Gorący rosół idealnie sprawdza się w chłodniejsze dni czy na przeziębienie. To najczęściej występująca zupa podczas różnych uroczystości. Klasyczny w swojej postaci jest aromatyczny i bogaty w różne wartości odżywcze. Swoją wyjątkową moc zawdzięcza głównie przyprawom. Jeśli chcecie jeszcze bardziej podkręcić jego smak, to zamiast soli dodajcie sekretną przyprawę. 

Przygotowanie rosołu

Przyrządzenie wywaru jest pewnego rodzaju rytuałem. Aby był bogaty w swoje cenne składniki i właściwości, należy pamiętać o kilku kluczowych kwestiach. 

Składniki

Do przyrządzenia rosołu należy przygotować dobrej jakości mięso drobiowe. Może być to korpus bądź udka. Dla urozmaicenia smaku, niektórzy dodają również kawałek wołowiny. Oprócz mięsa ważne są także warzywa. W tym przypadku sprawdza się teoria, im więcej tym lepiej. Jeśli dodacie zbyt małą ilość włoszczyzny to rosół będzie ubogi w smaku, bez wyrazistego aromatu. Dlatego też nie należy na tych produktach oszczędzać. Ważny składnikiem bulionu jest również opalana cebula. Tego aspektu nie wolno pominąć, gdyż nadaje ona zupie lekko dymnego smaku. Nie wolno także zapominać o ziołach i przyprawach, których zadaniem jest podkręcenie całego aromatu dania. 

Czas

Gotowanie rosołu to długi oraz powolny proces, a to wszystko dlatego, aby zachował wszystkie cenne właściwości i po ugotowaniu został klarowny. To potrawa, podczas której pośpiech jest niewskazany. Wywar warzywno-mięsny potrzebuje czasu, aby wszystkie składniki mogły oddać cały swój aromat. 

Zobacz także:

Właściwości zdrowotne rosołu

Rosół ze względu na bogactwo swoich składników, jest również bardzo wartościową potrawą. Zawiera wiele witamin oraz mikroelementów, które w pozytywny sposób wpływają na organizm człowieka. Wśród cennych właściwości można wyróżnić:

  • rozgrzewa w chłodniejsze dni,
  • wspomaga osłabiony organizm,
  • pomaga wyleczyć przeziębienie,
  • wzmacnia odporność,
  • dostarcza organizmowi dodatkowe suplementy w postaci wartościowych witamin.

Zamiennik soli w rosole

Do podkreślenia smaku podczas przyrządzania rosołu, często używa się różnego rodzaju przypraw i ziół. Obowiązkowym punktem jest sól. Tutaj również warto zwrócić uwagę na jej rodzaj, gdyż nie każdy dobrze sprawdzi się w tej roli. Najlepsza do rosołu jest sól kamienna bądź morska. Ona zdecydowanie bardziej podkręci smak dania niż zwykła jodowana, która jedynie nadaje słonego posmaku. Sól morska lub kamienna, dodatkowo uwydatnia wszystkie aromaty wytworzone podczas procesu gotowania.