Restauracja z Zabrza prosi klientów o... zdejmowanie maseczek przed wejściem. Nie chodzi tu o łamanie obostrzeń
AdobeStock
Newsy

Restauracja z Zabrza prosi klientów o... zdejmowanie maseczek przed wejściem. Nie chodzi tu o łamanie obostrzeń

Ta kawiarnia postanowiła poradzić sobie z problemem, który mógł doprowadzić do zarażania personelu i gości koronawirusem.

W sklepach, aptekach, na stacjach benzynowych, w muzeach, kinach i teatrach, nadal jest obowiązek noszenia maseczek. Restauracje, to jedne z niewielu miejsc publicznych, w których przebywając nie musimy mieć maseczki na twarzy przez cały czas. Nie ma w tym niczego dziwnego, nie da się jeść i pić w maseczce szczelnie zakrywającej usta i nos. Zakładacie więc maseczkę przed wejściem, a gdy już usiądziecie przy stoliku, zdejmujecie ją. No właśnie, zdejmujecie i gdzie odkładacie?

Magda Gessler odpowiada na pytania

Przed wejściem do restauracji należy zakładać czy zdejmować maseczki?

Według zaleceń sanitarnych, do restauracji powinniście wchodzić tak, jak do kina czy galerii – w maseczce. Jednak gdy zaczynacie jeść, możecie ja zdjąć. Zresztą, inaczej nie trafilibyście łyżką do ust.

Restauracja Mandala Kitchen & Bar, mieszcząca się w Zabrzu i serwującą kuchnię indyjską i pakistańską, zaczęła mieć coraz większy problem z maseczkami, które do lokalu przynosili goście, a następnie zapominali o nich. Dlatego zwróciła się do nich z apelem, aby zdejmowali maseczki już wchodząc do restauracji i chowali je do kieszeni czy torby. Dzięki temu nie będą zapominać o nich wychodząc.

- Już parę razy apelowaliśmy o to, aby maseczek nie zostawiać na stołach, w doniczkach, na wieszakach, nie robić z nich oprawy do świeczników, topić w toalecie. Towarzyszą nam przez dzień, tydzień (w zależności od częstotliwości zmieniania, prania) i jest na nich wszystko to co przez ten okres wydychamy, wykichamy, wykaszlemy. Zajmując miejsce i tak je ściągacie, a schowane przed wejściem do restauracji uchroni przed odruchowym pozostawieniem „gdziekolwiek".

Zobacz także
Polacy przestają nosić maseczki w sklepach spożywczych. Nie boją się 4. fali koronawirusa?

Polacy przestają nosić maseczki w sklepach spożywczych. Nie boją się 4. fali koronawirusa?

Polscy restauratorzy: „Nie damy się więcej zamknąć”. Nie boją się 4 fali koronawirusa?

Polscy restauratorzy: „Nie damy się więcej zamknąć”. Nie boją się 4. fali koronawirusa?

Czy maseczki antywirusowe szkodzą zdrowiu? Obalamy mity

Na początku pandemii i wprowadzanych obostrzeń, dozwolone było noszenie w miejscach publicznych albo maseczek, albo przyłbic. Jednak w lutym 2021 roku przyłbice zostały zakazane. Obecnie wchodząc do sklepu czy kina, powinniśmy używać jedynie maseczek.

Jakie maski wybrać?

  • Maseczki chirurgiczne, które chronią głównie przed tym, żebyśmy nie zarażali innych
  • Maseczki z filtrami, które zapewniają dużą ochronę przed zarażeniem (około 80 proc.) również nam
  • Maseczki z materiału. Nie stanowią skutecznej ochrony przed zakażeniem, i choć nie są polecane przed lekarzy, są popularne, bo wielorazowe i tanie

Przeciwnicy noszenia maseczek od dawna są zdania, że noszenie maseczki jest szkodliwe dla zdrowia. Tych opinii nie potwierdzają lekarze.

