Robicie tak z torebkami po herbacie? Lepiej przestańcie, możecie napytać sobie biedy
Własne
Newsy

Robicie tak z torebkami po herbacie? Lepiej przestańcie, możecie napytać sobie biedy

Każdy z nas ma swoje przyzwyczajenia, nad których konsekwencjami raczej się nie zastanawia. Na przykład zaparzanie herbaty - przed wyjęciem torebki z kubka, zwykle się ją odciska, żeby nie zmarnować nawet tych kilku kropel cennego i mocnego naparu. Ale czy takie postępowanie na pewno jest słuszne?

Szlachetny i niegdyś dość drogi napój w postaci herbaty dziś jest spożywany powszechnie w większości domów. Herbatę piją i mali, i duzi, jako alternatywę dla kawy lub po prostu jako ciepły napar do popijania przy posiłku.

Dużą popularnością cieszy się herbata w torebkach, którą zaparza się znacznie łatwiej niż zwykłą, liściastą. Nie potrzeba do tego czajniczka, specjalnego zaparzacza czy sitka do usuwania fusów. Część osób, wyciągając torebkę z kubka, po prostu dociska ją do naczynia i dopiero wtedy wyrzuca. Jest to duży błąd - sprawdźcie, czym to grozi, a więcej go nie powtórzycie. 

Czy powinno się odciskać torebki z herbaty?

Wszyscy dobrze znamy ten scenariusz - wrzucamy torebkę z herbatą do kubka, zalewamy wrzątkiem i po kilku minutach wyciągamy. Niektórzy, dodatkowo, za pomocą łyżeczki lub palców dociskają torebkę do ściany kubka. Być może po to, by nie zmarnować ani kropli cennego napoju, jednak takie działanie przynosi więcej szkody, niż pożytku.

Przez takie ściskanie torebki, liście uwalniają do waszego naparu znacznie więcej garbników. W rezultacie, herbata staje się bardziej cierpka i gorzka w smaku, jest mocniejsza, a do tego nieestetyczne przebarwienia po jej wypiciu macie jak w banku. A jeśli zamiast łyżeczką wyciskacie torebkę palcami, to fundujecie sobie „dodatek” do herbaty w postaci bakterii i innych drobnoustrojów.

Zobacz także
Wycieracie gąbką rozlane jedzenie? Lepiej tak nie róbcie

Wycieracie kuchenną gąbką plamy z rozlanego jedzenia? Lepiej tak nie róbcie

Podgrzewacie w ten sposób masło? Fatalnie. Pozbawiacie go witamin i wartości odżywczych

Podgrzewacie w ten sposób masło? Fatalnie. Pozbawiacie go witamin i wartości odżywczych

Zastosowanie zaparzonych torebek z herbatą

Zamiast więc ściskać torebkę z suszem, wyjmijcie ją po prostu łyżeczką. Nie wyrzucajcie jej od razu do śmieci - torebki po herbacie można jeszcze wykorzystać w kilka sprytnych sposobów, na przykład jako:

  • pochłaniacz zapachów do lodówki

  • odświeżacz do butów

  • środek do odtłuszczania brudnych naczyń

  • nawóz do roślin

  • okład na zmęczone i podkrążone oczy

  • kompres łagodzący ukąszenia owadów

  • środek do mycia okien 

A gdy przyjdzie już czas na wyrzucenie torebek po herbacie do śmieci, sprawdźcie, z czego zostały wykonane. Zwykle torebki są papierowe, ale te wykonane z tworzywa sztucznego należy wyrzucić do pojemnika na zmieszane odpady.