Produkt, który chcemy wam przedstawić jest znany w słowiańskiej kuchni od wieków. To niezwykła kasza, która ze względu na swoje właściwości nazywana jest „królową kasz”. Jeśli podpowiemy, że to kasza z prosa, pewnie tylko nieliczni znajdą ją na półce w sklepie. Ale, gdy dodamy, że to kasza jaglana, wszystko już stanie się jasne.

Dobrze ją znamy, choć nie wszyscy ją lubimy i włączamy do jadłospisu, z powodu lekkiej goryczki wyczuwalnej w smaku. Sprawdzamy, dlaczego kasza jaglana jest tak zdrowa i jak pozbyć się gorzkiego posmaku.

Właściwości prozdrowotne kaszy jaglanej

Jest produkowana z prosa, to łuskane ziarna prosa zwyczajnego. Nazywana jest też jagłami, co w języku starosłowiańskim oznaczało właśnie „proso”. Kasza jaglana jest pełna wartości odżywczych, witamin i minerałów. Ma ich znacznie więcej niż popularna pszenica, żyto czy jęczmień.

Jagły, są dobre zarówno na letnie upały, jak i zimowy chłód. W czasie upałów nawadnia, bo podczas gotowania charakterystyczne żółte kuleczki chłoną dużo wody. Latem potrafi poprawić nam samopoczucie dzięki właściwościom rozgrzewającym, które doprowadzają do wyrównywania temperatury pomiędzy naszym organizmem, a otoczeniem. Jedzenie kaszy jaglanej w gorące dni, np. w postaci schłodzonych deserów, pomaga nam łatwiej znosić upały.

Zobacz także:

Z kolei w chłodnych miesiącach, te same właściwości ocieplające, wzmacniają wychłodzony organizm, jednocześnie wspierając go, jeśli jest wycieńczony chorobą.

Pozostałe właściwości kaszy jaglanej

Jagły odkwaszają organizm, dzięki czemu czujemy przypływ energii i mamy lepsze samopoczucie.

Mają dużą zawartość witamin z grupy B, żelaza i miedzi. Dostarczają nam błonnika pokarmowego i minerałów takich jak potas, magnes, wapń i sód. Do tego zawierają łatwo przyswajalne białko i węglowodany złożone.

Kaszy jaglanej przypisuje się szerokie działanie, między innymi:

  • Rozgrzewa
  • Działa przeciwwirusowi i wzmacnia odporność
  • Redukuje stany zapalne w organizmie
  • Poprawia przemianę materii i przywraca równowagę kwasowo-zasadową organizmu
  • Wspiera procesy mineralizacji kości i zębów
  • Poprawia przemianę materii
  • Wpływa na poprawę koncentracji i zdolność zapamiętywania

Jak pozbyć się goryczki z kaszy jaglanej?

Popularność kaszy jaglanej nie dorównuje tej, którą cieszy się choćby kasza jęczmienna. Powodem między innymi jest goryczka, odczuwalna podczas jedzenia ugotowanej kaszy.

Jest jednak prosty sposób na pozbycie się jej. Przed gotowaniem przesypcie kaszę na sitko i dokładnie przelejcie wrzątkiem. Sparzona kasza straci gorzki posmak i będzie już tylko cieszyła smakiem i wartościami odżywczymi.

Źródło: wprost.pl, gazeta.pl