Rosół
Gotujmy.pl/aneta8185
Newsy

Rosół wyszedł wodnisty? Ten trik sprawi, że zupa znów będzie miała wyrazisty smak

Rosół możecie uratować banalnym trikiem, który nie każdy zna. A stosowały go już nasze babcie.

Czasem podczas długiego gotowania rosołu na maleńkim ogniu można nieco stracić czujność. Wtedy z garnka może wyparować za dużo płynu. Co wtedy robić? Nie martwcie się. Wystarczy uzupełnić braki wody wrzątkiem z czajnika. Nic prostszego.

Gorzej, gdy podczas tego procesu omsknie się wam ręka i zupa stanie się za rzadka. Zbyt wodnisty rosół nie jest na pewno tym, na co czekają domownicy. Spokojnie, sprawa nie jest jeszcze przegrana. Zapomnijcie o wzmacnianiu smaku sztuczną kostką rosołową. Zamiast tego zwiększcie nieco ogień i dajcie rosołowi wyparować nadmiar płynu, gotując go dłużej. Dzięki temu bulion znów nabierze głębokiego i wyrazistego smaku.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Jak wybrać mięso do rosołu drobiowego?

Prawdziwą treść rosołu stanowi oczywiście mięso. To na mięsie opiera się niemal cały smak tej tradycyjnej zupy. Jakie mięso wybrać do gotowania rosołu? Najlepsza będzie wiejska kura, na którą mieszczuchy mogą „zapolować” na targowiskach.

Jeśli macie kłopot z nabyciem kury, poszukajcie w marketach kurczaka zagrodowego, a przynajmniej udek i podudzi z takiego właśnie drobiu. Naturalnie karmione kury są sekretem smaku rosołu i charakterystycznych oczek pływających po powierzchni talerza i garnka. Bez tego ani rusz. Odpada gotowanie rosołu na chudym mięsie, na przykład na filecie z piersi kurczaka.

Zobacz także
Ta przyprawa do rosołu przyda wam się przy wybielaniu prania. Pofarbowane ubrania będą jak nowe

Ta przyprawa do rosołu przyda wam się przy wybielaniu prania. Pofarbowane ubrania będą jak nowe

Domowa kostka rosołowa? To możliwe. Już nigdy nie kupicie sklepowej SEO: Przepis na domową kostkę rosołową. Już nigdy nie kupicie takiej ze sklepu!

Przepis na domową kostkę rosołową. Już nigdy nie kupicie takiej ze sklepu!

Jakie mięso wybrać do rosołu?

Mięso na rosół musi być drobiowe, musi być tłuste i musi koniecznie zawierać kości. Znajdujący się w kościach drobiowych kolagen wpływa na wartości zdrowotne zupy.

Niektóre panie domu kombinują z gotowaniem rosołu z dodatkiem innego rodzaju mięsa, zwykle wołowiny. To już zostawiamy w waszej gestii. Niektórzy wolą bardziej zdecydowany, nieco cierpki smak gotowanej wołowiny, inni nie.

Jeszcze inną opcją jest ugotowanie rosołu z innego rodzaju drobiu. Kawałek indyka, kaczka, gęś – te rosoły też mają swoich amatorów.

Jakie warzywa wybrać do rosołu?

Kiedy mięso macie już wybrane, czas na włoszczyznę. Obowiązkowo opalana cebula na gazie, patelni lub jak dawniej na tak zwanej płycie. Do tego maksymalnie 2-3 marchewki, by nie sprawić, że rosół będzie za słodki. Oprócz marchewki do rosołu powinna powędrować obrana pietruszka i kawałek selera.

Na koniec oczywiście sprawa makaronu. Najlepiej smakował będzie ten domowej roboty. Nitki przygotowane samodzielnie to prawdziwe niebo w gębie!

Rosół z kury
Gotujmy.pl/p.jola1
Newsy
Robicie rosół z kury czy kurczaka? Tylko z jednego rodzaju mięsa wyjdzie lepszy w smaku
Z jakiego mięsa można ugotować najlepszy rosół? Zdania w narodzie są podzielone. Postaramy się rozwiać wasze wątpliwości.

