na zrezygnowanie z ziemniaków, ponieważ wierzą, że są one tuczące. Zamiast ziemniaków wolą jeść najczęściej ryż. Ale czy słusznie? Jakie są różnice między ryżem a ziemniakami? Jeżeli zastanawiacie się co wybrać, zapraszamy do lektury tego artykułu, w którym wszystko wyjaśniamy.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Właściwości ziemniaków

Bogate w skrobię ziemniaki są od wielu lat podstawowym składnikiem diety wielu Polaków. Ziemniaki są łatwe w uprawie, tanie i bardzo sycące. Część ludzi jednak niechętnie je ziemniaki w obawie, że można od nich utyć. Ile w tym prawdy?

Przyjrzyjmy się najpierw składnikom. 100 g surowych ziemniaków dostarcza organizmowi 77 kalorii oraz poniższe składniki:

  • 17,47 g węglowodanów
  • 2,2 g błonnika pokarmowego
  • 2 g białka
  • 0,09 g tłuszczu

Czy 77 kalorii to dużo? Na obiadowym talerzu zwykle ląduje porcja licząca około 200 g, więc zawiera ona około 150 kalorii. A taka ilość już całkiem nieźle syci! Wobec tego gotowane ziemniaki bez dodatku tłustego sosu lub masła są tak naprawdę całkiem dietetycznym dodatkiem do obiadu. A do tego dostarczą waszemu organizmowi zdrowych węglowodanów i skrobi.

Zobacz także
Który napój najlepiej gasi pragnienie? To wcale nie jest woda

Co najlepiej gasi pragnienie? Nie jest to woda, a więc piwo czy mleko? Cola czy herbata?

Trzymacie to jedzenie poza lodówką? Uważajcie – ta bakteria zabija człowieka w ciągu 5 dni

Trzymacie to jedzenie poza lodówką? Uważajcie – ta bakteria zabija człowieka w ciągu 5 dni

Właściwości ryżu

Ryż jest w Polsce prawie tak popularny, jak ziemniaki. Częściej stosuje się go jako główny składnik różnych dań, na przykład gołąbków czy faszerowanej papryki. A jak wypada ryż po względem kaloryczności i makroskładników?

100 g ryżu (nieugotowanego) dostarcza 365 kalorii i znajduje się w nim:

  • 79,95 g węglowodanów
  • 7,13 g białka
  • 1,3 g błonnika pokarmowego
  • 0,66 g tłuszczów

W porównaniu z ziemniakami ryż wypada całkiem blado – znajduje się w nim aż o 288 kalorii więcej!

Ryż czy ziemniaki?

Co więc należy wybrać? Tak naprawdę zarówno ryż, jak i ziemniaki świetnie się sprawdzą na diecie redukcyjnej. Lepsze mogą okazać się ziemniaki, które są znacznie mniej kaloryczne od ryżu lub kaszy. Najważniejsze jednak jest to, by nie dodawać zarówno do ziemniaków, jak i do ryżu żadnych tłustych sosów, które zdecydowanie podnoszą wartość kaloryczną dania i sprawiają, że jest ono znacznie bardziej tuczące.

Czytaj także:

Nie łączcie ziemniaków z masłem. (tytuł - druga część w trakcie pisania)
Adobe Stock
Newsy
Jecie ziemniaki z masłem? O tym koniecznie powinni wiedzieć cukrzycy
Jeśli skarżycie się na insulinoodporność to wiecie, że musicie ograniczyć jedzenie ziemniaków. Wyjaśniamy jak zmniejszyć ich niekorzystny wpływ na poziom cukru we krwi.

