wielki post
Adobe Stock
Newsy

Ramadan: post trwa przez 30 dni od wschodu do zachodu słońca

Trwa Ramadan. To bardzo ważny okres w islamie. Wyznawcy poszczą od wschodu słońca do jego zachodu. Przez ten czas nie jedzą ani nie piją zupełnie nic. Sprawdźcie na czym to polega.

Wszyscy na pewno znacie Wielki Post. W dzisiejszych czasach stosowanie się do zasad postu nie jest tak rozpowszechnione. Czy wiedzieliście jednak, że muzułmanie mają swój odpowiednik Wielkiego Postu, którego bardzo skrupulatnie przestrzegają? Od 1 kwietnia do 1 maja 2022 roku trwa najważniejszy miesiąc dla wyznawców islamu. To Ramadan.

W kalendarzu muzułmańskim dziewiąty miesiąc roku, który jest dla wyznawców Koranu świętym miesiącem. Wyznawcy islamu wierzą, że to w tym miesiącu archanioł Gabriel ukazał się Mahometowi i przekazał u kilka wersów Koranu – najświętszej księgi islamu.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Na czym polega Ramadan?

Ramadan jest obchodzony przez miliony ludzi na całym świecie w tym samym czasie. Ramadan obchodzą nie tylko ortodoksyjni wyznawcy islamu. To bardzo popularne do dziś, nawet wśród młodych osób, które nie są na co dzień bardzo religijne. Wiele arabskich i muzułmańskich restauracji w Londynie, Berlinie i innych dużych miastach zostaje na ten czas zamkniętych.

Podczas trwania Ramadanu nie wolno spożywać żadnych pokarmów ani pić żadnych płynów od świtu do zachodu słońca. Nie ma tutaj wyjątku nawet dla wody. To niezwykle uciążliwe, biorąc pod uwagę, że wiele osób wyznających islam żyje w krajach blisko równika, gdzie temperatury na przełomie kwietnia i maja przekraczają często 40 stopni! Nawet w tym wypadku nie robi się wyjątku.

Jak muzułmanie radzą sobie w Ramadan?

Osoby obchodzące Ramadan delikatnie zmieniają swój styl życia w tym czasie. Bardzo często budzą się oni przed świtem, by spożyć dozwolony jeszcze wtedy posiłek. Następnie kładą się do łóżka na kilka godzin. Nierzadko śpią w tym okresie dłużej, by jak najkrócej aktywnie wykonywać obowiązki za dnia.

Muzułmanie spożywają najczęściej w trakcie Ramadanu dwa posiłki:

  • Suhur – wspomniany posiłek przed świtem
  • Iftar – wystawny posiłek po zachodzie słońca
Zobacz także
Wigilia

Tradycja zostawiania pustego miejsca przy wigilijnym stole. Właściwie skąd się wzięła?

Królowa Elżbieta święta

Nawet w rodzinie królewskiej święta będą inne niż zazwyczaj. Taka sytuacja nie miała miejsca od 71 lat

Ramadan to nie tylko post

W trakcie Ramadanu muzułmanie dbają też szczególnie o innych ludzi. Ważne jest to, by zatroszczyć się wtedy o potrzebujących, stronić od kłamstw, obłudy i fałszu. Wyznawcy islamu unikają wtedy szczególnie wszystkich konfliktów i walk. Dużo się modlą i myślą o sensie swojego życia i tym, jak mogą przyczynić się do poprawy sytuacji innych osób.

Kto jest zwolniony z postu?

Zwolnione z Ramadanu są kobiety ciężarne, matki karmiące, osoby podróżujące i chorzy psychicznie. Mogą „odrobić” Ramadan w innym terminie w roku.

co można jeść w wielki post
Pixabay
Newsy
Czy w Wielki Post można jeść ryby, czy to też "mięso"? Znamy odpowiedź
Przed Wielkanocą katolików obowiązuje Wielki Post. Co można wtedy jeść? Sprawdźcie.

