Restrykcyjna dieta 7-latki. Nigdy nie jadła cukru, nie zna smaku chipsów ani batoników. To dobrze czy źle?
Adobe Stock
Newsy

Restrykcyjna dieta 7-latki. Nigdy nie jadła cukru, nie zna smaku chipsów ani batoników. To dobrze czy źle?

Jesteście za zabranianiem dzieciom jedzenia słodyczy, czy może uważacie, że każdy, także one, ma prawo do drobnych grzeszków?

Rodzicie zawsze chcą jak najlepiej dla swoich dzieci. I to oczywiście dobrze, że dbają o ich zdrowie i wpajają prawidłowe nawyki żywieniowe, które nie tylko w dzieciństwie, ale też w dorosłym życiu będą procentować. Czy jednak czasem nie przesadzają?

Magda Gessler odpowiada na pytania

Mama-dietetyczka to błogosławieństwo czy przekleństwo? 

Czy skoro zimą nie wolno wam było jeść lodów, bo od razu mieliście chore gardło, to czekaliście na cieplejsze dni, żeby wyprosić tego pierwszego w roku loda? I czy dostawaliście wreszcie te pierwsze, upragnione lody? A może też dostawaliście parę złotych na słodycze od dziadka, a babcia zawsze miała w kieszeni coś słodkiego dla was?

W dzisiejszych czasach rodzice często ustanawiają dzień w tygodniu, gdy dzieciom wolno łasować i kiedy słodycze są dozwolone. To zrozumiałe w czasach gdy ciast, ciastek, cukierków i batonów w każdym sklepie jest tak dużo, że właściwie bez kontroli rodzicielskiej, można by żywić się tylko nimi.

Kiedyś takich dni rodzicie nie musieli narzucać, bo słodyczy było znacznie mniej niż dziś, a te lepsze, jak czekolada z orzechami czy mieszanka czekoladowa, były szczególnie trudno dostępne. Z dzieciństwem chyba każdego z nas wiążą się wspomnienia dotyczące słodyczy. I dzieciństwo bez tych wspomnień nie byłoby już takie samo.

7-letnia dziewczynka, która nie je słodyczy

Ta australijska dziewczynka nie zna smaku słodyczy. Powodem tego jest dieta, którą od urodzenia prowadzi dla niej mama, Shan Cooper – dietetyczka i ekspertka żywieniowa, zafascynowana tym, jak organizm reaguje na żywność:

- Uwielbiam uczyć się o jedzeniu, o tym, jak nasz organizm je przetwarza i na nie reaguje. Mam ogromną pasję do zdrowia jelit i nie mogę zdobyć wystarczająco dużo wiedzy o mikrobiomie jelitowym i jego wpływie na tak wiele aspektów naszego ciała!

Mama dziewczynki z pewnością gotuje zdrowo, ale czy nie zabiera jej przy tym ważnych doświadczeń smakowych?

Zobacz także
Małgorzata Ostrowska-Królikowska z kołem gospodyń wiejskich wiezie smalec, chleb i  słodycze do Horyńca na Ukrainie

Małgorzata Ostrowska-Królikowska z KGW wiezie smalec, chleb i słodycze do Horyńca-Zdroju na granicy

Pamiętacie te kruche ciastka z maszynki? Zróbcie je na tym tłuszczu, a znikną z blachy w mgnieniu oka 

Pamiętacie te kruche ciastka z maszynki? Zróbcie je na tym tłuszczu, a znikną z blachy w mgnieniu oka 

Dlaczego dzieci tak bardzo lubią słodycze?

Ograniczanie słodyczy w diecie dziecka oczywiście ma sens. Jednak pozbawianie go słodkiego smaku całkowicie — już mniejszy. Czy wiecie, dlaczego dzieci tak chętnie jedzą słodycze? Żeby to zrozumieć, trzeba się przyjrzeć naturze ludzkiej i ewolucji.

