Rośliny będą rosły jak szalone, gdy podlejecie je tym nawozem. Wystarczy 1 łyżka tego składnika
AdobeStock
Newsy

Rośliny będą rosły jak szalone, gdy podlejecie je tym nawozem. Wystarczy 1 łyżka tego składnika z kuchni

Jeśli zauważyliście, że wasze rośliny przestały nagle rosnąć, prawdopodobnie w ich podłożu brakuje składników odżywczych. Zanim sięgniecie po nawóz ze sklepu, zastosujcie wersję domową - jest banalnie prosta do zrobienia.

Nawet, jeśli nie macie ręki do kwiatów, nie załamujcie się. Część popularnych roślin doniczkowych jest bardzo łatwa w uprawie i nawet największy laik sobie z nimi poradzi.

Na przykład zamiokulkas zamiolistny - roślina z rodziny sukulentów, odporna praktycznie na wszystko. Poleca się ją osobom, które nie mają w ogóle głowy do zajmowania się domowymi roślinami, ponieważ zamiokulcas wymaga minimalnej pielęgnacji. Jednak nawet ta roślina potrzebuje regularnego wzmocnienia w postaci nawozu - szczególnie zimą.

Jak zrobić nawóz do roślin zielonych? 

Zarówno zamioculcas, jak i inne rośliny zielone wymagają nawożenia, by mogły zdrowo i bujnie rosnąć. Jeśli wasz kwiatek pomimo podlewania i odpowiednio nasłonecznionego stanowiska wygląda, jakby „stanął w miejscu”, prawdopodobnie brakuje mu składników odżywczych. 

Dostarczycie mu ich z pomocą prostego nawozu, który możecie zrobić z produktu znajdującego się w waszej kuchni. Mowa tutaj o żelatynie, która świetnie sprawdzi się w roli odżywki do kwiatów. Będziecie potrzebowali tych składników:

  • 1 łyżka żelatyny

  • 1 litr wody 

  • garnek

  • konewka do podlewania 

Do garnka wlejcie 1 szklankę wody i podgrzejcie. Następnie wsypcie 1 łyżkę żelatyny i wymieszajcie. Odstawcie do ostudzenia.

Gdy mieszanka osiągnie temperaturę pokojową, wlejcie do niej jeszcze 3 szklanki wody i dokładnie wymieszajcie. 

Zobacz także
Nie wyrzucajcie skorupek z jajek. Posypcie nimi grządki, a będziecie zaskoczeni

Nie wyrzucajcie skorupek z jajek. Posypcie nimi grządki, a będziecie miło zaskoczeni 

Wlejcie to do doniczek z paprotkami i patrzcie, jak pięknie rosną. Domowy nawóz za kilka groszy

Wlejcie to do doniczek z paprotkami i patrzcie, jak pięknie rosną. Domowy nawóz za kilka groszy

Jak stosować nawóz do roślin zielonych?

Tak przygotowany nawóz należy stosować raz w miesiącu. Nie trzeba go dodatkowo rozcieńczać - możecie od razu podlewać nim rośliny. Żelatyna zawiera w sobie azot, który jest składnikiem nawozów - jest on niezbędny do tego, by rośliny zielone mogły rosnąć.

Skorzysta z niego większość gatunków roślin doniczkowych. Jednak, dla bezpieczeństwa, przed zastosowaniem nawozu upewnijcie się, czy poszczególne okazy, jakie macie w domu, tolerują nawożenie azotem. 

Jakie rośliny zielone dla początkujących? 

Do stosunkowo bezproblemowych roślin zielonych można zaliczyć te gatunki:

  • zamiokulcas zamiolistny

  • epipremnum złociste

  • szeflera 

  • sansevieria 

  • aloes

  • grubosz 

Każda z nich ma swoje własne wymagania, jednak wymienione wyżej gatunki nie powinny stanowić większego wyzwania dla osób, które nie mają doświadczenia w uprawie roślin. 

Kotlety mielone

Posypcie tym ziemię, a pelargonie będą kwitły jak szalone. Potrzebny składnik zawsze macie w kuchni
AdobeStock
Newsy
Posypcie tym ziemię, a pelargonie będą kwitły jak szalone. Potrzebny składnik zawsze macie w kuchni
Pelargonie wypuszczają za mało kwiatów? Prawdopodobnie brakuje im składników odżywczych. Poznajcie prosty, domowy sposób na nawożenie pelargonii.