Wczoraj katolicy obchodzili Środę Popielcową – dzień rozpoczynający 40 dni Wielkiego Postu. W tym czasie Kościół nakazuje swoim wiernym pokutę. Jest ona swego rodzaju oczyszczeniem, które ma nakłonić do refleksji i poprawy swojego życia. W czasie Wielkiego Postu, zakazana jest organizacja i udział w hucznych zabawach. Nawet w kościołach rzadziej słychać dźwięk organów i bicie dzwonów. Zasady w trakcie Wielkiego Postu Wielki Post jest czasem pokuty i zmian, dlatego w trakcie jego obowiązywania, katolicy muszą stosować się do określonych przez Kościół zasad. Post rozpoczyna Środa Popielcowa i kończy się on w Wielki Czwartek, natomiast w Wielki Piątek i Wielką Sobotę obowiązuje post paschalny. Pościć powinni wszyscy katolicy od 14 do 60 roku życia. Tradycja obchodzenia Wielkiego Postu nawiązuje do 40 dni postu Chrystusa i ma przygotować katolików do ich najważniejszego święta w roku, czyli Wielkanocy. W tym czasie muszą oni przestrzegać poniższych zasad: Ścisły post w Środę Popielcową, czyli jeden syty posiłek na cały dzień (nie obowiązuje dzieci poniżej 14 roku życia oraz osób starszych powyżej 60), Nie śpiewa się uroczystych pieśni w kościele, Nie wolno ozdabiać kościoła kwiatami, Odradza się brać udział w hucznych zabawach i przyjęciach – zamiast tego należy uczestniczyć w rekolekcjach organizowanych przez kościół, Powinno się wyznaczyć sobie cel na czas pokuty. Co można jeść w Wielki Post? Dawniej w Polsce zasady dotyczące jedzenia w Wielki Post były bardzo surowe. W tym czasie nikt nie jadł mięsa ani tłuszczów zwierzęcych, nabiału, cukru ani miodu. Często przyrządzano wtedy postny żur, czyli zupę na mące z ziemniakami. Dziś jednak nie trzeba aż tak ściśle przestrzegać tych zasad i w Wielki Post obowiązuje jedynie zakaz jedzenia mięsa w...

Środa Popielcowa post
Newsy
Ile posiłków w ciągu dnia można zjeść w Wielki Post? Zdziwicie się
Dziś Środa Popielcowa. Zgodnie z chrześcijańską tradycją, obowiązuje więc post. Wiecie, ile posiłków można jeść w taki dzień?

Środa Popielcowa to jeden z dni w roku, kiedy obowiązuje tak zwany ścisły post. Dobrze wiecie, że nie powinno się jeść wtedy mięsa, ale czy znacie też inne zasady? Ile posiłków można jadać w tracie postnych dni? Odpowiadamy na te pytania. Środa Popielcowa Popielec wypada co roku między 4 lutego a 10 marca. To w tradycji chrześcijańskiej dzień pokutny, pierwszy dzień wielkiego postu, który będzie trwał 46 dni. W tym dniu wierni odwiedzają kościoły, w których posypuje się im głowy popiołem na znak pokuty i rozpoczęcia postnego okresu bez hucznych zabaw. Ścisły post w Środę Popielcową Post polega przede wszystkim na przestrzeganiu pewnych zasad dotyczących posiłków. Powstrzymuje się wtedy od jedzenia posiłków zawierających mięso i jego przetwory, a także ogólnie ogranicza spożywanie pokarmów. Czy oznacza to, że w Środę Popielcową powinno się jeść tylko jeden posiłek? Zasady mówią wyraźnie. Ilość posiłków w Środę Popielcową W dni, w które obowiązuje ścisły post, powinno się powstrzymywać od pokarmów rekreacyjnych, a spożywane potrawy powinny być bezmięsne i postne. W Środę Popielcową można zjeść jeden posiłek do syta, ale dalej powinno się przestrzegać zasad, odnoście składu tego posiłku. Oprócz jednego posiłku, do syta można też zjeść dwa inne lekkie posiłki lub pokarmy. Po skończeniu posiłków dodatkowych, dalej powinno się odczuwać lekki niedosyt. Pokarmy dozwolone podczas postu ścisłego Przede wszystkim post polega na powstrzymaniu się od spożywania mięsa i produktów mięsnych. Oprócz tego wielu katolików rezygnuje podczas postnych dni z: Słodyczy Alkoholu Innych rekreacyjnych pokarmów Dozwolone jest spożycie nabiału i jaj, a także warzyw i owoców. Dieta podczas postu powinna...

wielki post
Adobe Stock
Newsy
Dziś zaczyna się Wielki Post. Czy trzeba pościć przez 40 dni, czy tylko w piątki? Znamy odpowiedź
Jak powinien wyglądać Wielki Post? Czy katolicy powinni ograniczać się od spożycia mięsa przez cały ten okres?