W przeszłości, gdy przypadkowo znalezione pożywienie stanowiło część diety człowieka, bardzo ważny w ocenie przydatności znalezionego jedzenia był smak. I o ile rośliny gorzkie oznaczały z reguły truciznę, od której warto się trzymać z daleka, to smak słodki oznaczał roślinę wysokoenergetyczną, dającą dużo kalorii i energii. Ten smak był więc z tego powodu bardzo pożądany. Także ewolucyjnie uwarunkowany jest pociąg dzieci do słodkich produktów. One intensywnie rosnąc, szczególnie potrzebują produktów umożliwiających ten wzrost.

Niestety, cukier ma także właściwości uzależniające. Sami wiecie jak trudno jest zrezygnować z codziennego deseru, gdy już zaczniecie go jeść zawsze po obiedzie. Chodzi za wami ten słodki smak, rozglądacie się za słodkimi przekąskami na koniec posiłku.

Warto jednak pamiętać, że także ograniczając gotowe słodycze, chipsy i batony, można komponować posiłki, które nie są pozbawione słodkiego smaku. W wielu warzywach, a przede wszystkim owocach znajduje się dużo cukru. Można, bez dodatkowego cukru przyrządzić z nich pyszne, słodkie desery.

Tak właśnie robi mama 7-latki i jednak przyrządza jej słodkie smakołyki, ale jedynie ze zdrowych składników:

- Zdrowy NIE musi być równie mdły. Uwielbiam gotować pożywną, zdrową żywność, która jest bez konserwantów, dodatków i sztucznych dodatków. Wolę używać składników, które są jak najbardziej zbliżone do ich naturalnego stanu i zostały poddane minimalnej obróbce.

Jednak nie zmienia to faktu, że dziewczynka nie zna smaku chipsów ani lodów. Nigdy nie jadła niezdrowych, ale pysznych gotowych produktów, które tak uwielbiają dzieci. Myślicie, że to dobrze, bo nie nabierze złych nawyków?

Źródło: O2, smacznaterapia.pl

Odstawiliście słodycze i nadal macie ochotę na słodkie? Wszystko przez ten 1 produkt
Flickr
Newsy
Odstawiliście słodycze i nadal macie ochotę na słodkie? Wszystko przez ten 1 produkt
Jeden popularny składnik dodawany do żywności może zniweczyć wasze plany i utrudnić odchudzanie. Wiecie, co to takiego?

Chęć zrzucenia nadprogramowych kilogramów wiąże się z wyrzeczeniami, których nie można uniknąć. Zrezygnować trzeba przede wszystkim ze wszelkich słodkich przekąsek, ciast czy czekoladek. Dla wielu osób odstawienie słodyczy jest bardzo trudne, dlatego ratują się zamiennikami cukru, jakimi są słodziki. Jednak czy na pewno to taki dobry pomysł? Czy słodzik jest dobrym zamiennikiem cukru? Wynalezienie słodziku zdawało się być odpowiedzią na problemy wielu osób, które muszą ograniczać cukier w diecie ze względów zdrowotnych czy po prostu z powodu potrzeby zmniejszenia masy ciała. Powstały na przykład napoje „zero”, czyli odpowiedniki słodkich, gazowanych napojów, które nadal mają słodki smak, ale są praktycznie pozbawione kalorii. Z kolei sportowcy chętnie sięgają po czekoladowe desery czy sosy „zero”, a nawet masła. Nie zawsze takie produkty są jednak całkowicie pozbawione kalorii, o czym boleśnie przekonała się Blanka Lipińska .  Okazuje się, że choć słodzik jest pozbawiony kalorii, to może on sabotować nasze wysiłki w odstawieniu słodyczy z diety. Picie napojów „zero” przyzwyczaja nas do słodkiego smaku i tym samym bardzo utrudnia radzenie sobie z zachciankami na słodkie. Portal zdrowie.wprost.pl przytacza wyniki badania, którego uczestnicy przez 2 tygodnie jedli żywność pozbawioną zarówno cukru, jak i słodzików. Po tym czasie okazało się, że u 86% z nich chęć na słodkie zupełnie zniknęła.  Jak radzić sobie z ochotą na słodkie? Jak widać, receptą na apetyt na słodycze jest całkowite odstawienie słodkiego jedzenia z jadłospisu. By ułatwić sobie opieranie się tym zachciankom, warto wdrożyć do swojej codzienności te zasady: dużo ruchu - nawet krótki spacer pozwoli zmniejszyć apetyt, w tym na słodycze więcej snu - niewyspani jemy znacznie więcej, dlatego...

