Ryż czy ziemniaki? Co bardziej tuczy? Odpowiedź zaskakuje
AdobeStock
Newsy

Ryż czy ziemniaki? Co bardziej tuczy? Odpowiedź zaskakuje

Odchudzacie się, więc nie jecie w ogóle ziemniaków? Sprawdźcie, czy ma to w ogóle sens.

Osoby stosujące diety odchudzające często decydują się na zrezygnowanie z ziemniaków, ponieważ wierzą, że są one tuczące. Zamiast ziemniaków wolą jeść najczęściej ryż. Ale czy słusznie? Jakie są różnice między ryżem a ziemniakami? Jeżeli zastanawiacie się co wybrać, zapraszamy do lektury tego artykułu, w którym wszystko wyjaśniamy.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Właściwości ziemniaków

Bogate w skrobię ziemniaki są od wielu lat podstawowym składnikiem diety wielu Polaków. Ziemniaki są łatwe w uprawie, tanie i bardzo sycące. Część ludzi jednak niechętnie je ziemniaki w obawie, że można od nich utyć. Ile w tym prawdy?

Przyjrzyjmy się najpierw składnikom. 100 g surowych ziemniaków dostarcza organizmowi 77 kalorii oraz poniższe składniki:

  • 17,47 g węglowodanów
  • 2,2 g błonnika pokarmowego
  • 2 g białka
  • 0,09 g tłuszczu

Czy 77 kalorii to dużo? Na obiadowym talerzu zwykle ląduje porcja licząca około 200 g, więc zawiera ona około 150 kalorii. A taka ilość już całkiem nieźle syci! Wobec tego gotowane ziemniaki bez dodatku tłustego sosu lub masła są tak naprawdę całkiem dietetycznym dodatkiem do obiadu. A do tego dostarczą waszemu organizmowi zdrowych węglowodanów i skrobi.

Zobacz także

Właściwości ryżu

Ryż jest w Polsce prawie tak popularny, jak ziemniaki. Częściej stosuje się go jako główny składnik różnych dań, na przykład gołąbków czy faszerowanej papryki. A jak wypada ryż po względem kaloryczności i makroskładników?

100 g ryżu (nieugotowanego) dostarcza 365 kalorii i znajduje się w nim:

  • 79,95 g węglowodanów
  • 7,13 g białka
  • 1,3 g błonnika pokarmowego
  • 0,66 g tłuszczów

W porównaniu z ziemniakami ryż wypada całkiem blado – znajduje się w nim aż o 288 kalorii więcej!

Ryż czy ziemniaki?

Co więc należy wybrać? Tak naprawdę zarówno ryż, jak i ziemniaki świetnie się sprawdzą na diecie redukcyjnej. Lepsze mogą okazać się ziemniaki, które są znacznie mniej kaloryczne od ryżu lub kaszy. Najważniejsze jednak jest to, by nie dodawać zarówno do ziemniaków, jak i do ryżu żadnych tłustych sosów, które zdecydowanie podnoszą wartość kaloryczną dania i sprawiają, że jest ono znacznie bardziej tuczące.

Czytaj także:

Komentarze