Zwany „mistrzem kuchni śląskiej” Remigiusz Rączka od lat dzieli się z widzami telewizji swoimi autorskimi przepisami na dania oraz trikami, które każdy z nas może wykorzystać w kuchni. Kucharz najbardziej znany jest z programu „Rączka gotuje” nadawanego w telewizji TVP 3 oraz kanału na YouTube o tej samej nazwie. W jednym z odcinków zaprezentował swój przepis na soczystego kotleta schabowego z kością.

Kotlet schabowy Remigiusza Rączki

Jedni schabowego doprawiają tylko solą i pieprzem, a inni moczą wcześniej w marynacie. Najczęściej jej bazą jest mleko z dodatkiem cebuli i przypraw. Jakie zdanie ma na ten temat Remigiusz Rączka?

W jednym z odcinków swojego programu wytłumaczył, że sposób doprawiania zależy od kawałka schabu, z jakim mamy do czynienia. Jeżeli jest to mięso wysokiej jakości, pozyskane z młodego osobnika, wówczas (jak dokładnie stwierdził Rączka, pisownia oryginalna), „żadnego mleka nie trza”. Wówczas wystarczy mięso dobrze rozbić i natrzeć solą oraz pieprzem. 

Zobacz także:

Przepis na schabowego z kością od Remigiusza Rączki 

Składniki:

  • ok. 1 kilogram schabu z kością

  • 400 g słoniny

  • pół szklanki mąki pszennej

  • 4 jajka

  • 200 g bułki tartej

  • sól

  • pieprz

Przygotowanie:

  1. Zacznijcie od słoniny, bo właśnie na tym tłuszczu Rączka smaży swoje kotlety. Pokrójcie słoninę w kostkę, wrzućcie do garnka i smażcie, aż się wytopi. 

  2. Umyjcie i oczyśćcie schab ze zgrubień i innych niepożądanych elementów.

  3. Następnie, za pomocą ostrego nożna lub najlepiej tasaka podzielcie go na kotlety. Dość grube - Rączka podkreśla, że dobry kotlet z kością powinien być gruby i sam kroi je na kawałki o szerokości ok. 2 cm. 

  4. Teraz wylejcie odrobinę wody na deskę do krojenia lub stolnicę i przetrzyjcie ją, by była dość mokra. To zapewni odpowiednią wilgotność mięsa w trakcie rozbijania.

  5. Tłuczkiem ubijcie porządnie kotlety z obu stron. 

  6. Teraz posypcie i natrzyjcie mięso solą i świeżo zmielonym pieprzem, z obu stron. 

  7. Wbijcie jajka do miseczki i roztrzepcie widelcem. Do pozostałych dwóch misek wsypcie mąkę i bułkę tartą.

  8. Gdy tłuszcz ze słoniny już się wytopi, wyjmijcie skwarki, a tłuszcz przelejcie na patelnię, na której będziecie smażyć swoje schabowe. 

  9. Każdy kotlet obtoczcie kolejno w mące, jajku i na koniec w bułce tartej, a następnie połóżcie na patelni, na gorącym tłuszczu. 

  10. Smażcie na średnim ogniu, aż kotlety zarumienią się z obu stron. 

I gotowe! Taki soczysty, schabowy z kością możecie podać wedle własnego uznania, np. z ziemniakami i surówką. Remigiusz Rączka zamiast tego podaje schabowe z klasyczną, śląską sałatką ziemniaczaną. Smacznego!