Fenomen mleka w tubie. Było naturalne i czekoladowe. Dzieciaki w PRL-u jadały je jak batonik
własne
Newsy
Mleko skondensowane w tubce. Dzieci w PRL-u jadły je jak batoniki. Pamiętacie jakie smaki były dostępne?
Mleko w tubie jest sprzedawane w sklepach także dziś. Jednak dziś nikt nie sięga po niego jak po batonik na drogę. Są wygodniejsze i smaczniejsze słodycze. A może warto wrócić do tego smakołyku sprzed lat?

Co jeść, gdy chodzi za wami mały głód, koniecznie musicie zjeść coś słodkiego, a w sklepach nie ma wafelków w czekoladzie przy kasach? Dobrze wiedziały to dzieci żyjące w PRL i miały wiele pomysłów na poradzenie sobie z ochotą na słodycze. Robiły w kubku mikstury z wody i dżemu, jadły łyżeczką słodkie mleko w proszku lub wychodziły na dwór z przyklejona do ust tubką. W tubce znajdowało się mleko skondensowane. Gęste, tłuste i bardzo słodkie. Po prostu pyszne. Pamiętacie? Mleko w tubie to najlepszy słodycz PRL-u? Pierwszą wytwórnią mleka w tubie była Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Kamieniu Pomorskim. Mleko było zagęszczone i sprzedawane w wersji naturalnej i dosładzanej. Dzieci oczywiście wybierały to drugie. Opakowanie mieściła mleko mające 2400 kcal, jednak to nie kaloryczność powstrzymywała przed zjedzeniem wszystkiego naraz, a poziom zasłodzenia mleka. Z reguły po łyżce gęstego płynu miało się już dosyć słodyczy. Większość dzieci trzymała więc tubkę w ustach i delikatnie zlizywała warstewkę mleka, dozując sobie tę słodycz. Tylko prawdziwi smakosze cukru potrafili zjeść całą tubkę naraz. Choć dla spółdzielni ogromna popularność mleka w tubie  stała się faktem jeszcze w czasach minionego ustroju, to w 2003 r. mleczarnia została zamknięta. Produkcja mleka w tubach okazała się nieopłacalna.  Czy mleko skondensowane w tubkach jest ciągle w sprzedaży? Dziś mleko skondensowane nadal jest sprzedawane. Można je kupić w puszkach i właśnie w tubie. Stosowane jest przede wszystkim w cukiernictwie. Podkreśla mleczny smak i kremową konsystencję deserów. Słodka wersja mleka skondensowanego dawniej była uwielbiana przez dzieci, a dziś stała się wspomnieniem dzieciństwa. O swoich smakach dzieciństwa opowiadają czytelnicy...

Ciepłe lody w PRL-u dzieci jadały przez cały rok. Były okropne, ale słodkie. Dziś wiemy, że były niezdrowe.
Twitter
Newsy
Lubicie ciepłe lody z czasów PRL-u? Były dość tanie, ale ich skład pozostawiał wiele do życzenia
W czasach gdy w sklepach były puste półki i brakowało też słodyczy, te lody były niemal zawsze. Sprzedawano je w sklepach z warzywami, razem z oranżadą i „donaldówkami”. Pamiętacie je? Niestety ich skład nie należy do najlepszych pod słońcem.

