Czy wyobrażacie sobie polską kuchnię bez kotletów? To pytanie retoryczne, bo przecież to jedno z podstawowych dań głównych, którzy Polacy serwują nie tylko od święta. 

Jak rozbić i przyrządzić kotlety?

Najlepiej zacząć od zaprzyjaźnionego rzeźnika, który pomoże wam wybrać odpowiednie mięso. Sztuka na kotlety powinna być świeża i sprężysta. Możecie poprosić ekspedientkę o pokrojenie gotowych porcji. Kolejną ważną rzeczą jest dokładne umycie mięsa. Najlepiej pod zimną, bieżącą wodą.

Niektórzy mięso na kotlety moczą w mleku z dodatkiem cebuli, inni marynują w przyprawach. Mięso schabowe lubi wyrazisty posmak. Możecie podczas jego przyprawiania puścić wodze wyobraźni. Wystarczy dobrze zapełniona szafka z przyprawami, czasem miód, imbir, a nawet sos sojowy.

Mięso na kotlety należy także oprawić. Jeśli nie poprosiliście rzeźnika o podzielenie na porcje waszego zakupu, przyda się ostry i cienki nóż. Każdy kotlet trzeba też solidnie rozbić. Najlepiej zrobić to w sposób, który nie zostawi w waszej kuchni najmniejszych śladów po tej niewdzięcznej robocie.

Zobacz także:

Jak rozbijać kotlety, żeby nie pobrudzić kuchni?

  • podczas tłuczenia kotletów zabezpieczcie płytki ręcznikiem kuchennym, możecie też założyć fartuch kuchenny lub przewiązać większą ścierkę wokół pasa

  • włóżcie kotleta do folii spożywczej i obijajcie go przez nią, wszystkie niepotrzebne elementy zostaną w jej środku bez konieczności martwienia się o jasne fronty kuchni

  • włóżcie kotlety do bardziej wytrzymałego woreczka do pieczenia i dopiero po jego utłuczeniu macerujcie je przyprawami

Kotlet schabowy 

Najczęściej spożywanym w Polsce kotletem jest ten zrobiony ze schabu. Można go podawać jako codzienne danie, ale pasuje również na bardziej uroczyste okazje. Najlepiej smakuje, jeśli przygotujecie go na smalcu lub maśle klarowanym. Obydwa tłuszcze wydobędą z niego doskonały smak. 

Kotlet z piersi kurczaka lub indyka

Jeżeli jesteście na diecie lub powoli rezygnujecie z czerwonego mięsa, dużo częściej sięgacie z pewnością po kotlety z drobiu. Mają mniej kalorii i są stosunkowo niedrogie. Zaspokoją kulinarne potrzeby również najmłodszych. Smażone mięso drobiowe można także dorzucać do sałatek i kanapek.

Z czym podawać kotlety?

Kotlet to klasyczna potrawa mięsna, smażona zazwyczaj na patelni przy użyciu niewielkiej ilości tłuszczu. Kotlety mogą być także ziemniaczane, warzywne, sojowe, jajeczne czy rybne. Dużą popularnością cieszą się mielone, ale i sznycle, kotlety pożarskie, kotlety de volaille.

W zupełności mogą stanowić główne danie, szczególnie jeśli lubicie najeść się do syta. Dodatki do kotletów są w zasadzie nieograniczone. Zwyczajowe dodatki, które pasują do kotletów wszelkiej maści to ziemniaki, marchewka z groszkiem, mizeria jak u babci oraz dobrze przyprawiona, kiszona kapusta.