Surfinie, dalie i pelargonie to jedne z najczęściej uprawianych na polskich balkonach kwiatów. Zwłaszcza pelargonie cieszą się dużą popularnością i latem można spotkać je praktycznie wszędzie. By zapewnić ich intensywne kwitnienie, niezbędne jest odpowiednie nawożenie. Zanim sięgniecie po nawóz ze sklepu ogrodniczego sprawdźcie, jak możecie odżywić te piękne kwiaty stosując produkty, które macie w kuchennych szafkach. Pelargonie - idealne kwiaty na balkon  Popularność pelargonii nie bierze się z niczego. Są to kwiaty bardzo wytrzymałe i rosnące nawet w niezbyt sprzyjających warunkach. Dobrze czują się zarówno w słońcu, jak i półcieniu, a nawet w miejscach zacienionych przez większość dnia. Dobrze znoszą także wiatr oraz opady deszczu (w przeciwieństwie do delikatnych surfinii).  Kolejną zaletą pelargonii jest bardzo długi okres kwitnienia. Zasadzone na balkonie w maju, przy troskliwej pielęgnacji i nawożeniu będą kwitły aż do pierwszych przymrozków, czyli nawet do listopada. Zarówno pelargonie rabatowe jak i zwisające będą piękną ozdobą balkonu przez całe lato i jesień. Nic więc dziwnego, że są to kwiaty tak popularne na polskich balkonach.  Cukier na pelargonie Do obfitego kwitnienia rośliny potrzebują odpowiedniej ilości składników odżywczych w ziemi, czyli nawozu. Jeżeli chcecie, by wasze pelargonie pięknie kwitły przez cały sezon, koniecznie musicie je nawozić! Doskonałym produktem do nawożenia tych kwiatów jest zwykły cukier. Łyżeczką cukru posypcie ziemię w doniczce (1 łyżeczka na doniczkę) i gotowe. Jeśli obawiacie się, ze cukier zwabi mrówki, możecie rozpuścić go w wodzie. Na jeden litr ciepłej wody przypadają dwie łyżki cukru - wsypcie, wymieszajcie i odstawcie do ostudzenia. Nawożenie cukrem można przeprowadzać 1-2 razy na miesiąc.Uważajcie jednak, żeby nie przesadzić - wówczas...

Ten nawóz przywróci do życia umierające ogórki i pomidory. Główny składnik macie w kuchn
AdobeStock
Newsy
Ten nawóz przywróci do życia „umierające” ogórki i pomidory. Główny składnik macie w kuchni
Liście pomidorów zwijają się, a roślina nie chce owocować? Może jej brakować witamin. Z tym poradzi sobie prosty nawóz do pomidorów!

Kiedy hodowane w warzywnym ogrodzie rośliny zaczynają wyglądać mizernie, nie chcą owocować, a ich liście zwijają się to znak, że trzeba im natychmiast pomóc. Takie objawy mogą oznaczać zarówno choroby, jak i brak soli mineralnych w ziemi. Sposobem na poprawienie kondycji roślin jest zastosowanie odpowiedniego nawozu. Jego kluczowy składnik na pewno macie w kuchni - zwykle używa się go do ciast. Domyślacie się, o jaki produkt chodzi? Niepokojące objawy niedoborów u roślin Czasami nawet pomimo największych starań, pomidory czy ogórki nie chcą prawidłowo rosnąć. Jeżeli regularnie podlewacie rośliny, a one nadal wyglądają niezdrowo może to oznaczać, że w glebie brakuje niezbędnych dla ich wzrostu soli mineralnych. Objawy takich niedoborów to m.in.: żółknięcie liści zwijanie liści (pomimo braku upałów i regularnego podlewania) opadanie liści niebieskawy odcień w dolnej części liści  fioletowe żyłki na liściach wierzchołek rośliny nie rozwija się; staje się ciemnozielony lub nienaturalnie wydłużony Co w sytuacji, gdy stosowaliście już nawozy zawierające fosfor, potas i żelazo, a rośliny nadal nie wyglądają dobrze? To oznacza, że najprawdopodobniej nie mogą wchłonąć soli mineralnych z gleby.  Nawożenie kwaskiem cytrynowym Sposobem na poradzenie sobie z tym problemem jest zastosowanie nawozu, który zawiera w sobie kwasek cytrynowy - klasyczny składnik ciast i deserów, znajdujący się w każdej kuchni. Cytrynian zawarty w kwasku umożliwia rozpuszczenie nawozów fosforowych i tym samym wchłanianie składników przez rośliny. Roztwór z kwasku cytrynowego „aktywuje” także w pewien sposób inne minerały, takie jak wapń, mangan, żelazo czy miedź znajdujące się w glebie, które następnie przenikają do roślin i poprawiają ich...

Kwiaty będą rosły bez opamiętania, gdy zrobicie im nawóz z tych resztek. Działa lepiej niż sklepowy
Adobe Stock
Newsy
Podsypcie kwiaty tym nawozem z resztek, a będą rosły bez opamiętania. Działa lepiej niż sklepowy
Regularne nawożenie roślin doniczkowych powoduje, że nie tylko pięknie rosną, ale również wytwarzają nowe pędy. Nawet nie podejrzewaliście, że najlepszy nawóz do waszych kwiatów macie w zasięgu ręki. I to całkowicie za darmo. 

