Godziny dla seniorów
Adobe Stock
Newsy

Robicie zakupy spożywcze w godzinach dla seniorów, chociaż macie mniej niż 60 lat? Słono zapłacicie

Godziny seniorów to dla jednych utrapienie, a dla drugich pora na spokojne zakupy. Przypomnijmy, czym grozi złamanie zasad.

Dwugodzinowe „okienko” zostało wprowadzone we wszystkich sklepach w kraju na początku pandemii koronawirusa.

W założeniu godziny dla seniorów miały sprawić, że starsze osoby będą narażone podczas zakupów w godzinach 10-12 na mniejsze ryzyko transmisji wirusa.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Godziny dla seniorów

Jak było i jest z godzinami dla seniorów w rzeczywistości? Wszyscy widzieliśmy to na własne oczy.
W jednym miejscu przepis pozostał martwą literą prawa – sprzedawcy nie egzekwowali prawa. W drugim z kolei czynili to nazbyt ochoczo, nie wpuszczając klientów do pustego lokalu tylko z powodu ich… wyglądu. Żadne przepisy nie regulują tego, jak sprzedawca powinien weryfikować wiek klientów.

Sprawę komplikuje jeszcze fakt, że w czasie weekendów godziny nie obowiązują, podobnie jak w czasie dni świątecznych, w których odbywa się handel.

Zdania wśród klientów 60+ co do godzin dla seniorów są podzielone. Część z nich i tak udaje się na zakupy poza wyznaczonymi godzinami.

Drakońskie kary za złamanie przepisów

Dyskusję o istnieniu tego pandemicznego przepisu trzeba zostawić na razie na boku. Zamiast tego, sprawdźmy ile tak naprawdę wyniesie mandat za złamanie handlowych restrykcji.

Policja może wystawić mandat w wysokości 500 zł za zrobienie zakupów o nieodpowiedniej porze. Kara od sanepidu może być jeszcze wyższa, gdy sprawa wejdzie na drogę postępowania administracyjnego.

Taka ścieżka czeka głównie niepokornych sprzedawców, ale z przepisów antycovidowych wynika, że sanepid może wyznaczyć karę od 10 do 30 tys zł dla klientów wchodzących do sklepu o nieodpowiedniej porze.

Zakupy
Pexels/Oleg Magni
Newsy
Co z godzinami dla seniorów w sklepach po 17 stycznia? Rząd zapowiedział przedłużenie obostrzeń
Na potrzeby pandemii wprowadzono godziny dla seniorów. Dzięki nim, od 10:00 do 12:00 zakupy robić mogą wyłącznie osoby, które ukończyły 60 rok życia.

Pandemia okazuje się trudnym czasem dla wszystkich. Szczególnie cierpią seniorzy, którzy często są pozostawienie sami sobie, bez pomocy i środków do życia. Rząd, z myślą o najstarszych, wprowadził specjalne godziny funkcjonowania sklepów.  Godziny dla seniorów mają pomóc w codziennym funkcjonowaniu Już na samym początku pandemii pojawiła się ogromna i realna potrzeba pomocy dla tych, którzy tej pomocy najbardziej potrzebują. Seniorzy znajdujący się grupie ryzyka potrzebowali zajęcia się ich sprawami w pierwszej kolejności. Głównie dzięki takiemu podejściu pojawiły się godziny dla seniorów. Podczas walki z COVID-19 niektóre placówki organizowały dodatkowe wsparcie dla seniorów. Można było zgłosić droga telefoniczną seniora do odpowiedniej instytucji i zagwarantować mu ciepły posiłek. W niektórych miejscach, na przykład na warszawskim Żoliborzu, stanęły darmowe zaciery na barszcz. Aktualne obostrzenia obowiązują od 28 grudnia do 17 stycznia Obecnie obowiązują nowe zasady, które potrwają łącznie do 17 stycznia. Wedle nowych pomysłów rządu branża turystyczna musi się wstrzymać z przyjmowaniem prywatnych wizyt gości na rzecz służbowych wyjazdów personelu medycznego i służb mundurowych.  Nadal zamknięte sektory to również kultura i gastronomia. Kina, teatry i ośrodki kulturalne pozostają w zawieszeniu do odwołania. O posiedzeniu w kawiarni przy ulubionej filiżance kawy też można na jakiś czas zapomnieć. Możliwe jest jedynie zamawianie na wynos i dostawa do domu.  Co z godzinami dla seniorów? Koronawirus nie zwalnia tempa, wobec czego seniorzy są zagrożeni podobnie jak na początku pandemii. Rząd zapowiedział przedłużenie aktualnych obostrzeń o 2 tygodnie. Obostrzenia będą obowiązywały do 31 stycznia z...