Niektórzy je uwielbiali. Inni nie, ale jedli, bo ciepłe lody były jednymi z niewielu słodyczy stale dostępnych w sklepach. Były bardzo słodkie. Po zjedzeniu takich lodów lepiło się wszystko, ale dzieciom to nie przeszkadzało. Jedliście ciepłe lody w PRL-u?  Czym są ciepłe lody? Nazywano je lodami, z racji lodowego wafelka, w który wciśnięta była słodka masa. Smakowały jak miękka pianka, inni mówili, że jak rozmiękła beza. W społemowskich sklepach leżały w dużych kartonach wyłożonych szarym papierem. Dzieci je uwielbiały, a mamy pozwalały je jeść nawet zimą, bez obawy o chore gardło. Tygodnik „Wprost”, w artykule „Kapitan Żbik na tropie oranżady” pisał o ciepłych lodach niezbyt pochlebnie, nazywając je wynalazkiem rodzimych technologów żywności i porównując do takich zamienników prawdziwych produktów,  jak Polo-cockta, PRL-owski substytut coca-coli. Nic w tym dziwnego. Chociaż ciepłe lody do dzisiaj dostępne są sprzedaży, to wielu dietetyków powstrzymałoby się z ich poleceniem nie tylko najmłodszym smakoszom. Dlaczego? Znajdziecie w nich kilka składników, które nie świadczą o ich korzystnym wpływie na zdrowie. Oto one: syrop glukozowo-fruktozowy - w tym przypadku chodzi głównie o dużą ilość tego składnika słodzącego polirycynooleinian poliglicerolu (E476) - emulgator dodawany do polewy czekoladowej ciepłych lodów Olej palmowy - dawniej używano zwykle innych tłuszczów, jednak niekoniecznie zdrowszych Substancje utrzymujące wilgoć - sorbitole Jak Polacy wspominają ciepłe lody? Facebookowy profil „Pewex", wspominający czasy PRL, przypomniał ten przysmak w jednym z postów: - Ciepłe lody to dla wielu osób smak dzieciństwa. Wafelek i pianka pokryta wyrobem czekoladopodobnym. Lubiliście? Z reakcji czytelników widać, dobrze pamiętają te słodycze: -...

Macie ciągle ochotę na słodycze? Zacznijcie jeść te produkty
AdobeStock
Newsy
Macie ciągle ochotę na słodycze? Zacznijcie jeść te produkty, a oprzecie się pokusie
Nie możecie schudnąć, ponieważ cały czas macie ochotę na coś słodkiego? Włączcie do swojej diety te produkty!

Nieustanna chęć zjedzenia czegoś słodkiego skutecznie sabotuje próby zrzucenia dodatkowych kilogramów i utrzymania zgrabnej sylwetki. Problem dotyczy zwłaszcza tych osób, które mają słabą wolę i trudno jest im odmówić sobie słodyczy. Ale dzięki jedzeniu kilku popularnych produktów chęć na słodkie zdecydowanie się obniża, dzięki czemu odchudzanie jest znacznie łatwiejsze! Algi zamiast słodyczy Spirulina, czyli sproszkowane algi, to jeden z suplementów polecanych na odchudzanie. W spirulinie znajduje się bardzo dużo błonnika, który odpowiada za poczucie sytości i zmniejsza apetyt na podjadanie między posiłkami. Spożywanie alg zwiększa także poziom dopaminy, dzięki czemu spada chęć zjedzenia czegoś słodkiego. Ponadto spirulina zawiera bardzo dużo białka – to sprawia, że poleca się ją zwłaszcza wegetarianom i weganom , którzy nie jedzą mięsa (oraz produktów odzwierzęcych – w przypadku wegan). Cynamon na zmniejszenie apetytu na słodkie Kolejnym produktem, który warto włączyć do swojej diety jeśli się odchudzacie, jest cynamon ! Ta przyprawa podkręca metabolizm i zmniejsza poziom cukru we krwi, a do tego zmniejsza łaknienie. Pamiętajcie tylko o tym, by nie przesadzić – dzienna dawka cynamonu (sproszkowanego) dla dorosłego człowieka to maksymalnie 1 łyżeczka. Możecie go dodawać do koktajli, kawy, owsianki lub zrobić ciasto drożdżowe z cynamonem . Ze wszystkich ciast to właśnie drożdżowe jest polecane tym, którzy nie mogą się oprzeć słodyczom, ponieważ zawiera stosunkowo mało kalorii. Co zamiast słodyczy? Sięgnijcie po owoce Cukier jest potrzebny w diecie, choć akurat biały cukier znajdujący się w słodyczach i waszych domowych cukierniczkach nie jest najlepszym wyborem. Znacznie lepszą alternatywę stanowi fruktoza, która naturalnie występuje w...