Bardzo mało jest w książkach kucharskich przepisów, których nie da się w żaden sposób zmodyfikować. Podobnie jest z rosołem. Można zaryzykować stwierdzenie, że co pani domu, to inny przepis na to sztandarowe danie polskiej kuchni. Oczywiście, pewne ramy pozostają niezmienne. Warzywa, makaron, świeże zioła, no i oczywiście mięso. Tylko jakie? Tradycja i kombinacje To właśnie wybór mięsa do rosołu najbardziej dzieli gospodynie domowe. Jedne wolą gotować mięso na samym drobiu – tutaj można zdecydować się na kurę, kaczkę, gęś czy indyka. W zależności od tego, jaki rodzaj drobiowego mięsa wybierzecie, rosół będzie nieco tłustszy lub chudszy, nieco bardziej intensywny w smaku lub nieco delikatniejszy. Wiele gospodyń domowych decyduje się na gotowanie rosołu z dwóch gatunków mięsa. Do klasycznego kawałka drobiu niektórzy dodają kawałek wołowiny lub nawet cielęciny. Wróćmy jednak do kury. Bo właśnie o kurze powinniśmy mówić w kontekście przygotowania złocistego bulionu. Kura, kurczak czy kogut Niektórzy zadadzą pytanie, i słusznie, dlaczego nie można robić rosołu z kurczaka? Oczywiście nikt nikomu nie zabroni takiego wyboru mięsa, ale lepsze będzie nieco starsze mięso. Mięso zagrodowej kury karmionej dobrym pokarmem da bardziej wyrazisty posmak naszej zupie. Z kolei kurczak pozbawiony tłuszczu, bogaty za to w białko sprawi, że rosół będzie bardziej mdły. Takie efekty spowoduje zwłaszcza, gotowanie zupy na piersi z kurczaka zakupionego w sklepie. Ta właśnie część kurczaka ma najmniej tłuszczu, a przez to oddaje bulionowi najmniej smaku. Często właśnie tutaj tkwią problemy z uzyskaniem odpowiedniej barwy i smaku rosołu. Wtedy wiele osób musi ratować się kostką rosołową. Nie tędy droga. Lepiej zdecydować się na dorodny...

Rosół mięso
Adobe Stock
Newsy
Gotujecie na tym rosół? Robicie duży błąd. Psujecie jego smak
Nic nie dzieje się bez przyczyny. Podobnie rzecz ma się rosołem. Źle wybrane mięso do gotowania złocistego wywaru poskutkuje niesmaczną zupą.

Doświadczone gospodynie domowe znają zasady przygotowywania rosołu na pamięć. Obudzone „w nocy, o północy” z pamięci wyrecytują przepis na najsmaczniejszy rosół. Jednak początkujący, czyli osoby, które zapragnęły ugotować pierwszą zupę w swoim życiu, łatwo mogą popełnić proste błędy. Jakie? Dlaczego rosół wychodzi niesmaczny? Przyczyn zepsucia smaku rosołu może być całe mnóstwo. W większości wiążą się one z wybranymi do zupy składnikami. Klasyczną, jeśli można tak w ogóle powiedzieć, pomyłką jest „przedawkowanie” marchewki. Dodanie zbyt dużej ilości tego warzywa w rosole, nie może się dobrze skończyć. Zapytacie: a niby to dlaczego? Marchewka rzeczywiście jest przepyszna po ugotowaniu – miękka, słodka i rozpływająca się w ustach. Gorzej działa jednak na sam wywar. Bulion gotowany z dużą ilością marchewki, stanie się po prostu zbyt słodki! Niektórzy w smaku rosołu z dużą ilością marchewki, doszukują się także czegoś w rodzaju cierpkości. Musimy przyznać im rację – coś jest na rzeczy. Co prawda powiedzenie mówi, że od przybytku głowa nie boli, ale akurat nie w wypadku rosołu. Tak samo jak z marchewką, sprawa  wygląda także z korzeniem pietruszki i selera. Smak tych wygotowanych warzyw, także może odmienić na niekorzyść smak waszego rosołu. Ten błąd popełniany jest jednak raczej rzadziej. Rosół na mięsie drobiowym Warzywa warzywami, ale o potknięcie łatwo szczególnie wtedy, gdy zbyt lekkomyślnie podejdziecie do wyboru mięsa na rosół. Stara szkoła mówi jasno – rosół musi być ugotowany na tłustym kawałku kury, najlepiej pochodzenia wiejskiego! Na tym w zasadzie można byłoby skończyć dyskusję, ale postaramy się nieco wgryźć w te „mięsne” szczegóły....

rosół babciny sposób
Flickr
Newsy
Zastosujcie ten babciny trik gotując rosół, a dzięki niemu nabierze niesamowitego smaku i wyrazistości.
Kiedy gotujecie rosół, dobrze wiecie, że nie ma tutaj dróg na skróty. By wywar wyszedł doskonale, trzeba zastosować się do kilku ważnych zasad.

