Gdy upał i wysokie temperatury za oknem dają wam się we znaki, nieraz przechodzi ochota na ulubioną poranną kawę. Dlatego, kiedy robi się bardzo ciepło, dobrze jest zamienić tradycyjną kawę na mrożoną - zadziała pobudzająco, a dodatkowo orzeźwi. I do tego jest przepyszna! Sprawdźcie, jak ją przygotować tak, by smakowała doskonale. 

Przepis na kawę mrożoną z lodami

Do przygotowania jednej porcji kawy mrożonej potrzebne wam będą składniki z poniższej listy:

Składniki:

  • 1 podwójne espresso

  • pół szklanki (ok. 125 ml) mleka

  • 1 łyżeczka cukru brązowego lub syropu smakowego (opcjonalnie)

  • 1 gałka lodów śmietankowych/waniliowych

  • czekolada (do posypania)

  • bita śmietana

  • kostki lodu

Przygotowanie:

  1. Kawę mrożoną należy podawać w wysokich szklankach. By napój zachował swoją temperaturę, najpierw włóżcie szklanki do zamrażarki, by były idealnie zimne. 

  2. Zaparzcie espresso, dodajcie cukier i wymieszajcie. Odstawcie do całkowitego ostudzenia.

  3. Wyjmijcie szklanki z zamrażarki i wlejcie zimne espresso. Jeżeli używacie smakowych syropów do kawy, to najpierw wlejcie syrop, a potem espresso.

  4. Wsypcie kostki lodu i wlejcie pół szklanki zimnego mleka. Zamieszajcie.

  5. Na górę połóżcie jedną gałkę lodów. Udekorujcie bitą śmietaną, polejcie syropem i posypcie startą czekoladą.

I gotowe! Tak przygotowana efektowna  kawa mrożona jest od razu gotowa do wypicia. Nie zwlekajcie, jeśli chcecie, by była idealnie orzeźwiająca.

Zobacz także:

Dlaczego warto pić kawę na zimno?

Kawa mrożona, z dodatkiem samego lodu i mleka nie różni się niczym od tradycyjnej poza temperaturą. Dzięki temu, że jest zimna, można eksperymentować z różnymi składnikami, które nie smakowałyby tak dobrze w gorącej kawie - mowa o słodkich syropach, bitej śmietanie czy lodach, które w wysokiej temperaturze szybko zamieniłyby się w niezbyt apetyczną papkę.

Poza tym, kawa mrożona ma te same zalety, co ta podawana na ciepło - pobudza, ma właściwości antyoksydacyjne, a nawet może obniżać ryzyko rozwoju niektórych nowotworów. 

Źródło: coffeedesk.pl, zywienie.medonet.pl