
Nawet, jeśli nie macie ręki do kwiatów, nie załamujcie się. Część popularnych roślin doniczkowych jest bardzo łatwa w uprawie i nawet największy laik sobie z nimi poradzi.
Na przykład zamiokulkas zamiolistny - roślina z rodziny sukulentów, odporna praktycznie na wszystko. Poleca się ją osobom, które nie mają w ogóle głowy do zajmowania się domowymi roślinami, ponieważ zamiokulcas wymaga minimalnej pielęgnacji. Jednak nawet ta roślina potrzebuje regularnego wzmocnienia w postaci nawozu - szczególnie zimą.
Jak zrobić nawóz do roślin zielonych?
Zarówno zamioculcas, jak i inne rośliny zielone wymagają nawożenia, by mogły zdrowo i bujnie rosnąć. Jeśli wasz kwiatek pomimo podlewania i odpowiednio nasłonecznionego stanowiska wygląda, jakby „stanął w miejscu”, prawdopodobnie brakuje mu składników odżywczych.
Dostarczycie mu ich z pomocą prostego nawozu, który możecie zrobić z produktu znajdującego się w waszej kuchni. Mowa tutaj o żelatynie, która świetnie sprawdzi się w roli odżywki do kwiatów. Będziecie potrzebowali tych składników:
-
1 łyżka żelatyny
-
1 litr wody
-
garnek
-
konewka do podlewania
Do garnka wlejcie 1 szklankę wody i podgrzejcie. Następnie wsypcie 1 łyżkę żelatyny i wymieszajcie. Odstawcie do ostudzenia.
Gdy mieszanka osiągnie temperaturę pokojową, wlejcie do niej jeszcze 3 szklanki wody i dokładnie wymieszajcie.
Jak stosować nawóz do roślin zielonych?
Tak przygotowany nawóz należy stosować raz w miesiącu. Nie trzeba go dodatkowo rozcieńczać - możecie od razu podlewać nim rośliny. Żelatyna zawiera w sobie azot, który jest składnikiem nawozów - jest on niezbędny do tego, by rośliny zielone mogły rosnąć.
Skorzysta z niego większość gatunków roślin doniczkowych. Jednak, dla bezpieczeństwa, przed zastosowaniem nawozu upewnijcie się, czy poszczególne okazy, jakie macie w domu, tolerują nawożenie azotem.
Jakie rośliny zielone dla początkujących?
Do stosunkowo bezproblemowych roślin zielonych można zaliczyć te gatunki:
-
zamiokulcas zamiolistny
-
epipremnum złociste
-
szeflera
-
sansevieria
-
aloes
-
grubosz
Każda z nich ma swoje własne wymagania, jednak wymienione wyżej gatunki nie powinny stanowić większego wyzwania dla osób, które nie mają doświadczenia w uprawie roślin.