godziny dla seniora promocje
AdobeStock
Newsy
Sklepy oferują promocje w godzinach dla seniorów. Jednak między 10-12 seniorzy wcale nie kupują jedzenia
Część seniorów niechętnie korzysta w wyznaczonych przez rząd godzin na zakupy specjalnie dla nich. Czy zachęcają ich promocje sieci handlowych?

Wprowadzone przez rząd „godziny dla seniorów” w założeniu miały ochronić ludzi w wieku ponad 60 lat przed zarażeniem się koronawirusem w sklepie. W praktyce jednak niewielu starszych ludzi korzysta z tego „udogodnienia”, a młodsi narzekają na to, że nie mogą swobodnie zrobić zakupów. Sieci handlowe starają się przyciągnąć seniorów do sklepów w wyznaczonych specjalnie dla nich godzinach i organizują promocje, które obowiązują tylko w godzinach 10-12. Sprawdźcie, co dla was przygotowały! Martwy przepis Choć początkowo godziny dla seniorów były raczej przestrzegane przez większość ludzi, teraz powoduje on więcej szkody niż pożytku. Starsze osoby denerwują się, że nie prosiły o żadne specjalne godziny do robienia zakupów, ponieważ wychodzą do sklepu w swoich stałych porach. Z kolei młodszych irytuje, że nie mogą wejść do supermarketu na przykład przed pracą, by kupić sobie drugie śniadanie. Na problem zwracają uwagę także młodzi rodzice. Przedpołudnie to idealny czas, by wyjść z dzieckiem na spacer i zrobić zakupy na obiad, jednak obecnie jest to niemożliwe. Z tych powodów coraz więcej sklepów nie przestrzega godzin dla seniorów. Nawet sam sanepid rzadko to kontroluje. W dodatku w obliczu ostatnich mrozów pracownicy sklepów wykazali się zdrowym rozsądkiem i wpuszczali do środka wszystkich klientów niezależnie od wieku zakładając, że lepiej gdy wszyscy są w cieple zamiast czekać na mrozie przed sklepem. Promocje dla seniora Mimo to sieci handlowe nadal kuszą starsze osoby promocjami. Duże sklepy wolą uniknąć mandatów, więc w godzinach 10-12 wpuszczają do środka tylko osoby po 60. roku życia. Mniej klientów w tym czasie oznacza niższe przychody ze sprzedaży, dlatego wprowadza się specjalne oferty obowiązujące tylko między 10 a 12,...

pilne
Newsy
Rząd zrezygnował z godzin dla seniorów - każdy będzie mógł zrobić zakupy między 10 a 12
Godziny dla seniorów zawieszone? Sprawdźcie, kiedy będziecie mogli zrobić zakupy!