Ziemniaki to warzywo numer 1 na polskich stołach. Jeśli możecie jeść ziemniaki bez ograniczeń, to pewnie nawet nie wyobrażacie sobie obiadu bez nich. I choć kartofle są nie tylko smaczne, ale zawierają też wiele wartościowych składników odżywczych, to jednak nie każdy może ich jeść ile chce. Powinni ograniczyć je na przykład diabetycy. Dlaczego? Właściwości i wartości odżywcze ziemniaków Ziemniaki wbrew powszechnym opiniom nie są bardzo tuczące. 100 g zawiera tylko 70 kalorii. Ponadto, w takiej porcji jest 20 g węglowodanów, 2 g białka i 2 g błonnika. Szczególnie cenione przez lekarzy i dietetyków są ze względu na zawartość witamin i minerałów. Znajdują się w nich witaminy B3, B6, C, E i K, a także ważne minerały, jak utrzymujący równowagę elektrolitową organizmu potas, czy wchodzący w skład kości i zębów fosfor. Jednak są grupy osób, którym lekarze odradzają częste jedzenie ziemniaków. To chorzy na cukrzycę. Dzieje się tak dlatego, że to najpopularniejsze polskie warzywo posiada bardzo wysoki indeks glikemiczny, IG=95. Indeks glikemiczny jest wskaźnikiem pokazującym jak kształtuje się poziom glukozy we krwi, w ciągu 120 minut po spożyciu danego produktu. Punktem odniesienia do obliczanie indeksu jest glukoza, czyli czysty cukier. Glukoza ma IG na poziomie 100. Oznacza to, że po jej spożyciu odbywa się bardzo gwałtowny wyrzut cukru do krwi. Jest to zjawisko niebezpieczne dla cukrzyków. To właśnie z powodu wysokiego poziomu we krwi, diabetycy powinni wykluczyć cukier z diety. Wysoki indeks glikemiczny ziemniaków powoduje, że podobnie jak cukier, powinny one być wyeliminowane z diety cukrzyków. Gdy nie możecie jeść ziemniaków, jedzcie... ziemniaki z masłem Istnieją jednak pewne sztuczki, które powodują, że niedozwolone produkty...

Ziemniaki tuczą? Ruszycie biegiem po młode kartofelki na targ, kiedy poznacie prawdę
Adobe Stock
Newsy
Ziemniaki tuczą? Ruszycie biegiem po młode kartofelki na targ, kiedy poznacie prawdę
Wiosna w pełni, niedługo rynki, bazary i targowiska zaleją całe tony świeżych, młodych kartofli. Dlaczego warto jeść ziemniaki? W czym są lepsze od pieczywa i ryżu? Sprawdźcie sami.

Ziemniaki zagościły w europejskiej kuchni już ładnych kilkaset lat temu. Początkowo podchodzono do nich nieufnie, potem stały się podstawowym pożywieniem dla pokaźnego kawałka całej ludzkości. Lata mijają, ale obraz ziemniaków wciąż nie jest taki, jaki być powinien. Wiele osób wciąż postrzega je jako tani „zapychacz” bez większej wartości. Tymczasem to jeden wielki mit, który niesłusznie zniechęca do ich jedzenia. Jaka jest wartość kaloryczna ziemniaków w porównaniu do innych produktów? O tym, że ziemniaki wcale nie są tak tuczące, jak by się mogło wydawać, powiedziano już wiele. Wystarczy krótki rzut oka na wartości kaloryczne głównych „konkurentów” ziemniaków w walce o główny dodatek do mięsa i surówki: Białe pieczywo : ok. 264 kcal w 100 g Ryż biały : ok. 130 kcal w 100 g Makaron pszenny: ok. 360 kcal w 100 g Jak na tym tle wyglądaj ziemniaki? Ich wartość kaloryczna to ok. 69–85 kcal na 100 g w zależności od rodzaju kartofli. Przyznacie sami, że te liczby dają dużo do myślenia. Dlaczego warto często jeść ziemniaki? Dalej nie jesteście przekonani do częstszego jedzenia ziemniaków? Sama ich wartość kaloryczna to jednak nie wszystko. Ziemniaki mogą „popisać się” całą listą zalet. Oto one: Są bogate w wiele cennych witamin takich jak choćby witamina C (15 dag ziemniaków dostarcza 15% dziennego zapotrzebowania organizmu na tę witaminę) Taka sama porcja (15 dag ugotowanych ziemniaków) zapewnia 25% dziennego zapotrzebowania na witaminę B6 Są bogate w cholinę (dawniej zwana witaminą B4), niezbędnej w prawidłowym funkcjonowania organizmu Zawierają potas, który wpływa na pracę serca i mięśni Są bezglutenowe – przez to wskazane są dla osób...

Ziemniaki
Pixabay/Willfried Wende
Newsy
Wasze ziemniaki tak wyglądają? Wyrzućcie jak najszybciej. Ich zjedzenie może skończyć się tragicznie
Kartofle, pyry, grule to tylko niektóre z nazw na określenie ziemniaka. Te warzywa należy starannie obejrzeć i upewnić się, że są bezpieczne do spożycia.

