Nie każdy może jeść surowy czosnek nawet jeśli wie, że jest świetny na przeziębienia. Są osoby, które muszą z tego zrezygnować ze względu na dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.

Z kolei dietetyczni specjaliści odradzają poddawanie obróbce cieplnej warzyw powtarzając, że pod wpływem temperatury tracą swoje właściwości.

Oprócz tego dochodzi jeszcze jedna sprawa. Czosnek nie zadziała jako naturalny antybiotyk, jeżeli pokroicie go w taki sposób jak zwykle bez jednej prostej czynności. Już wiecie o co chodzi? Jeżeli nie, to zastanówcie się, czy zawsze miażdżycie czosnek przed pokrojeniem i odstawiacie na chwilę na desce do krojenia?

W jaki sposób wydziela się z czosnku naturalny antybiotyk?

Jeśli słyszeliście o zdrowotnych właściwościach czosnku, to pewnie też wiecie, że jest nazywany naturalnym antybiotykiem, dzięki allicynie w nim zawartej.

Zobacz także:

Allicyna to substancja wytwarzana między innymi w czosnku. Nie występuje w nim jednak w formie pierwotnej. Powstaje dopiero w określonych okolicznościach. Pełni w roślinach funkcję ochronną, jej zadaniem jest ochrona uszkodzonej rośliny przed chorobami i szkodnikami.

Obronne funkcje allicyny w czosnku ujawniają się dopiero wtedy, gdy ścianki ząbka czosnku zostają uszkodzone. W momencie naruszenie tkanek, powstaje dla rośliny zagrożenie, że zaatakują ją bakterie chorobotwórcze. Wtedy broniąc się, wytwarza substancję, która ma z kolei silne właściwości bakteriobójcze.

Żeby wydobyć z czosnku funkcje obronne w postaci allicyny, musicie zmiażdżyć ząbek i pozostawić go na około 10 minut. A potem możecie już bez przeszkód korzystać z jego zdrowotnego działania.

Właściwości allicyny z czosnku:

  • Działa przeciwbakteryjnie
  • Działa przeciwgrzybiczo
  • Obniża ciśnienie krwi
  • Obniża poziom cholesterolu
  • Działa odkażająco na drogi oddechowe

Dlaczego nie powinno się podgrzewać czosnku zaraz po obraniu?

Podgrzewanie czosnku zaraz po obraniu, a nawet po pokrojeniu powoduje, że allicyna nie zdąży się wytworzyć. Ponieważ substancja potrzebuje tylko kilku minut na to, żeby się wydzielić od momentu uszkodzenia ścianek ząbka czosnku, zawsze warto te kilka minut odczekać, zanim wrzucicie zgniecione ząbki na gorący tłuszcz.

Jeśli pokroicie ząbek lub jeszcze lepiej zgnieciecie je, odłożycie na 10 minut, a powstanie wartościowy związek działający jak antybiotyk, którego nie zniszczy ani smażenie, ani pieczenie.

Jakie warzywa zawierają jeszcze allicynę?

W 1 ząbku czosnku znajduje się od 7 do 15 miligramów tej substancji. Pod względem właściwości bakteriobójczych jest 15 razy silniejsza od penicyliny. Co prawda, ta moc nie przekłada się bezpośrednio na skuteczność działania po jej spożyciu, mimo to wskaźnik pokazuje jak wielka jest lecznicza moc czosnku.

Do tego bakterie nie potrafią tak łatwo uodpornić się na działanie allicyny w czosnku, jak uodporniają się na antybiotyki. To dodatkowo zwiększa wartość dla zdrowia tego naturalnego antybiotyku.

Rośliny, które zawierają allicynę lub substancje podobnie działające to także:

  • Cebula,
  • Dziki por
  • Papryka,
  • Szałwia,
  • Anyż,
  • Jałowiec,
  • Czarna porzeczka.

Źródło: parenting.pl, gazeta.pl, baranowscy.eu