Trwająca pandemia koronawirusa wymusza na wszystkich dostosowanie się do zasad panujących w nowej rzeczywistości, a na rządzących – wymyślanie ich tak, by zapewnić wszystkim bezpieczeństwo i zminimalizować transmisję wirusa. Tak właśnie powstał m.in. pomysł z wprowadzeniem godzin dla seniorów. Jednak wiele wskazuje na to, że niedługo zostaną one zawieszone – dowiedzcie się, kiedy i na jakich zasadach! Godziny dla seniorów obowiązują od kilku miesięcy. Codziennie od poniedziałku do piątku, w godzinach między 10 a 12 zakupy mogą zrobić jedynie osoby po 60 roku życia. Przepisy są dość ogólne, dlatego każdy sklep stosuje je nieco inaczej. Do niektórych placówek w ogóle nie możecie wejść, jeżeli nie skończyliście 60 lat. Inne wpuszczają wszystkich klientów, ale kasjerzy obsługują tylko seniorów. Natomiast w sklepach z samoobsługowymi kasami dopuszczane jest używanie ich przez osoby młodsze – przepisy mówią o zakazie obsługi ludzi w wieku poniżej 60 lat, ale nie dotyczy to tego rodzaju kas, w których klient sam skanuje zakupy i płaci za pomocą karty. Świąteczna gorączka zakupów Pomysł z zakazem robienia zakupów wszystkim tym, którzy nie skończyli 60 lat przez dwie godziny każdego dnia (z wyłączeniem weekendów) wciąż spotyka się ze sporym sprzeciwem i wzbudza wiele kontrowersji. Zwłaszcza teraz, gdy święta za pasem i Polacy robią świąteczne zakupy. Narzekają, że przez to ograniczenie jest im trudniej zaplanować przygotowania do świąt. Przede wszystkim chodzi jednak o rozprzestrzenianie się koronawirusa – teraz w sklepach jest więcej ludzi, a przez zamknięcie placówek dla większości z nich między 10 a 12, w pozostałych godzinach klientów jest o wiele więcej. Przez ograniczenia dotyczące ilości osób przebywających w sklepie, stoją oni...

Godziny dla seniorów na bazarach i targowiskach
Adobe Stock
Newsy
Czy godziny dla seniorów obowiązują na bazarach i targowiskach? Możecie się zdziwić, ale…
Godziny dla seniorów ciągle są przedmiotem narodowej dyskusji. Jak jest z zakupami na targowiskach? Sprawdziliśmy o co chodzi w przepisach.

Zastanawialiście się już może, z czym za parę lat będzie się kojarzył wam czas pandemii koronawirusa? Strach przed chorobą, ogólnoświatowa panika, a może dokuczliwe obostrzenia na każdym kroku? Mamy jeszcze jeden trop. Chodzi tu o ciągłą niepewność, dezinformację i niedomówienia. Choćby w kontekście owianych złą sławą godzin dla seniorów. Raz są, raz ich nie ma, jednego dnia rząd rozważa ich zniesienie, drugiego zapewnia, że nie ma o tym nawet mowy. Można dostać zawrotów głowy. Sprawa była omawiana już setki razy. Przypomnijmy obowiązujące na chwilę obecną przepisy wynikające z ostatnich rozporządzeń rządu. Godziny dla seniorów Krótko mówiąc – godziny dla seniorów obowiązują w dniach powszednich (poniedziałek-piątek) w godzinach 10-12. Początkowo dwugodzinne okienko było przeznaczone dla osób powyżej 65 roku życia. Na jesieni próg wiek cofnięto o 5 lat. Teraz godziny dla seniorów zrobią także i 60-latkowie. Zamieszanie z godzinami dla seniorów trwa jednak w najlepsze. Większość sklepów dość rygorystycznie podchodzi do rządowych zaleceń. Inaczej jest na bazarach. Na targowiskach nie ma dnia, w których handlarze nie wcielają się w rolę prawników i szukają właściwej wykładni rozporządzeń premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Godziny dla seniorów na targowiskach O co chodzi? Wiele dyskusji toczy się wokół tego, czy godziny handlowe obowiązują podczas handlu na wolnym powietrzu. Tymczasem całe sedno sprawy znajduje się gdzie indziej. Według rządowych zaleceń godziny dla seniorów nie obowiązują w punktach sprzedaży, w których klientów obsługują właściciele sklepu lub straganu. Co więcej, w małych sklepach, obsługiwanych przez właścicieli, nie...