Aż 111 dni postnych w roku. Zakaz spożywania mięsa, tłuszczów zwierzęcych, a także nabiału i cukru. Dieta oparta niemal w zupełności na żurach, rybach, a zwłaszcza na śledziach. Spokojnie, to nie nowe wytyczne kościelnych hierarchów na trwający Wielki Post. Tak poszczono w naszym kraju jeszcze w XIX wieku. Czym jest Wielki Post? Lata minęły, a obyczaje w Polsce zmieniły się nie do poznania. Katolicy na dobrą sprawę mają obecnie 2-3 dni ścisłego postu na rok, zamiast wspomnianych 111. Wielki Post z przeżycia niemalże fizycznego, stał się typowo duchowym doświadczeniem, w którym to trzeba szukać sposobów na swoje duchowe samodoskonalenie. Wszystkie osoby, które psioczą na katolickie zwyczaje postne, powinny rzucić okiem na obyczaje panujące w innych religiach. Jak poszczą muzułmanie? Wystarczy przyjrzeć się choćby islamowi. Muzułmanie, którzy w większości starają się obchodzić swój ramadan, mają o wiele trudniejsze zadanie. Mahometanie poszczą co prawda krócej, ale przez 1 miesiąc w roku od świtu do zmroku nie mogą włożyć do ust dosłownie niczego. Zakaz spożywania posiłków, zakaz picia płynów, a nawet zupełna abstynencja od stosunków płciowych. W tym czasie muzułmanom muszą zwykle wystarczyć dwa posiłki dziennie – jeden tuż po zachodzie słońca, a drugi chwilę przed wschodem. Ile dni w roku powinni pościć chrześcijanie? Cóż, z tej perspektywy wydaje się, że nasz Wielki Post to po prostu pikuś. Katolicy nie są bowiem zobowiązani do niejedzenia mięsa przez 40 dni. Ponadto, chrześcijanie wcale nie muszą ograniczać się do 3 posiłków dziennie przez cały okres trwania czasu pokuty i nawrócenia. Jak już wspomnieliśmy, katolików obowiązują właściwie 2-3 dni ścisłego postu w roku. Pierwszym dniem jest oczywiście Środa...

W Wielki Piątek nie tylko nie wolno jeść mięsa. Polacy w ogóle tego nie przestrzegają
Adobe Stock
Newsy
W Wielki Piątek nie tylko nie wolno jeść mięsa. Polacy masowo zapominają o drugim ograniczeniu
Wielki Piątek to szczególny i ważny dzień dla wszystkich chrześcijan. Jest czasem zadumy i refleksji. W tym dniu Kościół nakłada na wiernych pewne reguły, które nie przez wszystkich są niestety przestrzegane.

Święta wielkanocne to czas radości po Zmartwychwstaniu Chrystusa. Celebruje się go wraz z bliskimi. Święta są poprzedzone Wielkim Postem oraz Wielkim Tygodniem, które powinny być okresem szczególnej zadumy. Istotny dla chrześcijan jest też sam Wielki Piątek, czyli dzień ukrzyżowania Chrystusa. Wtedy Kościół zaleca wierzącym zachowanie wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych oraz ścisły post. To najważniejszy czas w kościele katolickim. Warto zauważyć iż są to święta ruchome, które każdego roku wypadają w innym czasie. Jednak nie mogą wypaść wcześniej niż 22 marca i nie później 25 kwietnia.  Obrzędy w Wielki Piątek To najważniejszy dzień w całym tygodniu przedświątecznym. Wówczas w kościołach jest celebrowana jedynie liturgia męki Pańskiej. W tym czasie nie odbywają się żadne inne msze święte, a także nie grają organy. Taka sytuacja wynika z tego, iż to właśnie w piątek Jezus złożył swoją ofiarę na krzyżu. Wielki Piątek jest zamiennie nazywany także Dniem Krzyża. Obowiązujące zasady w Wielki Piątek Ze względu na powagę danego dnia, Kościół nakłada na wiernych pewne zasady. O ich obowiązywaniu przypomina również co roku rzecznik Episkopatu Polski. W Wielki Piątek, wierni pomiędzy 18 a 60 rokiem życia, powinni przestrzegać ścisłego postu, a także powstrzymać się od jedzenia pokarmów mięsnych. W tym dniu należy spożyć tylko jeden posiłek do syta , zaś pozostałe dwa posiłki powinny być znacznie lżejsze. Nie wszyscy jednak przestrzegają nie tylko zaleceń płynących z kościelnych przykazań. Warto zauważyć jednak, że tradycyjny wielkopiątkowy post ma bogatą, wielowiekową historię.