Więcej, maseczki chirurgiczne to rodzaj masek, które od lat noszą sami lekarze. Nie wolno im wejść do sali operacyjnej czy do innych stref septycznych w szpitalu, bez takiej ochrony. Lekarze codziennie pracują w maseczkach operując przez wiele godzin. To normalny sprzęt służbowy używany przez nich dla ochrony pacjentów.

Także osoby chore na astmę, w opinii wielu alergologów i pulmunologów, mogą nosić maseczki. Ochrona nie tylko nie przeszkadza oddychać, ale jest wręcz koniecznym zabezpieczeniem przed zarażeniem tych osób, których choroby powodują, że szczególnie powinny chronić się przed zachorowaniem.

Nosząc maseczki należy jednak pamiętać o dwóch zasadach:

  • Maseczka powinna być systematyczne zmieniana. Nie wolno nosić tej samej maski przez kilka dni, czas noszenia określa producent każdej maski i zależy on od jej rodzaju.
  • O zdjęta maseczkę trzeba dbać. Nie wolno jej wrzucić do kieszeni ani torby, musi być odpowiednio przechowywana.

Pulmunolog, dr Tadeusz Zielonka, mówił o tym w rozmowie z dziennikarzem portalu Medonet.pl:

- Maseczka jest przedmiotem osobistego użytku - nie możemy jej byle jak traktować. Opakujmy ją, wkładając np. do torebki strunowej.

Źródło: Facebook/Mandala Kitchen & Bar, medonet.pl

koronawirus maseczka
AdobeStock
Zdrowie
Natychmiast wyrzucisz papierową maseczkę do kosza! Sprawdź, czy na pewno cię chroni
Myślisz, że twoja maseczka jest skuteczna? Sprawdź, czy na pewno cię chroni!

Pewnie jeszcze rok temu nikt by nie pomyślał, że będziemy na co dzień nosić chirurgiczne maseczki na twarzy. Takie widoki znaliśmy jedynie ze zdjęć z azjatyckich krajów, gdzie kultura nakazuje nosić maseczkę gdy jesteśmy chorzy. Ale w Polsce? Jednak ten rok zmienił nasze życie o 180 stopni! Dziś każdy z nas ma w domu przynajmniej kilka maseczek i zawsze jedną nosi w kieszeni. Bez maseczki nie wejdziemy do lekarza, apteki, do sklepu czy restauracji. Stale zmieniające się nakazy cały czas regulują to w jakich miejscach musimy zakrywać twarz, jednak wszystko wskazuje na jedno – na pewno przez najbliższy czas maseczka będzie nam wciąż niezbędna. Jaką maseczkę nosisz? Polacy noszą różne maseczki. Od profesjonalnych, przeciwpyłowych masek, przez maseczki stosowane przez lekarzy, aż po maski domowej roboty uszyte z bawełny. Ludzie w swoim wyborze kierują się bezpieczeństwem, wygodą i pieniędzmi. Maski przeciwpyłowe uważa się za najskuteczniejsze – są też niestety najdroższe. Maseczki chirurgiczne dość dobrze chronią przed wirusami, ale trzeba je szybko zmieniać. Na dodatek jesienią i zimą, gdy jest wysoka wilgotność w powietrzu lub pada deszcz szybko robią się wilgotne i nie da się przez nie oddychać. Sporo osób chętnie nosi maseczki bawełniane. Są miłe dla skóry, wygodne, dobrze się przez nie oddycha i są najtańsze – można ich używać wielokrotnie, wystarczy tylko wyprać je w wysokiej temperaturze. Jednak czy zastanawiałaś się jak bezpieczna jest maseczka, którą nosisz? Test maseczek Przeprowadzono test, który miał wykazać skuteczność najczęściej noszonych przez nas masek. Wyniki są zaskakujące! Maseczka chirurgiczna Wydawałoby się, że maski stosowane przez lekarzy będą doskonale chroniły przed wirusem. Jednak badanie wykazało, że to nie do końca prawda! Ten rodzaj maseczek jest stosowany...

