Radykalna decyzja niemieckich władz. Zakupy w sklepach tylko dla zaszczepionych. Co sądzicie?
ONS/Pixabay
Newsy

Radykalna decyzja niemieckich władz. Zakupy w sklepach tylko dla zaszczepionych? Co sądzicie?

2 grudnia Angela Merkel poinformowała o nowych obostrzeniach w Niemczech. Trzeba przyznać, że są one wyjątkowo restrykcyjne.

W Polsce mamy obecnie szczyt czwartej fali koronawirusa. Każdego dnia w naszym kraju odnotowuje się 20-30 tys. nowych zakażeń COVID-19, a śmierć ponoszą setki zakażonych osób. Mimo to, rząd wciąż nie wprowadził surowych restrykcji w związku z szalejącą w Polsce pandemią.

Ograniczono jedynie ilość osób w sklepach, siłowniach, muzeach i galeriach sztuki (jedna osoba na 15 mkw) oraz zmniejszono o 50% obłożenie w kościołach, gastronomii, hotelach, obiektach kultury i obiektach sportowych. Ponadto, od 1 grudnia obowiązuje zakaz lotów do Polski z Botswany, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, Namibii, RPA i Zimbabwe. Jakie restrykcje obowiązują w Niemczech?

Magda Gessler odpowiada na pytania

Niemcy wprowadzają surowe restrykcje

Na początku grudnia w Niemczech zostały wprowadzone surowe ograniczenia, mające na celu wykluczenie nieszczepionych osób z większości życia publicznego. Działania te zostały podjęte w związku z gwałtowną, czwartą falą pandemii koronawirusa i pojawieniem się nowego, niepokojącego wariantu Omikron.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel poinformowała o wprowadzeniu nowych, surowych obostrzeń dotyczących m.in. handlu. Mowa w nich o tym, że tylko osoby zaszczepione mogą robić zakupy w sklepach. Na dodatek, jeśli nie prowadzą działalności gospodarczej – przy wejściu muszą zeskanować paszport covidowy.

Podczas wystąpienia, które miało miejsce 2 grudnia, Merkel poinformowała również, że osoby niezaszczepione nie będą mogły korzystać z restauracji, obiektów kulturalnych oraz rekreacyjnych. Warunkiem uprawniającym do skorzystania z tych obiektów, jest zeskanowanie osobistego paszportu covidowego.

Zobacz także
W grudniu wrócą limity w sklepach. Minister Adam Niedzielski podał nowe obostrzenia

W grudniu wrócą limity w sklepach. Minister Adam Niedzielski podał nowe obostrzenia

To najdroższy sklep spożywczy w Polsce? Parówki wieprzowe kosztują w nim aż 60 zł/kg

To najdroższy sklep spożywczy w Polsce? Parówki wieprzowe kosztują w nim aż 60 zł/kg

W jakich sklepach niezaszczepieni Niemcy nie mogą robić zakupów?

Póki co, nie chodzi tu o sklepy spożywcze:

- Zgodnie z nowymi przepisami osoby, które chcą chodzić do barów i restauracji lub robić zakupy gdziekolwiek poza sklepami z podstawowymi artykułami – takimi jak apteki lub sklepy spożywcze – muszą przedstawić dowód szczepienia lub dokumentację powrotu do zdrowia po niedawnej infekcji koronawirusem – donosi portal NY Times.

Zarówno producenci, jak i klienci są oburzeni

Decyzja Merkel spotkała się z ostrym sprzeciwem ze strony producentów, właścicieli sklepów a nawet samych klientów, którzy uskarżają się na długie kolejki w oczekiwaniu na zrobienie zakupów, które mają związek z powolnym skanowaniem paszportów.

Z kolei sklepikarze narzekają na spadek ruchu w lokalach, a co za tym idzie drastyczny spadek sprzedaży. Jak donosi niemiecki serwis informacyjny Tagesschau, w okresie świątecznym sprzedaż może spaść od 15 do nawet 40 proc., co może oznaczać katastrofę dla handlu.

Z kolei Niemiecki Instytut Ekonomiczny (IW) oszacował, że nowe obostrzenia mogą spowodować stratę w obrotach w handlu stacjonarnym w grudniu na około 5,3 miliarda euro. 

Źródło: superbiz.se.pl, NYTimes.com

supermarket
Adobe Stock
Newsy
Nowe obostrzenia od 28 grudnia. Jakie sklepy będą otwarte? Co z godzinami dla seniorów?
Kiedy na horyzoncie pojawiła się akcja szczepienia Polaków przeciwko COVID-19, rząd ogłosił kolejne obostrzenia.

Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił jeszcze przed świętami, że Polaków znów czeka „narodowa kwarantanna”. Powoli można zacząć już się gubić we wszystkich określeniach kolejnych restrykcji, którymi raczą nas członkowie rządu Mateusza Morawieckiego. Politycy obozu rządzącego uściślili zapowiedzi Niedzielskiego i Morawieckiego. Narodowa kwarantanna ma być przede wszystkim przedłużeniem tzw. etapu solidarności. W każdym razie nazwa nadana przez rządzących nie ma znaczenia. Istotniejszy jest cel wprowadzonych obostrzeń i utrzymania starych restrykcji, a także ich wymiar. Mateusz Morawiecki i jego ministrowie podkreślają, że chodzi tutaj o utrzymanie stabilnej liczby dziennych zakażeń koronawirusa. Wszystko po, by udało się sprawnie przeprowadzić akcję szczepienia. To z kolei wymusiło na rządzie wprowadzenie nowych obostrzeń od 28 grudnia. W handlu nowe restrykcje potrwają przynajmniej do 17 stycznia. Restrykcje od 28 grudnia 2020 Galerie handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe pozostaną otwarte, ale za to w ścisłym reżimie sanitarnym. W sklepach będą obowiązywały limity klientów. 1 osoba na 10 metrów kwadratowych – to ograniczenie będzie dotyczyło małych sklepów, tych z powierzchnią do 100 mkw. Z kolei w dużych sklepach, z większą powierzchnią do 100 mkw, limit będzie wyglądał następująco: 1 osoba na 15 mkw. Podobnie jak przed okresem świątecznym, działalność galerii będzie mocno ograniczona. O zakupach w sklepach odzieżowych będziemy mogli zapomnieć. Otwarte pozostaną tylko niektóre punkty usługowe, takie jak np. usługi fryzjerskie, kosmetyczne, medyczne, a także apteki, sklepy z artykułami spożywczymi, kosmetycznymi, artykułami toaletowymi oraz środkami czystości. Otwarte pozostaną także sklepy z artykułami remontowo-budowalnymi, artykułami dla zwierząt,...

święta zakaz handlu
AdobeStock
Newsy
Sklepy będą zamknięte przez połowę tygodnia. Zakupów nie zrobicie przez trzy dni z rzędu
Lepiej zróbcie porządne zapasy, bo w grudniu nie będziecie mogli zrobić zakupów przez trzy dni pod rząd! Dlaczego tak się stało i z czego wynika ta decyzja? Sprawdźcie szczegóły.

Polacy zdążyli się przyzwyczaić do niehandlowych niedziel. Zakaz handlu obowiązuje już od trzech lat i przez ten czas przywykliśmy do tego, że w sobotę musimy zrobić duże zakupy. Niedawno zapadła decyzja dotycząca dodatkowych niedziel, kiedy handel będzie dozwolony – mowa o 6, 13 i 20 grudnia. Prosili o to zarówno konsumenci, jak i przedsiębiorcy mocno poszkodowani podczas pandemii koronawirusa. Rządzących prawdopodobnie przekonały argumenty mówiące o tym, że przedświątecznej gorączki zakupów nie unikniemy, a jeżeli sklepy będą nieczynne w niedzielę, to po prostu więcej ludzi przyjdzie w inne dni tygodnia. Dodając do tego fakt, że przez obostrzenia w sklepach może przebywać ograniczona liczba osób, to ludzie gromadziliby się w kolejkach czekając na wejście do środka – a to idealna okazja na zakażenie się koronawirusem. Negocjacje z rządem Coraz częściej podnoszą się głosy wśród przedsiębiorców którzy apelują do rządu o to, by w 2021 roku całkowicie zniósł zakaz handlu. Mówią, że ograniczenia w handlu osłabią już i tak dotkniętą kryzysem gospodarkę. Eksperci mówią, że będzie jeszcze gorzej i musimy szykować się na falę upadłości firm, a co za tym idzie – bezrobocia. Stanowczo sprzeciwia się temu pomysłowi Piotr Duda, przewodniczący Solidarności. Na konferencji prasowej 26 listopada skrytykował pomysł dodatkowych niedziel handlowych. Jak mówią przedstawiciele branży handlowej, premier dał jasny sygnał, że bez zgody Solidarności on zakazu handlu nie zniesie. Zamknięte sklepy Choć w grudniu 2020 sklepy będą czynne w trzy niedziele w miesiącu, to i tak musimy się przygotować na aż trzy dni bez zakupów! Dlaczego? Wystarczy spojrzeć w kalendarz. 24 grudnia sklepy będą czynne do godziny 14. 25 i 26 będą zamknięte, jak co roku. A 27 grudnia to niedziela...

zakupy
Adobe Stock
Newsy
W tych sklepach bez problemu zrobicie zakupy spożywcze w każdą niedzielę. 4 wielkie sieci handlowe ominą zakaz handlu
To było do przewidzenia. Kolejne sklepy będą mogły być czynne w niedzielę. Wszystko dzięki patentowi z punktem pocztowym.

