Rozlaliście kawę na dywan i powstała plama? Ten tani produkt z kuchni ją szybko usunie
Adobe Stock
Newsy

Rozlaliście kawę na dywan i powstała plama? Ten tani produkt z kuchni ją szybko usunie

Kawa jest smacznym napojem, ale rozlana na materiał niestety jest trudna do usunięcia. Takie wypadki nieraz spędzają sen z powiek wielu gospodyniom domowym. Aby w łatwy sposób pozbyć się plamy, wystarczy wykorzystać ten produkt z kuchni.
Aleksandra Żarkiewicz
kwiecień 14, 2021

Wiele osób nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bądź spotkania z bliskimi bez filiżanki pysznej, aromatycznej kawy. Kawa nie tylko dodaje energii, ale również pozwala na celebrowanie chwil. Jest wówczas podawana z różnymi smakowitymi dodatkami. 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Kawa sypana czy rozpuszczalna

Na sklepowych półkach można spotkać się z różnymi rodzajami kaw. Najczęściej pojawiają się kawy rozpuszczalne lub sypane. Niekiedy można również dostać kawę w ziarnach, którą należy samodzielnie zmielić w młynku. Każda z nich ma swoje charakterystyczne cechy. Rozpuszczalna to forma osuszonego ekstraktu, zaś sypana to nic innego jak zmielone ziarna zapakowane w odpowiednie opakowanie. Wybór produktu zależy od indywidualnych preferencji smakowych.

Zobacz także

Rodzaje kawy 

W każdej kawiarni czy restauracji można spotkać się z szerokim wyborem kaw. Każda z nich różni się ilością mleka i espresso w danej opcji. Wśród nich znajdują się takie jak:

  • espresso,
  • americano,
  • cappuccino,
  • macchiato,
  • flat white,
  • mocha,
  • czy latte macchiato.

Wybór napoju zależy od kwestii ilości mleka, czy ma być bardziej mleczna czy kawowa. Dla kawoszy idealnie sprawdzi się klasyczna americano, ewentualnie z odrobiną spienionego mleka. 

Domowa kawa

Coraz popularniejsze stają się domowe ekspresy do przygotowywania kawy. Można zakupić sprzęt na kapsułki, kawę w ziarnach czy sypaną. Kwestia opiera się na częstotliwości korzystania z ekspresu. Dane napoje mogą różnić się również aromatem, zaś sprzęt poziomem obsługi. Najprostszy w użytkowaniu jest ekspres kapsułkowy, zaś dla zaawansowanych idealnie sprawdzi się ciśnieniowy. Wówczas można wykazać się umiejętnościami baristycznymi. 

Plama po kawie 

Pijąc kawę czasami zdarza się przez nieuwagę rozlać napój na dywanie bądź innym miejscu. Niestety taka plama nie jest dość łatwa do sprzątnięcia. Zamiast używać chemicznych środków sklepowych, które nie zawsze zdają egzamin, warto poratować się domowym sposobem. Wystarczy przygotować roztwór z kuchennych składników. Na litr wody należy użyć łyżeczki octu i tak przygotowaną miksturą delikatnie pocierać dywan gąbką. Plama zejdzie w mgnieniu oka, a tkanina pozostanie w idealnym stanie.
 

Czytaj także:

Komentarze