wielki post
Adobe Stock
Newsy

Ramadan: post trwa przez 30 dni od wschodu do zachodu słońca

Trwa Ramadan. To bardzo ważny okres w islamie. Wyznawcy poszczą od wschodu słońca do jego zachodu. Przez ten czas nie jedzą ani nie piją zupełnie nic. Sprawdźcie na czym to polega.
Anna Urbańska
maj 01, 2021

Wszyscy na pewno znacie Wielki Post. W dzisiejszych czasach stosowanie się do zasad postu nie jest tak rozpowszechnione. Czy wiedzieliście jednak, że muzułmanie mają swój odpowiednik Wielkiego Postu, którego bardzo skrupulatnie przestrzegają? Od 12 kwietnia do 12 maja 2021 roku trwa najważniejszy miesiąc dla wyznawców islamu. To Ramadan. W kalendarzu muzułmańskim dziewiąty miesiąc roku, który jest dla wyznawców Koranu świętym miesiącem. Wyznawcy islamu wierzą, że to w tym miesiącu archanioł Gabriel ukazał się Mahometowi i przekazał u kilka wersów Koranu – najświętszej księgi islamu.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Na czym polega Ramadan?

Ramadan jest obchodzony przez miliony ludzi na całym świecie w tym samym czasie. Ramadan obchodzą nie tylko ortodoksyjni wyznawcy islamu. To bardzo popularne do dziś, nawet wśród młodych osób, które nie są na co dzień bardzo religijne. Wiele arabskich i muzułmańskich restauracji w Londynie, Berlinie i innych dużych miastach zostaje na ten czas zamkniętych.

Podczas trwania Ramadanu nie wolno spożywać żadnych pokarmów ani pić żadnych płynów od świtu do zachodu słońca. Nie ma tutaj wyjątku nawet dla wody. To niezwykle uciążliwe, biorąc pod uwagę, że wiele osób wyznających islam żyje w krajach blisko równika, gdzie temperatury na przełomie kwietnia i maja przekraczają często 40 stopni! Nawet w tym wypadku nie robi się wyjątku.

Jak muzułmanie radzą sobie w Ramadan?

Osoby obchodzące Ramadan delikatnie zmieniają swój styl życia w tym czasie. Bardzo często budzą się oni przed świtem, by spożyć dozwolony jeszcze wtedy posiłek. Następnie kładą się do łóżka na kilka godzin. Nierzadko śpią w tym okresie dłużej, by jak najkrócej aktywnie wykonywać obowiązki za dnia.

Muzułmanie spożywają najczęściej w trakcie Ramadanu dwa posiłki:

  • Suhur – wspomniany posiłek przed świtem
  • Iftar – wystawny posiłek po zachodzie słońca

Zobacz także

Ramadan to nie tylko post

W trakcie Ramadanu muzułmanie dbają też szczególnie o innych ludzi. Ważne jest to, by zatroszczyć się wtedy o potrzebujących, stronić od kłamstw, obłudy i fałszu. Wyznawcy islamu unikają wtedy szczególnie wszystkich konfliktów i walk. Dużo się modlą i myślą o sensie swojego życia i tym, jak mogą przyczynić się do poprawy sytuacji innych osób.

Kto jest zwolniony z postu?

Zwolnione z Ramadanu są kobiety ciężarne, matki karmiące, osoby podróżujące i chorzy psychicznie. Mogą „odrobić” Ramadan w innym terminie w roku.

Czytaj także:

Komentarze