Zakaz handlu w niedzielę od początku wywołał w naszym kraju ogólnonarodową dyskusję. Jedni byli za, drudzy przeciw. Argumenty obu stron są dobrze znane. Jedni wolą, by mieć wolność wyboru, inni optują za tym, by kasjerzy mieli dzień odpoczynku. Zmiany po COVID-19 Debata nad niedzielami handlowymi ze zdwojoną siłą wróciła na łamy prasy i na ekrany telewizyjne po wybuchu pandemii. Mówiło się o tym także w kręgach rządowych. Więcej przeczytacie o tym w jednym z naszych poprzednich artykułów. Wystarczy kliknąć tutaj:  @http_base@newsy/rzad-rozwaza-zniesienie-zakazu-handlu-by-mozna-bylo-kupowac-jedzenie-w-niedziele-czy-bylaby-to-dobra-decyzja-3171-r1/ Zmiany w sklepach Koronawirus sprawił, że zaczęto szukać jakichkolwiek możliwych sposobów na rozluźnienie ruchu w sklepach spożywczych. Godziny dla szczególnie zagrożonych seniorów już zostały zniesione, pozostały jeszcze przedłużone ramy czasowe działania sklepów. Niektóre sieci spożywcze zdecydowały się na otwieranie swoich sklepów nawet do późnych godzin nocnych. Dura lex, sed lex Organizacje związkowe przedsiębiorców coraz mocniej napierały jednak na rząd, by rozważył całkowitą rezygnację z niedziel niehandlowych. Na razie nic z tego. W tym roku zakupy w niedzielę zrobicie w następujących dniach. Kiedy wypadają pozostałe niedziele handlowe w 2021 roku? 28 marca, 25 kwietnia, 27 czerwca, 29 sierpnia, 12 grudnia, 19 grudnia. Twarde prawo, ale prawo. Z dwojga złego, szukający zysku właściciele wielkich sieci spożywczych, zaczęli szukać innego sposobu na walkę z ograniczeniami w handlu. Zmiany w 15 tys. sklepów? Grupa Eurocash postanowiła podążyć tropem Żabki. To właśnie w tych sklepach od początku obowiązywania przepisów można...

Sklepy czynne całą dobę
Pixabay/Igor Ovsyannkkov
Newsy
Sklepy czynne całą dobę. Powodem decyzji dużej sieci są limity klientów
Jest pierwsza reakcja sieci sklepów wielkopowierzchniowych w sprawie najnowszych restrykcji rządu. Wybrane sklepy Kaufland już od dziś, czynne całą dobę!

Nowe restrykcje spotkały się z szybką reakcją handlowców. Po Biedronce, Lidlu oraz sieci Netto na wydłużenie godzin otwarcia placówek zdecydowała się sieć sklepów Kaufland. Już od dziś możemy robić tam zakupy przez całą dobę! Zapowiedziane przez premiera Mateusza Morawieckiego “progi bezpieczeństwa dla handlu” dotyczą między innymi ilości osób na metr kwadratowy. Mniejsze sklepy, poniżej 100 m., będą mogły wpuszczać jedną osobę na 10 m. kwadratowych. Zmiany zaczną obowiązywać wraz  z nadchodzącą sobotą.  Sklepy powyżej 100 m. także objęto limitem. W placówkach większych dopuszczalnym limitem będzie jedna osoba na 15 metrów kwadratowych. Cały czas obowiązują również godziny dla seniorów (powyżej 60. roku życia), wyznaczone w dni robocze od 10:00 do 12:00. Kaufland odpowiada na restrykcje "W ten sposób sieć wychodzi naprzeciw potrzebom klientów, którzy w związku z pandemią i ograniczeniami dotyczącymi m.in. liczby osób mogących przebywać w markecie, chcieliby zrobić zakupy w godzinach nocnych" - wynika z komunikatu biura prasowego Kaufland Polska Markety.  Zmiany o których mowa wchodzą w życie od dziś. Dzięki nim wybrane sklepy Kaufland będą dla klientów czynne całą dobę.  Sklepy sieci Kaufland będą czynne całodobowo w miastach: Białystok, Bydgoszcz, Grudziądz, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Tychy, Warszawa, Wołomin, Wrocław i Żywiec. Kierownictwo sieci zapewnia, że w pozostałych sklepach sieci będzie można robić zakupy w godzinach od 6:00 do 23:00. O godzinę krócej, do 22:00, będą otwarte wyłącznie trzy placówki, w tym markety w Biłgoraju, Końskich i Świdniku.   Źródło: TVN24 Biznes Zdjęcie: Pixabay/Igor Ovsyannkkov...