Nawozy, które można dostać w sklepach to spory wydatek. Ten domowy pozwoli wam nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale także wykorzystać resztki wyrzucane zazwyczaj do kosza. Jest w stu procentach ekologiczny, prosty w przygotowaniu i bardzo skuteczny.  W jaki sposób fusy z kawy wpływają na rośliny?  Fusy z kawy to odpad, który prawie zawsze ląduje w koszu. A szkoda. Ogrodnicy wiedzą doskonale, jak bardzo lubią je rośliny i wykorzystują fusy z kawy w okresie wiosenno-letnim na działkach. Również po to, by odstraszyć ślimaki .   Fusy zawierają w sobie wiele cennych dla waszych kwiatów minerałów, takich jak: związki azotu, fosfor, potas, magnez. Wpływają one na jakość podłoża, zdrowie i wygląd roślin. Dzięki nim kwiaty pięknie rosną i wypuszczają nowe pędy, tym samym rozrastając się do nieoczekiwanych rozmiarów. Działają również pozytywnie na kwitnienie. Taki nawóz polubią wasze storczyki, paprotki, kaktusy, a także fiołek afrykański i skrzydłokwiat. Wszystkie one potrzebują gleby o odczynie kwaśnym.  Z fusów można przygotować zarówno nawóz do podlewania, jak i dodatek do podłoża roślin doniczkowych. Zobaczcie, jak je zrobić.    Jak przygotować płynny nawóz z fusów?  Składniki:  2 łyżeczki fusów  1 szklanka odstanej wody (w temperaturze pokojowej)  Sposób przygotowania:  Zalejcie fusy szklanką wody. Gdy fusy napęcznieją, wymieszajcie roztwór.  Od razu podlejcie nim roślinę.  Zasilanie płynnym nawozem powtarzajcie raz na 1-2 tygodnie.  Jak przygotować sypki nawóz z fusów do ziemi doniczkowej?  Fusy z kawy możecie również połączyć z podłożem dla kwiatów doniczkowych. W tym celu musicie wykorzystać jeszcze wilgotne fusy z kawy i wymieszać je z wierzchnią warstwą ziemi. Jedna lub dwie łyżeczki na...

Został wam stary chleb? Zróbcie z niego taki nawóz do ogórków, że nie nadążycie ich zbierać
AdobeStock
Newsy
Został wam stary chleb? Zrobicie z niego taki nawóz do ogórków, że nie nadążycie ich zbierać
W tym roku zbiory ogórków będą wyjątkowo obfite, jeśli zastosujecie ten nawóz. Przyda się wam do tego czerstwy chleb!

Chcecie, by wasze ogórki rosły jak szalone? Do tego niezbędny jest nawóz. Możecie z łatwością zrobić go w warunkach domowych, wykorzystując w tym celu czerstwy chleb. Jak zrobić naturalny nawóz do ogórków? Sekretnym składnikiem nawozu jest zwykły chleb - najlepiej czerstwy. Nawóz pomoże w sytuacji, gdy wasze ogórki słabo rosną przez niedobór witamin i składników naturalnych. Do przygotowania nawozu będziecie potrzebowali poniższych składników: Składniki: 1 bochenek czerstwego chleba pół wiadra wody 5 ml jodyny  Przygotowanie: Wlejcie wodę do wiadra do połowy. Najpierw pokrójcie chleb na kawałki i zamoczcie w wodzie. Przykryjcie wiadro i odstawcie na noc. Po tym czasie odkryjcie pokrywkę i wlejcie do wiadra 5 ml jodyny. Wymieszajcie i odstawcie na 2 godziny. Już po tym czasie nawóz będzie się nadawał do zastosowania, choć najlepszy będzie po około 4-5 dniach.  Stosowanie nawozu z chleba Użycie nawozu jest proste i mało skomplikowane. Przed użyciem należy odcedzić roztwór - w końcu nie chcecie pryskać ogórków wodą z kawałkami chleba! Po odcedzeniu nawóz trzeba rozcieńczyć i stosować w proporcji 1 litr nawozu na 10 litrów wody.  Tak powstałą mieszankę wlejcie do butelki ze spryskiwaczem i wykonajcie oprysk ogórków. Nawóz można stosować raz na dwa tygodnie. Przechowujcie go w chłodnym miejscu - na przykład w lodówce, spiżarni albo w piwnicy.  Jak działa nawóz chlebowy? Za dobroczynne działanie nawozu odpowiadają jod oraz drożdże, które znajdują się w chlebie. Jod jest szeroko stosowany w środkach do ochrony roślin ze względu na jego działanie przeciwgrzybicze oraz zapobieganie rozwojowi pleśni i bakterii. Występuje on naturalnie w czarnoziemach, jednak jodu nie da się „zauważyć” w ziemi...