Przechowywanie ziemniaków w nieprawidłowy sposób wiąże się nie tylko ze znaczą utartą zawartej w nich witaminy C. Jeszcze do niedawna warzywa te były traktowane jako rośliny ozdobne. Człowiek zjada 33 kilogramy ziemniaków rocznie Największym producentem ziemniaków na świecie są Chiny, a rok 2008 został ogłoszony przez ONZ Rokiem Ziemniaka. W Peru utworzono największy na świecie bank genów ziemniaka. Znajduje się w nim ponad 10 tysięcy odmian tego warzywa. Trudno wyobrazić sobie polską kuchnię bez ziemniaków. Stanowią dodatek do wielu dań, jak również mogą pełnić funkcję samodzielnego dania. Są warzywem na tyle uniwersalnym, że pasują do kotletów, śledzi, kaparów, jak i śmietany. Ich przygotowanie nie wymaga dużo czasu ani szczególnych umiejętności.  To czwarta najczęściej uprawiana roślina na świecie, tuż po pszenicy, ryżu i kukurydzy. Dzięki masowości upraw, ziemniak jest niezwykle popularny i można go kupić po przystępnej cenie. Na kontynencie europejskim pojawiły się dopiero około XVI wieku. Mówi się, że do Polski sprowadził je Jan II Sobieski po wygranej bitwie pod Wiedniem. Obecnie są jedynym z podstawowych składników diety Europejczyków. Na polskim rynku dostępnych jest wiele odmian ziemniaka. Jedne wykorzystacie do sałatek, inne jako dodatek do drugiego dania czy na frytki. Odmiany dostępne na polskim rynku różnią się kształtem, kolorem, smakiem, a nawet zapachem.  Oprócz różności kulinarnych zastosowań są także zdrowe i pożywne. W 100 gramach dostarczają około 80 kalorii, z czego większość pochodzi z węglowodanów, a dokładniej ze skrobi Właściwości odżywcze ziemniaka Zawierają od 1,5 do 3 gramów błonnika. Są bogatym źródłem węglowodanów. Ziemniaki faktycznie dostarczają...

Gotowany ryż
Pixabay/Uwe Conrad
Newsy
Ugotujcie ryż w ten sposób, a zmniejszycie jego kaloryczność nawet o połowę
Ryż i jego właściwości to wiedza powszechna. Dziś trudno sobie wyobrazić gotowanie bez ryżu.

W Azji ryż znaczy tyle, co w Europie chleb i ziemniaki. Produkt ten przydaje się także w diecie bezglutenowej i wszystkich dietach lekkostrawnych. Osoby dbające o linię chętnie sięgają po niego. Ryż dobrze syci Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów ryżu. Najbardziej znany i najczęściej spożywany jest ryż biały. Pewnie często używacie go do przygotowywania ulubionych dań. Ze względu na długość ziarna ryżu wyróżnia się ryż: krótkoziarnisty (np. ryż perłowy do sushi), średnioziarnisty i długoziarnisty, np. jaśminowy i basmati. Ryż to źródło błonnika pokarmowego Jego najlepszym źródłem jest ryż brązowy, czarny i dziki. Ryż biały, ze względu na wysoki stopień oczyszczenia ziarna, jest znacznie uboższy w błonnik. Niską zawartością błonnika charakteryzuje się podobnie ryż paraboliczny, w którym składnik ten jest tracony w trakcie szlifowania ziaren. Dzięki obecności błonnika pokarmowego ryż brązowy, czarny i dziki wpływa korzystnie na ośrodek głodu i sytości, zwiększając i wydłużając uczucie sytości po posiłku oraz poprawia funkcję jelit. Taki ryż sprawdzi się głównie w przypadku osób z otyłością. Dzięki ciemnym odmianom  ryżu zmniejszycie masę ciała.  Ryż jest produktem bezglutenowym Dlatego może być spożywany przez osoby z celiakią i nietolerancją glutenu. Dodatkowo ryż bogaty w błonnik może zapobiec rozwojowi cukrzycy typu 2 i może być wykorzystywany w diecie osób już chorujących na cukrzycę. Przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu LDL we krwi oraz zmniejszenia ryzyka wystąpienia raka jelita grubego. Ryż biały przyda się z kolei osobom cierpiącym na biegunki. Przynosi ulgę, kiedy trawienie działa jak rollercoaster. Nietypowa metoda gotowania ryżu Jak donoszą media internetowe badacz ze Sri Lanki...