Robicie to z makaronem, gdy wrzucacie go do wrzątku? To karygodny błąd
AdobeStock
Newsy

Robicie to z makaronem, gdy wrzucacie go do wrzątku? To karygodny błąd

Włoska aktorka i szefowa kuchni, podzieliła się swoimi radami na temat gotowania makaronu i zwróciła uwagę na ogromny błąd, popełniany przez wiele osób.
Katarzyna Wyborska
kwiecień 06, 2021

Gotowanie makaronu to, wbrew pozorom, wcale nie taka prosta sprawa! Włoska aktorka i specjalistka od gotowania Sylvia Colloca opowiedziała o tym, jak powinno się gotować makaron i jakiego błędu kategorycznie należy się wystrzegać. Poznajcie porady prawdziwej Włoszki na temat makaronu!

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Jak powinno się gotować makaron?

By wasze spaghetti i inne włoskie dania oparte na makaronie wyszły idealnie, warto poznać zasady jego gotowania:

Duży garnek

Odpowiednie naczynie do gotowania to jedna z podstawowych reguł! Dobry makaron, zwłaszcza ten na spaghetti, wyjdzie smaczny tylko wtedy, gdy będzie miał dużo miejsca. Dlatego do gotowania wybierzcie duży garnek, a jeśli przyrządzacie dużo makaronu, to weźcie największy jaki macie. I nie martwcie się, gdy nitki będą wystawały ponad krawędź garnka – wrzucony do wrzątku makaron już po kilkunastu sekundach zmięknie na tyle, że w całości zmieści się w garnku.

Zobacz także

Żadnego oleju

Niektórzy do gotującego się makaronu wlewają olej lub oliwę, by się nie sklejał. To wielki błąd! Nigdy nie dodaje się tłuszczu do makaronu w trakcie gotowania. Jedyny efekt jaki osiągniecie, to oka unoszące się na powierzchni wody, a makaron nie połączy się później z sosem (zwyczajnie z niego spłynie).

Duży ogień

Co zrobić, by makaron się nie sklejał? Zamiast oleju zadbajcie o duży ogień! Gotujcie makaron na dużym ogniu, co jakiś czas mieszając – to bardzo ważne!

Czas gotowania

Ważny jest także czas gotowania. Zauważcie, że na każdym opakowaniu makaronu podana jest instrukcja mówiąca o tym, jak długo makaron powinien się gotować. Zawsze podaje się tam czas w konkretnym przedziale, na przykład od 7 do 9 minut. Dlaczego? Jeśli wolicie twardszy makaron al dente, to odcedźcie go już po 7 minutach gotowania, a jeżeli preferujecie bardziej miękki, to 9 minut. Uwaga – warto wyciągnąć makaron jeszcze wcześniej, ponieważ jeśli później włożycie go do gorącego sosu, to zdąży jeszcze zmięknąć.

Jak nie gotować makaronu?

Sylvia Colloca zwróciła uwagę na jeszcze jeden błąd, bardzo często popełniany przez wiele osób. Niektórzy przed wrzuceniem makaronu do garnka, łamią go na pół. Absolutnie nie powinno się tak robić! Colloca zauważa, że długość nitek makaronu została specjalnie przemyślana tak, by można je było wygodnie nawinąć na widelec. Jeżeli skrócicie nitki łamiąc wcześniej makaron, to nawijanie ich później na widelec będzie o wiele trudniejsze, a sos będzie pryskał dookoła.

Włoszka twierdzi, że jedynym usprawiedliwieniem dla łamania makaronu jest tylko sytuacja, w której zamierzacie użyć go do zupy.

Czytaj także:

Komentarze