15 maja zdejmiemy maseczki i zjemy na świeżym powietrzu. Jest jednak kilka wyjątków!
AdobeStock
Newsy
15 maja zdejmiemy maseczki i zjemy na świeżym powietrzu. Jest jednak kilka wyjątków!
Już jutro obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu zostaje zniesiony. Nie oznacza to jednak, że można już całkowicie zrezygnować z maseczek!

Już jutro długo wyczekiwany moment – w końcu będzie można zdjąć maseczki na świeżym powietrzu. O wątpliwej słuszności tego nakazu lekarze mówią już od kilku tygodni, a rząd w końcu się ugiął i postanowiono o zniesieniu obowiązku noszenia maseczek na zewnątrz od 15 maja. Jednak jest kilka wyjątków, których trzeba będzie przestrzegać – sprawdźcie szczegóły. Lekarze o maseczkach na dworze O tym, że noszenie masek na zewnątrz nie ma większego sensu, lekarze mówią od dłuższego czasu. Na świeżym powietrzu ryzyko zakażenia dotyczy 1 na 1000 osób. Pojawiały się także głosy mówiące o tym, że przy ładnej pogodzie ludzie i tak zaczną ściągać maski, co obniży autorytet rządu i ministerstwa zdrowia. Prof. Miłosz Parczewski, specjalista chorób zakaźnych o możliwości zakażenia się na zewnątrz mówi tak: Jeżeli mówimy o środowisku zewnętrznym, to wejście w chmurę aerozolu jest bardzo mało prawdopodobne. Wirus na zewnątrz ulega szybkiemu rozproszeniu. Jeżeli byśmy żyli w świecie, w którym ludzie to wiedzą i słuchają takiego komunikatu, to poluzowanie przepisów w tym zakresie jest oczywiste. Tak zrobili np. Niemcy, gdzie maseczki pozostały np. na przystankach autobusowych. Gdzie nie trzeba nosić maseczek? Już od jutra 15 maja nie trzeba będzie nosić maski w poniższych miejscach: Parki Lasy Ogrody botaniczne i zabytkowe Rodzinne ogrody działkowe Plaże Zieleńce Kiedy nie trzeba nosić maski? Przepisy określają też konkretne sytuacje, w których noszenie maski na zewnątrz nie jest obowiązkowe: Spożywanie posiłku w restauracji albo kawiarni Siedzenie przy stoliku w restauracji albo kawiarni Spożywanie posiłku w miejscu pracy Zajęcie miejsca w pociągu, w którym obowiązuje rezerwacja miejsc...

 Parują wam okulary? Przetrzyjcie szkła tym rozkrojonym warzywem
Adobe Stock
Newsy
Parują wam okulary? Przetrzyjcie szkła tym rozkrojonym warzywem
Obowiązek noszenia maseczek dał się mocno we znaki okularnikom. Oczywiście nieprzyjemności i niewygoda z tego tytułu nie dorównuje osobom cierpiącym na trudności z oddychaniem, ale każdy kto nosi okulary na co dzień, zna problem zaparowanych szkiełek.