Dla wielu początkujących kucharzy, niektóre z tych głównych punktów programu mogą wydawać się nieco dziwne. Babcine sposoby mają to do siebie, że zwykle są jednak niezawodne. Wśród tych rosołowych króluje trik związany z mięsem. Rosołowe oczka O czym mowa? Oczywiście o tym, jakie mięso należy wybrać do rosołu. Nie sztuką będzie wrzucenie do garnka byle jakiego udka czy kawałka piersi. Całe sedno sprawy zawiera się w dwóch słowach: tłuszcz i kości. To właśnie te dwa składniki decydują o wyglądzie i smaku rosołu. Znane powiedzenie głosi, że cierpliwy nawet i kamień jest w stanie ugotować, ale akurat nie dotyczy ono rosołu. Bulion na chudej piersi z kurczaka bez kości po prostu nie ma prawa się udać. Bez odpowiedniej dozy tłuszczu, możecie zapomnieć o charakterystycznych oczkach. Zupa dla chorych Oprócz tego, taka zupa nie będzie miała po prostu odpowiedniego smaku. Nie pomoże jej nawet nafaszerowana chemią kostka rosołowa. Do gotowania rosołu konieczne jest zdrowe, najlepiej wiejskie mięso drobiowe, koniecznie dość tłuste i z kością. Po co kość? Sporych rozmiarów „gnaty” są niezbędne, by rosół nabrał charakteru i wyrazistości, a także prozdrowotnych właściwości. To właśnie drobiowe kostki, a właściwie zawarty w nich kolagen, sprawiają, że wywar ten podawany jest chorym i osłabionym. Rosół nie tylko rozgrzewa, ale i wzmacnia w czasie choroby. Te właściwości nie staną się udziałem waszego rosołu, jeżeli zdecydujecie się na gotowanie zupy na chudym mięsie. Wołowina i inne mięsa Co z mięsem wołowym? Wielu ekspertów w dziedzinie gotowania złocistych wywarów nalega, by w garnku na zupę znalazł się także kawałek wołowiny. Cóż, musimy przyznać, że ten aspekt gotowania rosołu znajduje się tylko...

Rosół
Adobe Stock
Newsy
Gotujecie rosół na udkach kurczaka? Niewybaczalny błąd - to właśnie dlatego zupa źle smakuje
W każdym domu panują specyficzne zasady przygotowywania rosołu. Przepisy różnią się od siebie niekiedy diametralnie. Diabeł tkwi w szczegółach. A więc w mięsie.

To właśnie mięso jest głównym źródłem smaku naszego rosołu. Wybór odpowiedniego kawałka, który zalewamy zimną wodą i gotujemy na wolnym ogniu to kluczowa sprawa. Na początek uwaga do początkujących adeptów sztuki kucharskiej. Jeżeli chcecie odtworzyć smak rosołu waszej mamy lub babci, miejcie się na baczności! Na jakim mięsie ugotować rosół? Jeżeli nie zachowacie należytej uwagi podczas gotowania i wyboru składników, możecie się srogo rozczarować. Najpopularniejsza receptura domowego rosołu opiera się na połączeniu mięsa drobiowego z kawałkiem wołowiny. Co to oznacza? Wybór udek z kurczaka na jedną z części mięsa rosołowego to wcale nie jest najgorszy pomysł. Wręcz przeciwnie. Sęk w tym, że dziś rzadko mamy już dostęp do pełnych smaku i aromatu kur z domowej, wiejskiej zagrody. Hodowane na sztucznych paszach i antybiotykach kurczaki to coś zupełnie innego. A takim właśnie mięsem niestety zazwyczaj dysponujemy. Właśnie to jest najczęstszą przyczyną tego, że nasz rosół ani nie ma charakterystycznych oczek, ani oczekiwanej barwy. Nie pomoże nawet kostka rosołowa. Dla niektórych to ostatnia deska ratunku, ale musimy przyznać, że na pewno nie jest to sposób w jaki nasze mamy i babcie nadawały smak swoim zupom. Rosół na kurczaku Rozwiązaniem jest więc zakup odpowiedniego mięsa. Najlepiej od zaufanego rzeźnika. Jeszcze lepszym wyborem byłoby zaopatrzenie się w kurczaka na rosół gdzieś na wsi. Nie wszyscy mamy takie możliwości. Dlatego też włóżmy więcej uwagi i skupienia w wybór mięsa w sklepie. Między udkami, skrzydełkami i piersiami z kurczaka „produkowanymi” w sposób przemysłowy możemy znaleźć także nieco bardziej wartościowy produkt. Udka z kurczaka zagrodowego będą co prawda nieco...