Wystarczy krótka chwila w poprawnie założone maseczce, by po chwili szkła w okularach pokryły się parą wodną. Nic w tym więc dziwnego, że okularnicy kombinują jak tylko mogą, by nieco ułatwić sobie funkcjonowanie w czasach pandemii w przestrzeni publicznej. Jakie rozwiązanie na parujące okulary mają lekarze i pielęgniarki? Jak sobie radzą z tym fantem na przykład lekarze i pielęgniarki, którzy są zmuszeni do noszenia maseczek ochronnych już od lat? Medycy mają na to kilka sposobów. Przede wszystkim zawsze dbają, by maseczka była nałożona przez nich odpowiednią stroną. Lekarze i pielęgniarki stosuję m.in. trik z wyginaniem drucika w maseczce tuż obok nosa, a następnie nakładają okulary niejako „na maskę”. Eksperci podpowiadają także, by dostosować maseczkę do wielkości głowy. Krótko mówiąc – mężczyźni powinni zwykle nosić maseczki ochronne większych rozmiarów niż kobiety. Te proste wskazówki naprawdę pomagają nieco zredukować ilość przeszkadzającego powietrza wydychanego na okulary. Jak zapobiec parowaniu okularów z użyciem ziemniaka? Co jednak, jeśli nie dysponujecie maseczkami medycznymi z drucikami? Mamy dla was jeszcze jeden trik z wykorzystaniem… ziemniaka. Oto krótka instrukcja, jak za pomocą tego warzywa sprawić, by para nie osiadała na szkiełkach. Cała tajemnica skuteczności działania ziemniaka w tym zakresie wiążę się z dużą zawartością skrobi w jego składzie. Zobaczcie sami: Oczyśćcie okulary z zabrudzeń, pyłów za pomocą wilgotnej ściereczki. Przygotujcie ziemniaka. Powinien być to ziemniak typu C, czyli taki, który jest bardzo sypki i zawiera w sobie jak najwięcej skrobi. Umyjcie go dokładnie, a najlepiej obierzcie. Pokrójcie kartofla na plasterki. Za pomocą plasterka ziemniaka potrzyjcie...

Zamiast maseczek obowiązkowe rękawiczki w sklepach i restauracjach? Nowe przepisy
AdobeStock
Newsy
Zamiast maseczek obowiązkowe rękawiczki w sklepach i restauracjach? Nowe przepisy
15 maja zdejmiemy maseczki na świeżym powietrzu, a zamiast tego… założymy rękawiczki? Sprawdźcie najnowsze rozporządzenie w tej sprawie.

Od kilku miesięcy w Polsce obowiązkowe jest noszenie maseczki na twarzy praktycznie przez cały czas od momentu wyjścia z domu. Maseczka jest obowiązkowa zarówno w pomieszczeniach, takich jak sklep czy przychodnia, jak i na świeżym powietrzu. Ponieważ jednak zakażenia koronawirusem spadają i coraz więcej ludzi jest już zaszczepionych, rząd zdecydował, że od 15 maja nakaz noszenia maseczek na zewnątrz zostaje zniesiony. Zamiast tego w nowych przepisach pojawia się obowiązek… noszenia rękawiczek. Koniec z maseczkami na zewnątrz Przepis mówiący o obowiązku noszenia maseczek na zewnątrz zaczął w ostatnich tygodniach wzbudzać sporo kontrowersji. Nawet lekarze zwracali już uwagę na fakt, że wyniki badania wskazują, iż ryzyko zakażenia na świeżym powietrzu jest tak niewielkie, że noszenie masek na zewnątrz nie ma większego sensu. Tak o obowiązku wypowiadał się prof. Miłosz Parczewski, specjalista chorób zakaźnych: Jeżeli mówimy o środowisku zewnętrznym, to wejście w chmurę aerozolu jest bardzo mało prawdopodobne. Wirus na zewnątrz ulega szybkiemu rozproszeniu. Jeżeli byśmy żyli w świecie, w którym ludzie to wiedzą i słuchają takiego komunikatu, to poluzowanie przepisów w tym zakresie jest oczywiste. Tak zrobili np. Niemcy, gdzie maseczki pozostały np. na przystankach autobusowych. Rozumiem, że rząd obawia się, utrzymując przepis o noszeniu maseczek na zewnątrz, że jak pozwoli się na ich zdjęcie, to nie będą one noszone nigdzie, co jest niestety zrozumiałe – powiedział prof. Miłosz Parczewski, specjalista chorób zakaźnych. W końcu jednak obowiązek noszenia masek na świeżym powietrzu zostanie zniesiony z dniem 15 maja. Należy cały czas pamiętać o zachowaniu dystansu 1,5 metra od innych ludzi. Rękawiczki zamiast maseczek? Okazuje się, że w nowym rozporządzeniu pojawił się zapis o...